صرفه جویی 50 درصدی در مصرف گاز با تعویض بخاری‌های فرسوده نفت و انرژی

صرفه جویی 50 درصدی در مصرف گاز با تعویض بخاری‌های فرسوده

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران به بیان توضیحاتی درباره اهمتی تعویض بخاری‌های فرسوده با بخاری‌های هرمتیک پرداخت و این امر را اقدامی ضروری برای جبران ناترازی گاز معرفی کرد.

حمید رضا صالحی نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، درباره تعویض بخاری‌های فرسوده با بخاری‌های هرمتیک نسل جدید و پر بازده گفت: ما با یک ناترازی جدی رو به رو هستیم ما یک رهنود اساسی را باید پیش بگیریم و تمام منابع زیر زمینی را به سطح بیاوریم و شیرین و تبدیل به درآمد کنیم و برای نسل‌های آینده هزینه کنیم.
نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران توضیح داد: بخاری‌های فرسوده موجود در منازل یکی از عوامل ناترازی ما در زمستان‌ها هستند زیرا مصرف فوق العاده بالایی دارند و بخش عمده‌ای از گاز مصرفی آنها اصا سوزانده نمی‌شود. در برنامه هفتم مصوب شده 5 میلیون بخاری فرسوده تا پایان برنامه با 5 میلیون بخاری جدید جایگزین شود.
صالحی بیان کرد: برای اینکه مردم این بخاری‌ها را مورد استفاده قرار دهند دولت یا باید وام کم بهره به مردم بدهد تا ترقیب شوند از این بخاری‌ها استفاده کنند. 60 تا 70 درصد گاز تولیدی پارس جنوبی در منازل سوخته می‌شود.
نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت: وقتی ما بخاری‌هایی در منازل استفاده کنیم که مصرف گاز را 50 درصد کاهش می‌دهد ما می‌توانیم 50 درصد گاز صرفه جویی شده را صرف امور دیگری کنیم و به عنوان مثال به نیروگاه‌ها و صنایع و پتروشیمی‌ها گاز بدهیم.
صالحی در ادامه توضیح داد: سرمایه گذاری بخش‌های خصوصی هم باید در حوزه گاز انجام شود زیرا دولت‌ها توان مالی ندارند تا نیازها را تأمین کند و بخشی از گاز را صادر کند. وقتی این اتفاق رخ دهد می‌بینیم که گاز ارزان‌تر هم خواهد شد و قیمت‌ها رقابتی هم بشود.
وی معتقد است هر هر چه بتوانیم بخش خصوصی را در فرآیند استخراج گاز درگیر کنیم و رقابت را جا بیندازیم بهتر می‌توانیم برای آینده گاز مورد نیاز منازل و صنایع را تأمین کنیم.
نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران توضیح داد: وقتی نتوانیم گاز به صنایع بدهیم باید گازوئیل به عنوان خوراک به آنها بدهیم، در حالی که گازوئیل هم اکنون 8 تا 9 یورو قیمت دارد. این قیمت کم نیست وقتی می‌توانیم گاز را صرفه جویی کنیم و در نیروگاه‌ها گاز بسوزانیم از تبعات زیست محیطی آن نیز دوری می‌کنیم.
صالحی گفت: ما در ماده 12 قانون بندی داریم که بتوانیم از محل سیو شدن انرژی تغییر بخاری‌ها و کولر گازی را در دستور داریم. بخش خصوصی و صنایع باید در حوزه ساخت و ارائه این بخاری‌ها به بازار اقدام کند. دولت نباید اصلاً در این حوزه وارد شود و فقط باید بستر را ایجاد کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

راه اندازی فاز 11 پارس جنوبی

پزشکیان بازار مرغ و نهاده‌های دامی را چگونه تحویل می‌گیرد؟

خودروهای برقی جدید جنرال موتورز در راه است؟

گمرک هم صادرات روغن نباتی را ممنوع اعلام کرد

روایت بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران میان تنش‌های ژئوپولیتیک

ضریب جینی بخش روستایی در ایران 34.3 و شهری 31.1 درصد شد

بازنشستگان نگران متناسب‌سازی حقوق‌ها و صدور احکام نباشند

فرزین خبرداد:امکان انتشار یک میلیارد یورو اوراق ارزی در بورس

رمزگشایی از پرونده‌های ارزی اخیر

فقرزدایی یا فقیرزدایی؟

فلج تجارت با تحریم

بایدن لجباز

برق‌گرفتگی اقتصاد ایران

گردش مالی خانوارهای یارانه‌بگیر بازنگری می‌شود

نبض ناموزون فولاد در بهار/ ترمز صادرات فولاد کشیده شد

وصول 10 هزار و 195 میلیارد ریال از منابع نفتی برای اجرای نهضت ملی

گزارش روزانه بورس 23 تیرماه؛ ریزش 9 هزار واحدی شاخص کل

خاندوزی: 94 همت کالا توسط سازمان اموال تملیکی تعیین‌تکلیف شد

آغاز پیش فروش بلیت قطارهای مسافری مردادماه از فردا

افزایش مجوز صدور و تمدید آموزشگاه‌های آزاد در دولت سیزدهم

هدفگذاری اشتغال امسال استان تهران چقدر است؟

شاخص بازار سرمایه افت کرد

نظارت بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی در تاسوعا و عاشورا

قیمت‌گذاری دستوری برای خودرو هم ممنوع شد؟

مهلت تعریف حساب وکالتی تمام شد؛ دیگر اقدام نکنید/ ثبت‌نام خودروهای وارداتی تا پایان فردا شب

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.