شوک داووس به رهبران اقتصادی اقتصادی

شوک داووس به رهبران اقتصادی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - این دوره از اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس با دو ویژگی متفاوت برگزار شد. زمستان داووس، هر سال با برف سفیدپوش و با میزبانی چند روزه مدیران بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان، به محلی برای «همفکری اقتصادی در جهت توسعه بیشتر کسب‌وکارها» تبدیل می‌شود. امسال اما نه خبری از برف همیشگی بود و نه صحبتی از شرایط طبیعی اقتصادی.

طبیعت شهر داووس برای بسیاری، یادآور انیمیشن «بچه‌‌‌های کوه آلپ» است؛ شهری مرتفع، با آب و هوای کوهستانی و سرد و قله‌‌‌هایی که حتی در فصل تابستان هم، پوشیده از برف است. شهری که به واسطه بارش برف فراوان در زمستان، پاتوق اسکی‌‌‌بازان است. اما امسال، همزمان با آغاز اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در این شهر، میزان برف آنقدر کم بود که بعضی خبرگزاری‌‌‌ها تیتر زدند: «کمبود برف، تعطیلات ثروتمندان را خراب کرد». اما اسکی چندان مهم نیست. چیزی که مهم است این است که وقتی یک شهر همیشه برفی، ناگهان خالی از برف می‌شود، این یعنی گرمایش زمین را دیگر نمی‌شود نادیده گرفت.
همین یکی از موضوعات گفت‌وگوی سرمایه‌‌‌داران و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ در این اجلاس بوده. طی آمارهای منتشر‌شده توسط سازمان ملل، تعداد سازمان‌هایی که وعده داده‌‌‌اند تا نیمه قرن حاضر، «کربن خنثی» شوند 60‌درصد افزایش یافته اما جهان کماکان با مشکلات آب و هوایی دست و پنجه نرم می‌کند. برخی از بانکداران و مدیران گفته‌‌‌اند که به دنبال راه‌‌‌هایی برای‌ گذار سریع‌‌‌تر به آینده‌‌‌ای سبزند. آنها می‌‌‌گویند مساله تغییرات آب و هوایی، دیگر یک مبحث شیک و کلیشه‌‌‌ای نیست بلکه مساله مرگ و زندگی در میان است. اگر با آن مقابله نشود، نه تنها بقای کسب و کارها بلکه بقای بشر به مخاطره می‌‌‌افتد. «آندره هافمن»، معاون شرکت دارویی «‌Roche‌» می‌‌‌گوید: «مردم ناگهان فهمیده‌‌‌اند که پایداری، صرفا یک واژه برای معرفی شرکت‌ها نیست بلکه برای بقا، یک ضرورت است.»
گرچه همه بر سر لزوم تغییر، اتفاق نظر دارند اما سرعت تغییر، نقطه اختلاف‌نظر است. در همین حین، «گرتا تونبرگ»، فعال محیط‌زیست به سوئیس سفر کرده بود تا از صنایع انرژی و تامین‌‌‌کنندگان مالی آنها بخواهد به سرمایه‌گذاری در سوخت‌‌‌های فسیلی پایان دهند. بحران انرژی در اوکراین باعث شده نیاز به انرژی‌‌‌های تجدیدپذیر، بیش از پیش احساس شود. اما این فرآیند، زمان‌بر است. محققان و دانشمندان بارها هشدار داده‌‌‌‌‌‌اند که وقت کم است و باید در این رابطه کاری کرد اما در آغاز سال 2022، جنگ اوکراین و تورم باعث شد توجه‌‌‌ها از موضوع گرمایش زمین منحرف شود. مدیران ارشد برخی از شرکت‌های مالی مطرح آمریکایی نیز با فشار از سوی سیاستمداران راست‌‌‌گرا مواجهند تا مسائل زیست‌‌‌محیطی را کمتر در تصمیم‌گیری‌‌‌ها لحاظ کنند.
