محمودزاده با اشاره به جزئیات احیای دریاچه ارومیه مطرح کرد؛
کانی سیب در کنار معایب متعددی که دارد محاسنی را هم به همراه دارد / حقابه ایران از رود ارس به فراموشی سپرده شده است شهری

کانی سیب در کنار معایب متعددی که دارد محاسنی را هم به همراه دارد / حقابه  ایران از رود ارس به فراموشی سپرده شده است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - نایب رئیس هیئت رئیسه کمیسیون تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان بخشی از ایرادات سد کانی سیب؛ گفت: سد کانی سیب با تمام معایبی که به همراه داشته محاسنی همچون جلوگیری از هدر رفت آب، زمینه تقویت گردشگری، شیلات و کشاورزی و افزایش آب‌های زیرزمینی را در پیرانشهر به همراه داشته است و از همه مهمتر مانع خروج آب از کشور می‌شود.

جلال محمودزاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد برداشت‌های بیش از اندازه آب جاری شده از کانال کانی‌سیب به سمت دریاچه ارومیه؛ گفت: کانی سیب و رودخانه زاب حدود یک میلیارد مترمکعب آورده آب خواهند داشت؛ اما ظرفیت سد کانی سیب به تنهایی حدود 220 میلیون متر مکعب است که از این رقم حدود 110 میلیون متر مکعب آن قابل برداشت است.
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی افزود: با احداث سد کانی سیب مقرر شد حدود 600 میلیون متر مکعب از آب آن به سمت دریاچه ارومیه جاری شود اما به علت نیمه تمام بودن طرح انتقال آب از کانی سیب قرار شد حدود 180 میلیون متر مکعب آب از رودخانه «بادین آباد» به سد کانی سیب انتقال داده شود که متاسفانه این پروژه حدود 20 درصد پیشرفت فیزیکی را به دنبال داشته است با این اعداد و ارقام مشخص شده که حدود 80 درصد این انتقال آب هنوز جاری نشده است و همچنین قرار بود 120 میلیون متر مکعب از رودخانه«خرپاپ» به سد کانی سیب انتقال داده شود که متاسفانه این پروژه هم هنوز از پیشرفت فیزیکی لازم و کافی برخوردار نبوده است. در حال حاضر اگر منابع آبی کافی باشد حداکثر حدود 300 میلیون مترمکعب آب در سال از کانی سیب به دریاچه ارومیه می‌توان انتقال داد.
امید به احیای دریاچه ارومیه به واسطه کانی سیب کم است
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، در مورد انتقال 600 میلیون مترمکعب آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه؛ یادآور شد: طبق اخبار منتشر شده از وزارت نیرو قرار بود حدود 600 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه با اجرای تونل کانی سیب در ماه‌های آتی منتقل شود که امروز این رقم به 300 میلیون متر مکعب کاهش داشته است؛ متاسفانه سد کانی سیب دارای ایرادات و اشکالاتی است که امید به احیای دریاچه به واسطه آن کم است. 
مطالعات کارشناسی کانی سیب تغییر کرد
نایب رئیس هیئت رئیسه کمیسیون تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان بخشی از ایرادات سد کانی سیب؛ یادآور شد: زمانی که سد کانی سیب در سال 90 مورد مطالعه قرار گرفت در تراز 1372 بود اما امروز که به بهره برداری رسیده است در تراز 1369 قرار دارد، از انتقال 600 میلیون متر مکعب آب خبری نیست چرا که سایر پروژه‌ها تکمیل نشده‌ اند.
تغییر قطر کانی سیب در انتقال آب تاثیر می‌گذارد
وی با تاکید به اینکه قطر تونل کانی سیب را کوچک در نظر گرفته اند؛ تصریح کرد: به دلیل ترک برداشتن بخشی از تونل؛ در داخل کانی سیب تونل دیگری احداث کرده‌اند که منجر به کوچکی قطر تونل در انتهای آن شد یعنی کانال کانی سیب با قطر6/5 متری به 4/5متر کاهش پیدا کرده است که همین مسئله منجر به کاهش حجم انتقال آب آن شده است وهمین مسئله آب ورودی به کانال‌های رو باز و رودخانه فصلی که به سمت دریاچه جاری می‌شود را کاهش داده است.
اراضی اطراف کانال کانی سیب چرا توسط دولت خریداری شد ؟
محمودزاده با اشاره به خرید اراضی کشاورزی اطراف کانی سیب، گفت: دولت حدود 300 هکتار از اراضی کشاورزی را از کشاورزان اطراف سد کانی سیب خریداری و تحت تملک خود درآورده‌ است که نیازی به خریداری آنها توسط دولت نبوده، چرا که هیچکدام از این اراضی زیر آب نرفته‌اند و فقط هزینه بیت المال بوده که در این راستا صرف شده است. با تمام تلاش‌های صورت گرفته تا پایان سال تنها حدود 80 میلیون متر مکعب می توان آب از طریق کانی سیب به دریاچه انتقال دهند.
