نقش اورژانس اجتماعی در مواجهه با اغتشاشات رفاه و خدمات اجتماعی

نقش اورژانس اجتماعی در مواجهه با اغتشاشات

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - اورژانس اجتماعی که خدمات مشاوره‌ای و روانشناسانه به جوانان و نوجوانان ارائه می‌کند می‌تواند در اغتشاشات در کنار نیروهای امنیتی و انتظامی نقش‌آفرینی مهمی داشته باشد.

به گزارش فصل اقتصاد، وظیفه و کارکرد اورژانس اجتماعی، پذیرش افراد آسیب دیده، در معرض آسیب و کودکان کار است که اغلب به صورت «خود معرف» در این مراکز پذیرش می‌شوند. در واقع، اورژانس اجتماعی، کارکرد تنبیهی ندارد و صرفاً به شکل اقدامات و خدمات حمایتی عمل می‌کند.
در اغتشاشات اخیر، برخی از دستگیرشدگان، افراد جوان هستند که بر اساس رفتارهای هیجانی و احساسی، وارد ماجرا شده‌اند.
یکی از پیشنهادات تنبیهی این دسته از دستگیرشدگان، ارجاع آنها به اورژانس اجتماعی است که با واکنش کارشناسان حوزه آسیب‌های اجتماعی همراه شده است.
مجید ابهری آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری و اجتماعی می‌گوید جامعه انسانی با تدابیر و ضوابط خاص امور فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی و قضائی در مسیر عادی و طبیعی خود حرکت می‌کند که بدون این معیارها هرج و مرج به جامعه حکمفرما می‌شود.
ضرورت وجود اورژانس اجتماعی به عنوان همکار برای نیروهای انتظامی و امنیتی
وی ادامه داد: یکی از ابزارهای تنبیهی در جامعه در مقابل بزهکاری‌ها، زندان است که باید مشابه دانشگاه بازسازی برای افراد خطاکار باشد ولی متأسفانه در بسیاری از کشورها از جمله جامعه ما زندان نه تنها باعث اصلاح بزهکاران نمی‌شود بلکه به تجربه و اندیشه‌های مجرمانه آنها می‌افزاید بخصوص در طیف سنی نوجوانان و جوانان، زندان ابزار مناسبی نبوده و علاوه بر نشان دار شدن این طبقات سنی در جامعه، پایه گذار سوابق بعدی آنها نیز می‌شود.
این آسیب شناس اجتماعی تاکید کرد: در بسیاری از جوامع کیفرهای جایگزین برای سنین زیر 18 سال در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند از نظر بازسازی شخصیت و بازپروری تربیتی مؤثرتر و مفیدتر از مجازات‌های فعلی باشد. در 40 سال گذشته بنده و همکارانم بحث مجازات‌های جایگزین مانند خدمات اجتماعی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، کارآموزی‌های کلاسیکی که سازمان‌های اجتماعی مانند بهزیستی و تشکل‌های غیردولتی می‌توانند ارائه دهند را مطرح کرده‌ایم به طوری که افراد بتوانند به جای حضور در زندان و افزایش تجارب بزهکارانه، اینگونه دوره‌ها را طی کرده که هم برای جامعه و هم برای خود و خانواده‌هایشان مفید واقع شود.
ابهری گفت: به عنوان مثال وجود اورژانس اجتماعی در کشور می‌تواند اهرم مناسبی به عنوان همکار برای نیروهای انتظامی و امنیتی باشد تا از سوابق بزهکارانه در این طیف سنی جلوگیری نماید.
اورژانس اجتماعی یک برنامه اجتماعی است
سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در خصوص اینکه آیا امکان مراجعه و حضور افراد حاضر در اغتشاشات در اورژانس اجتماعی و استفاده از خدمات روانشناختی و اجتماعی وجود دارد یا خیر گفت: اورژانس اجتماعی، یک برنامه اجتماعی است و با این کار مردم راحت‌تر به آن مراجعه می‌کنند چون می‌دانند که پرونده‌ای تشکیل نمی‌شود اما کسانی که به هر دلیل نیازمند به خدمات و حمایت‌های روانی و اجتماعی هستند می‌توانند داوطلبانه از خدمات این مراکز استفاده کنند.
پذیرش معترضان در اورژانس اجتماعی فقط با حکم قضائی
محمدرضا حیدرهایی سرپرست دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی در خصوص فعالیت اورژانس اجتماعی گفت: سازمان بهزیستی صرفاً متولی زنان و دختران آسیب دیده و یا در معرض آسیب اجتماعی است و همچنین متولی کودکان کار و خیابانی زیر 18 سال است.
وی با اشاره به اینکه ورود اورژانس به موضوع آسیب‌های اجتماعی از سه طریق انجام می‌شود، گفت: اول اینکه افراد به روش خود معرف مراجعه می‌کنند و در مرحله بعد تماس تلفنی و یا اطلاع افراد و شهروندان است. سومین روش نیز از طریق مرجع قضائی به اورژانس اجتماعی افراد آسیب دیده و یا در معرض آسیب معرفی می‌شوند و پرونده آنها به مرکز ارجاع داده می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که افرادی که در اغتشاشات شرکت می‌کنند آیا اورژانس اجتماعی ظرفیت کافی برای پذیرش آنها را دارد یا خیر گفت: در صورتی که مراجع قضائی به فرد در معرض آسیب یا آسیب دیده حکم بدهند سازمان بهزیستی می‌تواند به آنها خدمات روانشناسی و مددکاری ارائه دهد اما صرف اینکه اورژانس اجتماعی آنها را پذیرش کند به تنهایی وجود ندارد و فقط با حکم قضائی امکان پذیر است.
وی گفت: در این صورت می‌توانند از خدمات روانشناسی و مددکاری توسط مددکاران بهزیستی استفاده کنند.
ضرورت نقش‌آفرینی اورژانس اجتماعی در ارائه مشاوره‌های روانشناسانه به معترضان
به نظر می‌رسد با توجه به ظرفیت‌های موجود در اورژانس اجتماعی و ارائه خدمات به لحظه و مؤثر روانشناسانه و مشاوره‌ای، سازمان بهزیستی باید طرحی را آماده کند تا بسیاری از افرادی که به صورت هیجانی یا ناآگاهانه قدم در مسیر اشتباه اغتشاشات گذاشته‌اند، به صورت صحیح راهنمایی شوند و گره‌های فکری آنها را باز شود.
حال این اقدام بنا به گفته حیدرهایی اگر نیاز به دستور قضائی وجود دارد، این وظیفه سازمان بهزیستی است که پیگیر این موارد شود و پس از آن با توجه به احساس نیاز جامعه به اینگونه خدمات به خصوص در این شرایط دستگاه قضائی همکاری کامل را باید داشته باشد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

