خودروی جاذب دی‌اکسید‌کربن اقتصادی

خودروی جاذب دی‌اکسید‌کربن

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - دنیای اقتصاد - گروه اقتصاد بین‌الملل : خودرویی نقره‌ای، براق و اسپرت در هلند رونمایی شده که با دیگر خودروها متفاوت است. این خودرو در هنگام رانندگی، کربن را از هوا جذب می‌کند و سبب تمیز شدن هوا می‌شود. خودروی مذکور که «زم» نام دارد برقی است و باتری آن توسط انرژی خورشیدی شارژ می‌شود. در راستای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، همه قطعات پلاستیکی این خودرو از مواد بازیافتی است.

35 دانشجوی دانشگاه آیندهوون هلند، خودرویی برقی به نام زم (ZEM) طراحی کرده‌اند؛ خودرویی نقره‌ای، براق و اسپرت، که با سایر خودروهای اسپورت یا خودروهای معمول دیگر متفاوت است. به گزارش سی‌ان‌ان، نمونه اولیه این خودرو، در هنگام رانندگی کربن را از هوا جذب می‌کند و سبب تمیز شدن هوا می‌شود. زم با استفاده از دستگاهی که در قسمت زیرین آن تعبیه شده است، کربن را از هوا جذب می‌کند. این وسیله نقلیه با باتری برقی کار می‌کند که توسط انرژی خورشیدی شارژ می‌شود. زم دی اکسید کربن بیشتری نسبت به مقداری که خود تولید می‌کند جذب و ذخیره می‌کند.
بخش‌های زیادی از این خودرو برای صرفه‌جویی در مواد اولیه با چاپگر سه‌بعدی ساخته شده است. در راستای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، همه قطعات پلاستیکی این خودرو از مواد بازیافتی است و ساخت این خودرو به گونه‌ای است که پس از پایان عمر مفید آن می‌توان بخش‌های مختلف آن را بازیافت و دوباره از آن استفاده کرد. داخل این خودرو نیز از چرم گیاهی ساخته شده که با استفاده از آناناس تولید شده است. این خودرو توسط تیمی متشکل از 35 دانشجو در دانشگاه فناوری آیندهوون هلند ابداع و ساخته شده است. در آینده، دانشجویان امیدوارند فناوری جذب کربن ابداع‌شده توسط آن‌ها بتواند روی وسایل نقلیه موجود تعبیه شود و این فناوری به عنوان یک فناوری کربن‌خوار به مبارزه با انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از یک میلیارد خودروی درحال تردد در جاده‌های جهان کمک کند.
هدف این تیم، «جابجایی با انتشار صفر» بوده است و نام این خودرو نیز از مخفف انگلیسی آن گرفته شده است. با ترکیب فناوری‌های متعدد چون باتری‌های لیتیوم یونی از شرکت هلندی کلینترون و پنل‌های خورشیدی از واتلب که تا 15درصد شارژ خودرو را تامین می‌کنند گروه دانشجویان درحال انجام تجزیه و تحلیل چرخه عمر برای محاسبه کربن، انتشار گازهای گلخانه‌ای برای ساخت، استفاده و بازیافت اجزای خودرو هستند. خودروی زم دارای دو فیلتر در زیر است که در کنار هر یک از چرخ‌های جلو قرار دارند. هنگام رانندگی، هوا از فیلتر عبور می‌کند و دی اکسید کربن به دانه خاصی در داخل فیلتر می‌چسبد. فیلتر باید هر 200 مایل خالی شود، بنابراین دانشجویان یک ایستگاه شارژ خودروی برقی سفارشی طراحی کردند که می‌تواند دی اکسید کربن را از آن خارج کند، سپس می‌توان از آن در تولید سوخت‌های دیگر مانند هیدروژن پاک استفاده کرد یا در تشکیلات زمین‌شناسی ذخیره کرد تا دی اکسید کربن از جو خارج بماند.
درحالی‌که این دستگاه کمک می‌کند بخشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط زم جبران شود، اما هنوز در مقیاس کوچک است. درحال‌حاضر، فیلترها تنها 2کیلوگرم (41/ 4 پوند) دی‌اکسید کربن را در هر 20هزار مایل جذب می‌کنند، که کمتر از یک‌دهم دی اکسیدکربنی است که یک درخت به طور متوسط ​​سالانه جذب می‌کند و 04/ 0درصد از انتشار سالانه دی ‌اکسیدکربن یک خودروی معمولی است. دانشجویان در حال حاضر به دنبال ثبت این اختراع هستند. درحالی‌که فناوری جذب کربن برای حذف دی‌‌اکسیدکربن از جو حیاتی است، اما روند توسعه آن کند بوده است. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، 44میلیون تن دی‌اکسیدکربن در 2020 جذب شده است که تنها 13درصد از هدف مورد‌نظر است. اما در‌حال‌حاضر علاقه فزاینده‌ای به این حوزه شکل گرفته است. کارآفرینانی مانند ایلان ماسک سرمایه‌گذاری زیادی در راستای تخصیص جوایز برای نوآوری در حوزه جذب کربن کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2028، جذب و ذخیره‌سازی کربن به یک صنعت 7‌میلیارد‌دلاری تبدیل شود.
انقلاب خودروهای برقی باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از طریق لوله‌های اگزوز شده است، اما گازهایی که در طول تولید خودروها ایجاد می‌شوند هنوز یک مشکل رو به رشد شناخته می‌شوند. طبق گزارش شورای بین‌المللی غیرانتفاعی حمل‌و‌نقل پاک، در سال 2021 تولید یک خودروی الکتریکی متوسط در اروپا دو تن بیشتر از یک خودروی معمولی دی‌اکسید کربن تولید می‌کند. ون دو وایجر، مدیر تیم‌های خلاقیت در دانشگاه آیندهوون، جابه‌جایی با انتشار صفر را به عنوان «تفکری متهورانه و روشنگر» توصیف می‌کند و معتقد است ایده‌های جسورانه اغلب منجر به پیشرفت‌های درخشان می‌شوند. به گفته او، اگر فناوری جذب کربن این تیم مقیاس‌پذیر باشد، نه‌تنها می‌توان آن را روی خودروها نصب کرد، بلکه می‌تواند به عنوان یک فناوری مستقل و ثابت کار کند.
چالش‌های بزرگی برای آینده محیط زیست وجود دارد، اگر چیزی از ZEM به عنوان یک محصول جانبی بیرون بیاید، فوق العاده خواهد بود و می‌تواند به حل این مشکل بزرگ کمک کند. این تیم، ساخت ZEM را در ماه مه امسال به پایان رساند و تور خود را در سراسر ایالات متحده در ماه اوت آغاز کرد. دی اکسید کربن یا CO2 یک گاز گلخانه‌ای است که تصور می‌شود یکی از مهمترین عوامل موثر در تغییرات آب‌و‌هوایی باشد. اگرچه این گاز از نظر فنی غیرسمی است، اما حجم بیش از حد آن به اسیدی شدن هوا کمک می‌کند. به لطف پیشرفت‌های فن‌آوری و سیاست‌های طراحی‌شده برای مقابله با تغییرات آب‌و‌هوایی، انتشار گازهای گلخانه‌ای CO2 و سایر آلاینده‌های خودرو در سال‌های اخیر به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است.
گفتنی است ایالات متحده دومین تولید‌کننده بزرگ گازهای گلخانه‌ای است و نزدیک به یک‌سوم این انتشار گازهای گلخانه‌ای به دلیل حمل‌ونقل است. نیکی اوکلز، مدیر روابط خارجی تیم نوآوری دانشگاه آیندهوون، در این‌باره می‌گوید، به همین دلیل است که تیم مستقر در هلند به جای اروپا، آمریکا را انتخاب کرده است. احتمالا تیم‌های دانشجویی در آینده به تکامل این سازه ادامه می‌دهند تا روزی شاهد وسیله‌ نقلیه‌ای کاملا بدون کربن در جاده‌ها باشیم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

