جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری کار و تعاون

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال با بیان جزئیات مصوبات اولین جلسه شورای عالی اشتغال در سال جدید گفت: ایجاد یک میلیون اشتغال در سال جاری و نیز اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی در سال 1402 در این نشست تصویب شد.

قاسم رستم پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد جلسه شورای عالی اشتغال در سال جاری، گفت: اولین جلسه شورای عالی اشتغال در سال جاری و چهارمین جلسه در دولت کنونی، روز 8 فروردین 1402 با حضور رئیس جمهور و وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
وی افزود: اگثر مصوبات این جلسه در مورد حمایت از کار آفرینان از جمله تخفیفات در حق بیمه سهم کارفرما بود که قرار شد با سازمان تامین اجتماعی در این زمینه مذاکره شود.
به گفته رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال همچنین در این جلسه مقرر شد کانون کارآفرینان تشکیل و ساماندهی شود تا برای هم افزایی امور آنان فعالیت کند و پیگیری مطالبات کارآفرینان از دولت از طریق این کانون صورت گیرد.
رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال همچنین گفت: بر اساس آمار سامانه رصد، ایجاد اشتغال در سال 1401 از مرز یک میلیون شغل گذشت. در این زمینه 250 تماس با شاغلان جدید گرفته شد که به صحت سنجی 71 درصدی رسیدیم.
رستم پور همچنین تصریح کرد: بر اساس مصوبت شورای عالی اشتغال تکلیف دولت در سال جاری ایجاد یک میلیون فرصت شغلی است.
رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال همچنین در مورد عملکرد ایجاد اشتغال در سال 1401 نیز گفت: طبق گزارش وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی در نشست شورای عالی اشتغال و بر اساس آمار سامانه رصد وزارت کار و کد بیمه های صادر شده تامین اجتماعی در سال یاد شده، ایجاد اشتغال از یک میلیون فرصت شغلی هم گذشته است.
وی در مورد این که آیا صحت سنجی ایجاد اشتغال انجام شده است، نیز یادآور شد: صحت سنجی سه گانه از طریق سامانه پیامکی بر اساس کد ملی،‌ تلفنی و حضوری در کارگاهها انجام شده است. در تماس تلفنی مرکز تماس پایش اشتغال وزارت کار 250 هزار تماس برقرار شده که به صحت سنجی 71 درصدی رسیدیم.
رستم پور این را هم افزود که درصدی از طرحها در اسفندماه گذشته انجام شد و هنوز فرصت تماس حاصل نشده است. همچنین 35 هزار مورد بازدید میدانی از کارگاههای اشتغال پذیر نیز انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد : تعداد کد بیمه های ایجاد شده در سال 1401 به بیش از 700 هزار مورد رسید. در ضمن اشتغال خانگی زنان سرپرست خانوار، خود اشتغالی و اشتغال دانشجویی هم از این آمار کنار گذاشته شده است.
رستم پور همچنین گفت: فقط بیمه اجباری و مشاغل در آمار اشتغال به حساب آمده است. همچنین در گزارش ایجاد اشتغال در بخش دولتی، سال قبل 122 هزار اشتغال جدید در دولت و سازمانهای دولتی در قالب استخدام و اشتغال رسمی،‌ پیمانی کار معین و قرارداد کارگری با سازمانهای دولتی منعقد شد.
به گفته رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال، مجموع شاتغال سامانه رصد و کد بیمه تامین اجتماعی صادر شده در سال قبل و انواع استخدام دولت، از مرز یک میلیون نفر شاغل جدید در سال 1401 هم گذشت.
رستم پور با بیان این که منابع تبصره 18 برای مشاغل خانگی در سال 1401 محقق نشد،‌گفت: در قانون بودجه 1402 منابع خوبی در قالب منابع تبصره 18 در نظر گرفته شده است که بر اساس منابع وصولی سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندی یارانه‌ها منابعی برای ایجاد اشتغال مشاغل خانگی اختصاص خواهد یافت.
رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال همچنین گفت: امسال 100 هزار میلیارد تومان از تسهیلات تکلیفی بانکها در قالب تسهیلات ارزان 4 درصدی برای ایجاد اشتغال اختصاص می‌یابد که این تسهیلات از طریق سه دستگاه کمیته امداد امام خمینی،‌ سازمان بهزیستی و بنیاد برکت از طریق توزیع استانی به افراد اختصاص خواهد یافت.
رستم پور در مورد سهم هر دستگاه از تسهیلات بانکی در سال جاری گفت: 35 هزار میلیارد تومان از طریق کمیته امداد، 5 هزار میلیارد تومان از طریق بهزیستی ، 5 هزار میلیارد تومان از طریق بنیاد برکت و 5 هزار میلیارد تومان از کانال صندوق نوآوری و شکوفایی و در مجموع 50 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال پرداخت می‌شود، همچنین 50 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی هم با هدف ایجاد اشتغال بین استانها توزیع می‌شود.
رستم پور بر این نکته هم تاکید کرد که قرار شد برش، بانکی، استانی و دستگاهی برای دریافت تسهیلات اشتغال تا آخر اردیبهشت 1402 تهیه و ابلاغ شود.
وی در مورد عملکرد تسهیلات بانکی برای اشتغال در سال گذشته گفت: این تسهیلات از طریق کمیته امداد امام خمینی با 86 درصد عملکرد و سازمان بهزیستی با 68 درصد عملکرد در سال 1401 به افراد تحت پوشش پرداخت شد. 
رستم‌پور همچنین گفت: کمیته امداد امام خمینی ایجاد 500 هزار اشتغال جدید در سال جاری را برعهده گرفته است، البته لزوما مشاغل ایجادی توسط این نهاد پایدار نخواهد بود یا معادل حد اقل حقوق کارگری درآمد نخواهد داشت،‌ اما بالاخره کمک خرجی برای خانوارهای تحت پوشش ایجاد خواهد کرد.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ریالی از بانک مرکزی بابت تنخواه گردان خزانه نگرفتیم

