مسیر هموار خودرو در بورس کالا اقتصادی

مسیر هموار خودرو  در بورس کالا

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - چندماه از عرضه خودرو در بورس کالا می‌گذرد و براساس گفته مدیرعامل ایران‌خودرو قرار است خودروهای دنا، سورن و رانا نیز وارد بورس شوند.

رقیه ندایی
چندماه از عرضه خودرو در بورس کالا می‌گذرد و براساس گفته مدیرعامل ایران‌خودرو قرار است خودروهای دنا، سورن و رانا نیز وارد بورس شوند.
عرضه خودور در بورس کالا هزارو یک مزیت دارد و اما مهم‌ترین مساله آن ثبات و آرامش در بازار سرمایه و خودرو است. درحال حاضر بازار خودرو به واسطه دلالان وابسته به میزان سود و رانت آنها کنترل می‌شود اما عرضه در بورس تمام این بساط‌ها را برهم می‌زند و به نوعی بخشی از اقتصاد کشور را به آرامش می‌رساند. البته حواشی زیادی برای این عرضه پیش آمد که مهم‌ترین و اصلی‌ترین مقصر آن را وزارت صمت می‌توان دانست. در حالی که با انتقاد‌هایی که کارشناسان به مدل ثبت‌نامی که پیش‌تر در جریان بود، وارد کردند، سیستم قرعه‌کشی جایگزین این مدل شد. کما اینکه سیستم اعطای خودرو بر اساس قرعه‌کشی خود بستری مطلوب برای ایجاد رانت فراهم می‌کند. علاوه بر این با جلوگیری از آزاد شدن نرخ فروش کارخانه، موجب افزایش زیان انباشته آن خواهد شد.بدین‌ترتیب سودی که دلالان بازار خودرو از آربیتراژ خودرو بین نرخ کارخانه و قیمت بازار آزاد منتفع می‌شوند از جیب تولیدکننده و سهامدار پرداخت می‌شود. حال این پرسش مطرح می‌شود که اگر اجماع تمام کارشناسان معایب سیستم ثبت‌نام و همچنین قرعه‌کشی خودرو برای اعطا به تقاضا‌کنندگان وجود داشته است، چرا عرضه اولین خودرو پرتیراژ تا آبان و آذر سال 1401 به تاخیر افتاده است؟
قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در آخرین صحبت‌های خود مدعی شده است وزارت صمت از عرضه همه خودرو‌ها اعم از داخلی و وارداتی در بورس کالا حمایت می‌کند. این اظهارنظر درحالی است که قالیباف در نشست خبری شهریورماه اعلام کرد: «دولت و وزارت صمت موافق عرضه خودرو در این بستر نیستند و تنها به‌دلیل شفاف‌سازی قیمت‌ها این اقدام صورت گرفته است؛ اما باید از حقوق مصرف‌کننده دفاع کرد و پس از تنظیم بازار، عرضه خودرو در این بستر متوقف می‌شود.» چرخش وزارت صمت در نگرش نسبت به عرضه خودرو به اینجا منتهی نمی‌شود. قالیباف چند روز پیش با اتهام مخالفت عرضه خودرو در بورس کالا، وزارت صمت را اولین موافق حذف اعطای خودرو با سیستم قرعه‌کشی معرفی کرد. 
همچنین سخنگوی وزارت صمت از بورس کالا خواسته است در قبال 4 هزار میلیارد ارزش معاملات خودرو پاسخگو باشد که چقدر از این سرمایه سود خالص شرکت بورس کالا به شمار می‌رود. این ادعا در حالی است که هزینه معاملات خودرو در بورس کالا یک‌هزارم قیمت خودرو است. این مقیاس در مقایسه با هزینه معاملات در بورس اوراق بهادار که در مجموع 1.25 درصد میزان ارزش معامله و در قبال کارمزد کارگزاری، کارمزد شرکت بورس، حق نظارت سازمان، کارمزد شرکت سپرده‌گذاری، فناوری و مالیات کشوری است محاسبه می‌شود. با این قیاس متوجه می‌شویم که سود اصلی عرضه خودرو با مکانیسم عرضه و تقاضا متوجه تولیدکننده و سهامدار است نه شرکت بورس کالا. به هر ترتیب باید منتظر عرضه‌های بیشتر ماند و دید وزارت صمت تا کجای کار سنگ‌اندازی می‌کند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تعیین سطح زیرکشت گندم با ماهواره خیام

علت دیر روشن شدن تلویزیون چیست؟

پرفروش‌ترین خودروساز جهان در سال 2022 مشخص شد

مناقصه محدود چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

"بازار قرارداد اختیار معاملات" در بورس انرژی ایران راه‌اندازی شد

شروع آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در سه استان جدید طی دو روز آینده

مشکلات ثبت سفارش و واردات برنج های خارجی

بارش برف و باران ادامه دارد/هوا سرد می شود

برف و باران هم حریف آلودگی هوا نشدند

جمع آوری بزرگترین پاتوق معتادان متجاهر در شوش

تربیت مدرس، نخستین ایستگاه متروی محیط زیستی شهر تهران شد

سیر آزمایشی قطار ملی مترو با انجام تست‌های نهایی

افزایش ورود گوشت قرمز گرم استان تهران به میدان بهمن

دومین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی ایران ژئو آغاز به کار کرد

ترانزیت نزدیک به 8 هزار خودرو از بندر شهید باهنر

سرعت‌بخشی به پروژه‌های پیشران و فناورانه و توسعه خدمت‌رسانی

صادرکنندگان خدمات گردشگری نیازمند حمایت هستند

حمایت‌های بیمه‌ای برای گذر از نوسانات گردشگری مؤثر است

آماده‌باش 12 هزار نیروی خدمات شهری تهران همزمان با بارش‌ها

الزام صنایع به استفاده از یک تا پنج درصدی از انرژی‌های تجدیدپذیر

الزام صنایع به تامین 1 تا 5 درصد از برق مصرفی از انرژی های تجدیدپذیر

روان سازی و کاهش حجم ترافیک در معابر پرتردد منطقه8

تامین «سیمان و میلگرد» رایگان برای بازسازی مناطق زلزله‌زده خوی

وجود 48 هزار واحد مسکونی ناپایدار در هرمزگان

کف سازی بورس برای صعود؟ / آخرین قیمت خودرویی ها مثبت شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.