رکوردشکنی پی در پی صنعت پتروشیمی در صادرات نفت و انرژی

رکوردشکنی پی در پی صنعت پتروشیمی در صادرات

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - آمار هفت ماه نخست صادرات محصولات پتروشیمی امسال در قیاس با سال گذشته حکایت از رشد 13 درصدی دارد، رشدی که تا ماه هشتم نیز ادامه داشته و وزیر نفت از آن به عنوان ثبت رکورد یاد می کند.

در هفت ماه نخست سال گذشته 15 میلیون و 500 هزار تن صادرات در حوزه محصولات پتروشیمی صورت گرفت که امسال این عدد به 17 میلیون و 500 هزار تن رسید، همچنین ارزآوری صنعت پتروشیمی نیز از 8 میلیارد و 300 میلیون دلار به 10.8 میلیارد دلار رسیده و 30 درصد رشد داشته است.
سهم پتروشیمی‌ها از صادرات غیرنفتی در 6 ماه نخست امسال 39.6 درصد بوده و این درحالی است که تنها6.950 میلیارد دلار از 21.4 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در 6 ماه نخست پارسال متعلق به پتروشیمی‌ها بوده است و امسال 9.605 میلیارد دلار از 24.251 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به این صنعت تعلق دارد.
همچنین تولید صنعت پتروشیمی در 7 ماه نخست پارسال 38 میلیون و 660 میلیون تن بوده که امسال در همین بازه به 41 میلیون تن و 550 هزار تن با 7 درصد افزایش رسیده است و پیش‌بینی می‌شود پتروشیمی‌ها امسال حدود 15 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما عرضه کنند و حدود 17 تا 17.5 میلیارد دلار صادرات داشته باشند.
علاوه بر این در هفت ماه نخست امسال 7.91 میلیارد دلار ارز پتروشیمی‌ها به سامانه نیما تزریق شد امسال در این بازه زمانی بیش از 8.73 میلیارد دلار، 23 درصد بیشتر از پارسال به سامانه نیما ارز عرضه شده است. که این رقم تا 22 آبان‌ماه امسال به 9.604 میلیارد دلار رسیده است.
ثبت بالاترین رکورد صادرات محصولات پتروشیمی در آبان‌
جواد اوجی وزیر نفت نیز به تازگی از ثبت بالاترین رکورد صادرات نفت‌ خام، میعانات گازی و محصولات پتروشیمی ایران در آبان‌ماه امسال خبر داد و گفت: این بالاترین رکورد از سال 1397 (شروع تحریم‌های ظالمانه ترامپ علیه ایران) تاکنون است.
مرتضی شاهمیرزایی - مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی - نیز در همین رابطه اخیرا ارزش محصولات پتروشیمی را 23 میلیارد دلار در سال گذشته اعلام کرد و گفت: از این مقدار 15 میلیارد دلار صادر شد که 2.5میلیارد آن صرف خرید بخشی از کالا و تجهیزات و محصولاتی شد که هنوز در داخل تولید نمی‌شوند و 12.7 میلیارد دلار آن به سامانه نیما عرضه شد.
وی به تأمین 70 درصد کالا و تجهیزات صنعت پتروشیمی از داخل اشاره کرد و افزود: سیاست ما تکمیل زنجیره ارزش و تأمین همه کالاهای مورد نیاز در داخل کشور بوده که در این مسیر نیاز به حمایت است.
وی با بیان اینکه ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی در ابتدای انقلاب اسلامی 3 میلیون تن بود که هم‌اکنون این مقدار به سالانه 90 میلیون تن رسیده است، اظهار کرد: در دنیا به طور تقریبی هر 20 سال صنعت پتروشیمی 2 برابر می‌شود در حالی که براساس برنامه‌ریزی انجام شده صنعت پتروشیمی ایران تا 10 تا 12 سال آینده به همت متخصصان کشور به حدود 200 میلیون تن در سال می‌رسد یعنی هر 10سال در ایران این صنعت 2 برابر می‌شود.
در حال حاضر بیش از 540 گرید انواع محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی در کشور تولید می‌شود و 110 طرح بزرگ و کوچک پتروشیمی در حال فعالیت است که برنامه‌ریزی انجام شده برای تکمیل زنجیره ارزش 21 تا 22 محصول راهبردی پتروشیمی در کشور تولید خواهد شد.
صنعت پتروشیمی ایران در اوج تحریم‌ها بیش از 54 میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته‌ و به‌طور میانگین سالانه 80 درصد درآمد صادراتی این صنعت از طریق سامانه نیما به چرخه اقتصاد کشور بازگشته است.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

«مپنا» را دریابید

مالیات و فعالان اقتصادی

اسب‌های مرده و تغییر وزرا

مسیر هموار خودرو در بورس کالا

«تار» در یک قدمی اسکار

مسکن دولتی ماهی 20میلیون

شارژ ارزی با کارت بازرگانی

امیدها در اوکراین برباد رفت

تخت‌‌گاز خودرو در جاده بورس

ضعف «گام» برای صنعتگران

آغاز اصلاحات در صنعت بیمه

اقتصاد جهان در چاله 2023

مدیرکل آژانس هم امیدوار هم نگران

دو محرک صعود بورس

نقص فنی تعطیلی پنج شنبه‌ها

توسعه گازی با بورس انرژی

صاحب پرچم سفید در چین

نابرابری تورمی

طرح توسعه صنایع خاک چینی ایران افتتاح شد

وصول 40 هزار میلیارد تومان مالیات در آبان ماه/ درآمدهای مالیاتی به 310 هزار میلیارد تومان رسید

فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

11.5 هزار میلیارد ریال دادوستد در هفته آغازین آذر بورس انرژی ایران

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

مطالبات 27 میلیون و 500 هزار سهامدار با سجام پرداخت شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.