در نشست فراکسیون اقتصاد دیجیتال:
مهر تائید فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال بر مترقی بودن قانون جهش تولید دانش بنیان/برای سرمایه گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها مشوق‌هایی پیش‌بینی شود گفتگو

مهر تائید فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال بر مترقی بودن قانون جهش تولید دانش بنیان/برای سرمایه گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها مشوق‌هایی پیش‌بینی شود

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال بر مترقی بودن قانون جهش تولید دانش بنیان تاکید کردند و خواستار توجه به پیش‌بینی مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه شدند.

به گزارش فصل اقتصاد ، نشست فراکسیون اقتصاد دیجیتال با حضور مجتبی رضاخواه رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال، سید نظام‌الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس، سید محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس و قلی‌ها معاون اجرایی مجلس، و جمعی از فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال برگزار شد و برخی از موانع پیش روی اقتصاد دیجیتال موردبررسی قرار گرفت.
مجتبی رضاخواه در این نشست گفت: این جلسه با هدف اخذ پیشنهادات فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال به ویژه بخش خصوصی برای بودجه سال 1402 و برنامه هفتم توسعه و همچنین اخذ پیشنهادات این افراد برای پیش نویس طرح جهش رشد اقتصاد دیجیتال است؛ طرحی به نام «جهش رشد اقتصاد دیجیتال» در مجلس در حال تدوین است که پیش نویس آن تهیه و به فعالان این حوزه داده شده و بازخورها در برخی موارد گرفته شده است.
نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: پیش فرض اولیه برای تدوین طرح این است که طرحی تدوین شود که 10 یونیکورن در حوزه اقتصاد دیجیتال در کشور تهیه شود طبیعتا این امر خیلی با پشتوانه حاکمیتی اتفاق نمی‌افتد و بار اصلی این موضوع بر دوش بخش خصوصی است اما ممکن است موانعی در این مسیر وجود داشته باشد یا به تسهیلاتی نیاز باشد که می توان تامین آن را پیش‌بینی کرد.
بیژن عباسی در این نشست بیان کرد: ان شاءالله با همراهی افراد صاحب نظر در این حوزه بتوان بحث ها را کامل کرد و براساس آن قانون نوشت. شاید یکی از مسائلی که می توان جدی به آن پرداخت این است که هرچند قانون نوشته شده‌ای برای این کسب و کارها وجود نداشته اما به دلیل اینکه محدودیت ها نیز زیاد نبوده موانع به صورت رسمی وجود نداشت و رشد طبیعی را در این حوزه طی سالیان قبل شاهد بودیم اما گر بتوان این روند را به گونه ی دنبال کرد که یا با احکام بودجه یا برنامه هفتم به فرم درستی دست یافت، انگیزه برای سرمایه گذاری در این حوزه بیشتر می شود.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری هایی که در گذشته در این حوزه انجام می شد به دلیل تعدد مراکز موجود و یا نقطه نظرات که بعضا خارج از چارچوب قانونی بیان می شد، در فضایی مبهم بود و رشد براساس آنچه باید اتفاق نیافتاده بنابراین اگر بتوان با همفکری هم به مبانی مشترک برسیم و آنها را در قالب قانون تدوین کنیم انگیزه سرمایه گذار برای سرمایه گذاری بیشتر می شود.
عباسی ادامه داد: دو نوع سرمایه گذاری داریم؛ سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و سرمایه گذاری بخش خارجی در برخی موارد مرز بین سیاست و چارچوب کشور برای اینکه تا کجا باید به سرمایه گذار اختیار دهیم روشن نیست، زیرا بخشی از این اقتصاد به مبانی که حاکمیت باید اعمال نظر کند، بازمی گردد بنابراین اگر قانون تدوین شود سرمایه گذار با اطمینان خاطر بیشتری در این حوزه سرمایه گذاری می کند.
وی تصریح کرد: با توجه به روند افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی اگر سرمایه گذار بخواهد در این بازار سرمایه گذاری کند باید اطمینان داشته باشد که اگر روزگاری بخواهد سرمایه اش را بگیرد تضمینی برای نرخ ارز وجود دارد؛ کاهش ارزش پولی ملی رغبت برای سرمایه گذاری را کاهش داده است.
در ادامه این نشست خلج فعال حوزه اقتصاد دیجیتال و اسنپ در تشریح دستاوردهای اسنپ، گفت: مجموعه اسنپ به صورت مستقیم حدود 7 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده و 200 نفر از رتبه های یک رقمی و 2 رقمی در اسنپ فعال هستند و این مجموعه در 262 شهر فعال است و به 55 میلیون کاربر سرویس می دهد.