جی پی مورگان: آمریکایی‌ها دیگر پس‌اندازی ندارند

2 طرح پتروشیمی به‌زودی در ماهشهر به بهره‌برداری می‌رسد

انصراف دهندگان از طرح‌های فروش خودرو می‌توانند دوباره ثبت‌نام کنند؟

قیمت بیت‌کوین به 500 هزار دلار می‌رسد؟

مسیر خودروسازی عوض می‌شود؟

سازمان‌های دولتی آمریکا صدها بار هک شدند

امنیت فناوری‌های کلیدی تایوان تشدید شد

اوپک‌پلاس قیمت نفت را بالاتر می‌برد؟

ایران چگونه در مبارزه با مواد مخدر به افغانستان کمک می‌کند؟

وزن‌کشی انرژی در بودجه 1403

مبایعه‌نامه تعیین تکلیف شد

هواشناسی ایران 1402/09/18؛ بارش باران و برف در برخی استان‌ها/ سامانه بارشی جدید سه‌شنبه وارد کشور می‌شود

افزایش زیان خالص تراورس در سال 1401

سیریک دروازه طلایی توسعه سواحل مکران

بنیاد مسکن: 34 درصد مسکن شهری و روستایی تحویل متقاضیان شد

وام 350 میلیونی مسکن روستایی در مرحله صدور تضمین‌نامه/ دوره بازپرداخت وام 20 سال است

امکان ورود 160 میلیون مترمکعب آب به خلیج گرگان فراهم شد

تهران همچنان در شرایط آلوده

تهران بارانی می شود

واکنش زاکانی به عدم ثبت رقم 17000 میلیاردی در سامانه شفافیت

افتتاح پروژه زیرگذر کوهک در شنبه‌های امید و افتخار

بی خانمان و چادرخواب در بهشت زهرا(س) نداریم

بازدید رایگان افراد دارای معلولیت از برج میلاد

افزایش مراجعات قلبی و تنفسی به مراکز درمانی با آلودگی هوا

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.