روند قیمت نفت افزایشی شد

چهار جلد خاطرات به خط ناصرالدین شاه در کاخ گلستان به نمایش درآمد

رشد توزیع زمانی و‌ مکانی سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های تهران طی امروز و فردا

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

اعلام آخرین وضعیت کرونا در کشور/ افزایش آمار جان باختگان کرونایی

ارائه خدمت نوروزی به بیش از 4 میلیون مسافر

هشدار هلال احمر به کوهنوردان/ از صعود به ارتفاعات و حضور در کنار رودخانه‌ها خودداری کنید

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

یک سالگی امکان مشاهده رایگان و نامحدود عمق مظنه

فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند/ رشد سرمایه گذاری دربخش مولد

دولت از نیروهای خوش‌فکر و جوان در تیم اقتصادی استفاده کند

جزئیات مصوبات شورای عالی اشتغال/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال در سال جاری

توسعه مالچ‌های غیرنفتی با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با بیابان‌زایی

کمک‌های امداد و نجات به مردم گرفتار در سیل/ ادامه امدادرسانی در جیرفت و رودبارجنوب

تولید دست مصنوعی در مرکز توانبخشی هلال احمر/تحویل300 آمبولانس تا اواخر اردیبهشت‌ماه

آماده‌باش 400 آتش‌نشان در 175 نقطه از تهران برای خدمت‌رسانی به شهروندان

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.