غلبه سهم‌های کوچک بورسی بر شاخص‌سازها/5 ابهام مانع صعود بازار سهام شد بورس

غلبه سهم‌های کوچک بورسی بر شاخص‌سازها/5 ابهام مانع صعود بازار سهام شد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - در پایان هفته گذشته، شاخص کل پائین‌تر از هفته پیشین قرار گرفت، در حالی که شاخص کل هموزن صعود کرد و بالاتر از هفته قبل ایستاد.

به گزارش فصل اقتصاد، بازار سرمایه در حالی هفته پایانی آبان ماه را پشت سر گذاشت که تقابلی که در هفته گذشته میان نمادهای شاخص ساز و کوچک بورس رخ داده بود، در این هفته روند معکوسی به خود گرفت. 
در هفته پایانی آبان ماه سهم های کوچک بورسی توانستند شاخص کل هموزن را رشد دهند و شاخص سازها در نهایت باعث افت شاخص کل شدند. به عبارت دیگر، شاخص کل هموزن در هفته گذشته توانست از شاخص کل عبور کند و همین مساله در صورتی که در هفته گذشته ادامه داشته باشد، می تواند یک چالش برای نمادهای بزرگ بورس باشد.
البته عرضه خودرو در بورس کالا، توانست صنعت خودروسازی را در بورس نجات دهد و این صنعت مانند گذشته به عنوان لیدر در بازار سهام شناخته شده است و در هفته گذشته اکثر نمادهای این گروه با رشد قیمت روبرو شدند.
* ابهامات بازار سرمایه برطرف شود
مجتبی دانشی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: بازار سهام در شرایطی قرار دارد که با اخبار مثبت روند صعودی سختی را به خود می‌گیرد، اما نسبت به اخبار منفی واکنش سریع از خود نشان می ‌دهد.
وی ادامه داد: به همین جهت بازار از نظر ساختاری در یک دوگانگی رشد و نزول قرار دارد که این موضوع هم متاثر از ابهامات موجود در زمینه های داخلی و بین المللی مانند بودجه سال 1402، انتشار اوراق بدهی، کسری بودجه، قیمت خوراک پتروشیمی ها و مذاکرات است. در این شرایط بیشتر اهالی بازار سرمایه چشم امید به گزارش ‌های آبان ماه دوخته ‌اند تا شاید کف بازار سهام را محکم کرده و بازار از همین جا به سمت صعود حرکت کند.
این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: صنایع دارویی و سیمانی از آن دست گروه‌های هستند که این روز‌ها تحرکاتی را به خود دیده‌ اند. در این بین گروه خودرو با توجه به عرضه برخی محصولات در بورس کالا و با تمرکز بر این خبر می ‌تواند بازدهی خوبی را برای سرمایه ‌گذاران ارائه کند.
* افت شاخص کل در هفته ریزش شاخص سازها
روند شاخص کل بورس در هفته گذشته پرنوسان بود. در اولین روز کاری هفته شاخص ریزش 20 هزار و 487 واحدی را پشت سر گذاشت؛ اما روز یکشنبه این شاخص صعود کرد و 11 هزار و 541 واحد بالا آمد. روز دو‌شنبه نیز شاخص 3 هزار و 970 واحد رشد کرد. روز سه ‌شنبه شاخص منفی شد و 943 واحد کاهش یافت. در روز چهارشنبه نیز بار دیگر شاخص تغییر جهت داد و 2 هزار و 534 واحد رشد کرد.

فصل اقتصاد

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته به رقم یک میلیون و 410 هزار و 188 واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل 3 هزار و 385 واحد پائین ‌‌‌تر ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس منفی 2 دهم درصد شود.

فصل اقتصاد

* رشد شاخص کل هموزن با افزایش قیمت کوچک های بورس
شاخص کل هموزن در روز شنبه با افت سه هزار و 507 واحدی روبر شد و در روز یکشنبه تغییر جهت داد و چهار هزار و 896 واحد رشد کرد. روز دوشنبه نیز هزار و 615 واحد افزایش یافت و در روز سه شنبه نیز هزار و15 واحد بالاتر رفت. در آخرین روز هفته نیز این شاخص هزار و 817 واحد رشد کرد.

فصل اقتصاد

شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 5 هزار و 836 واحد بالا‌تر ایستاد و بازدهی مثبت 1.45 درصدی را ثبت کرد. شاخص کل هموزن در پایان هفته در سطح 407 هزار و 302 واحد قرار گرفت.

فصل اقتصاد

* افت معاملات خرد سهام و رشد کل معاملات بورس
در هفته پایانی آبان ماه میانگین ارزش کل معاملات هفته 44 هزار و 523 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 42 هزار و 157 میلیاردی هفته پیشین، رشد 5 درصدی داشته است.

فصل اقتصاد

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 3 هزار و 436 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 3 هزار و 686 میلیاردی هفته پیشین، کاهش 6 درصدی داشته است.

فصل اقتصاد

* خروج سرمایه حقیقی از بازار سرمایه
در هفته پایانی آبان ماه، روند ورود و خروج پول حقیقی پرنوسان بود. در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی بود. روز شنبه 791 میلیارد تومان خارج شد، روز دوشنبه 209 میلیارد تومان و روز چهارشنبه 73 میلیارد تومان سرمایه حقیقی خارج شد.
روز یکشنبه شاهد ورود 75 میلیارد تومان پول حقیقی بودیم و روز سه ‌شنبه 4 میلیارد تومان سرمایه حقیقی به بازار سهام وارد شد. اما در مجموع کل هفته 994 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی 199 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین 37 درصد کاهش یافته است.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

چند نکته و توصیه برای جلوگیری از هک تلفن همراه

یادگیری سریع به‌جای شکست‏‌های سریع

تهاتر «زمین» با ریل و جاده

جای خالی وارانت در بورس

ماسک وارد بازار تلفن‌همراه می‌شود؟

کاهش رشد تجارت کالایی جهان

آغاز اصلاحات هدایت‌شده در چین

سوزن‌بان جدید بازار مسکن

بازگشت عصر برخورد با تجارت؟

چهار محور مذاکرات رئیسی و السودانی

تغییر پارادایم تامین مالی

افزایش سرعت تولید خودرو

تراژدی پشت تحصیل ماندگان

پاشنه آشیل چکمه اروپا

سرنوشت شرکت‌ها با «مدیران بومرنگی»

وزن‌کشی دیپلماتیک

شهرداری تهران برای رفع آلودگی هوا چقدر بودجه در نظر گرفت؟/قانون هوای پاک کجاست؟

بررسی رفع موانع تعاملات اقتصادی و مالی شرکت های ایرانی

برگزاری مزایده بلوک مدیریتی سرخابی ها در دی ماه

5 ویژگی بزرگترین مزایده تاریخ ایران

هدیه یک روز اینترنت نامحدود همراه اول با صعود تیم ملی ایران

تشکیل کارگروهی ویژه برای رفع ابهامات طرح اصلاح قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور

پرسش و پاسخ امروز خبرنگاران، با اعضای هیئت مدیره سازمان بورس

موضوع تغییرات شاخص‌های محرومیت‌زدائی در کمیسیون بودجه بررسی شد

سوءاستفاده برخی شرکت های تولیدکننده تجهیزات پزشکی از اقتصاد مقاومتی/ انتقاد بیماران تالاسمی از کیفیت نامناسب داروی آهن زدا

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.