پایان رانت «واردات از صادراتِ خود» با لایحه 2فوریتی دولت/ واردات "آیفون رفرش" از صرفه می‌افتد؟ بانک و بیمه

پایان رانت «واردات از صادراتِ خود» با لایحه 2فوریتی دولت/ واردات "آیفون رفرش" از صرفه می‌افتد؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - بر اساس لایحه دوفوریتی دولت در خصوص اختیارات بانک مرکزی عملاً رانت واردات کالای آماده مصرف از محل صادرات خود پایان خواهد یافت.

به گزارش فصل اقتصاد، اخیراً رئیس جمهور لایحه تقویت اختیارات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مدیریت بازار ارز را که به‌پیشنهاد بانک مرکزی در جلسه 1402.2.6 هیئت وزیران با قید دوفوریت به تصویب رسیده است، به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.
در ماده یک این لایحه دوفوریتی آمده است، تمامی صادرکنندگان کالا و خدمات مکلفند ارز ناشی از صادرات را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اظهار و مطابق ضوابط و روشهایی که آن بانک اعلام می‌کند تحت مدیریت بانک مرکزی قرار دهند.
بانک یادشده مجاز است منابع ارزی یادشده را با نرخهای کشف‌شده توسط آن بانک در بازارهای رسمی، برای واردات یا تهاتر کالاها و یا خدمات در اختیار همان صادرکننده یا سایر واردکنندگان قرار دهد. عدم تحویل ارز صادرکنندگان به بانک مرکزی مصداق قاچاق ارز بوده و مرتکب به مجازاتهای مندرج در بند (پ) و تبصره (2) ماده (22) این قانون محکوم خواهد شد.

فصل اقتصاد

1 ـ ارز صادرتی در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد
همان‌طور که در متن این لایحه دوفوریتی مشخص است، اولاً بانک مرکزی صادرکنندگان را مکلف کرده است ارز صادراتی را در اختیار و تحت مدیریت این بانک قرار دهند. دومین نکته این‌که منابع ارزی با نرخهای کشف‌شده در بازار رسمی یعنی نرخ بازار مبادله حدود 36 الی 39 هزار تومان را در اختیار واردکننده یا همان صادرکننده قرار دهد.
2 ـ مبنای ریالی نرخ ارز واردات در مقابل صادرات خود شفاف شد
بر این اساس ابتدا ارز صادراتی تحت مدیریت بانک قرار می‌گیرد و در گام بعدی با نرخ بازار مبادله، صادرکننده می‌تواند نسبت به واردات کالا با استفاده از ارز صادراتی اقدام کند. این حکم در صورت تصویب می‌تواند یکی از گلوگاههای مهم ارز را که به‌نوعی بانک مرکزی را در مدیریت قیمتی بازار ارز دچار چالش کرده بود، بر طرف کند.
به گزارش فصل اقتصاد، با وجود تمام ایرادات مطرح‌شده در مورد واردات کالای آماده مصرف از صادرات خود، از جمله قیمت‌گذاری کالای مصرفی برمبنای دلار تلگرامی رویه رانتی مذکور متوقف نشده بود،
این درحالی است که طبق اعلام اخیر سازمان توسعه تجارت عملاً واردات از این رویه از شمول ابزار محدودکننده سابقه واردات خارج شده بود. لازم به ذکر است، سابقه واردات به‌عنوان یک اهرم محدودکننده برای جلوگیری از واردات بی‌رویه به کشور لحاظ شده است اما واردات از طریق صادرات خود مشمول محدودیت سابقه واردات نخواهد بود (سقف مجاز واردات هر سال برابر میانگین واردات دوسال قبل است).
نکته جالب توجه این‌که، در مورد واردات کالای آماده مصرفی مثل گوشی آیفون، در حال حاضر هیچ محدودیتی از طریق رویه صادرات خود وجود ندارد.
به این نکته توجه کنیم که عملاً آیفون13 قبلاً از خط تولید و عرضه رسمی خارج شده است اما به‌استناد مجوز واردات از محل صادرات خود، با وجود رانت قیمت ارز بازار آزاد (خارج از بازار مبادله طلا و ارز)، این کالاهای مصرفی رفرش ـ ری‌پک وارد و در بازار با قیمت خارج از عرف عرضه می‌شوند.
بر این اساس دستگاههای نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور بایستی در خصوص کیفیت و اصالت اقلام وارداتی از طریق رویه مذکور اقدام کنند.
انتهای پیام/+


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

چمران: خطر زلزله بیخ گوشمان است

تراشه‌های خارجی از شبکه‌های مخابراتی چین حذف می‌شوند

پارکینگ طبقاتی حرم عبدالعظیم(ع) سریع‌تر به بهره‌برداری برسد

عصبانیت مقامات آمریکایی از رونمایی لپ‌تاپ جدید هواوی

اعلام زمان دومین حراج شمش طلا/ خریداران تا پایان امروز 350 میلیون تومان واریز کنند

بهره‌برداری از 26 تقاطع بزرگراهی در سال 1403

سرویس‌های جدید پستی در حوزه تجارت الکترونیک در راه است

اقتصاد هند شتاب گرفت

افزایش بودجه مناطق شهرداری تهران به 25 همت

تغییر ذائقه مردم از خانه های ویلایی به خانه های قوطی کبریتی

قیمت طلای جهانی در اوج

تخمین سطح زیرکشت 13 محصول راهبردی کشاورزی کشور با هوش مصنوعی

دعوت از پژوهشگران دانشگاهی برای بازنگری محدوده‌های ترافیکی

هوای تهران همچنان به دور از آلودگی

افت و خیز سرمایه گذاری چینی ها در اقتصاد ایران

شاخص توسعه هر کشوری به نیروی انسانی آن بر می‌گردد

خانه‌های قوطی کبریتی، با وجود وسعت زمین

اتهام تقلب در پرداخت حقوق کارگران علیه تسلا

ریزش اتریوم و بیت‌کوین

تورم جهانی شکست‌ناپذیر است

سقوط یورو در برابر دلار

تورم آرژانتین رکوردی جدید ثبت کرد

از 25 اردیبهشت 1403 همه مجوزهای کاغذی بی اعتبارند.

پیش نیاز رونق و جهش تولید, سرمایه انسانی ماهر و متخصص است

اعتراض کارگران به تعیین سقف حقوق در بخشنامه مزد 1403

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.