صفر تا صد ساخت سردخانه در ایران بازار

صفر تا صد ساخت سردخانه در ایران

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - برای ساخت سردخانه ابتدا باید بدانید سردخانه و کاربرد آن چیست، انواع سردخانه را بشناسیم تا بدانیم ساخت چه مدل سردخانه ای برای ما مناسب است و سپس با مراحل ساخت سردخانه آشنا شویم ، در این مقاله سعی بر این شده که به صفر تا صد ساخت سردخانه اشاره شود.

سردخانه چیست؟

سردخانه مکانی موقتی یا ثابت برای نگه داری مواد فاسد شدنی در دمای مطلوب (دمای سرد و خنک) است.

دمای سردخانه بسته به موادی که قرار است در آن نگه داری شود به سه گروه سردخانه زیر صفر، سردخانه بالای صفر یا تونل انجماد دسته بندی می شود.

به طور مثال سردخانه دارو می تواند سردخانه بالای صفر باشد و سردخانه گوشت معمولا سردخانه زیر صفر است.

انواع سردخانه

بعد از اینکه دانستیم سردخانه چیست باید انواع سردخانه را بشناسیم تا بدانیم کدام نوع سردخانه مورد نیاز ما است ، سردخانه ها بر اساس دما ، گاز مبرد، مدل و کاربرد تقسیم می شوند.

سردخانه بالای صفر

سردخانه بالای صفر اغلب دمایی بین صفر تا هشت درجه سانتی گراد را دارد و برای نگه داری مواد غذایی، میوه ها، داروها و... کاربرد دارد که به این سردخانه ها، سردخانه میوه یا سردخانه دارو می گویند.

سردخانه زیر صفر

این سردخانه ها برای نگهداری مواد منجمد به کار می روند و معمولا در جاییکه نیاز به انجماد مواد است مثل سردخانه گوشت و ماهی کاربرد دارد. سردخانه زیر صفر را می توان برای بالای صفر نیز تنظیم کرد ولی بلعکس آن نمی شود زیرا روی تجهیزات فشار مضاعف می آورد.

تونل انجماد

جاهایی که نیاز به انجماد سریع مواد است کاربرد دارد، یعنی مواد باید در زمان کمی منجمد شوند.

سردخانه فریونی

در این نوع سردخانه ها از گاز فریون در مدار تبرید آنها استفاده می شود. این گاز در بیشتر دستگاه های سرمایشی اطراف ما مانند : یخچال های خانگی، کولر ماشین و کولر گازی های داخل ساختمان کاربرد دارد. از این گاز می توان در ساخت سردخانه با هر ابعادی استفاده نمود و به همین دلیل در ساخت مجموعه های کوچک بسیار کاربردی می باشد.

سردخانه آمونیاکی

در ساختار این مجموعه تجهیزات مورد استفاده با نوع فریونی متفاوت می باشد و کاربرد اصلی سردخانه آمونیاکی درساخت سردخانه صنعتی در مقیاس بزرگ می باشد.

این دو نوع مجموعه هر کدام مزایای خاص خود را دارند که با توجه به شرایط موجود ساخته می شوند. ساخت یک مجموعه آمونیاکی در مقیاس بزرگ با صرفه می باشد و برای سردخانه کوچک بهتر است از مدل های فریونی ساخته شود.

سردخانه کوچک

سردخانه های کوچک معمولا درون ساختمان به صورت اتاق مانند در مکان هایی مانند هتل ها، رستوران ها و.. ایجاد می شوند. سردخانه های کوچک رابا ساندویچ پانل عایق کرده و تجهیزات و سیستم های سرمایشی نیز درون اتاق ها جای می دهند.

 سردخانه کانکسی و متحرک

این سردخانه های کانکسی برای جاهای دارای فضای باز یافضای محدود است ، از نظر حجم سردخانه کوچک یا متوسط به شمار می آید.

سردخانه کانتینری

برای حمل مود غذایی، دارو یا هر چیزی که نیاز به دمای سرد دارد، نمی توانیم از کانتینر های معمولی استفاده کنیم زیرا مواد در دمای محیط فاسد می شوند، پس باید از سردخانه های کانتینری کمک گرفت. این سردخانه ها مواد را تا ساعت مشخصی از فاسد شدن دور نگه می دارند.

 سردخانه صنعتی یا بزرگ

برای مشاغل صنعتی و نگه داری مواد در حجم بالا از سردخانه های صنعتی و بزرگ استفاده می شود. این سردخانه ها برای نگه داری حجم انبوده مواد غذایی ، دارویی و... کاربرد دارند.

تجهیزات سردخانه

بعد شناخت انواع سردخانه باید بدانید که چه سردخانه ای مناسب کار شماست و برای چه هدفی می خواهید سردخانه بسازید. بعد انتخاب نوع سردخانه باید درباره تجهیزات آن بدانیم زیرا تجهیزات سردخانه بالای صفر با پایین صفر متفاوت است. اندازه، کارایی و کیفیت این تجهیزات نقش بسیار مهمی در عملکرد کلی و هزینه های عملیاتی سیستم تبرید دارد.

تجهیزات سردخانه ؛ کمپرسور سردخانه

کمپرسور یا موتور سردخانه اصلی ‌ترین قسمت تجهیزات سیکل تبرید سردخانه است، این دستگاه برای فشرده کردن گاز مبرد که در سیکل تبرید استفاده می‌شود، به کار می‌رود.

