دومان سهند درباره سرمایه گذاری چیست و انواع آن می گوید بازار

دومان سهند درباره سرمایه گذاری چیست و انواع آن می گوید

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - در علم اقتصاد و مدیریت مالی، یکی از بهترین کارها برای افزایش پول، سرمایه گذاری است و حالا سوال اینجاست که دقیقا سرمایه گذاری چیست و به چه مواردی اطلاق می‌شود. همچنین باتوجه به شرایط هر فرد، چه نوع سرمایه گذاری به سود آن شخص می‌باشد. ما تلاش کردیم به همگی این موارد در این مقاله بپردازیم و راهکارهایی جامع برای سرمایه گذاری را برای شما نمایان‌تر سازیم تا بتوانید به درستی وارد این عرصه شوید. تا ادامه با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری چیست؟

با توجه به نظریه اندیشمندان در علم اقتصاد باید برای سوال سرمایه گذاری چیست؟ این طور جواب داد: به زبان ساده سرمایه گذاری، اختصاص دادن پول به چیزی است که انتظار داریم در آینده از آن بتوانیم کسب سود کنیم. حالا می‌تواند بورس باشد و یا حتی کالا، که در حال حاضر سودی برای شخص ندارد و مصرف نمی‌شود اما در آینده فرد به کالا احتیاج پیدا می‌کند و می‌توان با آن به منفعت رسید. این مورد را کاملا با احتکار باید جدا دانست چون احتکار جمع کردن کالا‌های مصرفی و مورد احتیاج به امید گران فروختن است که این خود صدمه بزرگی را به جامعه وارد می‌کند.

 • هر فرد با احتیاجاتی رو به رو است که تصمیم به برآورده کردن آن دارد. اما ممکن است با درآمدی که الان دارد نتواند مایحتاج خود را تامین سازد، اما با یک برنامه ریزی بلند مدت یا میان مدت می‌توان با سرمایه گذاری به آن رسید.
 • سود دهی بانک‌ها به میزانی نیست که فرد بتواند کاملا به سود دهی برسد و عملا پول فرد راکد می‌ماند و بعد از برداشت، از ارزش واقعی پول به همراه سود آن در زمان برداشت کم شده است یعنی پول بعد از برداشت کاملا بی‌ارزش می‌شود به همین دلیل است که گفته می‌شود عملا پول در بانک راکد می‌ماند.
 • در دوران بازنشستگی، فرد دغدغه مالی ندارد و می‌تواند به دور از تورم و مشکلات اقتصادی دوران فراغت خود را از کار و مشغله سپری کند.
 • سرمایه گذاری کمک می‌کند تا تورم را شکست دهید. اگر تصمیم بگیرید که سرمایه گذاری نکنید و پول خود را در یک حساب پس انداز معمولی نگه دارید، ارزش پول شما ممکن است در طول زمان به دلیل تورم کاهش یابد. بنابراین، برای اطمینان از ارزش پول خود، منطقی است که در برخی از موارد مالی سرمایه گذاری کنید.

پس تا اینجا با اهمیت و ضرورت سرمایه گذاری آشنا شدیم. در این بخش می‌خواهیم به اصول و شرایط سرمایه گذاری بپردازیم تا با کم‌ترین خطر بتوانیم به سود دهی برسیم.

معمولا افراد با درآمدهای خود به دو گونه عمل می‌کنند:

 1. افرادی که پس انداز می‌کنند، یعنی پس از اینکه هزینه‌های خود را از درآمد کم کردند مابقی را ذخیره خواهند کرد که با توجه به تورم و مشکلات اقتصادی، راه حل خوبی برای کسب سود بیشتر نخواهد بود.
 2. افرادی که سرمایه گذاری می‌کنند، این افراد با این کار می‌توانند اصل سرمایه خود را دو چندان کنند و از تورم در امان بمانند.

دومان سهند می گوید هنگامی که صحبت از سرمایه گذاری چیست؟ به میان می‌آید حتما باید به اصول سرمایه گذاری درست توجه کرد. این نکات شامل مواردی همچون کاهش هزینه‌های معاملاتی، مطالعات جامع در زمینه سرمایه گذاری، نگاه بلند مدت داشتن و ریسک پذیری است و همگی اصول یک سرمایه گذاری موفق به حساب می‌آید.

انواع سرمایه گذاری

 • سپرده‌های بانکی

  همان طور که اشاره شد این نوع سرمایه گذاری مشکلات بسیار زیادی به همراه دارد و باعث اتلاف وقت و سرمایه می‌شود و دلایل زیادی اعم از بالا بودن تورم نسبت به سود بانکی و این نکته را تایید می‌کند.

 • دلار

  خیلی از افراد تمایل دارند که در ارزهای خارجی مثل دلار سرمایه گذاری کنند. اما این مورد هم خالی از ایراد نیست و مشکلاتی را به همراه دارد. مشکل این جاست که شاید با سرمایه گذاری در ارزهای خارجی و دلار بشود از تورم دوری کرد اما همین کار سبب می‌شود تا درگیر تورم کشورهایی دیگر همچون آمریکا شد. کشور آمریکا سالیانه یک تا سه درصد درگیر تورم است و خود مردمان آمریکا این شیوه سرمایه گذاری را معقولانه نمی‌دانند.

