جوابیه روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در خصوص قبوض گاز گفتگو

جوابیه روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در خصوص قبوض گاز

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در قالب جوابیه ای توضیحاتی در خصوص قبوض گاز ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در پی انتشار خبری در خبرگزاری خانه ملت باعنوان « اعمال تخفیف در قبوض گاز توسط وزارت نفت با دستور رئیس جمهور تناقض دارد » جوابیه‌ای را به شرح ذیل را در اختیار این خبرگزاری قرار داد.
متن جوابیه به شرح است:
باسلام؛
احتراماً، عطف به درج خبری با عنوان" اعمال تخفیف در قبوض گاز توسط وزارت نفت با دستور رئیس جمهور تناقض دارد " در مورخ 21/12/1401 ‌در آن خبرگزاری محترم‌، ‌توضیحات این شرکت جهت تنویر افکار عمومی ارسال می شود.
«اعمال تخفیف 70 درصدی قبوض گاز توسط شرکت ملی گاز ایران مطابق تکالیف قانونی بوده است»
به استحضار می‌رساند در بسیاری از کشورهای مصرف‌کننده گاز طبیعی، ضمن وجود پیک تقاضای بخش خانگی و تجاری در روزهای سرد سال، تامین انرژی از طریق گزینه پرهزینه سرمایه‌گذاری در افزایش تولید به منظور نوسان‌گیری مصارف در روزهای سرد صورت نمی‌گیرد، بلکه با توجه به امکان قیمت‌گذاری انعطاف‌پذیر بر حسب شرایط پیک و غیرپیک تقاضا، مدیریت مصرف در ماه‌های سرد و اوج تقاضا عمدتا از طریق وضع قیمت‌های بالاتر گاز طبیعی (قیمت‌های بالاتر انرژی) اعمال می‌شود چراکه نظام تعرفه‌گذاری در دنیا به این صورت است که وظیفه دولت، تأمین یارانه انرژی برای مشترکین با مصرف عادی است، اما برای پرمصرف‌ها این اجبار وجود ندارد.
از این رو و در راستای ایجاد عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه این انرژی پاک، بر اساس بند "م" تبصره (1) و بند "ک" تبصره(15) قانون بودجه سال 1401 و به استناد مصوبه شماره 171209/ت59907هـ مورخ 16/9/1401 هیئت محترم وزیران تعرفه گاز طبیعی دوره سرد در بخش خانگی از 16 آذر ماه سال 1401 صرفاٌ در پله های 4 تا 12 (پرمصرف و بد مصرف)افزایش یافت که براساس مصوبه شماره 211837/ت30919هـ مورخ 16/11/1401 هیات محترم وزیران، به علت کاهش شدید دمای هوای کشور و گستردگی و ماندگاری آن در فصل سرد سال 1401 و با هدف کاهش هزینه های مربوط به مصارف گاز طبیعی خانوارها که به دلیل عدم آمادگی لازم آن‌ها درخصوص کنترل مصارف گاز متناسب با الگوی بهینه مصرف بوده است، صرفاً تا پایان سال 1401 میزان افزایش تعرفه‌های جدید نسبت به تعرفه‌های قبلی در هر پله 70 درصد تخفیف خواهد داشت و تعرفه‌ها از ابتدای سال 1402بدون تخفیف محاسبه خواهد شد.
لذا در مصوبه ابلاغی دولت نیز به صراحت بر اعمال تخفیف 70 درصدی نسبت به رشد تعرفه‌های اتفاق افتاده در هر پله اشاره شده است و شرکت ملی گاز ایران مطابق مصوبه مذکور عمل کرده است.
بر همین اساس از تاریخ 16/09/1401 تا پایان سال جاری رشد تعرفه‌های مندرج در جدول دوره سرد سال خانگی نسبت به تعرفه‌های قبل از مصوبه به میزان 70 درصد کاهش یافته است. این کاهش گاز بها برای اقلیم‌های 1 تا 5 به ترتیب تا سقف 1300، 1250، 1200، 1000 و 800 متر مکعب در ماه به ازای هر واحد خانگی قابل اعمال خواهد بود.
لازم به ذکر است بر اساس مصوبه دولت، تخفیف‌های اعلامی صرفاَ تا پایان سال 1401 در صورتحساب‌های گاز طبیعی اعمال خواهد شد و ملاک محاسبه گاز بهای مشترکین از ابتدای سال 1402، تعرفه های بدون تخفیف خواهد بود./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اختلال دوباره در یک پیام‌رسان داخلی

چمران: خطر زلزله بیخ گوشمان است

تراشه‌های خارجی از شبکه‌های مخابراتی چین حذف می‌شوند

پارکینگ طبقاتی حرم عبدالعظیم(ع) سریع‌تر به بهره‌برداری برسد

عصبانیت مقامات آمریکایی از رونمایی لپ‌تاپ جدید هواوی

اعلام زمان دومین حراج شمش طلا/ خریداران تا پایان امروز 350 میلیون تومان واریز کنند

بهره‌برداری از 26 تقاطع بزرگراهی در سال 1403

سرویس‌های جدید پستی در حوزه تجارت الکترونیک در راه است

اقتصاد هند شتاب گرفت

افزایش بودجه مناطق شهرداری تهران به 25 همت

تغییر ذائقه مردم از خانه های ویلایی به خانه های قوطی کبریتی

قیمت طلای جهانی در اوج

تخمین سطح زیرکشت 13 محصول راهبردی کشاورزی کشور با هوش مصنوعی

دعوت از پژوهشگران دانشگاهی برای بازنگری محدوده‌های ترافیکی

هوای تهران همچنان به دور از آلودگی

افت و خیز سرمایه گذاری چینی ها در اقتصاد ایران

شاخص توسعه هر کشوری به نیروی انسانی آن بر می‌گردد

خانه‌های قوطی کبریتی، با وجود وسعت زمین

اتهام تقلب در پرداخت حقوق کارگران علیه تسلا

ریزش اتریوم و بیت‌کوین

تورم جهانی شکست‌ناپذیر است

سقوط یورو در برابر دلار

تورم آرژانتین رکوردی جدید ثبت کرد

از 25 اردیبهشت 1403 همه مجوزهای کاغذی بی اعتبارند.

پیش نیاز رونق و جهش تولید, سرمایه انسانی ماهر و متخصص است

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.