وی درباره چالش‌های این حوزه، تصریح کرد: موتورمحرک این حوزه پمپاژ سرمایه است چه سرمایه داخلی که می تواند شرکت های دولتی و خصوصی باشند و چه سرمایه خارجی که نیازمند تسهیل در سرمایه گذاری است که در قانون جهش تولید که تصویب شد تسهیلاتی در این حوزه پیش بینی شده است اما به نظر می رسد باید بیشتر با این قانون آشنایی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه در بودجه باید به منابع انسانی فعال در این حوزه توجه ویژه شود به طور مثال پیش بینی تسهیلاتی در حوزه مسکن، خودرو و...، ادامه داد: مالکیت داده از دیگر موضوعات است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ در حال حاضر فقط 5 درصد حمل و نقل کشور هوشمند است.
خداوردیان مشاوره و بازرس علی البدل سازمان نظام صنفی استان تهران در این نشست گفت: چند روز گذشته خدمت دوستان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بودیم باید دید به اقتصاد دیجیتال نگاه رویکردی می شود یا کلیدی؛ اگر بخواهیم به اقتصاد دیجیتال کلیدی نگاه کنیم باید به سمت اصلاح ساختارها و حتی طرح بحث های که می تواند به نهادسازی شود رویم که باید در برنامه 5 ساله دیده شود. ما نباید از منابع انسانی که سرمایه های این شرکت‌ها هستند غافل شویم.
باید برای سرمایه کذاری در اقتصاد دیجیتال جذابیت ایجاد کنیم
زیاری عضو هیات مدیره اسنپ ادامه داد: در بحث مقررات ما هنوز در اکوسیستم نه نهاد رگلاتور مشخص و معینی داریم و نه رگلاتور شفاف و مشخصی نوشته ایم که استارت آپ ها بدانند با توجه به این مقررات باید عمل کند
وی با بیان اینکه باید برای سرمایه گذاری جذابیت ایجاد کنیم، افزود: باید راهکارهایی پیدا کنیم که پس از اینکه افراد مهارت های لازم را پیدا کردند، بتوان آن ها را در کشور نگه داشت؛ طی چند سال گذشته گوش شنوایی برای پیشنهاداتی که 2 اپراتور برای تثبیت رشد زیرساخت می‌دهند وجود نداشته است.
عضو هیات مدیره اسنپ تصریح کرد: باید نحوه دسترسی به دیتا و نحوه تجاری سازی آن مشخص شود که اگر شرکتی در حوزه خود دیتایی ایجاد کرد، دستگاه های نظارتی که باید دسترسی داشته باشند زیرا در حال حاضر تشدد آرا وجود دارد. همچنین در تفکیک مسئولیت بین مالک پلت فرم و مالک محتوا در پلت فرم شفاف نیستیم.
قائم مقام سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی در این نشست درباره مسئولیت پلتفرم‌ها در انتشار محتوا، گفت: این سوال ایجاد می شود که فردی که زمینه ای فراهم کرد برای انتشار محتوا، اگر آن مطلب متخلفانه باشد چه کسی متخلف است فردی که بستر را فراهم کرده است یا منتشرکننده که به نظر می رسد این موضوع توام است.
وی افزود: در تمام دنیا براساس سهمی که هریک از بازیگران در انتشار محتوا در فضای مجازی دارند، سهمی در خوب یا بد بودن موضوع دارند ما رسیدگی به این موضوع را در دست اقدام داریم تا مسئولیت هر کس به اندازه سهمش تعیین شود.
رضا قربانی رئیس کمیسیون فین‌تک با بیان اینکه اقتصاد دیجیتال را ما اختراع نکردیم، افزود: اقتصاد دیجیتال یک مفهوم وارداتی است و وقتی این مفهوم را وارد ایران می کنیم باید به این دقت کنیم که از زاویه دید آمریکا به موضوع نگاه می کنیم یا اروپا یا چین، در برخی موارد به راحتی موضوعات را به صورت کلی مطرح می کنیم به طور مثال بانک مرکزی مطرح می کند که رمز ارزها در کل دنیا به رسمیت شناخته نشده است که باید گفت این گونه نیست.
وی با بیان اینکه در دنیا از پلت فرم های کوچک حمایت می کنند و خطای آن را می بخشند اما ممکن است برای پلتفرم های بزرگ از شیوه کنترلی استفاده شود، پیشنهاد داد: برای حوزه اقتصاد دیجیتال رگلاتور رگلاتورها را تصویب کنید اکنون اینماد به مجوز مجوزها تبدیل شده است.
قربانی با بیان اینکه ورود بخش دولتی را به بخش اقتصاد دیجیتال جرم انگاری کنیم، ادامه داد: ما در حوزه اقتصاد دیجیتال سلامت، گردشگری، حوزه های مالی و... داریم که وقتی ما به حوزه مالی ورود می کنیم از بانک مرکزی صحبت می شود که با این روند اقتصاد دیجیتال ماهیت مشخصی ندارد.
خداکرمی رئیس کمیسیون تامین مالی و سرمایه گذاری نظام صنفی رایانه ای تهران با اشاره به اینکه ما قوانین خوبی مانند قانون جهش تولید داریم که برای ورود شرکت های بزرگ به حوزه دانش بنیان ها تسهیلات و مشوق هایی تعیین کرده است، بیان کرد: در حوزه سرمایه گذاری زیرساختی و کلان خط دهی بخشی از منابع صندوق توسعه ملی می تواند راهگشا باشد.
نصیری: مهاجرت نجبگان و منابع انسانی یکی از مشکلات اصلی ما است
