بسته خبری 28 آبان تا 4 آذر 1401؛
مروری بر خبرهای اختصاصی «سنا» در هفته گذشته بورس

مروری بر خبرهای اختصاصی «سنا» در هفته گذشته

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

بزرگترین خصوصی‌سازی تاریخ کشور هفته بعد نهایی می‌شود/ واگذاری سهام دولت در خودروسازها
سید احسان خاندوزی روز پنجشنبه در سومین جلسه از نشست وزیر امور اقتصادی و دارایی با صاحب‌نظران و اساتید محترم دانشگاهی با موضوع بررسی واگذاری سهام دولت در شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو، با بیان اینکه وزارت اقتصاد و وزارت صمت پیش از اینکه بخواهند الگوی خصوصی‌سازی دو خودروساز را نهایی کنند، جلساتی را برگزار کردند، افزود: توافق شد تا با برگزاری 3 نشست نخبگانی در دانشگاه شریف، علامه طباطبایی و امیرکبیر، نظر صاحب‌نظران، اندیشکده‌ها و مدیران بخش‌های مختلف صنعت را اخذ کنیم و با کسب نظر و پیشنهادات جایگزین، مدل واگذاری را نهایی کنیم. وزیر اقتصاد با اعلام خبر نهایی شدن بزرگترین خصوصی‌سازی کشور در هفته آینده گفت: واگذاری بلوک 12 درصدی هلدینگ خلیج‌فارس با اهلیت‌سنجی و مبتنی بر رقابت و قیمتی 32 درصد بالاتر از قیمت پایه انجام شد.
مشاهده متن کامل خبر
استقبال مسئولان و مدیران صنایع کرمانشاه از ابزارهای تامین مالی بورس
در حاشیه‌ی اولین همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور که امروز در کرمانشاه برگزار شد، نشستی تخصصی جهت بررسی پروژه‌های زیرساختی،‌ عمرانی و اقتصادی استان کرمانشاه جهت تامین مالی تشکیل گردید که در آن ابزارهای تامین مالی توسط رئیس سازمان بورس، مدیرعامل بورس تهران و کارشناسان بازار سرمایه معرفی شد.
مشاهده متن کامل خبر
موافقت سازمان بورس با راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری "بخشی"
ابلاغیه 2 آذر 1401 مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس، نمونه اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری "بخشی" تصویب شد. صدور مجوز راه‌اندازی این نوع صندوق جدید در راستای برنامه‌های ارائه شده رئیس سازمان به شورای عالی بورس، برای عمق بخشی به بازار سرمایه بود که فارغ از هیاهوی بازار به طور مستمر و پر شتاب در حال وقوع است.
مشاهده متن کامل خبر
امکان تامین مالی شرکت‌های غیربورسی از بازار سرمایه
در یازدهمین نشست گروهی خبرنگاران با مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار، مرتضی چشان، رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس، به موضوعاتی همچون تشریح رویه انتشار و اجرایی اوراق بدهی، شرکت‌هایی مجاز به انتشار اوراق بدهی، انواع تضامین قابل قابول در بازار بدهی و... پرداخت. او در این نشست با تاکید بر این نکته که بازار بدهی مکمل بازار سهام است، خاطرنشان کرد: وجود ابزارهایی همچون ابزارهای بدهی در بازار سرمایه سبب می‌شود که سهامداران با هر سطحی از ریسک‌پذیری در این بازار بمانند و به سمت بازارهای موازی همچون بازار طلا، سکه، ارز، خودرو یا مسکن نروند.
مشاهده متن کامل خبر
حمایت از بخش‌های تولیدی کمک بزرگی به بورس خواهد کرد
جعفر قادری با بیان اینکه باید هم کارهای کوتاه مدت و هم اقدامات بلند مدت را در بورس مدنظر قرار دهیم، بیان کرد: تلاش مجلس شورای اسلامی بر این است در راستای بهبود بازار سرمایه هم بسته‌های حمایتی از بازار به کار گرفته شود و هم تغییرات جدی و اساسی‌تری برای آن اعمال شود. واقعیت این است که حمایت از بخش‌های تولیدی کشور به خوبی می‌تواند به بورس کمک کند. جعفر قادری با بیان اینکه باید هم کارهای کوتاه مدت و هم اقدامات بلند مدت را در بورس مدنظر قرار دهیم، بیان کرد: تلاش مجلس شورای اسلامی بر این است در راستای بهبود بازار سرمایه هم بسته‌های حمایتی از بازار به کار گرفته شود و هم تغییرات جدی و اساسی‌تری برای آن اعمال شود. واقعیت این است که حمایت از بخش‌های تولیدی کشور به خوبی می‌تواند به بورس کمک کند.
مشاهده متن کامل خبر
حذف تقاضای کاذب و دو نرخی بودن خودرو با عرضه خودرو در بورس کالا
