فاکتور چیست ؟ بازار

فاکتور چیست ؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - فاکتور امروزه به عنوان یک سند تجاری بسیار مهم در کسب و کارهای گوناگون کاربرد دارد. به همین دلیل، برای چاپ این سند تجاری باید از مجموعه‌های معتبر و باسابقه کمک گرفت. این نکته را به خاطر داشته باشید که انواع مختلفی این سند را در بر می‌گیرد و به همین دلیل، بسیار مهم است که شما به کدام نوع فاکتور نیاز دارید تا طراح بتواند مطابق با نیاز شما طراحی این سند تجاری را انجام دهد. چاپ این نوع سند تجاری به اصولی متفاوت و خاص نیاز دارد. به همین دلیل، ما در ادامه بیشتر در مورد این موضوع با شما صحبت خواهیم کرد.

فاکتور چیست؟

فاکتور یک نوع سند است که در ازای دریافت وجه، فروشنده آن را به خریدار ارائه می‌دهد. معمولاً در فاکتور به جزئیات خرید همچون تاریخ، نوع کالا، قیمت کل و قیمت هر واحد اشاره می‌شود، البته در برخی از فاکتورها نوع پرداخت هم لحاظ می‌شود که به صورت کلی می‌توان گفت کلیه جزئیات خرید معمولاً در این سند تجاری قید می‌شوند؛ چرا که حامل اطلاعات بسیار مهمی هستند. زمانی که در مورد شرایط پرداخت صحبت می‌کنیم، منظور ما این است که خریدار اگر بخواهد مبلغ خرید را به عنوان مثال در دو قسط پرداخت کند، آن را در فاکتور فروشنده درج می‌کند. این نکته را به خاطر داشته باشید که این نوع سند تجاری می‌تواند دربرگیرنده یک سری مسائل حقوقی هم باشد، یعنی هر دو طرف قرارداد که فروشنده و خریدار هستند، باید امضای خود را در این سند  درج کنند تا این سند سند تجاری بتواند رسمیت پیدا کند.

اصول طراحی فاکتور 

معمولاً برای طراحی فاکتور فروش یک سری اصول باید رعایت شود که این سند بتواند انجام معامله را اثبات کند. در این سند تجاری طراح باید قسمتی را به عنوان مشخصات خریدار، قسمتی را به عنوان مشخصات فروشنده، قسمتی را برای تاریخ خرید، قسمت دیگر را به عنوان نوع کالا و قسمت‌های بعدی را برای قیمت هر واحد کالای خریداری شده و قیمت کل در نظر بگیرد. البته طراح باید به نیاز فروشنده و خریدار هم توجه کند تا بتواند در این سند تجاری بخش‌های دیگری را نیز اضافه کند. به عنوان مثال برخی از فروشندگان به بخشی نیاز دارند که در انتهای سند بتوانند در مورد خدمات پس از فروش کالای خود صحبت کنند.

انواع فاکتور

نوبتی هم که باشد باید بدانید که چند نوع فاکتور معمولاً وجود دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرند. عمدتاً در دسته‌بندی این سند تجاری می‌توان گفت فاکتور رسمی، فاکتور سربرگ‌دار/ بدون سربرگ، فاکتور کاربن‌دار/ کاربن لس و فاکتور قبضی وجود دارند.


  • فاکتور رسمی


فاکتور رسمی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین انواع این سند تجاری را تشکیل می‌دهد. فاکتورهایی که رسمی طراحی می‌شوند، باید با قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی تنظیم شوند که از نظر قانونی هم در مراجع دولتی به توان آن‌ها را ارائه داد. عمدتاً در بسیاری از انواع این نوع سند تجاری، شماره قرمز رنگی به چشم می‌آید که به صورت برجسته و ملخی چاپ می‌شود که این مهم‌ترین مشخصه در صدور فاکتور رسمی به شمار  می‌آید.

 عمدتاً فاکتورهای رسمی3 نسخه‌ای هستند که یک نسخه برای فروشنده و دیگری برای خریدار ارائه می‌شوند البته یک نسخه سوم هم که گفته شد، آن را باید برای اداره مالیات می‌توان در نظر گرفت. از جمله نکات مهمی که برایاین نوع سند تجاری می‌توان بیان کرد این است که باید فاقد هرگونه خط خوردگی باشد و تمامی شرایط معامله نیز در آن درج شود، مهر و امضای طرفین ضروری بوده و سایز آن هم به صورت A4یاA3 مورد قبول قرار می‌گیرد.