آبگیری سد شتابزده صورت گرفت
عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی؛ در ادامه اظهار داشت: مطالعات کارشناسی سد کانی سیب بنا به دلایلی نامعلوم تغییر پیدا کرد از همه مهمتر در نظر بگیریم این سد به صورت شتابزده به بهره برداری و راه اندازی شد به گونه‌ای که بسیاری از بناهای احداثی قبلی وتیرهای برق بدون اینکه تخلیه شوند در داخل حوضچه سد زیر آب رفته که بعد از کاهش حجم آب سد خود را نشان می‌دهد در صورتی که این تخلیه و پاکسازی حوزه سد باید قبل از آبگیری آن صورت می‌پذیرفت.
هزینه کلانی صرف احیای کانی سیب شد
نماینده مردم در مجلس یازدهم با انتقاد از سدسازی‌های متعدد در بالادست سد کانی سیب ، یادآور شد: در بالای سد کانی سیب، سد گرده بن احداث شده است که تنها فقط 30 درصد آن به اتمام رسیده در صورتی که احداث چنین سدی اصلا نیاز نبوده است چون حوضه‌آبریز سد کانی سیب بوده و آب در نهایت به حوزه کانی سیب جاری می‌شود؛ در سدهای کانی سیب، گرده بن و خُرنج هزینه‌های کلانی صرف تجهیز کارگاه و ساخت ساختمان‌های تشریفاتی از جمله سالن اجتماعات، جلسات و.... شده است در صورتی که همه این هزینه‌ها می‌توانست در یکجا باشد، چون تمام این پروژه‌ها با هدف احداث سد کانی سیب و انتقال آب جهت احیای دریاچه ارومیه شکل گرفته است.
عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی در ادامه احیای دریاچه شور آذربایجان را تنها به واسطه کانی سیب امکان پذیر ندانست و گفت: ما می‌توانیم از کانی سیب حداقل بهره برداری کنیم به بیانی نهایتا هر ساله 80 میلیون متر مکعب و حداکثر اگر سال آبی خوب باشد حدود 100 میلیون مترمکعب حدود یک ششم از آب پیش بینی شده آن را بهره برداری کنیم؛ اگر به جای هزینه‌های اضافی همچون ساخت سد" گرده بن" روی آبیاری مدرن سرمایه گذاری می‌شد شاهد بهبود وضعیت دریاچه بودیم.
آبیاری مدرن مسیری برای احیای دریاچه شور آذربایجان
وی ادامه داد: دشت‌های پایاب استان آذربایجان غربی که در حوضه آبریز دریاچه هستند از دیگر مباحثی است که باید به صورت جدی به آن بپردازیم، در حال حاضر در حدود 12 هزار هکتار از اراضی مهاباد که پایین دست سد و زیر کشت است و حدود 700 هکتار در طول یک دهه زیر پروژه آبیاری مدرن قرار گرفته است، یعنی در فاصله زمانی یک دهه اخیر اگر همه اراضی پایین دست سد مهاباد آبیاری مدرن می شد به جای مصرف 150 میلیون متر مکعب آب، نیاز به 50 میلیون مترمکعب برای آبیاری اراضی کشاورزی داشتیم یعنی 100 میلیون مترمکعب آب صرفه جویی می کردیم .
حقابه رود ارس به فراموشی سپرده شده است
محمودزاده با اشاره به حقابه رود ارس، تاکید کرد: مقرر بود سالانه حدود 300 میلیون متر مکعب به عنوان حقابه رود ارس به دریاچه ارومیه وارد شود این مسئله به گونه‌ای فراموش شده که حرفی از این حقابه دریاچه ارومیه از رود ارس نمی‌زنند و وزارت نیرو چنان پرونده این مسئله را پنهان نموده که گویا چنین مهمی رخ نداده است و اصلا قرار نبود چنین مسئله‌ای رخ دهد.
نماینده مردم مهاباد در مجلس یازدهم، با انتقاد از بی توجهی به هدایت پساب‌های شهری تصفیه شده تبریز، ارومیه و آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه، تصریح کرد با انتقال پساب های تصفیه شده بخشی از نیاز آبی دریاچه ارومیه را تامین کرد همچنین وزارت نیرو می‌توانست به جای انتقال بخشی از آب زرینه رود به میزان 300 میلیون متر مکعب به تبریز و بناب این مقدار آب را به دریاچه ارومیه اختصاص دهد که کمکی برای احیای دریاچه باشد و همچنین افزایش آبیاری مدرن بی تردید نقش پررنگی در کاهش بی آبی دارد.
عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: سد کانی سیب با تمام معایبی که به همراه داشته محاسنی همچون جلوگیری از هدر رفت آب، زمینه تقویت گردشگری، شیلات و کشاورزی و افزایش آب‌های زیرزمینی را در پیرانشهر به همراه داشته است از همه مهمتر مانع از خروج آب از کشور می‌شود./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سهم صندوق توسعه ملی از منابع ارزی صادرات نفت و گاز چند درصد شد؟