بهزاد رحیمی نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هدف از عرضه خودروهای پرتیراز در بورس کالا می‌تواند به ایجاد تعادل قیمت خودرو کمک بسیار داشته باشد گفت: خوشبختانه طی ماه‌های گذشته با راهیابی محصولات صنعت خودرو به بورس و عرضه آنها از طریق بورس کالا، شاهد تنظیم صحیح حجم عرضه و تقاضا و به تعادل رسیدن بازار و قیمت‌ها هستیم. این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: کشف قیمت عادلانه و ایجاد قیمت‌گذاری شفاف بر پایه تعادل میان عرضه و تقاضا و نیاز بازار، ایجاد بستری مطمئن برای انجام معاملات، ساماندهی بازار، کاهش نوسانات کاذب بازار کالاها و حذف دلالان از جمله مزایایی است که با قطعی شدن نظر دولت مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا شکل گرفته و توسعه هم پیدا می‌کند.
مشاهده متن کامل خبر
شرایط رقابتی برای تولید خودرو فراهم شود
فرهاد طهماسبی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صنعت خودرو کشور نیازمند مدیریت درست و دقیق در حوزه کیفیت، قیمت طراحی و تکنولوژی و قابلیت رقابت بالا با شرکت های بزرگ است گفت: صنعت خودرو در کشور از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است و همواره مورد توجه بوده اما از سال های گذشته چالش‌ها و انتقادات‌هایی برای آن وجود داشته که نیاز به مدیریت صحیح دارد.مشاهده متن کامل خبر
مشاهده متن کامل خبر
حجم عرضه خودروها در بورس کالا افزایش یابد
یک نماینده مجلس گفت: روند روبه جلوی بورس کالا در اقتصاد ملی به معنای هدایت کالاها و بازارها به سمت شفافیت است و در این مسیر نه تنها خودرو بلکه املاک هم امکان دادوستد در بورس کالا را دارند؛ در خصوص خودرو، حجم عرضه ها در بورس کالا باید بیشتر و پرحجم‌تر شود. محمدحسین فرهنگی، رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه مجلس از عملکرد رو به جلوی بورس کالا رضایت دارد، گفت: نمایندگان در جلسات مختلف از سازوکار بورس کالا در زمینه اهتمام به عرضه بیش‌تر کالاها و محصول‌ها حمایت می‌کنند.
مشاهده متن کامل خبر
گام بزرگ به سمت افزایش سود خودروسازهای جاده مخصوص
فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: عرضه خودرو در بورس کالا، اتفاق خوشایندی بود و قطعا این روش عرضه از روش قرعه‌کشی و فروش خودرو با قیمتی کاملا غیرواقعی بهتر است. با این روش هم شرکت‌های خودروساز امکان فروش محصول با قیمتی مناسب‌تر و واقعی تر را خواهند داشت و با افزایش حاشیه سود، از زیان شان کاسته خواهد شد و هم دولت امکان دریافت مالیات بیشتر از خودروسازان را خواهد داشت.
مشاهده متن کامل خبر
تابوی قیمت گذاری دستوری شکست!
هومن عمیدی کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: بالاخره تلاش و پیگیری‌های فعالان بازار سرمایه نتیجه داد و شاهد عرضه هزار دستگاه خودرو 207 در بورس کالا و مچینگ در قیمتی واقعی تر بودیم. اما زمانی می توانیم خوش بین باشیم که قیمت‌گذاری دستوری منسوخ شده و قرار است خودرو با قیمت واقعی و بر اساس عرضه و تقاضای بازار قیمت گذاری شود که این عرضه‌ها تداوم داشته باشد و حجم عرضه خودروها در بورس کالا به حدی باشد که بخش قابل توجهی از فروش خودروسازان را به خود اختصاص دهد.
مشاهده متن کامل خبر
گواهی سپرده شمش طلا راه اندازی می‌شود
سرپرست گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران گفت: به زودی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران راه‌اندازی و سرمایه‌گذاران با سرمایه‌های اندک نیز می‌توانند به شیوه‌ای امن و شفاف اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار طلا کنند؛ پیش‌بینی می‌شود گواهی سپرده شمش طلا به یکی از ابزارهای جذاب و طلایی بازار سرمایه مبدل شود.
مشاهده متن کامل خبر
مهر تاییدی بر ارزندگی سهام
علیرضا قدرتی عضو هیات مدیره سبدگردان هیوا در خصوص وضعیت فعلی و پیش بینی آینده بازار سرمایه بیان کرد: بر اساس داده ها و اطلاعات و آمار های تاریخی، قطعاً بازار سرمایه ما ارزنده است، چرا که معیار ارزندگی سهام، روند و تداوم سودآوری شرکت‌ها است و نسبت P/E این بازار در کف تاریخی 10 ساله خود قرار گرفته و همین موضوع خود گواه ارزندگی این بازار است.
