معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد؛
وجود 48 هزار واحد مسکونی ناپایدار در هرمزگان راه و شهرسازی

وجود 48 هزار واحد مسکونی ناپایدار در هرمزگان

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر 48 هزار واحد ناپایدار در سطح استان هرمزگان وجود دارد که که 28 هزار واحد آن در محدوده شهری بندرعباس است. نقش بسته های تشویقی را در نوسازی بافت‌های فرسوده کشور تاثیرگذار دانست.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از وزارت راه و شهرسازی (هرمزگان) محمد آیینی در چهارمین اجلاس روسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلانشهرها و مراکز استان‌ها درباره میزان بافت های فرسوده و جمعیت ساکن در آنها گفت: در مجموع بر اساس شاخص هایی که شورای شهرسازی و معماری ایران مصوب کرده است 74 هزار هکتار بافت فرسوده مصوب داریم، حدود 32 هزار هکتار بافت فرسوده تاریخی در قریب 200شهر وجود دارد و حدود 59 هزار هکتار سکونتگاه غیر رسمی در قالب یک هزار 153 محله در سطح کشور قرار دارد که در مجموع بالغ بر 166 هزار هکتار نزدیک به 20 درصد از سطح شهرها را در بر می‌گیرد.
وی افزود: متاسفانه در محلات حاشیه نشین جمعیت بسیاری حدود 21 میلیون نفر زندگی می کنند که یک سوم جمعیت شهری کشور است و از مجموع 2 میلیون و 700 هزار واحد مسکونی ناپایدار، یک میلیون و 700 هزار واحد در بافت های فرسوده قرار دارند.
این مسئول تعداد واحدهای مسکونی ناپایدار در هرمزگان را حدود 48 هزار واحد اعلام کرد که 28 هزار واحد آن در محدوده شهری بندرعباس است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مشوق های خوب در نظر گرفته شده در جهت نوسازی بافت فرسوده اظهار داشت : به جهت اینکه بافت های فرسوده مالکیت از آن مردم است و دولت اندک مالکیتی در این محدوده دارد ما باید مسیر درستی که شتاب دهنده نوسازی باشد را پیش گیریم زیرا مهمترین اولویت حفظ جان مردم است، راهکاری جز این نیست که مردم را به طریق مختلف تشویق کنیم از این رو یک بسته جامع تشویقی برای این کار تدارک دیده شده است.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ادامه داد: در حوزه مجوزها صدور پروانه ساختمان توسط شهرداری‌ها سریعتر صادر می شود، بر اساس ضوابط شهرداری ها موظفند حداکثر طی دوهفته پروانه ساختمان را صادر کنند شهرداری بر اساس ضوابط قانونی موظف است حداقل 50 درصد در صدور عوارض پروانه ساختمان تخفیف دهند و مهمتر از همه بسته جامع تشویقی شهرسازانه ای است که اخیراً در شورای شهرسازی و معماری ایران مصوب شد و اواسط مهرماه به استانداران ابلاغ شد.
وی گفت: در این اجلاس پیگیر اجرای این مصوبه بودیم که چه میزان اجرا شده است، متاسفانه بسیاری از شهرداری ها به بهانه های مختلف کماکان اجرا نکرده اند، شهرداری ها در ارائه مشوق های قانونی که حق مردم است همکاری نمی کنند و از رسانه ها انتظار است برای گرفتن حق مردم مطالبه گری کنند.
در ادامه آئینی به تشریح بسته تشویقی شهرسازانه پرداخت و عنوان کرد: در این بسته دیده شده که با یک شرایطی می توان از طبقات تشویقی استفاده کرد، با یک شرایطی می‌توان از تغییر کاربری در جهت کاربری برای ارزش افزوده استفاده کرد به عنوان مثال مردم می توانند طبقه همکف را طبق شرایطی که در مصوبه آمده است باکاربری تجاری یا اداری بسازند.
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بسته تشویقی موضوعی است که می تواند بخش خصوصی و سازنده ها را ترغیب کند که با مالکینی که خودشان توان ساخت ندارند شریک شده و سرعت بیشتری به نوسازی بافت دهند، در شهرهایی که این مصوبه اجرا شده ما شاهد روند صعودی در صدور پروانه ها هستیم هر چند که به رسیدن نقطه مطلوب فاصله داریم اما این نشانگر موثر بودن بسته تشویقی است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سهم صندوق توسعه ملی از منابع ارزی صادرات نفت و گاز چند درصد شد؟

یادداشت‌| شتاب در تغییر برای حل بحران آب

خرید بالغ بر 1200 دستگاه اتوبوس و ون در سال 1401 توسط شهرداری تهران

توشیبا پیشنهاد خرید 15 میلیارد دلاری را پذیرفت

کریمی: مهار تورم و رشد تولید دو راهبرد نجات‌بخش اقتصاد

کارشناس مالیاتی: پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد بیشترین آسیب را به تولید وارد می‌کند

نصب یکصد المان‌ حجمی "هلال ماه اسماءالحسنی" در پایتخت + تصاویر

ثبت رکورد تورم در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا

1401 سال بازگشت 7 همت از سودهای رسوبی به حساب سهامدار شد

پیش‌بینی قیمت مسکن در سال جاری

معلولان نگران هزینه‌های توانبخشی نباشند/ 70 درصد از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنیم

چگونه نوتیفیکیشن‌های ویندوز را مدیریت کنیم؟

جهان همه طعم است و بو/ از گردشگری خوراک چه می‌دانید؟

برنامه دولت برای مهار تورم محصولات کشاورزی‌/‌‌‌ قیمت نهاده و کود شیمیایی‌ امسال مدیریت می‌شود

تشدید نظارت بر مراکز غیرمجاز گردشگری/ مسافران تخلف‌ها را از طریق 09629 گزارش دهند

سرمایه‌گذاری میلیونی خودرویی در الجزایر

امکان گسترش بازار صادراتی ایران با گواهی سپرده کالایی نفت‌

تاثیر افزایش نرخ ارز بر صادرات فرش دستباف

طلا بالا رفت؛ دلار پایین آمد

خرید 3 برابری چینی‌ها از روسیه!

جزئیات صید ماهی در سال گذشته / تحقق 70 درصدی برنامه صید

احتمال صعود بازارهای مالی دنیا در سال 2023

پایان باز واردات آیفون

صندوق سرمایه‌گذاری اهرمی چیست؟

بزرگترین شرکت‌های فناوری جهان کدامند؟

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.