فرابورس گزارش داد؛
رونق معاملات ETF در دومین ماه پاییز بورس

رونق معاملات ETF در دومین ماه پاییز

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - آبان ماه با رونق معاملات فرابورس ایران و افزایش بازدهی شاخص همراه بود، به نحوی که به دنبال رشد 3.7 درصدی آیفکس، بازارهای فرابورس در دومین ماه فصل پاییز شاهد دادوستد بالغ بر 105 میلیارد ورقه انواع دارایی مالی به ارزش نزدیک به 897 هزار میلیارد تومان بودند. در این ماه معاملات صندوق‌های قابل معامله رشد 44 درصدی نسبت به مهرماه را تجربه کرد به نحوی که به دنبال معامله حدود 31 میلیارد واحد سرمایه‌گذاری، ارزش معاملات ETF ها به 34 هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، به نقل از فرابورس ایران، ارزش 897 هزار میلیارد تومانی معاملات آبان ماه فرابورس، رشد 160 درصدی این متغیر را نسبت به آبان سال گذشته نشان می‌دهد و از طرف دیگر حجم 105 میلیارد برگه‌ای معاملات در 22 روز معاملاتی این ماه نیز از افزایش 109 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت داشت.
افزایش میانگین معاملات سهام
نگاهی به روند معاملات سهام در ماهی که گذشت نشان می‌دهد میانگین ارزش و حجم این معاملات نسبت به مهرماه با نیز رشد روبه‌رو بوده است به شکلی که طی این مدت به‌طور میانگین روزانه بیش از 2 میلیارد و 970 میلیون برگه سهم به ارزشی بالغ بر یک هزار و 122 میلیارد تومان در این بازارها دادوستد شده است.
طبق آمارها در 22 روز معاملاتی آبان‌ماه، بیش از 22 میلیارد برگه سهم به ارزش 10 هزار میلیارد تومان در بازار پایه مورد دادوستد قرار گرفت که از اتفاقات مهم بازار پایه در این ماه باید به درج نماد خپارس متعلق به پارس خودرو به عنوان یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان ایران در این بازار اشاره داشت.
طی این ماه، دادوستدهای بازارهای اول و دوم پرحجم‌تر از سال گذشته بود اما ارزش معاملات این بازارها به ترتیب با 12 و 42 درصد کاهش روبه‌رو شد و به این ترتیب در این ماه، معاملاتی به ارزش 8 هزار میلیارد تومان در بازار اول رقم خورد و ارزش معاملات بازار دوم نیز 5 هزار و 670 میلیارد تومان شد.
در ادامه رصد معاملات سهام فرابورس به ارزش معاملات خرد می‌رسیم. طی این مدت ارزش معاملات خرد سهام بیش از 20 هزار و 700 میلیارد تومان بود و 5 صنعت بزرگ بازار نزدیک به 40 درصد از ارزش معاملات را در اختیار داشتند. به‌این‌ترتیب با در صدر قرار گرفتن محصولات شیمیایی، نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان ارزش معاملات خرد متعلق به این گروه در کنار سرمایه‌گذاری‌ها، خودرو و ساخت قطعات، بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی و فلزات اساسی بود.
رشد قابل توجه بازار سوم/ تداوم رونق مشتقه
از دیگر اتفاقات مهم 22 روز معاملاتی ماهی که گذشت باید به پذیره‌نویسی 8 میلیارد سهم در دست انتشار تامین سرمایه کیمیا اشاره کرد. این پذیره‌نویسی رونق‌بخش بازار سوم بود به شکلی که ارزش بازار سوم با ثبت رقم به 800 میلیارد تومانی نسبت به آبان سال گذشته 162 درصد افزایش را نشان داد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار ابزارهای نوین مالی نیز با رونق زیادی همراه بوده است به نحوی که در این بازار 40 میلیارد برگه دارایی معامله شد که این حجم از دادوستدها رشد 344 درصدی نسبت به سال گذشته داشت. ارزش معاملات این بازار هم با رشد 175 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 872 هزار میلیارد تومان رسید.
رصد معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد در آبان ماه بیشترین رشد در میان ابزارهای نوین مالی را صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله تجربه کرده‌اند. در این مدت که شاهد پذیره‌نویسی صندوق سهامی اهرمی مفید نیز بودیم، حدود 31 میلیارد واحد به ارزش 34 هزار میلیارد تومان از ETF ها مورد دادوستد قرارگرفته که در مقایسه با سال گذشته رشد 448 درصدی در حجم و افزایش 282 درصدی در ارزش معاملات را نشان می‌دهد.
همچنین در آبان ماه و به دنبال معامله 9 میلیارد ورقه بدهی، ارزش معاملات این اوراق با رشد 173 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل بالغ بر 837 هزار میلیارد تومان شده است.
در سوی دیگر این بازار هم شاهد اقبال دوباره به اوراق گواهی تسهیلات مسکن بودیم و اگرچه حجم معاملات تسه با افت 19 درصدی به 4.3 میلیون ورقه رسید اما ارزش معاملات این اوراق به 433 میلیارد تومان رسیده است که روندی افزایشی نسبت به مهرماه سال جاری و مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌داد.
بررسی ارزش معاملات به تفکیک همچنین نشانگر تداوم حرکت روبه‌جلوی بازار ابزارهای مشتقه با بیشترین رشد ارزش معاملات در آبان ماه است. به این ترتیب در این ماه به دنبال دادوستد 437 میلیون برگه دارایی مالی در این بازار، معاملاتی به بیش از 10 میلیارد تومان به ثبت رسیده است که رشد 41 درصدی را نسبت به مهرماه امسال نشان می‌دهد.
فرابورس بزرگ‌تر شد
طبق داده‌های گزارش ماهانه، ارزش بازار فرابورس در ماهی که عمر فعالیت این شرکت 14 ساله شد، به بیش از یک هزار و 813 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار فرابورس در روز انتهایی ماه، نسبت به ماه مهر 3 درصد افزایش داشته و همچنین مقایسه روند ارزش بازار از ابتدای سال تاکنون از رشد 4 درصدی حکایت دارد.
شاخص کل فرابورس با رشد 3.7 درصدی در سطح 18 هزار و 510 واحدی پرونده آبان ماه را بست.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.