مشاهده متن کامل خبر
روغنی ها به دنبال ورود به بازارهای صادراتی
هوشنگ بیرشک دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن نباتی با اشاره به پیگیری های این انجمن جهت دریافت مجوز صادرلت، بیان کرد: حذف ارز 4200 تومانی و افزایش قیمت روغن نباتی در ماه های اخیر، اثر چشمگیری بر مصرف روغن نباتی در کشور داشت. تا جایی که تولید و توزیع روغن نباتی در کشور که ماهانه 170 الی 180 هزار تن بود، بعد از آزادسازی قیمت ها در سه ماه اخیر، ماهانه به 125 الی 135 هزار تن رسیده است.
مشاهده متن کامل خبر
دولت چاره‌ای بجز رشد ارز نیمایی ندارد / کاهش اختلاف ارز آزاد و نیمایی
فرشید زرین کیا با بیان اینکه در حال حاضر شرکت‌های صادراتی نسبت به تسعیر ارز خود با نرخ نیمایی اکراه دارند چراکه این موضوع باعث زیان آنها می‌شود، ابزار کرد: پیش‌بینی می‌شود نرخ ارز در سامانه نیما تا 6 ماه آینده با رشد مواجه بشود و اختلاف مابین بازار آزاد و نیمایی کاهش پیدا کند. مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری خط ارزش و کارشناس بازار سهام اظهار کرد: رشد نرخ دلار در محدوده 35 هزار تومان در بازارهای غیررسمی باعث شده تا اختلاف مابین نرخ نیمایی و آزاد تفاوت فاحشی پیدا کند که این امر فسادزاست؛ در این بین شرکت‌های بزرگ و صادرات محور انتظار دارند که با نرخ‌های بالاتری بتوانند تسعیر کنند و به این واسطه حاشیه سود خود را افزایش بدهند.
مشاهده متن کامل خبر
دولت در مسیر عدم دخالت در قیمت‌گذاری و کنترل نقدینگی حرکت کند
محمدرضا نجفی‌منش،‌ رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید اتاق بازرگانی تهران یکی از بزرگترین مشکلات بر سر راه کشور را نقدینگی عنوان کرد و گفت: این روزها اکثر واحدهای تولیدی کالاهای خود را به دلیل قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان تولید و به مردم عرضه می کنند و این زیان‌ها رقم بسیار بزرگی همانند زیان 120 هزار میلیارد تومانی در خودرو را تشکیل داده است.
مشاهده متن کامل خبر
ارز دو نرخی، یارانه‌ای به تولیدکنندگان خارجی!
مهدی سوری، کارشناس بازار سرمایه در مورد اختلاف نرخ ارز نیما با بازار آزاد بیان کرد: اصولا سهامداران بازار سرمایه باید مطالبه‌گر باشند. گاهی برخی مسائل علاوه بر آثار واقعی، آثار روانی هم به دنبال دارند و همین موضوع باعث می‌شود هر از چندگاهی بازار سرمایه نسبت به موضوعی حساس شود. به همین دلیل نیز در بازار سرمایه هر چند وقت یکبار روی مشکلی تمرکز شده و فعالان بازار خواستار رفع آن مشکل می شوند.
مشاهده متن کامل خبر
حذف قیمت‌گذاری دستوری به نفع صنایع بورسی خواهد بود
محمد آرام‌ بنیار، کارشناس بازار سرمایه در خصوص اصلاح سازوکار قیمت‌گذاری دستوری بیان کرد: هر بازاری که از حالت عرضه و تقاضا خارج شود ناخودآگاه باعث ایجاد رانت برای عده‌ای شده و تولیدکنندگان را متضرر می‌کند. عمدتا هم دولت‌ها جهت حمایت از مصرف‌کنندگان به سمت قیمت‌گذاری دستوری حرکت می‌کنند اما بهتر آن است که اجازه دهیم قیمت محصولات مختلف بر اساس سازوکار عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود و هر جا نیاز به حمایت بود، دولت وارد عمل شده و اقدامات حمایتی را در مورد گروه‌های آسیب‌پذیر انجام دهد.
مشاهده متن کامل خبر
اوراق تبعی؛ ابزاری مناسب برای بازگرداندن اعتماد به بازار سرمایه
حسن رضایی‌پور مدیرعامل کارگزاری هوشمند رابین بیان کرد:در چند روزی که از انتشار اوراق تبعی (سهام یار) می گذرد، بازار استقبال خوبی از این اوراق کرده است. از یک جنبه می توان به اوراق تبعی به عنوان ابزاری برای بیمه کردن سهام نگاه کرد؛ اما جنبه دوم اینجاست که اقدامات اینچنینی باید تداوم داشته باشد و به اکثریت بازار هم تعمیم پیدا کند. معتقدم باید در آینده بتوان تعداد بیشتری از فعالان بازار سرمایه را در این طرح دخیل کرد تا اثر گذاری این طرح افزایش یابد.
مشاهده متن کامل خبر


