ارزش‌گذاری و اولویت‌‌دهی بهینه‌سازی مصرف گاز اقتصادی

ارزش‌گذاری و اولویت‌‌دهی بهینه‌سازی مصرف گاز

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - امروزه گاز طبیعی یکی از مهم‌ترین منابع انرژی تلقی می‌شود. اصلی‌ترین مساله پس از کاوش‌های فراوان در اکتشاف گاز و رسیدن به این منبع مهم انرژی نحوه انتقال و رسانیدن این انرژی به نقاط مختلف است. هم‌اکنون در اکثر مناطق سردسیر یا گرمسیر کشور خطوط انتقال و توزیع گاز طبیعی احداث شده است.

رضا حسینی
امروزه گاز طبیعی یکی از مهم‌ترین منابع انرژی تلقی می‌شود. اصلی‌ترین مساله پس از کاوش‌های فراوان در اکتشاف گاز و رسیدن به این منبع مهم انرژی نحوه انتقال و رسانیدن این انرژی به نقاط مختلف است. هم‌اکنون در اکثر مناطق سردسیر یا گرمسیر کشور خطوط انتقال و توزیع گاز طبیعی احداث شده است. بالا بودن شدت مصرف انرژی و سهم بالای بخش خانگی در مصرف گاز حاکی از مصرف غیر بهینه این حامل انرژی می‌باشد. کما اینکه علی‌رغم مصرف بالای گاز در بخش خانگی و تجاری، با کمبود گاز در کشور مواجه شدیم. 
موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی سال‌ها در کشور مطرح بوده، ولیکن به دلیل قیمت پایین انرژی در هیچ مقطع زمانی مورد توجه و جدیت قرار نگرفته است. حال سوال این است برای شروع بهینه‌سازی مصرف انرژی از کجا باید شروع کرد؟ بخش تولید و استخراج گاز غنی، پالایش گاز، انتقال و توزیع گاز یا مصرف گاز طبیعی؟
برای پاسخ به این سوال لازم است تا ارزش حامل‌های انرژی را در هر بخش بدانیم. در این یادداشت و برای ساده‌سازی، حوزه مورد بررسی را به بخش پالایش و انتقال گاز طبیعی محدود می‌کنیم. بر اساس مطالعات اقتصادی انجام شده با فرض هزینه فرصت سرمایه‌گذاری معادل 15درصد ارزی، هزینه حق‌العمل‌کاری پالایش گاز غنی در پالایشگاه‌های گاز جنوب کشور حدود 2.9 سنت دلار بر مترمکعب می‌باشد. با همین فرض هزینه حق‌العمل‌کاری انتقال هر مترمکعب گاز طبیعی با خط لوله به نقاط مختلف کشور از جمله تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد به ترتیب برابر 2.55؛ 2.06؛ 1.44؛ 3.04 و 3.54 سنت دلار محاسبه شده است. 
لذا با فرض تامین گاز مورد نیاز از پالایشگاه‌های گاز جنوب کشور و با توجه به 2.1 برابر بودن هزینه انتقال گاز طبیعی به شمال غرب کشور (مثلاً شهر تبریز) نسبت به شهری مانند شیراز، ارزش صرفه‌جویی گاز در تبریز 110درصد بیشتر از ارزش صرفه‌جویی گاز در شیراز می‌باشد. 
سایر مراکز کشور را نیز می‌توان با همین مفهوم مقایسه نمود. بنابراین از دیدگاه دولت به عنوان سرمایه‌گذار توسعه میادین گازی، خطوط انتقال و سایر زیرساخت‌ها، اولویت ایجاد صرفه جویی (در بخش مصرف‌کنندگان نهایی) می‌بایست با نقاطی باشد که از مراکز تولید گاز طبیعی جنوب کشور فواصل بیشتری دارند. 
بر این اساس چنانچه راهکارهای صرفه جویی انرژی در بخش مصرف‌کنندگان نهایی (خانگی، صنعت، تجاری و...) الزام آور باشد، ارزش افزوده بیشتر در مراکز دور از تولید انرژی ثانویه (گاز طبیعی پالایش شده) حاصل خواهد شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

خرید بالغ بر 1200 دستگاه اتوبوس و ون در سال 1401 توسط شهرداری تهران

توشیبا پیشنهاد خرید 15 میلیارد دلاری را پذیرفت

کریمی: مهار تورم و رشد تولید دو راهبرد نجات‌بخش اقتصاد

کارشناس مالیاتی: پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد بیشترین آسیب را به تولید وارد می‌کند

نصب یکصد المان‌ حجمی "هلال ماه اسماءالحسنی" در پایتخت + تصاویر

ثبت رکورد تورم در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا

1401 سال بازگشت 7 همت از سودهای رسوبی به حساب سهامدار شد

پیش‌بینی قیمت مسکن در سال جاری

معلولان نگران هزینه‌های توانبخشی نباشند/ 70 درصد از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنیم

چگونه نوتیفیکیشن‌های ویندوز را مدیریت کنیم؟

جهان همه طعم است و بو/ از گردشگری خوراک چه می‌دانید؟

برنامه دولت برای مهار تورم محصولات کشاورزی‌/‌‌‌ قیمت نهاده و کود شیمیایی‌ امسال مدیریت می‌شود

تشدید نظارت بر مراکز غیرمجاز گردشگری/ مسافران تخلف‌ها را از طریق 09629 گزارش دهند

سرمایه‌گذاری میلیونی خودرویی در الجزایر

امکان گسترش بازار صادراتی ایران با گواهی سپرده کالایی نفت‌

تاثیر افزایش نرخ ارز بر صادرات فرش دستباف

طلا بالا رفت؛ دلار پایین آمد

خرید 3 برابری چینی‌ها از روسیه!

جزئیات صید ماهی در سال گذشته / تحقق 70 درصدی برنامه صید

احتمال صعود بازارهای مالی دنیا در سال 2023

پایان باز واردات آیفون

صندوق سرمایه‌گذاری اهرمی چیست؟

بزرگترین شرکت‌های فناوری جهان کدامند؟

عسلی که شکرک می‌زند تقلبی است؟

وام‌دهی اضطراری بانک مرکزی آمریکا از سقف تاریخی بحران 2008 عبور کرد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.