انتخاب نوع و برند کمپرسور در ساخت سردخانه بسیار مهم است.از انواع کمپرسورها می توان به کمپرسورهای رفت و برگشتی، اسکرال یا اسکرو اشاره کرد.

تجهیزات سردخانه ؛ کندانسور سردخانه

کندانسور که وظیفۀ خنک نمودن گاز حاصل از کمپرسور را برعهده دارد کندانسور، برای تبدیل گاز مبرد به مایع استفاده می‌شود، این دستگاه گاز مبرد که فشار بالایی دارد را خنک می نماید و در این فرآیند آن را به مایع تبدیل می نماید. کندانسور ها دارای 3 مدل اصلی هوایی، آبی و تبخیری می باشند.

تجهیزات سردخانه ؛ اواپراتور سردخانه

اواپراتور بخشی از سیستم است که در یک چرخه، مایع مبرد را تبدیل به گاز می‌کند، اواپراتور سردخانه برای انتقال حرارت بین مایع مبرد و هوای سردخانه به کار می‌رود.

مراحل ساخت سردخانه

تا کنون با سردخانه، انواع سردخانه و تجهیزات سردخانه آشنا شدید، اکنون باید بدانیم برای ساخت یک سردخانه صنعتی چه مراحلی را باید طی کنیم و ترتیب این مراحل ساخت سردخانه به چه صورت است .

مرحله اول ساخت سردخانه ؛ گرفتن مجوز ها

ابتدا باید مجوز های لازم را گرفت و محل زمین قبل خرید به تایید محیط زیست، آتش نشانی و... برسد، پس قبل خرید زمین، مجوز را چک کنید.  وگرنه ممکن است زمینی که برای ساخت سردخانه خریداری کرده اید مناسب نباشد و نتوانید ازآن بهره برداری کنید.

مرحله دوم ساخت سردخانه ؛ خرید زمین

پس از دریافت مجوز می توانید زمین انتخابی را خریداری کنیم، در انتخاب زمین باید شرایط آب و هوایی (هوای خیلی گرم یا مرطوب انرژی بیشتری را در سردخانه تلف می کند) و دسترسی های زمین (مثل دسترسی به مواد اولیه نگه داری در سردخانه ، مسیر حمل و نقل کانتینرها ) و ... چک شود.

مرحله سوم ساخت سردخانه ؛ عقد قرارداد با تیم سازنده سردخانه صنعتی

در این مرحله باید مشاور و شرکت سازنده سردخانه صنعتی را انتخاب و قرارداد لازم را عقد کنید. این مرحله از مهم ترین مراحل است زیرا این تیم، ساختمان سردخانه را طراحی کرده وتجهیزات را در اختیار شما قرار می دهد و اگر با صنایع برودتی اشتباهی قرارداد ببندید هزینه های هنگفتی روی پروژه ایجاد می شود و در نهایت ممکن است کاربرد سردخانه هم با آنچه که می خواستیم یکی نباشد، بنابراین باید در انتخاب شرکت طرف قرارداد برای ساخت سردخانه دقت کافی داشته باشید تا یک سردخانه ارزان ، با کیفیت و کاربرد مناسب را تحویل بگیرید.

صنایع برودتی نیک نوری یکی از شرکت های سازنده سردخانه در ایران و کشورهای همسایه می باشد، که صفر تا صد ساخت سردخانه را توسط تیم مجرب انجام می دهد، در صورت تمایل می توانید از نمونه کارهایشان دراینترنت بازدید کنید.

مرحله چهارم ساخت سردخانه ؛ انتخاب تجهیزات

به کمک تیم مشاور تجهیزات ساخت سردخانه صنعتی را انتخاب کنید، یادتان باشد انتخاب مناسب تجهیزاتی مانند کمپرسور، اواپراتور و کندانسور و اینکه از چه نوع برند، ولتاژ ، اندازه و میزان کارایی باشند در ساخت سردخانه بالای صفر یا سردخانه زیر صفر بسیار مهم است. تیم مشاور خوب سعی می کند بهترین تجهیزات را بنا به کارآیی به شما معرفی کند.

مرحله پنجم ساخت سردخانه ؛ ساخت ساختمان

ساختمان سردخانه باید در متراژ مناسب با مواد مناسب ساخته شود، همچنین دسترسی به حمل، بارگیری و تخلیه مواد غذایی، دسترسی به قفسه ها، ترتیب اتاق ها، کف چینی وعایق کاری و... باید مناسب دمای سردخانه باشد.

مرحله ششم ساخت سردخانه ؛ نصب تجهیزات

بعد ساخت ساختمان سردخانه باید تجهیزاتی که همراه تیم مشاور انتخاب کردیم در سردخانه نصب و تست شود، در صورت نیاز کار با تجهیزات توسط شرکت آموزش داده می شود.

مرحله هفتم ساخت سردخانه ؛ بهره برداری

اکنون که سردخانه آماده شده است قابلیت استفاده را دارد ، می توانیم مواد که قرار است در سردخانه نگه داری شود را به سردخانه انتقال دهیم و کارایی سردخانه ساخته شده را ببینیم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.