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تاکید به توسعه دریامحور در برنامه هفتم توسعه

80 درصد کاشت گندم به اتمام رسیده/ ورود اپراتور همراه اول به کشت قراردادی

چند نکته و توصیه برای جلوگیری از هک تلفن همراه

یادگیری سریع به‌جای شکست‏‌های سریع

تهاتر «زمین» با ریل و جاده

جای خالی وارانت در بورس

ماسک وارد بازار تلفن‌همراه می‌شود؟

کاهش رشد تجارت کالایی جهان

آغاز اصلاحات هدایت‌شده در چین

سوزن‌بان جدید بازار مسکن

بازگشت عصر برخورد با تجارت؟

چهار محور مذاکرات رئیسی و السودانی

تغییر پارادایم تامین مالی

افزایش سرعت تولید خودرو

تراژدی پشت تحصیل ماندگان

پاشنه آشیل چکمه اروپا

سرنوشت شرکت‌ها با «مدیران بومرنگی»

وزن‌کشی دیپلماتیک

شهرداری تهران برای رفع آلودگی هوا چقدر بودجه در نظر گرفت؟/قانون هوای پاک کجاست؟

بررسی رفع موانع تعاملات اقتصادی و مالی شرکت های ایرانی

برگزاری مزایده بلوک مدیریتی سرخابی ها در دی ماه

5 ویژگی بزرگترین مزایده تاریخ ایران

هدیه یک روز اینترنت نامحدود همراه اول با صعود تیم ملی ایران

تشکیل کارگروهی ویژه برای رفع ابهامات طرح اصلاح قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور

پرسش و پاسخ امروز خبرنگاران، با اعضای هیئت مدیره سازمان بورس

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.