اما با وجود تمام موانع، مدیران در پیست سوئیس گفتند که تمرکزشان بر حوزه پایداری است. «سانی هارفورد»، رئیس بازوی مدیریت دارایی «یو‌‌‌بی‌‌‌اس» که مسوول امور پایداری شرکت است، ضمن تاکید بر آگاهی و حساسیت روزافزون مشتریان نسبت به محیط‌زیست و افزایش تقاضا برای محصولات سبز، گفته: «هرگز از تمرکز بر آب و هوا نخواهیم کاست.» اما به‌رغم وعده‌‌‌ها، جهان نتوانست به هدف دمایی تعیین‌‌‌شده برسد. به عبارت دیگر، جهان در سال 2022، خنک‌‌‌تر نشد! به نظر می‌رسد که برخی شرکت‌ها از پایداری، فقط نام آن را یدک می‌‌‌کشند و در عمل، اقدامی در این راستا نمی‌‌‌کنند. یا اگر اقدامی می‌کنند، به اندازه کافی کارآمد نیست. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز نسبت به این مساله هشدار داده و گفته که شرکت‌ها باید به جای «وانمود» کردن، فورا دست به اقدام بزنند.
جنگ، رکود، تورم
امسال در اجلاس داووس، به هر گوشه‌‌‌ای که نگاه می‌‌‌کردید، صحبت از رکود اقتصادی بود. موضوع رکود همان‌قدر پرطرفدار است که دسرهای پرکالری و خوشمزه سوئیسی. وب‌سایت یاهو فایننس با چند نفر از مدیران ارشد گفت‌وگویی داشته و درباره دیدگاهشان در مورد اقتصاد جهانی، جنگ اوکراین و چشم‌‌‌انداز تورم سوال کرده:
رکود پراکنده، کم‌عمق و ملایم
آلن ژوپ، مدیرعامل یونیلیور می‌‌‌گوید: «خب، زمین مسطح نیست! ما در مورد آسیای جنوبی خیلی خوش‌بینیم. نه فقط هند، بلکه پاکستان، هند و بنگلادش، هر سه وضعیت خیلی خوبی دارند. کشورهای آسیای جنوب شرقی، ویتنام، اندونزی، فیلیپین و تایلند در حال بازگشت قدرتمندند. در آمریکای لاتین، شاهد توانایی فوق‌‌‌العاده مدیریت عدم‌اطمینان هستیم. تاکنون، مشتریان در ایالات متحده، قدرت خود را حفظ کرده‌‌‌اند. در اروپا اما فضا دشوارتر است. بنابراین فکر می‌‌‌کنم امسال بعضی نقاط جهان رکود اقتصادی را تجربه کنند.» «برایان موینیهان»، مدیرعامل «بنک آو آمریکا» می‌‌‌گوید: «تیم تحقیقات ما معتقدند که احتمال وقوع رکود در سال‌جاری بعید است اما در اوایل سال آینده رخ خواهد داد. این یعنی امسال، رشد تولید ناخالص داخلی در ایالات متحده مثبت خواهد بود. و شاهد یک رکود ملایم نیز خواهیم بود، که تا حد زیادی ریشه در محرک‌‌‌های اقتصادی و عوامل دیگر دارد. به‌رغم افزایش نرخ بهره، شاهد این هستید که ظرفیت و قدرت خرید مشتریان آمریکایی کماکان حفظ شده.»
«چاک رابینز»، مدیرعامل سیسکو معتقد است تصویری که مطبوعات درباره رکود ارائه می‌دهد، بسیار بدبینانه‌‌‌تر از چیزی است که در میان مدیران و مقامات وجود دارد. او می‌‌‌گوید: «من با مدیران ارشد بسیاری گفت‌وگو کرده‌‌‌ام. با مقامات ایالات دیدار کرده‌‌‌ام. با بانوی اول اوکراین ملاقات داشته‌‌‌ام و با معاون نخست‌وزیر چین لیو هه دیدار کرده‌‌‌ام. جالب است چون در مطبوعات و اخباری که برای عموم منتشر می‌‌‌شوند، همه می‌‌‌خواهند درباره احتمال وقوع یا عدم‌وقوع رکود صحبت کنند. اما وقتی وارد جلساتمان می‌‌‌شویم، معمولا درباره این موضوع صحبت نمی‌‌‌کنیم. بسیاری از گفت‌وگوها حول محور اوکراین است. واضح است که بسیاری از گفت‌وگوها درباره مسائل ژئوپلیتیک باشد. درباره تورم و بحران انرژی نیز صحبت‌‌‌های بسیاری می‌شود. اما در کل، به نظرم (در میان مدیران و مقامات)، نگاه خوش‌بینانه‌‌‌تری نسبت به آینده وجود دارد، در قیاس با تصویری که از رکود و ترس ناشی از آن به مخاطبان القا می‌شود.»