نصیری مدیرعامل شرکت مدیریت ثروت ستارگان در حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر افزود: مهاجرت نخبگان و منابع انسانی یکی از مشکلات اصلی ما است که در اثر این موضوع ایده ها و استارت آپ هایی که شکل می گیرد از کیفیت لازم برخودار نیستند که برای جلوگیری از این موضوع با توجه به کاهش ارزش پول ملی باید به سراغ سرمایه‌گذاری بیشتر رفت.
وی بیان کرد: باید شهرک های دیجیتال با قوانین ویژه درست کنیم که بتوان سرمایه خارجی را جذب کرد.
براساس این گزارش شبیری مدیرعامل مجموعه فینودال و مرکز نوآوری بانک ملی گفت: طی ادوار گذشته بانک ملی سعی کرده اقدامات خوبی در این حوزه انجامم دهد که نمونه آن بله است که 14 میلیون کاربر فعال دارد؛ اقتصاد دیجیتال برپایه هویت دیجیتال است وقتی بسیاری از سازمان ها هویت دیجیتال افراد را به رسمیت نمی شناسند هرچه ما امروز از اقتصاد دیجیتال صحبت کنیم عملا نمی توان کار جدی انجام داد با وجود اینکه قانون امضای دیجیتال تصویب و ابلاغ شده است اما فقط تعدادی از سازمان ها از امضای دیجیتال استفاده می کنند.
وی اضافه کرد: قانون جهش دانش بنیان قانون بسیار مترقی و خوبی است اما باید سمت تقاضا بیشتر تشویق شود ما به شرکت های دانش نبیان وام می دهیم و سایر امکانات را تامین می‌کنیم اما باید توجه شود که طرف تقاضا یعنی شرکت های دولتی چه انگیزه ای دارند که از محصولات خارجی استفاده نکنند و از محصولات داخلی استفاده کنند باید تشویق ها برای خرید از شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شود.
اسلامی تصریح کرد: شرکت های کوچک جان نمی گیرند، مگر اینکه شرکت های بزرگ تقویت شوند. 3 سال پیش معافیت مالیاتی برای شرکت های فعال در این حوزه 50 میلیارد تومان تعیین شد، این در حالی است که اگر درآمد شرکتی به 60 میلیارد تومان برسد، این شرکت از معافیت مالیاتی برخوردار نیست و باید 25 درصد مالیات دهد که باید برای این موضوع راهکار مناسب در نظر گرفته شود و مبلغ 50 میلیارد تومان به روز رسانی شود.
یوسف زاده مشاور دولت، مجلس و استان های وزارت ارتباطات در این نشست گفت: یک سالی است که کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال شروع به فعالیت کرده است پیش از این متولی واحدی برای رفع موانع پیش روی کسب و کارها وجود نداشت، اکنون بیشتر افرادی که در این کارگروه عضو هستند، مانند معاونت علمی، وزارت اقتصاد، وزارت ارتباطات یک جا جمع هستند و به عمده این موضوعات رسیدگی می کنند.
بوربور: جایگاه نازل آی تی در سازمان ها یکی از مشکلات اساسی است
خانم بوربور مسئول مرکز فناوری سازمان برنامه و بودجه در این نشست اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی سازمان ها جایگاه نازل آی تی است. یعنی مرکز فناوری در بسیاری از وزارتخانه ذیل معاونت منابع انسانی و مالی تعریف می شود و هیچگونه سنخیتی با یکدیگر ندارند. که باید در مورد جایگاه آی تی در دستگاه ها بازنگری صورت گیرد.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی موجود، موضوع شفافیت حقوق و دستمزد و ارتباط بین سازمان اداری و استخدامی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه است. هفته پیش هیات دولت مصوبه ای در این خصوص داشت؛ ارتباط بین حقوق و دستمزد بین این سه دستگاه باید ایجاد شود تا بتوان اطلاعات را به صورت شفاف داشت. 
قائدی در این نشست بیان کرد: مسئله تعدد و نهادهای تصمیم گیر موجب شده که هم بخش خصوصی رنج ببرد و هم بخش دولتی که مصداق آن تصمیمات شورای عالی فضای مجازی است که باید حل شود.
دهنوی: موضوع معافیت 50 میلیارد تومانی شرکت های بزرگ اقتصاد دیجیتال اصلاح می‌شود
براساس این گزارش سیدمحسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس در این نشست درباره دغدغه یکی از حاضران مبنی بر محدودیت معافیت مالیاتی شرکت‌های بزرگ اقتصاد دیجیتال تا 50 میلیارد تومان، گفت: موضوع اصلاح 50 میلیارد تومان اعتبار مالیاتی را به شورا ارائه کرده و پیشنهاد اصلاحی را مطرح کردیم.
نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی همچنین درباره سرمایه‌گذاری بانک‌ها در این حوزه، افزود: امروز با یکی از مسئولان بانک مرکزی صحبت کردم که اگر بانک مرکزی آئین نامه سرمایه گذاری مشترک صندوق نوآوری و بانک‌ها را تائید کند، بانک‌ها می‌توانند تا 100 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کنند.
وی تصریح کرد: در قانون جهش اقتصاد دیجیتال اولویت 1، 2 و 3 را ارزش گذاری دارایی‌های نامشهود این شرکت‌ها قرار دهیم زیرا با این اقدام قفل این اقتصاد باز می‌شود.
