ادامه افزایش قیمت نفت پس از تصمیم اوپک پلاس اقتصاد جهان

ادامه افزایش قیمت نفت پس از تصمیم اوپک پلاس

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - قیمت نفت در معاملات امروز بازارهای جهانی با تصمیم اوپک پلاس برای بیشترین کاهش تولید از سال 2020، افزایش یافت و به بشکه‌ای 94.94 دلار رسید.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از رویترز، قیمت نفت در معاملات امروز بازارهای جهانی با تصمیم اوپک پلاس برای بزرگ ترین کاهش تولید از سال 2020، افزایش یافت و در مسیر ثبت دومین هفته افزایشی قیمت نفت قرار گرفته است.
تصمیم برای این کاهش تولید از سوی کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) و هم پیمانانش نظیر روسیه موسوم به اوپک پلاس در حالی گرفته شده است که به موعد اجرای تحریم نفتی روسیه از سوی اتحادیه اروپا نزدیک می شویم و عرضه را در بازاری که هم اکنون با کمبود مواجه است، بیشتر تحت فشار قرار می‌دهد.
هر بشکه نفت برنت با 52 سنت کاهش 94.94 دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز با 47 سنت کاهش 88.92 دلار معامله شد.
استفان برناک ، معامله گر نفتی در PVM گفت: «از جمله پی‌ آمدهای کلیدی کاهش تولید اخیر اوپک، بازگشت احتمالی نفت 100 دلاری است، اما افزایش موانع اقتصادی، مانع از بالا رفتن بیشتر قیمت نفت خواهد شد.»
هر دو شاخص نفتی در مسیر ثبت دومین هفته افزایشی قیمت نفت قرار گرفته است به طوریکه قیمت نفت برنت در این هفته 8 درصد رشد داشته است.
کریگ ارلام ، معامله گر بازارهای OANDA با اشاره به نشست اوپک پلاس گفت: «با توجه به اینکه نفت برنت به محدوده قیمتی 90 تا 100 دلار بازگشته است، این گروه احتمالا از این نتجیه راضی خواهند بود اما بلاتکلیفی قابل توجهی در مورد چشم انداز اقتصادی وجود دارد.»
درحال حاضر، تحلیلگران در انتظار انتشار گزارش فرصت های شغلی آمریکا در بخش غیرکشاورزی در ساعات پایانی امروز هستند تا سرنخ هایی در مورد اینکه نرخ بهره آمریکا به چه میزان افزایش بیشتر نیاز دارد، دست یابند.
گروه اوپک پلاس که از 13 عضو اوپک و هم پیمانانش (11 کشور غیراوپکی به رهبری روسیه) تشکیل شده است، در سال 2020 به علت کاهش تقاضا تصمیم گرفتند تا میزان تولید خود را با هدف تقویت قیمت نفت و متعادل کردن بازار به رقم بی سابقه 10 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
با بهبود تقاضا، این گروه به تدریج شروع به افزایش تولید کردند اما از ماه گذشته با توجه به کاهش قیمت نفت دوباره اندکی از میزان تولید خود کم کردند.
این گروه توافق کرده بودند در ماه سپتامبر 100 هزار بشکه در روز از تولید خود در ماه اکتبر کم کنند و در نشست ماه اکتبر که چهارشنبه برگزار شد، نیز توافق کردند در ماه نوامبر 2 میلیون بشکه در روز از میزان تولید خود بکاهند.
به میزان تصمیم اوپک پلاس ، کاخ سفید فورا واکنش نشان داد و اعلام کرد، ایالات متحده باید کمتر به اوپک پلاس و تولیدکنندگان خارجی نفت وابسته باشد.
گفته می شود، این تصمیم درحالی گرفته شده است که آمریکا به شدت به این گروه فشار می‌آورد تا تولید خود را کاهش ندهند، زیرا واشنگتن می‌خواهد مانع افزایش دوباره قیمت بنزین در این کشور شود.
تحلیلگران معتقدند: افزایش قیمت نفت ناشی از کاهش تولید قابل توجه تولید این گروه، دولت بایدن را در آستانه انتخابات میان دوره آمریکا عصبانی می‌کند.
جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا در روز پنج شنبه نسبت به تصمیم اوپک پلاس ، ابراز ناامیدی کرده است. وی و مقامات آمریکا به دنبال تمام گزینه‌های ممکن برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها هستند.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

چند نکته و توصیه برای جلوگیری از هک تلفن همراه

یادگیری سریع به‌جای شکست‏‌های سریع

تهاتر «زمین» با ریل و جاده

جای خالی وارانت در بورس

ماسک وارد بازار تلفن‌همراه می‌شود؟

کاهش رشد تجارت کالایی جهان

آغاز اصلاحات هدایت‌شده در چین

سوزن‌بان جدید بازار مسکن

بازگشت عصر برخورد با تجارت؟

چهار محور مذاکرات رئیسی و السودانی

تغییر پارادایم تامین مالی

افزایش سرعت تولید خودرو

تراژدی پشت تحصیل ماندگان

پاشنه آشیل چکمه اروپا

سرنوشت شرکت‌ها با «مدیران بومرنگی»

وزن‌کشی دیپلماتیک

شهرداری تهران برای رفع آلودگی هوا چقدر بودجه در نظر گرفت؟/قانون هوای پاک کجاست؟

بررسی رفع موانع تعاملات اقتصادی و مالی شرکت های ایرانی

برگزاری مزایده بلوک مدیریتی سرخابی ها در دی ماه

5 ویژگی بزرگترین مزایده تاریخ ایران

هدیه یک روز اینترنت نامحدود همراه اول با صعود تیم ملی ایران

تشکیل کارگروهی ویژه برای رفع ابهامات طرح اصلاح قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور

پرسش و پاسخ امروز خبرنگاران، با اعضای هیئت مدیره سازمان بورس

موضوع تغییرات شاخص‌های محرومیت‌زدائی در کمیسیون بودجه بررسی شد

سوءاستفاده برخی شرکت های تولیدکننده تجهیزات پزشکی از اقتصاد مقاومتی/ انتقاد بیماران تالاسمی از کیفیت نامناسب داروی آهن زدا

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.