«انریکه لورس»، مدیرعامل HP می‌‌‌گوید: «به نظرم سخت است پیش‌بینی کنیم که چه اتفاقی خواهد افتاد. من کارشناس نیستم. چیزی که با اطمینان می‌توان گفت این است که وقتی به پیامدهای تورم، جنگ، افزایش بهای انرژی و شرایط چین نگاه می‌‌‌کنیم، می‌‌‌بینیم که چالش‌‌‌های جدی وجود دارند. هر کدام از اینها می‌توانند عاملی باشند که ما را به سمت رکود سوق دهند. اما پیش‌بینی آنچه رخ خواهد داد، واقعا سخت است. مهم این است که همه ما روی چیزهایی که تحت کنترلمان هستند تمرکز کنیم. اینجا همان نقطه‌‌‌ای است که ما به عنوان مدیران عامل، می‌توانیم ارزش‌‌‌آفرینی کنیم. در مورد ما، مهم است که بتوانیم هزینه‌‌‌ها را مدیریت کنیم و همزمان، با سرمایه‌گذاری در حوزه‌‌‌های رشد، جایگاه خود را برای زمان بهبود اقتصادی، مستحکم کنیم.»
«لورا آلبر»، مدیرعامل شرکت کالاهای خانه و آشپزخانه «ویلیامز سونوما» می‌‌‌گوید: «به نظرم گفت‌وگوهای بسیاری در رابطه با آنچه رخ می‌دهد در جریان است. راستش را بخواهید، ابهام و عدم‌اطمینان بسیاری وجود دارد و گفت‌وگوهای بسیاری با این سرفصل وجود دارد؛ رکود یا عدم‌رکود؟ دیشب داشتم درباره‌‌‌اش فکر می‌‌‌کردم، درباره اهمیت تفکر بلندمدت و نه بیش از حد کوتاه‌‌‌مدت. به این فکر می‌‌‌کردم که چطور می‌توانیم خود را برای هر چه پیش می‌‌‌آید آماده کنیم و همزمان، آینده را برنامه‌‌‌ریزی و تحلیل کنیم.» به طور کلی، دیدگاه‌‌‌ها درباره رکود به اندازه احتمال وقوع رکود، متفاوت و پراکنده‌‌‌اند. وقوع یک رکود جهانی، شاید موضوع گفت‌وگوها نباشد اما آن‌طور که پیداست، بخشی از ذهن بسیاری از مدیران را درگیر کرده.
مدیران عامل، بدبین‌‌‌ترین‌‌‌های داووس
معمولا مدیران وقتی در داووس دور هم جمع می‌‌‌شدند، صدای خنده‌‌‌هایشان از دور شنیده می‌‌‌شد اما امسال، همزمان با این گردهمایی، در زمستانی نه‌چندان سرد، این مدیران در حین نوشیدن آب چشمه و صرف ماهی گران و ارگانیک، چندان خوشحال به نظر نمی‌‌‌رسند. طبق نظرسنجی PwC، 73‌درصد مدیران بر این باورند که رشد اقتصاد جهانی در سال آینده کاهش خواهد یافت، که مهر تاییدی است بر اینکه مدیران عامل در بدبینانه‌‌‌ترین حالت خود در 12 سال اخیرند. اما «باب موریتز»، رئیس PwC به ان‌‌‌بی‌‌‌سی گفته که این، شبیه تجربه سال 2008 و 2009 نیست. او می‌‌‌گوید: «تفاوت در این است که آن موقع، کسی پیش‌بینی نمی‌‌‌کرد که چنان بحرانی اتفاق بیفتد و هیچ‌کس نمی‌‌‌دانست چقدر طول خواهد کشید.
مدیران عامل امروز اما، به توانایی‌‌‌های خود برای عبور از چنین بحران‌هایی، بیشتر مطمئن هستند.» به نظر می‌رسد که وضعیت اقتصاد جهانی، بزرگ‌ترین نگرانی رهبران کسب‌و‌کارها در سال‌جاری باشد، با توجه به اینکه طی سال گذشته، وضعیت به مراتب بدتر شده. مثلا در بریتانیا، تنها 21‌درصد مدیران انتظار دارند که طی 12 ماه آینده، اقتصاد جهانی رو به بهبود رود، در حالی که این رقم در سال قبل، 81‌درصد بود. نظرسنجی PwC با شرکت 4410 مدیرعامل از 105 کشور صورت گرفته که نشان می‌دهد 40‌درصد مدیران معتقدند کسب و کار با توجه به شرایط فعلی، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. موریتز می‌‌‌گوید: «علت، ترکیبی از چند مساله است که هیچ‌کدام برای این مدیران، اطلاعات جدیدی نیستند.»
او همچنین گفته که بر اساس همین نظرسنجی، گرچه مدیران برای مقابله با روند نزولی اقتصاد، به دنبال راه‌‌‌هایی برای کاهش هزینه‌‌‌ها هستند اما 60‌درصد آنها تصمیمی برای تعدیل نیرو ندارند. آمارها نشان می‌دهد که همزمان با اجلاس داووس، مدیران هیچ‌گاه نسبت به وضعیت اقتصاد جهانی تا این حد بدبین نبوده‌‌‌اند. تورم، نوسانات اقتصاد کلان و درگیری‌‌‌های ژئوپلیتیک از اصلی‌‌‌ترین تهدیدهایی هستند که خواب را از چشمان مدیران ربوده‌‌‌اند. آنها معتقدند اگر تا 10 سال آینده، تغییر چشمگیری در شرایط ایجاد نشود، کسب و کار، توجیه اقتصادی نخواهد داشت. این نظرسنجی که در نوامبر پارسال برگزار و همزمان با اجلاس منتشر شده، همچنین نشان می‌دهد که مدیران، چالش‌‌‌های فراوانی را در مسیر سودآوری کوتاه و بلندمدت خود پیش‌بینی می‌کنند.
