پول چیست؟ چگونه به دست می‌آید؟ بازار

پول چیست؟ چگونه به دست می‌آید؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - همه ما به طور ضمنی از مزایا و کارکردهای پول اطلاع داریم؛ آن را به دست می‌آوریم و خرج می‌کنیم؛ اما تا به حال فکر کرده‌اید که پول چیست و روند تکاملی آن چگونه بوده است؟ در این قسمت از آموزش بازارهای مالی به بررسی چیستی پول می‌پردازیم.

پول یکی از مهم‌ترین و عیان‌ترین جنبه‌های اقتصادی است که درک آن برای همه ضروری است. متخصصان آکادمی بیتکورس تعریف پول را این طور بیان کرده‌اند: پول وسیله‌ای است برای مبادله و معامله که توسط همگان مورد پذیرش قرار گرفته باشد.

پول یکی از عناصر تاریخی است که از سال‌های خیلی دور تا به الان وجود دارد؛ اما شکل و نحوه استفاده از آن تغییر کرده است. همان گونه که پول گذشته به همان شکل نمانده و بنا بر اقتضائات جامعه و اقتصاد، در هر دوره تکامل پیدا کرده است، پول فعلی – که ما از ان استفاده می‌کنیم- هم این گونه باقی نخواهد ماند و در طی زمان تغییر خواهد کرد. به نظر می‌رسد با رشد هم‌زمان شغل و جمعیت و به وجود آمدن جوامع کوچک، مردم ناچار به گسترش سیستم پول می‌شدند. این گسترش با تغییر شکل پول همراه بوده است و در گذر زمان پول از یک تکه طلای باارزش به کاغذی چاپی تبدیل شده است و سپس این مبادله کاغذ - کالا به مبادله اعتبار- کالا تبدیل شده.

امروزه بیش‌تر مردم برای معاملات خود از پول و اعتباری که توسط دولت صادر شده استفاده می‌کنند و به آن مشروعیت و مقبولیت می‌بخشند.

احتمالا ساده‌ترین راه برای پی بردن به نقش پول در جامعه امروز این است که فکر کنیم: اگر آن را نداشتیم، چه چیزی تغییر می‌کرد؟

اگر پول نبود، اقتصاد ما به اقتصاد مبادله‌ای تنزل پیدا می‌کرد. یعنی هر فردی که قصد داشت چیزی به دست بیاورد -بخرد- باید چیزی داشت که در قبال آن به فروشنده بدهد. بزرگ‎ترین مشکل این نوع تبادل این بود که: اگر خریدار چیزی نداشت که فروشنده به آن نیاز داشته باشد چه؟ پیدا کردن فرد مناسب برای تجارت، کار بسیار دشواری است. ممکن است مردم پیش از این که بتوانند فرد مناسبی را برای خرید و فروش پیدا کنند، از گرسنگی بمیرند.

با وجود پول دیگر نیازی به پیدا کردن افراد خاصی که کالای شما را بردارند، ندارید. شما فقط به بازاری نیاز دارید تا کالا و خدمات خود را در آن به فروش بگذارید. در این بازار شما کالاهای فردی را با کالای دیگر مبادله نمی‌کنید؛ بلکه کالا یا خدمات خود را با یک وسیله مشترک به نام پول مبادله می‌کنید. سپس می‌توانید از پول برای به دست آوردن هر آن چه که نیاز دارید، استفاده کنید. با رشد جمعیت و متخصص شدن افراد، تولید بیش‌تر آسان‌تر می‌شود و در نتیجه تقاضا برای معاملات هم افزایش پیدا می‌کند و پول هم متقاضی بیش‌تری پیدا می‌کند.

فناوری پول!

در واقع می‌توان ادعا کرد که پول واقعا یک چیز نیست؛ بلکه یک فناوری اجتماعی است. پول فناوری‌ای است که تلاش می‌کند با منظم کردن ویژگی‌ها بر اساس یک استاندارد، همه چیز را در برابر مبلغی ارزش‌گذاری کند. پول هم‌چنین عاملی است که اقتصاد خود را بر اساس آن اداره می‌کنیم. اگر پول وجود نداشت، هیچ ارزشی هم به وجود نمی‌آمد و هیچ تجارتی – آن گونه که ما میشناسیم- به وجود نمی‌آمد. هیچ بازاری برای معامله وجود نداشت. پول کمک کرد تا جوامع متفاوت در کنار هم باقی بمانند و رشد کنند.