«مپنا» را دریابید

مالیات و فعالان اقتصادی

اسب‌های مرده و تغییر وزرا

مسیر هموار خودرو در بورس کالا

«تار» در یک قدمی اسکار

مسکن دولتی ماهی 20میلیون

شارژ ارزی با کارت بازرگانی

امیدها در اوکراین برباد رفت

تخت‌‌گاز خودرو در جاده بورس

ضعف «گام» برای صنعتگران

آغاز اصلاحات در صنعت بیمه

اقتصاد جهان در چاله 2023

مدیرکل آژانس هم امیدوار هم نگران

دو محرک صعود بورس

نقص فنی تعطیلی پنج شنبه‌ها

توسعه گازی با بورس انرژی

صاحب پرچم سفید در چین

نابرابری تورمی

طرح توسعه صنایع خاک چینی ایران افتتاح شد

وصول 40 هزار میلیارد تومان مالیات در آبان ماه/ درآمدهای مالیاتی به 310 هزار میلیارد تومان رسید

فراز و فرود شاخص‌ها و بازارهای بورس تهران

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

11.5 هزار میلیارد ریال دادوستد در هفته آغازین آذر بورس انرژی ایران

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

مطالبات 27 میلیون و 500 هزار سهامدار با سجام پرداخت شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.