رضاخواه: بستر سرمایه‌گذاری بانک‌ها در اقتصاد دیجیتال فراهم شود
مجتبی رضاخواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح این نشست، گفت: مجلس یازدهم برای توسعه بخش اقتصاد دیجیتال اهمیت ویژه‌ای قائل است به گونه‌ای که 2 سال پیش فراکسیون مشخصی به نام فراکسیون اقتصاد دیجیتال در مجلس تشکیل شد.
نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: ما به دنبال رفع موانع پیش‌روی توسعه اقتصاد دیجیتال و ایجاد تسهیلات برای فعالیت بهتر بازیگران این بخش هستیم.
وی با بیان اینکه بی توجهی به سرمایه‌گذاری در بخش اقتصاد دیجیتال یکی از موانع این حوزه است، توضیح داد: سرمایه‌گذاری خارجی به دلیل کاهش ارزش پول ملی طی چند سال گذشته دچار چالش‌هایی شده است از سوی دیگر سرمایه گذار داخلی نیز عمدتا بانک‌ها هستند که از نظر قانونی برای بنگاهداری محدودیت دارند ما به دنبال این هستیم که مجوز سرمایه‌گذاری بانک‌ها در این حوزه را به دلیل اهمیت این بخش صادر کنیم تا سرمایه گذاری در این حوزه توسعه یابد.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به ضرورت ارزیابی دارایی‌های نامشهود، تصریح کرد: شرکت‌هایی که در این حوزه به خوبی فعالیت می‌کنند و از بازیگران اصلی این حوزه در کشور هستند، در ارزیابی دارایی‌های نامشهود با چالش روبه رو هستند به همین دلیل این شرکت‌ها نمی‌توانند وارد بورس شوند، ما به دنبال ورود به این حوزه هستیم زیرا اگر دارایی نامشهود این شرکت‌ها ارزیابی شود، مردم می ‌توانند سهام آن‌ها را خریداری کنند و مانع سرمایه‌گذاری در این حوزه برداشته می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: باید نیاز کشور برای توسعه در حوزه‌های مختلف اقتصاد دیجیتال بسنجیم و برای بخش‌های مختلف در برنامه هفتم توسعه هدف‌گذاری کنیم به طور مثال در حال حاضر حدود 5 درصد حوزه حمل و نقل هوشمند است که می‌توان پیش‌بینی کرد که انتهای برنامه هفتم توسعه این درصد به 25 درصد برسد.
رضاخواه افزود: توسعه بخش اقتصاد دیجیتال می‌تواند منجر به افزایش بهره وری شود به طور مثال از زمانیکه تاکسی‌های اینترنتی رواج پیدا کرده قیمت ارائه خدمات به مردم کاهش یافته است اگر خدمات در حوزه فروش محصولات کشاورزی، خدمات سلامت، حوزه مالی و... را درقالب خدمات اقتصاد دیجیتال توسعه دهیم بهره وری افزایش می‌یابد بنابراین قیمت ارائه خدمات کاهش می‌یابد.
رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال گفت: در جلسات این چنینی که با فعالان بخش خصوصی این حوزه برگزار می‌شود، پیشنهادات آن‌ها در این حوزه برای برنامه هفتم توسعه و بودجه 1402 و هم طرح جهش رشد اقتصاد دیجیتال که در دست بررسی است، دریافت خواهد شد؛ امیدواریم با همکاری بخش‌های مختلف حاکمیتی و بخش خصوصی بتوان شرایطی فراهم کرد که در 5 ساله آینده رشد قابل توجهی در بخش اقتصاد دیجیتال رقم زده شود.
موسوی: بررسی پیشنهادات مربوط به اقتصاد دیجیتال برای بودجه 1402
سیدنظام الدین موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست فراکسیون اقتصاد دیجیتال، گفت: با توجه به اینکه سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به نام تولید؛ دانش‌بنیان و اشتغال آفرین نامگذاری شده و مباحث مربوط به دانش‌بنیان، کارآفرینی و اقتصاد دیجیتال در زمره سیاست‌های کلی نظام قرار گرفته است، در آستانه بررسی بودجه سال 1402 و برنامه پنج ساله هفتم توسعه رسیدگی به مشکلات فعالان این حوزه مدنظر مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.
نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: نشست فراکسیون اقتصاد دیجیتال با حضور استارت آپ‌های مطرح کشور، فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال، مسئولان دولتی و نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد تا پیشنهادات، مطالب و مشکلات این افراد استماع شود و بتوان ایده‌هایی برای رفع موانع پیش روی آن‌ها در بودجه 1402 و برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شود.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه مطالب و نکات خوبی در این نشست بیان و پیشنهادات مناسبی ارائه شد، اضافه کرد: تلاش می‌شود با استفاده از این پیشنهادات و از طریق همفکری با مرکز پژوهش‌های مجلس نکات مناسبی برای تدوین برنامه و بودجه در این حوزه به دست آید، البته برگزاری این جلسات در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت./
پایان پیام
/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

