آنچه به موفقیت جابز، گیتس و ماسک کمک کرد
معجزه شخصیت گزارش

معجزه شخصیت

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - ایلان ماسک، امروز مدیر دو شرکت تسلا و اسپیس ایکس است. مدیریت این دو شرکت است که به احتمال زیاد‌ ‌‌‌‌‌‌به رفتار بی رحم او با کارکنان منجر شده و شاید بتوان این رفتار را از آثار رهبری در نقش‌های متعدد و حواشی ناشی از کمبود وقت در نظر گرفت.
آینده نگر
ایلان ماسک، بیل گیتس و استیو جابز در یک ویژگی شخصیتی مشترکند. این ویژگی به احتمال زیاد سرنخی در تشخیص توانایی آن‌ها در رسیدن به موفقیت‌های بسیار بوده است. والتر آیزاکسون نویسنده کتاب بیوگرافی استیو جابز است. او اکنون بر کتابی با موضوع زندگی ایلان ماسک کار‌ می‌کند. آیزاکسون‌ می‌گوید ایلان ماسک، مثل استیو جابز و بیل گیتس، با همکاران و کارکنانش جدی و بی‌احساس رفتار‌ می‌کند. نکته مهم دیگر درباره او، عدم سازگاری‌اش در ارتباط با چشم‌اندازی است که برای ‌کسب‌وکارش تعریف کرده است، به ویژه زمانی که نوبت به تحقق این چشم‌انداز‌ می‌رسد.‌ ‌‌‌‌‌‌
والتر آیزاکسون نویسنده است. او در برنامه تلویزیونی «اسکواک باکس» در شبکه سی ان بی سی‌ ‌‌‌‌‌‌روبه‌روی دوربین‌ها نشست و بیشتر درباره یک‌ ‌‌‌‌‌‌ویژگی شخصیتی که به اهرمی در موفقیت کارآفرینان تبدیل شده صحبت کرد. آیزاکسون گفت: «این ویژگی شخصیتی، یعنی عدم درگیری احساسی و عدم برخورد همدلانه، در مشاهده چشم‌اندازی که کارآفرین برای ‌کسب‌وکارش تعریف کرده، کمک کننده است. این توانایی را‌ ‌‌‌‌‌‌استیو جابز داشت و بیل گیتس ‌هم‌چنین توانایی را دارد. درواقع تعداد افرادی که این خصلت را در شخصیت خود دارند کم نیست. آن‌ها دنبال محبت فردی که رو به روی آن‌ها پشت میز نشسته نیستند. آن‌ها به این فکر‌ می‌کنند که موشک آن‌ها روی مریخ بنشیند.»
در گذشته بعضی از کارکنان در شرکت تسلا ماسک را مدیری توصیف کردند که بیش از اندازه بر جزییات تمرکز‌ می‌کند. آن‌ها‌ می‌گفتند ایلان ماسک از اینکه نارضایتی اش درباره کوتاهی کارکنان از استانداردهای مورد نظرش را ابراز کند، خجالت‌ نمی‌کشید. ‌هم‌چنین زمانی که کارکنان در شرکت تسلا، در انجام ماموریت‌های بلند پروازانه ای که ماسک تعریف کرده بود، شکست‌ می‌خوردند،‌ ‌‌‌‌‌‌مدیر در برخورد با آن‌ها و ابراز نارضایتی اش کوتاهی‌ نمی‌کرد. ایلان ماسک توسط کارکنانش بارها به عنوان مدیری خشن توصیف شده است. مدیریتی که کار کردن با او آسان نیست، حتی با این وجود که برای کارکنانش الهام‌بخش است و گاهی آن‌ها را‌ می‌خنداند.
این توصیف‌ها درباره ماسک به آنچه کارکنان در اپل درباره استیو جابز‌ می‌گفتند شباهت دارد. هم بنیانگذار اپل در زمان مدیریتش در این شرکت به صراحت درباره کار کارمندانش نظر‌ می‌داد، به ویژه زمانی‌ ‌‌‌‌‌‌که از کار آن‌ها راضی نبود.
در سال 2019، گای کاوازاکی از مدیران سابق اپل در گفت‌وگویی به مصادیقی از چنین برخوردهایی از استیو جابز اشاره کرد. او گفت به ندرت پیش‌ می‌آمده استیو جابز وقتش را برای معاشرت با کارکنان تلف کند و آنچه از آن‌ها‌ می‌خواست این بود که کارشان را به طرز عالی انجام دهند. گای کاوازکی گفت: «تو باید هر روز خودت را ثابت‌ می‌کردی یا جابز خیلی زود با تو خداحافظی‌ می‌کرد.»
این روزها بعضی شکایات از رفتار ماسک در شرکت، به مسائلی فراتر از بدرفتاری‌ها و بی ادبی‌های معمول در محیط کار اشاره دارد. ایلان ماسک، مردی با 274.3 میلیارد دلار ثروتمند، در رتبه نخست ثروتمندان جهان ایستاده اما از او کم شکایت نشده است. ماسک، به طور مشخص در شرکت تسلا، بارها به دلیل شرایط کاری ضعیف مورد انتقاد قرار گرفته است. حتی خود ایلان ماسک، در گفت وگو با رسانه‌ها تایید کرده که از کارکنانش، بیش از آنچه باید، درخواست کرده است. او در سال 2018 در گفت‌وگویی با بیزنس ویک بلومبرگ به این مسئله اشاره کرده است. او گفت: «اگر انتظار داریم زندگی کنیم، سخت کار نکنیم و به مدارج عالی نرسیم، باید بگویم که این انتظار غلط است. این درست نیست. ما باید برای رسیدن به موفقیت و برای زندگی کردن، سخت کار کنیم.»
به گفته آیزاکسون‌ می‌توان صراحت اجتماعی استیو جابز و ایلان ماسک را باهم مقایسه کرد. او گفت: «ماسک به میزان قابل توجهی به جابز در باز صحبت کردن شباهت دارد. این شفافیت او در گفتار بخشی از نبوغ اوست.» بیل گیتس هم این ویژگی را دارد.‌ می‌توان گفت ایلان ماسک و بیل گیتس از این نظر بهم شباهت دارند هرچند به طور معمول، این دو میلیاردر باهم کنار‌ نمی‌آیند. بیل گیتس پیشتر اعتراف کرده در روزهای نخست کار در مایکروسافت مدیر محبوبی نبوده است. در سال 2020 او در پادکست آرمچیر اکسپرت گفت او و دوست قدیمی‌اش استیو جابز در رقابتی جانانه باهم کار‌ می‌کردند و باعث شده بود انتظار آن‌ها از کارکنان و خودشان به شدت بالا برود.
ایلان ماسک، امروز مدیر دو شرکت تسلا و اسپیس ایکس است. مدیریت این دو شرکت است که به احتمال زیاد‌ ‌‌‌‌‌‌به رفتار بی رحم او با کارکنان منجر شده و شاید بتوان این رفتار را از آثار رهبری در نقش‌های متعدد و حواشی ناشی از کمبود وقت در نظر گرفت.
آیزاکسون گفته این روزها به طور مداوم با ایلان ماسک در ارتباط است و‌ می‌بیند شخصیت ماسک است که‌ ‌‌‌‌‌‌به او کمک کرده تا بیشتر تمرکز کند. او گفته نبرد حقوقی که بر سر خرید توییتر راه افتاد‌ می‌توانست حواس ماسک را پرت کند، ‌‌‌‌درحالی‌که او کارهای زیادی برای انجام دادن داشت. به گفته آیزاکسون، ایلان ماسک به شهرت خود اهمیت‌ می‌دهد اما حاضر نیست تمایل به صراحت و خشونت با کارکنانش را کنار بگذارد. ماسک به آیزاکسون گفته همدلی من با چهار یا پنج نفری که مقابلم نشسته‌اند،‌ ‌‌‌‌‌‌کار را خراب کرده‌اند و باید اخراج شوند، همدلی اشتباهی است. من نباید با این افراد همدلی کنم. من باید به کاری که من را به مریخ‌ می‌رساند، فکر کنم.»


