محفوظی مطرح کرد؛
کمبود و شوری آب قاتل نخلستان‌های خوزستان/اقدامی برای احیای 3 میلیون نخل از بین رفته آبادان نشده است گفتگو

کمبود و شوری آب قاتل نخلستان‌های خوزستان/اقدامی برای احیای 3 میلیون نخل از بین رفته آبادان نشده است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - نماینده مردم آبادان و اروندکناردر مجلس، گفت: در آبادان تا پایان جنگ تحمیلی 5 میلیون نخل وجود داشت و در حال حاضر 2 میلیون نخل داریم، تنها در این شهرستان 3 میلیون نخل از بین رفته و تا کنون اقدامی برای احیا آن انجام نشده است.

سیدمجتبی محفوظی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در باره احیاء نخلستان‌های آسیب دیده استان خوزستان، گفت: تا پایان جنگ تحمیلی تقریبا نخلستان های خوزستان سالم باقی ماند و با برخورد راکت و خمپاره یک نخل از بین هزاران نخل آسیب دیده بود که تعداد بسیار کمی است.
نماینده مردم آبادان و اروندکنار در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه میزان نخل‌های آسیب دیده استان خوزستان در جریان جنگ تحمیلی کمتر از یک درصد بود که قابل جبران است و اکثر آن توسط نخلستان دارها جبران نیز شد، عنوان کرد: در بهبهان، ماهشهر، جراحی، اهواز نخلستان داریم که خوشبختانه آسیب ندیده اند اما مشکل نخیلات بعد از جنگ تحمیلی در سه شهر آبادان، خرمشهر و شادگان حادث شد.
وی با اشاره به اینکه به علت شوری و کمبود آب نخلستان‌ها آسیب دیده اند، ادامه داد: دلیل اصلی کمبود آب در استان خوزستان انتقال آب از حوزه آبریز کارون بزرگ به فلات مرکزی و کشت نیشکر است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشت نیشکر از 20 سال قبل در بیابان‌های شوره زار آغاز و اراضی شور مورد نظر را شستند و آب آن وارد کارون، بهمنشیر و اروند شد و از بین رفتن نخیلات را به همراه داشت، تصریح کرد: در آبادان تا پایان جنگ تحمیلی 5 میلیون نخل وجود داشت و در حال حاضر 2 میلیون نخل داریم، تنها در این شهرستان 3 میلیون نخل از بین رفته و تا کنون اقدامی برای احیا آن انجام نشده است.
محفوظی با اشاره به اینکه زمین نخلستان‌ها، خورشید و کشاورز وجود دارد اما عامل اصلی که کمبود ان احساس می‌شود آب است، ادامه داد: خبرهایی به دست من رسیده که بازهم قصد دارند تونل انتقال آب جدیدی از سرشاخه‌های کارون به سمت استان‌های کویری حفر کنند که برخلاف قانون و مصلحت نظام است.
نماینده مردم آبادان و اروندکنار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آب برای آبادانی به کویر برده می‌شود و جلگه‌ها را به کویر تبدیل می‌کنند، تصریح کرد: تمام تونل های حفر شده برای انتقال آب از سرشاخه های کارون فاقد مجوز سازمان حفاظت محیط زیست بوده و تمامی این موارد جرم هستند و امیدوارم در دولت سیزدهم شاهد چنین جرم‌هایی نباشیم و شخص رئیس جمهور به آن ورود و از آن جلوگیری کند.
وی با تاکید بر اینکه اگر نیاز به آب شرب در استان‌های مرکزی وجود داشت به میزان کافی آب شرب به آنها منتقل شده است، عنوان کرد: در استان اصفهان سرانه فضای سبز 17 برابر سرانه کشور است و صنایع آب بر در استان‌های کویری احداث شده اند درحالی که باید در کنار دریاها و استان های ساحلی احداث می‌شدند و این موارد نیاز به آب در استان‌های مرکزی را افزایش داده است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، گفت: در استان اصفهان دریاچه مصنوعی با کاربری گردشگری احداث شده و انتقال آب برای ایجاد چنین دریاچه هایی قابل قبول نیست./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کلاهبرداری کوروش کمپانی و موبایل موسوی در نبود خدمات رسمی

رشد 41 درصدی تجارت ایران و قطر از ابتدای امسال

شیوه جدید کلاهبرداری در کریپتو کارنسی

گوسفند قربانی در تهران کیلویی 330 هزار تومان

رشد 4.8 درصدی عملکرد بنادر در اردیبهشت 403

قیمت گوسفند عید قربان به زودی اعلام می شود

جزئیات 10 میز خدمت مالیاتی در جنوب تهران

رایزنان بازرگانی برای بازاریابی و تقویت تجارت کشور تلاش کنند

نظر وزارت اقتصاد در خصوص عدم خروج خودروسازان از بورس

دستور برخورد با گرانفروشی و احتکار موبایل چینی وارداتی

رشد اقتصادی سال 1402 با نفت 5.7 و بدون نفت 3.4 درصد شد

تغییر گلوگاه ارزی از تأمین به تخصیص؛ کنترل هیجان بازار آزاد

پای کدفروشان موبایل به پرونده پولشویی باز می‌شود؟

چین افزایش تعرفه‌ اروپا برای خودروهای برقی را محکوم کرد

پیش بینی بازار طلا/ بهترین فرصت‌ برای مبادلات

سکه 7 میلیون و 700 هزار تومان حباب دارد

اختصاصی| عوارض موبایل مسافری‌ مشخص شد

نرخ بیکاری به کانال 6 درصد رسید/ ثبت بیش از 18 هزار فرصت شغلی در استان تهران

نرخ حقوق ورودی گوشی‌های مسافری اعلام شد

سقوط قیمت بیت کوین تا 66 هزار دلار

سیاست‌های اقتصادی مبتنی بر آرامش و ثبات بازار سرمایه باشد

صدور برگ تشخیص 427 میلیارد ریالی برای تراکنش‌های مشکوک بانکی

پرداخت یک سوم درآمدهای مالیاتی توسط 800 شرکت

گاز 6 نرخی برای صنایع بورسی/ حداکثر نرخ گاز 14 سنت شد

صلح و سازش بهترین شیوه حل اختلافات کارگر و کارفرما

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.