یادداشت‌| شتاب در تغییر برای حل بحران آب

خرید بالغ بر 1200 دستگاه اتوبوس و ون در سال 1401 توسط شهرداری تهران

توشیبا پیشنهاد خرید 15 میلیارد دلاری را پذیرفت

کریمی: مهار تورم و رشد تولید دو راهبرد نجات‌بخش اقتصاد

کارشناس مالیاتی: پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد بیشترین آسیب را به تولید وارد می‌کند

نصب یکصد المان‌ حجمی "هلال ماه اسماءالحسنی" در پایتخت + تصاویر

ثبت رکورد تورم در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا

1401 سال بازگشت 7 همت از سودهای رسوبی به حساب سهامدار شد

پیش‌بینی قیمت مسکن در سال جاری

معلولان نگران هزینه‌های توانبخشی نباشند/ 70 درصد از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنیم

چگونه نوتیفیکیشن‌های ویندوز را مدیریت کنیم؟

جهان همه طعم است و بو/ از گردشگری خوراک چه می‌دانید؟

برنامه دولت برای مهار تورم محصولات کشاورزی‌/‌‌‌ قیمت نهاده و کود شیمیایی‌ امسال مدیریت می‌شود

تشدید نظارت بر مراکز غیرمجاز گردشگری/ مسافران تخلف‌ها را از طریق 09629 گزارش دهند

سرمایه‌گذاری میلیونی خودرویی در الجزایر

امکان گسترش بازار صادراتی ایران با گواهی سپرده کالایی نفت‌

تاثیر افزایش نرخ ارز بر صادرات فرش دستباف

طلا بالا رفت؛ دلار پایین آمد

خرید 3 برابری چینی‌ها از روسیه!

جزئیات صید ماهی در سال گذشته / تحقق 70 درصدی برنامه صید

احتمال صعود بازارهای مالی دنیا در سال 2023

پایان باز واردات آیفون

صندوق سرمایه‌گذاری اهرمی چیست؟

بزرگترین شرکت‌های فناوری جهان کدامند؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.