50‌درصد انتظار دارند که این بر هزینه‌‌‌هایشان تاثیر بگذارد در حالی که 42‌درصد معتقدند تغییرات آب و هوایی در 12 ماه آینده، ممکن است بر زنجیره‌‌‌های تامین تاثیر بگذارد. تنها 24‌درصد آنها نگران تاثیرات آب و هوایی بر دارایی‌‌‌های فیزیکی هستند. بیش از نیمی از آنها نیز گفته‌‌‌اند تغییر در ترجیحات مشتریان، تغییرات قانون‌گذاری، کمبود مهارت‌‌‌ها و تحولات تکنولوژی، مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر سودآوری کسب و کارها در 10 سال آتی هستند.
هوایی گرم، فضای سرد
برای مدیرعاملی که می‌‌‌خواهد شبیه یک سیاستمدار به نظر برسد، هیچ فضایی به اندازه اجلاس داووس خوشایند و مناسب نیست. اگر در داووس شرکت کنید، دقیقا از همان امکانات و چشم‌‌‌اندازی برخوردارید که افرادی مثل «جان کری» و «کریستین لاگارد»، زمانی از آن بهره می‌‌‌بردند. خلاقیت «کلاوس‌شوآب»، بنیان‌گذار مجمع جهانی شاید به اندازه‌‌‌ای که تئوریسین‌‌‌های توطئه می‌‌‌گویند تاثیرگذار نباشد اما او قطعا توانسته این تفکر را ترویج دهد که «رهبران انتخاب‌‌‌نشده کسب و کارها نیز باید بتوانند به اندازه رهبران سیاسی منتخب، در مناظره‌‌‌های جهانی حضور و صدا داشته باشند.» اخیرا اما صدای برخی از سیاستمداران درآمده و عملا خطاب به رهبران کسب و کارها می‌‌‌گویند: «پایتان را از گلیمتان دراز نکنید. اینجا پاتوق ماست، نه شما!» به نظر می‌رسد مخاطب آنها، مدیرانی هستند که به داووس آمده‌‌‌اند تا درباره حذف انتشار کربن صحبت کنند.
سیاستمداران محافظه‌‌‌کار معتقدند رویکرد «کربن‌‌‌خنثی» در شرایط فعلی، تهدیدی برای امنیت انرژی است. یکی از افرادی که همواره بابت حمایت از پایداری مورد انتقاد بوده، «لری فینک»،مدیرعامل بلک‌‌‌راک است. او در جلسه هفته گذشته از اینکه منتقدان از او یک هیولا ساخته‌‌‌اند، گلایه کرد. همزمان، بسیاری از ایالت‌‌‌های جمهوری‌خواه به دلیل سیاست‌‌‌های دوستدار محیط‌زیست بلک‌‌‌راک، سرمایه‌‌‌های خود را از این شرکت بیرون می‌‌‌کشند. با پایان اجلاس داووس، برخی شرکت‌ها به این باور رسیده‌‌‌اند که شاید سکوت در قبال معضلات سیاره زمین، رویکرد بی‌‌‌خطرتری باشد. ابتدا سبزشویی (وانمود به پایداری) و حالا «سبزخاموشی» (سکوت در برابر معضلات).
نشریه فایننشال تایمز در مقاله‌‌‌ای نوشته که شاید بهتر باشد مدیران، در برابر همه مسائل بحث‌‌‌انگیز، موضع‌‌‌گیری نکنند چرا که بسیاری از این مباحث، ایجاد دوقطبی می‌کنند. به باور نویسنده مقاله، ریسک دخالت در امور سیاسی به حدی افزایش یافته که بسیاری از مدیران ممکن است ترجیح دهند به بسیاری از حوزه‌‌‌ها «اصلا ورود نکنند». او می‌‌‌گوید اگر مدیران نمی‌توانند موضع نگیرند، باید اصول منتهی به تصمیم‌گیری‌‌‌های خود را به شکلی کاملا شفاف توضیح دهند. اما به نظر می‌رسد که «فعالیت‌‌‌های زیست‌‌‌محیطی، سیاسی و اجتماعی مدیران» در اجلاس داووس، کماکان به قوت خود باقی است اما مدیران، رویکرد ‌سنجیده‌‌‌تری نسبت به دخالت در امور سیاسی دارند و بیشتر در اموری ورود می‌کنند که مرتبط با فعالیت‌‌‌های محوری کسب و کارشان باشد.