  بهترین کار برای مبتلا نشدن به این مشکل، این است که در شرکت‌های صادراتی سرمایه گذاری کرد زیرا علاوه بر این که از تورم کشور‌هایی که ارز خارجی دارن و همچنین کشور داخل در امان می‌مانید، بلکه با سودآوری شرکت‌های صادر کننده شما هم به سود می‌رسید. این شرکت چون صادر کننده است به احتمال زیاد رضایت کشورها را به خود جلب کرده است و برای راضی نگه داشتن آن‌ها باید همیشه کلاس جهانی محصولات خود را حفظ کند و محصولات متنوعی را صادر کند. این از اصول مدیریت سرمایه گذاری به حساب می‌آید که هر فرد باید به آن توجه نماید.

 • خودرو

  در حالی که ممکن است فکر کنید خرید خودرو در واقع یک سرمایه گذاری است، اما از نظر فنی اینطور نیست. خودرو یک دارایی با استهلاک است و نمی‌توان با سرمایه گذاری مانند خانه یا سهام مقایسه کرد. بعضی از افراد از مشکل سرمایه گذاری در خودرو مطلع نیستند. نقد شوندگی خودرو نسبت به دیگر موارد سخت‌تر است، مشکلاتی همچون عدم ارتقای تکنولوژی، مشکلات ورود خودروهای خارجی و همگی این‌ها باعث می‌شود تا این گزینه را با تامل بیش‌تر بررسی شود.

 • طلا

  در این مورد باید گفت که با توجه به شرایط و احکام نگه داری طلا، از اصل بودن طلا و نگهداری مطمئن آن باید اطمینان حاصل کرد. نرخ ارز و قیمت جهانی طلا عامل تعیین کننده‌ای در سوددهی این سرمایه گذاری است. شایان ذکر است که این نوع سرمایه گذاری جزو سرمایه گذاری با پول کم هم محسوب می‌شود. سرمایه گذاری برای خرید طلا به صورت زیورآلات، می‌تواند دو هدف را پوشش دهد، هم به عنوان سرمایه می‌توان آن را نگه داشت، هم به عنوان زیورآلات می‌توانید از آن استفاده و لذت ببرد. طلا اغلب با دیگر جواهرات و فلزات گرانبها می‌تواند ترکیب و ارزش بالاتری پیدا کند. همچنین می‌توان این زیورآلات را به عنوان میراث خانوادگی به نسل بعدی منتقل کرده تا ارزش معنوی نیز پیدا کند.

 • مستغلات

  بخش املاک و مستغلات چشم انداز بزرگی برای سرمایه گذاری است. سرمایه گذاران این امکان را دارند که در املاک تجاری یا مسکونی سرمایه گذاری کنند تا در مدت زمان مشخصی، بازده قابل توجهی از سرمایه گذاری خود را کسب کنند. زمانی که فرد سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را در نظر می‌گیرد، زمان بندی یک جنبه حیاتی است. باید توجه داشت که سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات دارای نقد شوندگی بسیار زیادی هستند، یعنی در صورت نیاز فوری به پول، فروش سریع ملک می‌تواند نیاز شما را برطرف سازد. البته این سرمایه گذاری نیاز به سرمایه بسیار کلان دارد و مستلزم این است تا بخش بسیار زیادی از درآمد شما صرف این سرمایه گذاری شود.

 • بورس

و اما بورس، بورس در میان عموم مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار است و سوددهی در این نوع سرمایه گذاری بیشتر از انواع دیگر می‌باشد. اما بورس نسبت به دیگر سرمایه گذاری‌ها بسیار نیاز به دقت عمل و داشتن تخصص در این زمینه است. در این سرمایه گذاری شما بهتر است با اصطلاحاتی همچون سرمایه گذاری جسورانه یا سرمایه گذاری خطرپذیر آشنا شوید. از مزیت بورس این است که سرمایه گذاری با پول کم، سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت امکان پذیر است و درجه خطر کردن کاملا دست خود فرد می‌باشد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

«مپنا» را دریابید

مالیات و فعالان اقتصادی

اسب‌های مرده و تغییر وزرا

مسیر هموار خودرو در بورس کالا

«تار» در یک قدمی اسکار

مسکن دولتی ماهی 20میلیون

شارژ ارزی با کارت بازرگانی

امیدها در اوکراین برباد رفت

تخت‌‌گاز خودرو در جاده بورس

ضعف «گام» برای صنعتگران

آغاز اصلاحات در صنعت بیمه

اقتصاد جهان در چاله 2023

مدیرکل آژانس هم امیدوار هم نگران

دو محرک صعود بورس

نقص فنی تعطیلی پنج شنبه‌ها

توسعه گازی با بورس انرژی

صاحب پرچم سفید در چین

نابرابری تورمی

طرح توسعه صنایع خاک چینی ایران افتتاح شد

وصول 40 هزار میلیارد تومان مالیات در آبان ماه/ درآمدهای مالیاتی به 310 هزار میلیارد تومان رسید

فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

11.5 هزار میلیارد ریال دادوستد در هفته آغازین آذر بورس انرژی ایران

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

مطالبات 27 میلیون و 500 هزار سهامدار با سجام پرداخت شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.