تولید فولاد 20 میلیون تنی ایران در 8 ماه نخست امسال اقتصاد جهان

تولید فولاد 20 میلیون تنی ایران در 8 ماه نخست امسال

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش اعلام کرد، ایران در 8 ماه نخست امسال 19.7 میلیون تن فولاد تولید کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 1.1 درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش فصل اقتصاد‌، انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه آگوست 2023، هشتمین ماه سال جاری میلادی برابر با مرداد ماه 1402 نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 24.1 درصدی به 1.6 میلیون تن رسیده است.
تولید فولاد ایران در ماه جولای (ماه پیش از آن) نیز 1.5 درصد کاهش یافته و به 2 میلیون تن رسیده بود.
با این حال، تولید فولاد ایران در 8 ماه نخست امسال به 19.7 میلیون تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 1.1 درصدی داشته است.
ترکیه که در ماه آوریل به جایگاه دهم و در ماه می جایگاه هشتم را از آن خود کرده بود در این ماه به جایگاه قبلی خود یعنی هفتم بازگشته است.
* بازگشت ایران به جایگاه دهم تولید فولاد در جهان
بر اساس گزارش انجمن جهانی، ایران در فوریه 2021 (بهمن 1399)، در میان بزرگ‌‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن زمان تا دسامبر 2022 این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در نخستین ماه سال 2023 یک پله صعود کرد و به جایگاه نهم رسید.
در گزارش ماه مارس، سومین ماه میلادی، ایران در میان 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد نبود و ترکیه در جایگاه نهم و ایتالیا در جایگاه دهم قرار گرفته بودند اما در ماه آوریل (فروردین ماه 1402) جایگاه هشتم و در ماه می (اردیبهشت ماه 1402) جایگاه هفتم در جهان را از آن خود کرد.
ایران در ماه ژوئن 2023 برابر با خرداد 1402 جایگاه هفتم تولید فولاد در جهان را حفظ کرد اما در ماه جولای یعنی تیر ماه با 3 پله سقوط به جایگاه دهم بازگشت و اکنون در ماه آگوست در همان جایگاه دهم قرار دارد.
ایران در ژانویه 2023 (دی ماه سال گذشته) 2.7 میلیون تن فولاد، در فوریه امسال ( بهمن ماه سال گذشته) 2.4 میلیون تن فولاد و در مارس امسال ( اسفند ماه) 2.2 میلیون تن فولاد و در ماه آوریل (فروردین ماه 1402) 3.1 میلیون تن فولاد، در ماه می (اردیبهشت ماه) 3.3 میلیون تن، در خرداد ماه یعنی ژوئن 3.2 میلیون تن فولاد و در تیر ماه یعنی جولای 2 میلیون تن فولاد تولید کرده است.
میزان تولید فولاد ایران در ماه آگوست (مرداد ماه) به 1.6 میلیون تن رسیده است.
* ایران در سال گذشته 30.6 میلیون تن فولاد تولید کرد
بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در سال 2022 به 30 میلیون و 600 هزار تن رسیده که نسبت به سال گذشته 8 درصد بیشتر شده است.
همچنین بر اساس آمار این نهاد بین‌المللی، تولید فولاد ایران طی سال 2021 به 28.3 میلیون تن رسیده است که نسبت به سال 2020 کاهش 1.8 درصدی را نشان می‌دهد.
* 57 درصد تولید فولاد منطقه غرب آسیا در اختیار ایران
تولید فولاد در غرب آسیا در ماه آگوست 16 درصد کاهش یافته و به 2.8 میلیون تن رسیده است.
با توجه به تولید 1.6 میلیون تنی ایران در این ماه، 57.1 درصد تولید فولاد غرب آسیا در هشتمین ماه سال 2023 در اختیار ایران بوده و احتمالا کاهش تولید غرب آسیا متاثر از کاهش تولید ایران بوده است.
تولید فولاد در غرب آسیا در سال 2022 نیز افزایشی بوده و نسبت به سال 2021 رشد 7.1 درصدی را ثبت کرده و به 44 میلیون تن رسیده و با توجه به تولید 30.6 میلیون تنی ایران در سال گذشته میلادی، 69.5 درصد تولید فولاد غرب آسیا را ایران تولید کرده است.
کشورهای غرب آسیا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، شامل ایران، قطر، عربستان و امارات هستند.
* افزایش تولید فولاد جهان
63 کشور تولیدکننده فولاد در جهان در هشتمین ماه سال 2023 یعنی ماه آگوست 152.6 میلیون تن فولاد تولید کرده‌اند که 2.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
تعداد 6 کشور از 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان در ماه آگوست با کاهش تولید و 4 کشور با افزایش تولید همراه شدند.
چین در این ماه، با تولید 86.4 میلیون تن، هند با تولید 11.9 میلیون تن و ژاپن با تولید 7.1 میلیون، 3 تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان بودند.
بر اساس این گزارش، کشورهای تولیدکننده فولاد جهان در سال 2022 بیش از یک میلیارد و 960 میلیون تن فولاد تولید کرده‌اند که نسبت به سال 2021 کاهش 4.2 درصدی را نشان می‌دهد.
این کشورها در سال 2021 بیش از یک میلیارد و 878 میلیون تن فولاد تولیده کرده بودند.
* بیشترین افزایش تولید برای هند
بیشترین افزایش تولید فولاد در این ماه با 17.4 درصد به هند تعلق دارد و بیشترین کاهش تولید با 24.1 درصد به ایران اختصاص دارد.
* کاهش 7.6 درصدی تولید فولاد اتحادیه اروپا
بر اساس برآوردهای انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد در 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه آگوست با کاهش 4.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 9.1 میلیون تن رسیده است.
سایر کشورهای اروپایی یعنی بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، نروژ، صربستان، ترکیه و انگلیس کاهش 3.2 درصدی تولید داشتند و میزان تولید فولاد آنها به 3.4 میلیون تن رسیده است.
به این ترتیب، تولید فولاد در کل اروپا کاهش 7.6 درصدی را در ماه آگوست تجربه کرده است.
در ادامه این گزارش آمده است، کشورهای آسیا و اقیانوسیه که شامل استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزیلند، پاکستان، کره جنوبی، تایوان، تایلند و ویتنام هستند، در ماه آگوست 115.7 میلیون تن فولاد تولید کردند که 3.5 درصد بیشتر شده است.
تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی (شامل کانادا، کوبا، السالوادر، گواتمالا، مکزیک و آمریکا) نیز در این ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 2.6 کاهش یافته و به 9.2 میلیون تن رسیده است.
تولید فولاد آفریقا که شامل کشورهای مصر، لیبی و آفریقای جنوبی است با افزایش 16.1 درصدی به 1.5 میلیون تن رسیده است.
همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (بلاروس، قزاقستان، مولداوی، ازبکستان)، روسیه و اوکراین در این بازه زمانی با 10.7 درصد افزایش به 7.5 میلیون تن رسیده است.
بر اساس این گزارش، تولید فولاد کشورهای آمریکای جنوبی که شامل آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادر، پاراگوئه، پرو، اوروگوئه، ونزوئلا هستند، نیز با کاهش 8.1 درصدی به 3.4 میلیون تن تولید داشته‌اند.
انجمن جهانی فولاد، یکی از بزرگ‌ترین و پویاترین انجمن‌های صنعتی در جهان است که در همه کشورهای بزرگ تولیدکننده فولاد عضویت دارد.
این انجمن بین‌المللی، نماینده تولیدکنندگان فولاد، انجمن‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد و موسسات تحقیقاتی فولاد است.
در این گزارش، 63 کشور که 97 درصد فولاد کل جهان را تولید می‌کنند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ریالی از بانک مرکزی بابت تنخواه گردان خزانه نگرفتیم

