آغاز به کار فاز دوم رصد و پایش اشتغال کشور کار و تعاون

آغاز به کار فاز دوم رصد و پایش اشتغال کشور

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در مراسم آغاز به کار فاز دوم طرح رصد و پایش اشتغال کشور،‌ میزان صحت سنجی در سامانه رصد اشتغال را بیش از 75 درصد عنوان کرد.

سیدصولت مرتضوی در حاشیه بازدید از مرکز پایش اشتغال کشور اظهار کرد: اشتغال بیت الغزل رشد اقتصادی و آرامبخش زندگی خانواده‌هاست و اساساً تشخص آور است و به زندگی ثبات و به انسان‌ها شخصیت می‌دهد.
وی افزود: یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم، کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال است و رئیس جمهور در آغاز دولت بحث ایجاد سالانه یک میلیون فرصت شغلی را تبیین کرد که امروز بالغ بر یک میلیون شغل سنواتی ایجاد شده است. با همکاری تنگاتنگ میان معاونت اشتغال وزارت کار و شرکت اپراتور مجری طرح پایش اشتغال، بحث صحت سنجی آمار اشتغال ایجادی تقویت و تعداد فرصت‌های شغلی ایجاد شده مشخص می‌شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: این رصد به سه شیوه صورت می‌پذیرد: شیوه اول ثبت اولیه و خود اظهاری است. شیوه دوم ارتباط پیامکی و شیوه سوم تماس تلفنی است که با فرد کارجو از طریق مرکز پایش برقرار می‌شود و صحت سنجی صورت می‌گیرد.
مرتضوی میزان صحت سنجی در سامانه رصد اشتغال را بیش از 75 درصد ذکر کرد و گفت: معدل صحت‌سنجی ما موید ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی در سال است که خوشبختانه سایر مراکز هم اطلاعات ما را تایید می‌کنند.
وی ادامه داد: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از 3 ماهه اول 1401 تا 3 ماهه اول سال 1402 بیش از 907 هزار فرصت شغلی خالص ایجاد شده که این اشتغال به رشد اقتصادی کمک کرده است. با توجه به گزارش مرکز آمار ایران و بانک مرکزی پس از یک دهه رکود، در این دولت به رشد اقتصادی 3.5 تا 4 درصد رسیدیم و در سال 1402 در مهار نرخ بیکاری وارد کانال 7 درصد شدیم که موجب امیدواری است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشتغال را حق همه مردم دانست و گفت: از حقوق اساسی و تضمین شده آحاد مختلف جامعه بسترسازی برای اشتغال است و دولت سیزدهم در سنوات مختلف منابع متنابهی را از محل‌های مختلف به این منظور پیش‌بینی کرده که در تبصره 18 بودجه 1401 و 1402 دیده شده و در بودجه سال آینده نیز برقرار است. همچنین تسهیلات تکلیفی و کمک‌های فنی اعتباری در این زمینه به کمک خواهند آمد و بحث اشتغال را تقویت خواهند کرد.
مرتضوی در پایان با بیان اینکه نبرد حاکم بر جهان نبرد رسانه‌ای است، تصریح کرد: شبکه‌های مخابراتی مهم‌ترین زیرساخت نبرد رسانه‌ای هستند. شرکتهای مخابراتی ما از دانش فنی مطلوبی برخوردارند ولی باید تلاش کنند برد بین المللی خود را افزایش دهند و ما از آنها می‌خواهیم که بستر داخلی افزایش پهنای باند و بستر خارجی آن را فراهم کنند.
در ادامه مراسم امضای تفاهم‌نامه فاز دوم طرح رصد و پایش اشتغال وزارت کار، محمود کریمی بیرانوند ـ معاون اشتغال وزیر کار نیز اظهار کرد: همه دستگاه‌ها و استان‌ها می‌توانند به شکل لحظه‌ای و برخط عملکرد اشتغال خود را از طریق سامانه رصد اشتغال مشاهده کنند.از افتخارات دولت سیزدهم این است که در بحث اشتغال به طور شفاف عمل می‌کند بنابراین اگر می‌گوییم که یک میلیون شغل در سال گذشته ایجاد شده است با سیستم سختگیرانه و بر اساس اطلاعات و آمار دقیق و شفاف بوده است.
حسین ملازاده - مدیرعامل اپراتوری که به عنوان اپراتور اشتغال کشور و پلتفرم تنظیم‌کننده و تسهیل کننده ارائه خدمات به کارجویان معرفی شد، نیز در این مراسم گفت: پیش بینی ما این است که با امضای این تفاهم‌نامه در سال اول طرح یک میلیون و 500 هزار کاربر ثبت شده داشته باشیم و 10 درصد آن یعنی 150 هزار نفر را مشاوره بدهیم و بعد از سه سال به ثبت 9 میلیون و 500 هزار نفر و نزدیک به یک میلیون مشاوره دست پیدا کنیم.
وی تصریح کرد: اصل کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم به لحاظ ملی، ایجاد و توسعه و پایداری مشاغل در زیست بوم ملی اشتغال و کمک به رونق معیشت مردم است. به عنوان پلتفرم تنظیم‌کننده و تسهیل‌کننده ارائه خدمات به جویندگان کار عمل می‌کنیم و قسمت‌هایی که قرار است برای شکل‌گیری بهتر زیست بوم ملی اشتغال خدمت رسانی کنند نظیر بانک‌ها و بازار سرمایه، مراکز مشاوره، شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های ثبت، در این جریان کمک کنند. امیدواریم با استفاده از داده‌های موجود به توسعه پایدار مشاغل در کشور کمک کنیم. دستاوردهای مهم این طرح برای وزارت کار تولید کلان داده است و از طریق این داده‌ها می‌توان در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها اثرگذار بود.
در جریان بازدید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتاعی از مرکز پایش اشتغال کشور، از کتاب اشتغال 1401 رونمایی و تفاهم‌نامه فاز دوم طرح رصد و پایش اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی امضا شد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سرپرست معاونت تعاون وزارت کار منصوب شد