  • فاکتور سربرگ دار/ بدون سربرگ


فاکتور سربرگ‌دار یا بدون سربرگ هم نوع دیگری است که شما در هنگام چاپ و طراحی این سند تجاری باید به آن توجه کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که در سند تجاری سربرگ‌دار کلیه اطلاعات کسب و کار شما همچون نشانی محل کسب و نام برند در قسمت بالا و پایین سند ثبت می‌شوند، سندهای تجاری بدون سربرگ هم به صورت عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در دفاتر خدمات اداری می‌توان به راحتی آن‌ها را تهیه کرد.


  • فاکتور کربن دار


فاکتور کربن‌دار هم معمولاً به این شکل است که در قسمت زیرین صفحات این سند تجاری کاربن قرار گرفته که شما در هنگام نوشتن می‌توانید جزئیات را از صفحه اصلی به برگه دیگری منتقل کنید و این چنین است که یکمدل سند تجاری این‌چنینی کربن‌دار هم می‌توانید داشته باشید. معمولاً در این شرایط لازم نخواهد بود تا شما از یک کاربن مختص و جداگانه استفاده کنید.


  • فاکتور قبضی


فاکتور قبضی هم از جمله دیگر سندهای فروش است که معمولاً به صورت دسته چک طراحی می‌شوند ولی در دسته‌بندی فاکتورهای رسمی قرار نمی‌گیرد و تنها برای ثبت مبادلات می‌توان از قبض رسید یا فاکتور قبضی استفاده کرد.

سایت های معتبر برای چاپ فاکتور

یکی از پراستفاده‌ترین و پرکاربردترین اسناد در کسب و کارهای گوناگون بدون شک فاکتور است که در انواع مختلف طراحی و به چاپ می‌رسد. در این برگه تجاری کلیه جزئیات خرید درج می‌شود و به همین دلیل، طراحی آن مستلزم رعایت برخی نکات است. به همین دلیل، ما در ادامه شما را با برخی از سایت‌ها و مجموعه‌های خوش نام و آوازه در این حوزه آشنا می‌کنیم تا بتوانید انتخابی آگاهانه برای چاپ این چنین محصولاتی داشته باشید. 


  • دفتر فنی مرسدس


دفتر فنی مرسدس یکی از بهترین مجموعه‌هایی است که شما می‌توانید از خدمات چاپ دیجیتال آن استفاده کنید. برای طراحی و چاپ فاکتور رسمی بدون شک این مجموعه می‌تواند انتخاب قابل قبولی باشد. بهتر است بدانید که این مجموعه در 7 روز هفته خدمات چاپ خود را با گارانتی ارائه می‌دهد.


  • چاپ متین


خدمات چاپ متین هم هم به خاطر سابقه بالایی که دارد امروزه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. این مجموعه برای هر خرید آنلاین، بدون اینکه به قرعه کشی نیاز باشد، بابت سفارش بعدی به شما هدیه اعتباری ارائه می‌دهد. چاپ متین از جمله مجموعه‌هایی است که از متخصصین توانا در این راستا کمک گرفته است تا شما بتوانید محصولات چاپی خود اعم از فاکتور را بدون دغدغه سفارش دهید.


  • چاپ ایران کهن


مجتمع چاپ ایران کهن، یکی از مجموعه‌های متخصص در حوزه چاپ فاکتور رسمی است. به صورتی که فعالیت رسمی خود را از سال 1373 آغاز کرده و در حال حاضر یکی از باسابقه‌ترین مجموعه‌ها به شمار می‌آید. این مجموعه سفارشات مشتریان خود را به نقاط مختلف کشور انجام می‌دهد و تمامی خدماتی که ارائه می‌دهد، اعم از چاپ انواع فاکتور را تضمین می‌کند.


  • چاپ شاپرک


چاپ شاپرک با بالاترین کیفیت می‌تواند به چاپ و طراحی فاکتور بپردازد. شما فاکتور را در این مجموعه در انواع لس، الوان و تحریر می‌توانید سفارش دهید. شما به صورت آنلاین می‌توانید از طریق منوی سفارش، عملیات ثبت و پیگیری سفارش خود را انجام دهید و از مشاورین مجموعه در مورد ارسال سفارش به شهرستان‌ها، نحوه تحویل و ارسال سفارش و دیگر موارد اینچنینی هم سؤالات خود را جویا شوید.

در مورد اصولی که باید در حین طراحی و چاپ انواع فاکتور مورد توجه قرار بگیرند با شما کاربران عزیز صحبت کردیم؛ همچنین به معرفی و بررسی برخی از مجموعه‌های کاربلد در این حوزه پرداختیم تا بتوانید برای استفاده از خدمات چاپ در این راستا، انتخابی آگاهانه را تجربه کنید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و لزوم استفاده از اسنادی مانند فاکتور در کسب و کارهای گوناگون، نمی‌توان اهمیت سابقه و تخصص مجموعه‌هایی که در این حوزه یعنی چاپ فاکتور فعالیت می‌کنند را نادیده گرفت.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.