فصل اقتصاد


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پژو پارس 1403 تولید می‌شود

«شرکت دولتی پست بانک» به «بانک» تبدیل شد

پیش‌بینی‌های سازمان تجارت جهانی نادرست از آب درآمد

از بهبود شفافیت تا استقلال و اقتدار بانک مرکزی

قطع نشدن برق رمزارزها با خرید برق از بورس انرژی

اطلاعیه سپرده‌گذاری مرکزی برای وراث متوفیان سهام عدالت

مشارکت ایران در ساخت مرتفع‌ترین سد جهان

مبلغ سود سهام عدالت در اسفند ماه مشخص شد

انتخابات مظهر مشارکت مردم در کانون‌های تصمیم گیری نظام است

ستاد رصد برخط پایداری برق شعب اخذ رای تهران آغاز به کار کرد

بیمه اجتماعی رایگان برای مادران روستایی دارای 3 فرزند

مناطق کم‌برخوردار در اولویت توسعه و نوسازی خطوط اتوبوسرانی

تمدید زمان ثبت‌نام در نخستین آزمون استخدامی اختصاصی افراد دارای معلولیت تا 14 اسفند

15 هزار تن مرغ منجمد از مرغداران برای ذخایر استراتژیک خریداری شد

امکان انتخاب کاروان برای زائران حج تمتع 1403 تا 13 اسفند

اسامی ابر بدهکاران بیمه‌ای به زودی منتشر می‌شود

رکوردزنی جدید در مصرف گاز/ سهم بخش خانگی و تجاری در مصرف گاز به 80درصد رسید

تقدیر همراه اول از نخبگان علمی کشور

تمایل روسیه به استفاده از خدمات فنی و مهندسی ایران/ انتقال فناوری روس‌ها در استخراج نفت به ایران

فروش چارتری بلیت هواپیما در نوروز ممنوع شد

فناوری‌های ژاپنی به صنعت شیلات ایران وارد می‌شود

ابلاغ قرارداد خرید آتی تولید مرغ به استان‌ها/ نگرانی از بابت تامین مرغ نداریم

امسال چند نفر وام ازدواج گرفتند؟

اجبار مردم به خرید از برند خاص در طرح کالابرگ تخلف است

به‌هم ریختگی بازارخودرو در شب عید/ افزایش 5 درصدی قیمت ها

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.