وقتی به مفهوم پول فکر می‌کنید، چه چیزی به ذهن‌تان می‌رسد؟

اغلب وقتی صحبت از پول به میان می‌آید فکر ما به سمت نشانه‌های پول می‌رود نه خود آن. برای مثال ممکن است شما به سکه‌های طلایی، تراول، چک یا حتی بانک‌ها فکر کنید. در حقیقت هیچ چیز فیزیکی معینی نیست که بتوانید به آن فکر کنید زیرا ارز، پول نیست. به عبارت دیگر سکه و ارز، توکن‌هایی مفید برای ثبت سیستم زیربنایی حساب‌های اعتباری به حساب می‌آیند.

همان طور که گفته شد، پول یک فناوری یا روش برای مدیریت اعتماد به بازپرداخت طلبکار است و بر اساس این سیستم اقتصاد را اداره می‌کنیم.

به عبارتی پول آن چیزی است که ارزش خود را در طول زمان حفظ می‌کند، می‌تواند به آسانی تبدیل به قیمت شود و به طور گسترده توسط افراد پذیرفته می‌شود. با استناد به این تعریف، در طول زمان بسیاری از چیزها توسط مردم به عنوان پول مورد استفاده قرار گرفته است. مانند پوست گاو، جو، طلا و نقره.

به طور خلاصه پول هر چیزی است که بتواند به عنوان کار عمل کند:

  • ذخیره ارزش به معنای این که مردم بتوانند آن را ذخیره کنند و بعدا از آن استفاده کنند. این کار باید بتواند خریدها را در طول زمان آسان کند.
  • واحد حساب یعنی ارائه یک پایه مشترک برای قیمت‌ها. چیزی که به وسیله آن بتوان با واحدی یکسان، روی همه چیز ارزش‌گذاری کرد.
  • وسیله مبادله به معنی چیزی که مردم بتوانند از آن برای خرید و فروش از یک‌دیگر استفاده کنند.

دیدگاهی نو، درباره پول

پول چیزی است که ما هر روز از آن استفاده می‌کنیم؛ آن را به دست می‌آوریم و خرج می‌کنیم. اما کم‌تر زمانی پیش می‌آید که به آن فکر کنیم. همان‌طور که گفته شد، یکی از کارکردهای مهم پول، حفظ ارزش است. در جامعه‌ای که با رشد ناگهانی تورم روبه‌رو است و نوسانات دلار تاثیر زیادی بر اقتصاد آن دارد، حفظ ارزش پول یکی از مهم‌ترین کارهایی است که هر فرد باید در مورد آن بداند. علاوه بر این در دیگر جوامع هم، ممکن است که ارزش پول به طور زیاد دستخوش تغییر نشود، اما با این حال نگهداری پول به شکل عادی خود یک ذخیره ارزشمند محسوب نمی‌شود. در موقعیت فعلی دانستن پایه‌های دانش اقتصاد برای حفظ ارزش پول، پیش‌بینی نوسانات مالی و انتخاب یک سرمایه‌گذاری منطقی بسیار مهم است و یکی از مولفه‌های اصلی برای ثروتمند شدن به حساب می‌آید.

یادگیری مسائل اقتصادی به شما مهارت لازم برای درک بازارهای پیچیده را می‌دهد و علاوه بر آن باعث رشد مهارت‌های تحلیلی و حل مسئله قوی می‌شود. این کار هوش تجاری شما را نیز افزایش می‌دهد. در واقع قرار گرفتن در معرض مسائل اقتصادی باعث پیشرفت زندگی‌تان خواهد شد. برای یادگیری مسائل اقتصادی، بازارهای داخلی، بازار ارز خارجی مانند فارکس و غیره، به یک منبع معتبر، مطمئن و به روز نیاز دارید. آکادمی بیتکورس توسط متخصصانی با تجربه تشکیل شده که دوره‌های متفاوتی در این زمینه ارائه می‌کنند. علاوه بر آن با مراجعه به سایت bitcourse.net می‌توانید از آموزش‌های رایگان و تخصصی آن بهره‌مند شوید. این آکادمی با آموزش تخصصی بازارهای مالی، به شما کمک می‌کند تا مسیری مطمئن و پرسود را در سرمایه‌گذاری طی کنید.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.