لغو وضعیت فورس ماژور در بزرگترین میدان نفتی لیبی

آژانس بین‌المللی انرژی: نفت جهانی تا سال 2025 به بشکه‌ای 70 دلار می‌رسد

کاهش واردات نفت چین با پر شدن مخازن ذخیره سازی

روسیه رتبه دوم صادرات نفت به چین را کسب کرد

قطر بودجه خود را بر اساس نفت 40 دلاری تنظیم می‌کند

محکومیت قطعی شِل به پرداخت 467 میلیون دلار خسارت آلودگی نفتی در نیجریه

عراق نمی‌خواهد از توافق اوپک برای کاهش تولید نفت معاف شود

پیش بینی نفت 40 تا 45 دلاری در سال 2021

کنفرانس انرژی عرب به سال 2023 موکول شد

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال 2021 کاهش داد

خیز غول‌های نفتی جهان در جهت تولید انرژی از باد

پوتین: تصمیمات ائتلاف اوپک پلاس امید به عادی شدن اقتصاد جهان را زنده می‌کند

پیش‌بینی اوپک برای افزایش شدید تقاضای نفت در نیمه دوم 2021

محدودیت های کرونایی جدید در اروپا تهدیدی برای صنعت نفت است

کشف میدان بزرگ گازی در روسیه

شیوع انواع جدید کرونا تقاضای جهانی نفت را تهدید می‌کند

کویت: اوپک ممکن است افزایش 400 هزار بشکه نفت در روز را لغو کند

ذخایر نفت روسیه با سطح تولید فعلی برای 30 سال دیگر کافی است

مواجهه غول نفتی انگلیس با جریمه 240 میلیون دلاری به علت پرونده رشوه در خاورمیانه

آمادگی روسیه برای رساندن تولید نفت به سطح قبل از همه گیری کرونا

برندهای بزرگ خواستار توافق جهانی برای کاهش تولید پلاستیک شدند

کانادا واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد

روسیه فروش نفت خام به هند را افزایش داد

بلومبرگ: هند به دنبال خرید نفت بیشتر از روسیه است

کرملین: روسیه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا پاسخ می‌دهد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.