‌شرایط چرخش بازار سهام و تداوم روزهای صعودی بورس چیست؟ بورس

‌شرایط چرخش بازار سهام و تداوم روزهای صعودی بورس چیست؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - کارشناسان بازار سرمایه معتقدند بازار سرمایه در سطح ارزنده‌ای قرار دارد که خبر خوب در لیدرها و یا آرامش در وقایع منطقه‌ای، می‌تواند منجر به رشد بازار سرمایه و معکوس‌شدن روند فعلی شود.

به گزارش فصل اقتصاد، در هفته گذشته بازار با رکود و کسادی مواجه شد، حواشی مربوط به گزارش زیان شبندر به علت بخشنامه جدید یکی از سیگنال‌های منفی برای معامله گران بود تا خریداران دست به عصا حرکت کنند. به نظر می‌رسد بازار برای رشد چشم انتظار روزهای آتی است.
امروز شاخص کل توانست با اندک رشدی که داشت به کانال 2.1 میلیون واحدی بازگردد. اما سطحی که در حال حاضر در آن قرار دارد، آنقدر شکننده است که هر لحظه امکان دارد تا دوباره به کانال پایین تر بازگردد.
* عرضه اولیه ها ادامه دارد؟
در انتهای معاملات هفته گذشته نماد بیوتیک نیز به جمع بورسی‌های پیوست. قیمت بازگشایی این نماد کمی بیشتر از 2 هزار تومان ثبت شد.
اما در ادامه روند عرضه‌های اولیه در سال جاری، معاون پذیرش ناشران شرکت بورس اوراق بهادار تهران با بیان جزییات درج نماد شرکت سرمایه‌گذاری تجاری «شستان» به پذیرش 15 شرکت در بورس از ابتدای سال جاری تاکنون اشاره کرد و گفت: پنج شرکت در مرحله عرضه اولیه قرار دارند که اگر شرایط بازار اجازه دهد مراحل عرضه اولیه را طی خواهیم کرد.
* کوچ نقدینگی به سپرده‌های بلندمدت
بررسی آمار منتشر شده از سپرده‌های بانکی نشان می‌دهد پس از بازگرداندن سپرده‌های سه ساله توسط شورای پول و اعتبار در اواخر سال گذشته، این سپرده‌ها با استقبال گرم سپرده‌گذاران مواجه شده‌اند و به طور کلی میزان سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بلندمدت یک ساله و سه ساله افزایش پیدا کرده است.
علاوه بر این، اخیرا بانک مرکزی با 280 همت سپرده‌پذیری در گواهی سپرده خاص موافقت کرده است که به شدت مورد استقبال قرار گرفت، به همین خاطر به نظر می‌رسد ابزار سیاست پولی انقباضی برای مهار و کنترل تورم به کار گرفته شده و مورد استقبال نیز قرار گرفته است.
کوچ نقدینگی به سپرده‌های بلندمدت از قدرت نقدینگی در سایر بازارها می‌کاهد و اثر تورمی نقدینگی را نیز کاهش می دهد؛ ولی در نقطه مقابل موجب رکود و افزایش مخارج دولت می‌شود.
* شرط معکوس شدن روند بورس
علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه ، گفت: بازار سرمایه در هفته گذشته به پایین کانال دو ‌میلیون و 100 هزار واحدی سقوط کرد، اما ریسک‌های سیستماتیک مانند رویدادهای منطقه‌ای و اخبار ناگهانی از صنایع خریداران را فعلا از بازار دلسرد کرده است.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: در هفته گذشته خروج پول از بازار ادامه داشته‌ است ولی بازار سرمایه در سطح ارزنده‌ای قرار دارد که خبر خوب در لیدرها و یا آرامش در وقایع منطقه‌ای می‌تواند منجر به رشد بازار سرمایه و معکوس شدن روند فعلی شود.
وی ادامه داد: بورس تهران امروز توانست محدوده دو میلیون و 100 هزار واحدی سال 99 را به دست بیاورد، اما نسبت به آن روز نسبت به سایر بازارها عقب ماندگی دارد که باید آن را جبران کند.
* رشد کم جان همه شاخص های عملکردی بورس
در پایان معاملات روز شنبه بیست و یکم بهمن ماه 1402، شاخص کل بورس تهران 2 هزار و 77 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 100 هزار و 104 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 10 صدم درصد بوده است.
شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش هزار و 159 واحدی در رقم 739 هزار و 814 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت 16 صدم درصد بوده است.
شاخص کل فرابورس با رشد 23 واحدی به رقم 25 هزار و 439 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش 450 واحد به سطح 137 هزار و 532 واحد رسید.
* ادامه خروج پول حقیقی از بورس
روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 38 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.
امروز نماد فکمند (گسترش قطعه سازی کمند)، دی (بانک دی) و وصنعت (سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فنر (پارس فنر)، سیمرغ (سیمرغ) و کترام (تولیدی‌ کاشی‌ تکسرام‌) تعلق داشت.
* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام
امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 29 هزار و 545 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 23 هزار و 25 میلیارد تومان بود که 78 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.
ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 8 صدم درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 505 میلیارد تومان رسید.
* رشد ارزش صف‌های خرید بورس
در معاملات شنبه، 68 نماد صف خرید داشتند و 39 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 62 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 460 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 41 درصدی به 192 میلیارد تومان رسید.
در بازار امروز 21 بهمن ماه، سرانه خرید هر نماد در بازار، در حدود 20.8 میلیون تومان و سرانه فروش در حدود 23.4 میلیون تومان بود.
همچنین، در بازار امروز به ازای هر کد (میانگین نمادها)، سرانه خرید حقیقی در حدود 24.4میلیون تومان و سرانه فروش در حدود 15.6 میلیون تومان بود.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.