سازمان تجارت‌‌‌‌‌‌‌جهانی خبر داد
کاهش رشد تجارت کالایی جهان روزنامه های اقتصادی

کاهش رشد تجارت کالایی جهان

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - دنیای‌‌‌‌‌‌‌اقتصاد-گروه اقتصاد بین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الملل : براساس تازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین «فشارسنج تجارت کالایی» منتشرشده توسط سازمان تجارت‌‌‌‌‌‌‌جهانی، رشد تجارت کالایی در جهان احتمالا در ماه‌های پایانی 2022 و همچنین در اوایل 2023 کاهش خواهد یافت، چراکه اقتصاد جهانی همچنان با چالش‌های جدی مواجه است.

براساس این گزارش، شاخص فشارسنج تجارت کالایی 2/ 96بوده‌‌‌‌‌‌‌است که نه‌‌‌‌‌‌‌تنها کمتر از مقدار پایه این شاخص (برابر با 100) است، بلکه نسبت به گزارش پیشین نیز کاهش داشته که نشان‌دهنده کاهش تقاضا برای کالاهای تجاری است.
فشارسنج تجارت کالایی یک شاخص‌‌‌‌‌‌‌ترکیبی پیشرو برای تجارت‌‌‌‌‌‌‌جهانی به حساب می‌آید که اطلاعاتی را در مورد مسیر تجارت کالایی نسبت به روندهای اخیر ارائه می‌دهد. مقادیر بیشتر از 100 نشان‌دهنده گسترش بیش از روند هستند، درحالی که مقادیر کمتر از 100، رشد پایین‌تر از روند را نشان می‌دهند. شاخص فشارسنج تجارت کالایی (که با خط آبی نشان داده می‌شود) به کمتر از شاخص حجم تجارت کالا (خط سیاه) سقوط کرده‌‌‌‌‌‌‌است که گویای تحولات واقعی در تجارت کالا در سه‌‌‌‌‌‌‌ماهه دوم سال‌‌‌‌‌‌‌است. در نهایت زمانی‌که آمار تجارت سه‌‌‌‌‌‌‌ماهه برای نیمه دوم2022 در دسترس قرار گیرد، باید از شاخص فشارسنج سازمان تجارت‌‌‌‌‌‌‌جهانی پیروی کند. اختلاف اخیر بین شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، همان‌طور که در 2021 و 2022 مشاهده شد، می‌تواند ناشی از تاخیر در ارسال کالاها به دلیل اختلال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زنجیره تامین از زمان همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری باشد.
سیر نزولی فشارسنج کالایی با پیش‌بینی تجارت سازمان تجارت‌‌‌‌‌‌‌جهانی در 5 اکتبر که رشد حجم تجارت کالایی را 5/ 3‌‌‌‌‌‌‌درصد در 2022 و 0/ 1‌‌‌‌‌‌‌درصد در 2023 پیش‌بینی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد، مطابقت دارد. این روند کاهشی ناشی از چندین شوک از جمله جنگ در اوکراین، بالا رفتن قیمت انرژی و انقباض‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پولی در اقتصادهای بزرگ بوده‌‌‌‌‌‌‌است. تجارت کالایی در سه‌‌‌‌‌‌‌ماهه دوم 2022 حدود 7/ 4‌‌‌‌‌‌‌درصد نسبت به سال‌‌‌‌‌‌‌قبل افزایش یافته‌‌‌‌‌‌‌است، این درحالی است که این رشد در سه‌‌‌‌‌‌‌ماهه اول سال‌‌‌‌‌‌‌8/ 4‌‌‌‌‌‌‌درصد بوده‌‌‌‌‌‌‌است. برای تحقق این پیش‌بینی، رشد تجارت باید در نیمه‌دوم سال‌‌‌‌‌‌‌2022 به‌‌‌‌‌‌‌طور متوسط حدود 4/ 2‌‌‌‌‌‌‌درصد سالانه باشد. شاخص فشارسنج تجارت کالایی، در زیرشاخص‌های سفارش‌های صادراتی (7/ 91)، حمل‌ونقل هوایی (3/ 93) و قطعات الکترونیکی (0/ 91) با کاهش مواجه بوده‌‌‌‌‌‌‌است که نشان‌دهنده کاهش اعتماد تجاری و ضعیف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر‌‌‌‌‌‌‌شدن تقاضای واردات در جهان است. شاخص‌های حمل‌ونقل کانتینری (3/ 99) و مواد خام (6/ 97) اندکی پایین‌تر از روند قرار گرفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، اما شتاب خود را از دست داده‌اند. شاخص محصولات خودرویی (8/ 103) در این میان یک استثنا محسوب می‌شود. این شاخص به دلیل فروش بالای خودرو در ایالات‌‌‌‌‌‌‌متحده و افزایش صادرات از ژاپن، به دلیل بهبود شرایط عرضه و ادامه کاهش ارزش ین، رشدی بیش از روند را تجربه کرده‌‌‌‌‌‌‌است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اطلاعاتی در مورد قیمت لوله پلی اتیلن

فروش عمده کربنات کلسیم خوراک دام و طیور و آبزیان

تعیین سطح زیرکشت گندم با ماهواره خیام

علت دیر روشن شدن تلویزیون چیست؟

ابلاغ دستورالعمل احداث اتاقک پسماند در مجتمع‌های مسکونی بالای 50 واحد

پرفروش‌ترین خودروساز جهان در سال 2022 مشخص شد

مناقصه محدود چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

"بازار قرارداد اختیار معاملات" در بورس انرژی ایران راه‌اندازی شد

شروع آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در سه استان جدید طی دو روز آینده

مشکلات ثبت سفارش و واردات برنج های خارجی

بارش برف و باران ادامه دارد/هوا سرد می شود

برف و باران هم حریف آلودگی هوا نشدند

جمع آوری بزرگترین پاتوق معتادان متجاهر در شوش

تربیت مدرس، نخستین ایستگاه متروی محیط زیستی شهر تهران شد

سیر آزمایشی قطار ملی مترو با انجام تست‌های نهایی

افزایش ورود گوشت قرمز گرم استان تهران به میدان بهمن

دومین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی ایران ژئو آغاز به کار کرد

ترانزیت نزدیک به 8 هزار خودرو از بندر شهید باهنر

سرعت‌بخشی به پروژه‌های پیشران و فناورانه و توسعه خدمت‌رسانی

صادرکنندگان خدمات گردشگری نیازمند حمایت هستند

حمایت‌های بیمه‌ای برای گذر از نوسانات گردشگری مؤثر است

آماده‌باش 12 هزار نیروی خدمات شهری تهران همزمان با بارش‌ها

الزام صنایع به استفاده از یک تا پنج درصدی از انرژی‌های تجدیدپذیر

الزام صنایع به تامین 1 تا 5 درصد از برق مصرفی از انرژی های تجدیدپذیر

روان سازی و کاهش حجم ترافیک در معابر پرتردد منطقه8

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.