مسکن از رکود خارج شد مسکن

مسکن از رکود خارج شد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - تحقق رشد 4.7 درصدی بخش ساختمان در بهار امسال در کنار عواملی همچون خروج سوداگران از بازارهای ملک، طلا و ارز می‌تواند توان خرید متقاضیان خانه اولی را تقویت کند.

بر اساس اعلام مرکز آمار، بخش ساختمان پس از رشد منفی در سال گذشته به رشد 4.7 درصد در بهار امسال رسید. رشد اقتصادی کشور نیز با نفت به 7.9 درصد و بدون نفت به 6.1 درصد افزایش یافت. وزیر راه و شهرسازی می‌گوید که مسیر بخش مسکن در ماه‌های آینده ادامه پیدا می‌کند و کارگاه بزرگ ساختمانی در کشور ایجاد خواهد شد.
دولت سیزدهم با اجرای طرح نهضت ملی مسکن و واگذاری زمین، بخش مسکن را پس از یک دوره افول مجددا احیا کرده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد تشکیل سرمایه در بخش ساختمان در سال‌های 1398 تا 1401 به ترتیب 12.1-، 13.7-، 3.9 و 2.3- درصد بوده است. درواقع بجز سال 1400 رشد محصول ناخالص داخلی بخش مسکن منفی بوده است.
اما در بهار امسال بخش مسکن به رشد 4.7 درصد رسیده است. به نظر می‌رسد اجرای طرح نهضت ملی مسکن، نوسازی بافت‌های فرسوده و واگذاری زمین به متقاضیان ساخت در افزایش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن تاثیرگذار بود.
دولت تاکنون بیش از یک میلیون و 480 هزار واحد نهضت ملی مسکن را به مرحله ساخت رسانده است. در این قالب برنامه‌های متنوعی شامل ساخت مسکن در شهرهای جدید، روستاها و شهرهای کمتر از 25 هزار نفر، پرداخت تسهیلات خودمالکی، نوسازی بافت‌های فرسوده و واگذاری زمین به خانه اولی‌ها در دستور کار قرار دارد. دولت هم‌چنین در قالب طرح جوانی جمعیت به خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر زمین رایگان واگذار می‌کند.
وزیر راه و شهرسازی اخیرا اعلام کرد که ابزارهای مدیریتی، تولید و عرضه مسکن و همچنین تولید و عرضه گسترده زمین که از هفته آینده در کشور آغاز خواهد شد، همگی راهکارهایی است که در مجموعه وزارت راه و شهرسازی در نظر گرفته شده است. به گفته مهرداد بذرپاش تا پایان سال 500 هزار قطعه زمین در روستاها به مردم واگذار می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر در همه کشور خبرهای خوبی از کاهش قیمت مسکن شنیده می‌شود و باز هم باید کاهش پیدا کند. این موضوع اثر مستقیم بر بازار اجاره خواهد داشت.
تا اوایل شهریور امسال مجموع یک میلیون و 476 هزار و 991 واحد نهضت ملی مسکن به مرحله ساخت رسید که 123 هزار و 972 واحد در قالب نوسازی بافت‌های فرسوده، 124 هزار و 154 واحد در دست ساخت برای تامین مسکن کارکنان نیروهای مسلح، 119 هزار و 579 واحد ظرفیت واحد مسکونی قراردادهای منعقده برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به اشخاص دارای زمین (خود مالکی) و 295 هزار و 319 واحد تعداد واحدهای مسکونی در دست ساخت جهت نوسازی مسکن روستایی است.
همزمان با رونق نسبی ساخت و ساز، معاملات مسکن عمدتا از نوع سفته‌بازی و سوداگری دچار رکود شده است. این مساله به کاهش تا 20 درصد قیمت‌های پیشنهادی فروش آپارتمان در کلانشهرها انجامیده و در مواردی قیمت‌ها تا بیش از 20 درصد نیز کاهش نشان می‌دهد.
از طرف دیگر بازارهای ارز و طلا به ثبات رسیده‌اند. تثبیت معاملات سفته‌بازانه در بازارهای مسکن، ارز و طلا می‌تواند به بهبود توان متقاضیان مصرفی مسکن منجر شود. دولت قصد دارد مالیات خانه‌های خالی را با جدیت پیش ببرد. همزمان طرح برخورد با مشاوران املاک بدون مجوز و متخلف را در دستور کار قرار داده است. ملزم کردن پلتفرم‌های فروش مسکن به رعایت ضوابط نرخ‌گذاری و پیگیری قانون مالیات بر عایدی سرمایه از اقداماتی است که می‌تواند بازار مسکن را به آرامش برساند.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

2 طرح پتروشیمی به‌زودی در ماهشهر به بهره‌برداری می‌رسد

انصراف دهندگان از طرح‌های فروش خودرو می‌توانند دوباره ثبت‌نام کنند؟

قیمت بیت‌کوین به 500 هزار دلار می‌رسد؟

مسیر خودروسازی عوض می‌شود؟

سازمان‌های دولتی آمریکا صدها بار هک شدند

امنیت فناوری‌های کلیدی تایوان تشدید شد

اوپک‌پلاس قیمت نفت را بالاتر می‌برد؟

ایران چگونه در مبارزه با مواد مخدر به افغانستان کمک می‌کند؟

وزن‌کشی انرژی در بودجه 1403

مبایعه‌نامه تعیین تکلیف شد

هواشناسی ایران 1402/09/18؛ بارش باران و برف در برخی استان‌ها/ سامانه بارشی جدید سه‌شنبه وارد کشور می‌شود

افزایش زیان خالص تراورس در سال 1401

سیریک دروازه طلایی توسعه سواحل مکران

بنیاد مسکن: 34 درصد مسکن شهری و روستایی تحویل متقاضیان شد

وام 350 میلیونی مسکن روستایی در مرحله صدور تضمین‌نامه/ دوره بازپرداخت وام 20 سال است

امکان ورود 160 میلیون مترمکعب آب به خلیج گرگان فراهم شد

تهران همچنان در شرایط آلوده

تهران بارانی می شود

واکنش زاکانی به عدم ثبت رقم 17000 میلیاردی در سامانه شفافیت

افتتاح پروژه زیرگذر کوهک در شنبه‌های امید و افتخار

بی خانمان و چادرخواب در بهشت زهرا(س) نداریم

بازدید رایگان افراد دارای معلولیت از برج میلاد

افزایش مراجعات قلبی و تنفسی به مراکز درمانی با آلودگی هوا

رسانه‌هایی که دوست دارند 17 هزار میلیارد در شهرداری گم شود

برنامه‌ریزی برای بومی‌سازی روش‌های تامین مالی غیرتورمی

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.