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مولدسازی یعنی بهینه سازی املاک و زمین‌های بلااستفاده دولت

نقش آمریکا در برهم زدن ثبات بازار ارز در عراق

عرضه گوشت‌های بسته‌بندی وارداتی در بازار

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1401/11/10

پیش‌بینی رشد 47 درصدی پرتفوی بیمه در سال آینده/سهم شرکت‌های همکار در بیمه شخص ثالث به شرط معرفی پروژه اختصاص یابد

شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی به بالاترین سطح سال 1401 رسید

تعداد گودهای رهاشده پایتخت کاهش یافت

جامعه کار و تولید عامل اصلی رشد و توسعه کشور هستند/ تشکیل کمیته کارگری و کارآفرینی ستاد دهه فجر

توزیع بلیط رایگان استخر در بین کودکان کار

نهضت ساخت پارکینگ در منطقه 3 آغاز شد

سود سنواتی و جاری 14 شرکت از طریق سجام پرداخت شد

شاخص کل 0.16 درصد کاهش یافت

ضرورت تداوم صرفه‌جویی 10 درصدی مصرف برق و گاز برای گذر از زمستان

جزئیات‌ مصرف گاز در روز یکشنبه/ مصرف 76 درصد گاز کشور در بخش خانگی

99.8 درصد جمعیت شهری به آب سالم رسیدند/ افزایش 89 هزار مگاواتی نیروگاه‌ها طی 4 دهه

سبزپوشی پرچم داران

پرداخت 6 هزار و 551 میلیاردتومان تسهیلات نوسازی در بافت فرسوده

پیشنهاد افزایش پلکانی حقوق و دستمزد در سال آینده

افزایش140 هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت ایران در سال 2022

قرارداد 10 ساله ترکیه برای خرید گاز از عمان

تمامی خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران به حوزه گردشگری تسری پیدا کرد

تولید روزانه بیش از 700 هزار بشکه میعانات گازی در پارس جنوبی

یک کارشناس خودرو : شاید بتوان مشتری واقعی را از کاسبان تشخیص داد

آغاز ویژه‌برنامه "زمستان داغ" در منطقه فرهنگی گردشگری عباس‌آباد

افشاگری سامانه سوت زنی از اطلاعات مطب پزشکانی که فرار مالیاتی داشتند

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.