قیمت بازاری خودروهای مونتاژی و تولیدداخل در 7 ماه اخیر چقدر کاهش یافت تولید و تجارت

قیمت بازاری خودروهای مونتاژی و تولیدداخل در 7 ماه اخیر چقدر کاهش یافت

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - گزارش وزارت صمت از تاثیر قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت و عرضه در سامانه یکپارچه، حاکی از آن است که قیمت بازاری خودروهای مونتاژی از ابتدای سال تا پایان مهر متوسط 48 درصد و قیمت بازاری خودروهای داخلی در این مدت متوسط 28 درصد، کاهش یافته است.

به گزارش فصل اقتصاد، به گواه آمار، بازار خودرو کشور در ماه‌های گذشته به دور از تلاطم، تنش و جهش قیمتی بوده است، در واقع با توجه به سیاست‌های دولت برای افزایش تولید خودرو، عرضه خودرو در سامانه یکپارچه براساس فرآیند نوبت‌دهی، قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت و ثبات نسبی قیمت ارز، این بازار آرامش خود را حفظ کرده است و حتی شاهد کاهش قیمت خودروهای تولیدی و مونتاژی در بازار بوده‌ایم. 
* گزارش وزارت صمت از تاثیر مصوبات شورای رقابت در بازار خودرو
سپهر دادجوی توکلی نیز امروز با انتشار متنی در فضای مجازی، گزارش وزارت صمت از تاثیر مصوبات شورای رقابت در بازار خودرو را منتشر کرد. 
در ادامه این متن آمده است: این گزارش مفصلی است از معاونت حمل و نقل؛ هدف نخست دستورالعمل تعادل عرضه و تقاضا در این بازار بوده. به نظر می‌رسد گام نخست علیرغم تمام هجمه‌ها در بازار تاثیر درستی داشته است. 
در ادامه این متن، در جدولی میزان کاهش قیمت خودروها از زمان افزایش قیمت کارخانه به تاریخ 21 فروردین 1402 توسط شورای رقابت اعلام شده است.
/

فصل اقتصاد

براساس این گزارش قیمت بازار انواع خودروهای تولیدی و مونتاژی در بازه زمانی 7 ماهه فروردین تا آبان ماه امسال، کاهش قابل توجهی داشته است، مثلا‌ قیمت بازار KMZT8 به میزان 69 درصد، لاماری ایما به میزان 57 درصد، دیگینیتی پرایم 56 درصد، رانا پلاس 35 درصد، تارا دستی 29 درصد، شاهین تیپ 3 به میزان 24 درصد کاهش داشته است. 
* کاهش قیمت 28 درصدی خودروهای داخلی و 48 درصدی خودروهای مونتاژی
در این‌باره، سپهر دادجوی توکلی همچنین در گفت‌وگو با خبرنگار‌ فارس، گفت:‌ بررسی‌ها مطالعات صورت‌گرفته نشان از تعادل نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو دارد. 
وی با اشاره به تحقیقات انجام شده در خصوص اثرگذاری حضور شورای رقابت در بازار خودرو، بیان داشت: بر اساس این گزارش به طور متوسط قیمت بازار خودروهای تولید داخل از 21 فروردین امسال حدود 28 درصد و خودروهای مونتاژی حدود 48 درصد کاهش داشته است‌.
سخنگوی شورای رقابت با اشاره به ضرورت نگاه جامع به همه بازیگران یک بازار، افزود: با واقعی‌شدن قیمت تولیدکننده، میل به تولید و عرضه تناسب پیدا کرده و با اطمینان از تضمین سود اقدام به عرضه محصول می‌کند که در زنجیره آخر مصرف کننده واقعی از قیمت درست و عادلانه و بسیار ارزان تر بهره می‌برد. 
وی بیان داشت: اگر ما در یک اقدام عوام‌فریبانه قیمت کارخانه را به صورت تصنعی سرکوب کنیم، طبیعتا عرضه‌ای وجود ندارد و این امر در بازار خود را نشان می‌دهد به طوری که پای سوداگران برای بهره برداری از این فضا به بازار باز می شود، اتفاقی که اکنون در بازار افتاده کاهش جذابیت این بازار برای سفته بازان است. 
سخنگوی شورای رقابت افزود: با در نظر گرفتن همه فاکتورها موثر در این بازار می‌توان گفت که دستورالعمل 543 اثرات مثبتی داشته که البته در اینجا و با توجه به بازگشت ثبات نسبی به بازار باید به سمت اصلاح نقاط ضعف میل کرد. 
/

فصل اقتصاد

//" alt="فصل اقتصاد" width="100%" />

روز گذشته سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو نیز در مصاحبه‌ای به فارس، گفت: اگر عرضه خودرو از سوی خودروسازان افزایش یابد قطعا قیمت خودرو در بازار افت قابل توجهی خواهد داشت اما این عرضه‌ها زیاد نیست. 
پایان پیام/ 


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مصرف برق از مرز 70 هزار مگاوات گذشت

خدمات پیام‌رسان‌های داخلی به نامزدهای انتخابات اعلام شد

تورم آمریکا همچنان بالا است

ترانزیت ریلی زغال سنگ از روسیه به هندوستان از مسیر ایران برای اولین بار

ارتقاء جایگاه بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌های تولیدی/ ضرورت ترویج سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

دستورالعمل مرابحه پروژه‌ای با هدف تأمین مالی فعالیت‌های اقتصادی به شبکه بانکی ابلاغ شد

سایه تصمیمات ناگهانی بر سر صادرات؛ موانع را کنار بزنید

نرخ تورم بزرگترین اقتصاد جهان

فروش اعتباری 120 همت مواد اولیه پتروشیمی به صنایع پایین دستی

صادرات 14 میلیون پوندی انگلیس به ایران در 3 ماه

جنگل‌های ایران بزرگتر شدند/ رشد 15درصدی در 20 سال

ارتقای سطح آموزش مهارتی کارگران

افتتاح اتاق طلای جدید موته توسط رئیس هیئت عامل ایمیدرو

پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به 700 میلیون تومان

موثقی نیا: ارایه تسهیلات صندوق بیمه معدنی حمایت از معدنکاران، اشتغالزایی و رونق تولید را به همراه خواهد داشت

دولت سیزدهم 5000 واحد تولیدی در کشور را احیا کرد

بیت‌کوین ثابت ماند

جلسه آغاز پروژه فرهنگ سازمانی در فولاد اکسین برگزار شد

در دومین اجلاس ملی مدیران روابط عمومی صورت گرفت؛ کسب نشان عالی ارتباطات رسانه‌ای توسط فولاد هرمزگان

شما فرماندهان اقتصادی کشور هستید

دکتر ابراهیمی از شرکت‌های گل گهر و گهرزمین بازدید کرد/ مشارکت بانک سپه در پویش «چله خدمت» با حمایت از رونق تولید و اشتغالزایی

نیروی انسانی مهم‌ترین دارایی بنگاه اقتصادی

پرداخت وام اشتغال به زوجین روستایی دهه 60 با سود 4درصد

کشاورزی عامل مستقیم انتشار 13.5 درصد از گازهای گلخانه‌ای

3 هدف مهم سازمان بورس در سال 1403/  نرخ بهره بالا سرمایه‌گذاری را توجیه‌ناپذیر می‌کند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.