جی پی مورگان: آمریکایی‌ها دیگر پس‌اندازی ندارند

2 طرح پتروشیمی به‌زودی در ماهشهر به بهره‌برداری می‌رسد

انصراف دهندگان از طرح‌های فروش خودرو می‌توانند دوباره ثبت‌نام کنند؟

قیمت بیت‌کوین به 500 هزار دلار می‌رسد؟

مسیر خودروسازی عوض می‌شود؟

سازمان‌های دولتی آمریکا صدها بار هک شدند

امنیت فناوری‌های کلیدی تایوان تشدید شد

اوپک‌پلاس قیمت نفت را بالاتر می‌برد؟

ایران چگونه در مبارزه با مواد مخدر به افغانستان کمک می‌کند؟

وزن‌کشی انرژی در بودجه 1403

مبایعه‌نامه تعیین تکلیف شد

هواشناسی ایران 1402/09/18؛ بارش باران و برف در برخی استان‌ها/ سامانه بارشی جدید سه‌شنبه وارد کشور می‌شود

افزایش زیان خالص تراورس در سال 1401

سیریک دروازه طلایی توسعه سواحل مکران

بنیاد مسکن: 34 درصد مسکن شهری و روستایی تحویل متقاضیان شد

وام 350 میلیونی مسکن روستایی در مرحله صدور تضمین‌نامه/ دوره بازپرداخت وام 20 سال است

امکان ورود 160 میلیون مترمکعب آب به خلیج گرگان فراهم شد

تهران همچنان در شرایط آلوده

تهران بارانی می شود

واکنش زاکانی به عدم ثبت رقم 17000 میلیاردی در سامانه شفافیت

افتتاح پروژه زیرگذر کوهک در شنبه‌های امید و افتخار

بی خانمان و چادرخواب در بهشت زهرا(س) نداریم

بازدید رایگان افراد دارای معلولیت از برج میلاد

افزایش مراجعات قلبی و تنفسی به مراکز درمانی با آلودگی هوا

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.