تاثیر نرخ بهره در جذابیت بازار اقتصادی

تاثیر نرخ بهره در جذابیت بازار

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - سید بابک ابراهیمی/ استاد دانشگاه بازارسرمایه در نیمه اول سال‌جاری فراز و نشیب‌‌‌های زیادی را تجربه کرد. همچنین روند صعودی بازار که از آبان‌‌‌ماه پارسال شروع شده بود، در نهایت در 17اردیبهشت‌ماه سال‌جاری متوقف شد و شاخص کل حتی در مقاطعی به زیر 2میلیون واحد سقوط کرد. روند نزولی و فرسایشی موجب نگرانی دوباره سهامداران نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس و تکرار اتفاقات تلخ سال 1399 شده بود.

با این حال طی یک‌ماه گذشته، انتشار اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی، تغییر نرخ خوراک پتروشیمی‌‌‌ها و همچنین تغییر نرخ پایه محصولات شیمیایی و فرآورده‌‌‌های نفتی موجب شد تا با افزایش تقاضا، روند کلی بازار بهبود یابد و افزایش نسبی در شاخص بورس را شاهد باشیم. با این حال با نگاهی به عوامل مهم و تاثیرگذار بازار در نیمه دوم سال، همچنان تحریم‌‌‌های سیاسی اعمال‌شده از جمله عوامل مهم در تعیین روند بازار و نرخ ارز است.
کماکان موضوعاتی درخصوص توافقات سیاسی با آمریکا مطرح است. از آنجا که جزئیات این توافق هنوز مشخص نشده است، نمی‌‌‌توان هم‌اکنون در خصوص میزان تاثیرگذاری آن بر بورس اوراق بهادار و بازار ارز اظهارنظر کرد. با این حال دولت در ماه‌‌‌های اخیر در تلاش بوده است تا نرخ دلار را در محدوده قیمتی فعلی نگه دارد و ثبات نسبی در تمام بازارها برقرار شود. همچنین توافقات سیاسی با عربستان، آزادسازی بخشی از منابع مالی بلوکه‌شده کشور، افزایش میزان فروش نفت و همچنین تغییر نرخ پایه محصولات شیمیایی و فرآورده‌‌‌های نفتی در بورس‌کالا سبب امیدواری به عرضه دلار و عدم‌جهش قیمت دلار تا پایان سال شده‌است.
از این‌رو به نظر می‌رسد با وجود کسری قابل‌توجه بودجه دولت طی سال‌جاری، روند قیمتی دلار به صورت کنترل‌شده و با شیبی کم در نیمه دوم سال افزایش یابد. در خصوص روند سودآوری شرکت‌ها نیز با تغییرات نرخ پایه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌‌‌های نفتی در بورس‌کالا امیدواری نسبت به بهبود سودآوری این شرکت‌ها پدید آمده و پیش‌بینی گزارش‌های مالی بهتری از شرکت‌ها در 6ماه دوم سال می‌شود. از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روند نیمه دوم سال می‌‌‌توان به تغییرات نرخ بهره اشاره کرد که این موضوع خود بر روند بورس تاثیر مستقیم دارد. زمانی که نرخ بهره بانکی کاهش می‌‌‌یابد، سرمایه‌گذاران ممکن است به دلیل عدم‌جذابیت سرمایه‌گذاری در بانک، به سمت سرمایه‌گذاری در بورس جهت کسب بازدهی بالاتر متمایل شوند که این امر می‌‌‌تواند سبب افزایش قیمت سهام در بورس شود. به نظر می‌رسد نرخ بهره در 6ماه دوم سال تغییرات نرخ جدی را به همراه نداشته باشد. علاوه بر عوامل ذکرشده، روند تغییرات بازارهای جهانی نیز تاثیر بسزایی بر روند بورس اوراق بهادار تهران دارد. همچنین با وجود وضعیت نه‌چندان مناسب بازارهای جهانی در سال 2023 و بروز رکود در چین، بسته‌‌‌های حمایتی دولت چین برای برون‌رفت از شرایط رکود آن کشور که خود سبب افزایش تقاضا در بازارهای کامودیتی می‌شود، امیدوارکننده بوده و این موضوع خود سبب تاثیر مثبت بر روند بورس اوراق بهادار تهران نیز خواهد شد.
در مجموع، با توجه به موارد ذکرشده می‌‌‌توان به روند مثبت شاخص بورس اوراق بهادار تهران در 6ماه دوم سال امیدوار بود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

جی پی مورگان: آمریکایی‌ها دیگر پس‌اندازی ندارند

2 طرح پتروشیمی به‌زودی در ماهشهر به بهره‌برداری می‌رسد

انصراف دهندگان از طرح‌های فروش خودرو می‌توانند دوباره ثبت‌نام کنند؟

قیمت بیت‌کوین به 500 هزار دلار می‌رسد؟

مسیر خودروسازی عوض می‌شود؟

سازمان‌های دولتی آمریکا صدها بار هک شدند

امنیت فناوری‌های کلیدی تایوان تشدید شد

اوپک‌پلاس قیمت نفت را بالاتر می‌برد؟

ایران چگونه در مبارزه با مواد مخدر به افغانستان کمک می‌کند؟

وزن‌کشی انرژی در بودجه 1403

مبایعه‌نامه تعیین تکلیف شد

هواشناسی ایران 1402/09/18؛ بارش باران و برف در برخی استان‌ها/ سامانه بارشی جدید سه‌شنبه وارد کشور می‌شود

افزایش زیان خالص تراورس در سال 1401

سیریک دروازه طلایی توسعه سواحل مکران

بنیاد مسکن: 34 درصد مسکن شهری و روستایی تحویل متقاضیان شد

وام 350 میلیونی مسکن روستایی در مرحله صدور تضمین‌نامه/ دوره بازپرداخت وام 20 سال است

امکان ورود 160 میلیون مترمکعب آب به خلیج گرگان فراهم شد

تهران همچنان در شرایط آلوده

تهران بارانی می شود

واکنش زاکانی به عدم ثبت رقم 17000 میلیاردی در سامانه شفافیت

افتتاح پروژه زیرگذر کوهک در شنبه‌های امید و افتخار

بی خانمان و چادرخواب در بهشت زهرا(س) نداریم

بازدید رایگان افراد دارای معلولیت از برج میلاد

افزایش مراجعات قلبی و تنفسی به مراکز درمانی با آلودگی هوا

رسانه‌هایی که دوست دارند 17 هزار میلیارد در شهرداری گم شود

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.