وام 350 میلیونی مسکن روستایی در آستانه آغاز اعطا

صعود طلای جهانی تنها در یک هفته نزولی شد

اقتصاد ژاپن کوچک‌تر شد

ریالی از بانک مرکزی بابت تنخواه گردان خزانه نگرفتیم

جی پی مورگان: آمریکایی‌ها دیگر پس‌اندازی ندارند

2 طرح پتروشیمی به‌زودی در ماهشهر به بهره‌برداری می‌رسد

انصراف دهندگان از طرح‌های فروش خودرو می‌توانند دوباره ثبت‌نام کنند؟

قیمت بیت‌کوین به 500 هزار دلار می‌رسد؟

مسیر خودروسازی عوض می‌شود؟

سازمان‌های دولتی آمریکا صدها بار هک شدند

امنیت فناوری‌های کلیدی تایوان تشدید شد

اوپک‌پلاس قیمت نفت را بالاتر می‌برد؟

ایران چگونه در مبارزه با مواد مخدر به افغانستان کمک می‌کند؟

وزن‌کشی انرژی در بودجه 1403

مبایعه‌نامه تعیین تکلیف شد

هواشناسی ایران 1402/09/18؛ بارش باران و برف در برخی استان‌ها/ سامانه بارشی جدید سه‌شنبه وارد کشور می‌شود

افزایش زیان خالص تراورس در سال 1401

سیریک دروازه طلایی توسعه سواحل مکران

بنیاد مسکن: 34 درصد مسکن شهری و روستایی تحویل متقاضیان شد

وام 350 میلیونی مسکن روستایی در مرحله صدور تضمین‌نامه/ دوره بازپرداخت وام 20 سال است

امکان ورود 160 میلیون مترمکعب آب به خلیج گرگان فراهم شد

تهران همچنان در شرایط آلوده

تهران بارانی می شود

واکنش زاکانی به عدم ثبت رقم 17000 میلیاردی در سامانه شفافیت

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.