وزیر اقتصاد در بازدید از نمایشگاه فناوری نانو:
گمرک تخصصی شرکت های دانش بنیان ایجاد می‌شود اقتصاد کلان

گمرک تخصصی شرکت های دانش بنیان ایجاد می‌شود

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر اقتصاد گفت: به زودی یک مسیر ویژه و سبز گمرکی برای شرکت های دانش بنیان ایجاد می‌شود تا به رونق گرفتن بازار و اقتصاد محصولات دانش بنیان کمک کند.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از شادا سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در بازدید از سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو «ایرانانو 1401» اظهار کرد:همانگونه که مطلع هستید هم تولید محتوای علمی و پژوهشی در عرضه نانو و هم تولید محصولات فناورانه نانو یکی از پر افتخار ترین زمینه هایی است که در طول 20 سال گذشته در کشور به برکت توجه و تمرکز ویژه‌ای که رهبر معظم انقلاب در حوزه دانش بنیان داشته‌اند به پیش رفته است و در زمینه دانش و فناوری در رتبه های درخشان دنیا قرار داریم.
وزیر اقتصاد افزود: اما آن طور که شایسته است در عرصه صنعت، بازار و اقتصاد دانش بنیان که به معنای سهم محصولات دانش بنیان در اقتصاد ایران صورت بگیرد فاصله بسیار زیادی داریم و از این ظرفیت های خوب نخبگان و جوانانی که هر کدام جزو مفاخر کشور هستند ایده و ثمری که باید به دست اقتصاد برسد،کشور ما مسیر درازی پیش رو است.
وی افزود: وظیفه ما در دولت به خصوص در وزارت اقتصاد و دارایی این است که کمک کنیم تا از طریق بالا بردن تقاضا برای محصولات نانو و در واقع گردش اقتصادی شرکتهای این حوزه حداکثر زمینه فراهم شود، در ابتدا خود دولت و دستگاههای اجرایی به عنوان یک تقاضای بزرگ و ثانیاً سایر بخش هایی که می توانند محصولات هم با کیفیت قابل رقابت و هم با قیمت به مراتب به صرفه تر نسبت به رقبای خارجی است را آرام آرام در عرصه بازار جایگزین کنیم.
خاندوزی با بیان اینکه در حوزه تامین مالی برنامه هایی را در پیش داریم ادامه داد: توافق خوبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال اقتصاد دانش بنیان صورت گرفته و مسیرهای کمک تامین مالی پیش خواهد رفت از جمله 40هزار میلیارد تومان که مصوب شده اضافه بر تسهیلاتی که در سال های گذشته به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت می شد.
وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: امسال بطور خاص برای سرمایه‌گذاری و مشارکت کمک می‌کنیم، برای نخستین بار است مجوزهای مشارکت دولت (بانک های دولتی) در یکی از بخشهای اقتصادی شکل گرفته است که شاهد آن خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه امروز برخی از فعالان اقتصادی موانعی را مطرح کردند اینکه در بخش واردات در حوزه گمرکی دچار موانعی هستند بیان کرد: طبق صحبتی که امروز با سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتم مقرر شد به زودی یک مسیر ویژه و سبز گمرکی برای شرکت های دانش بنیان ایجاد شود تا مجموع این اقدامات به رونق گرفتن بازار و اقتصاد محصولات دانش بنیان کمک کند.
خاندوزی گفت: در حال حاضر 500 شرکت در حال استفاده از این مسیر سبز هستند که 10درصد آنها را شرکت های دانش بنیان تشکیل می دهند اما ظرفیت بسیار بیشتر از اینها است.
وزیر اقتصاد افزود: ما به دنبال مسیر تخصصی هستیم که اساساً شرکت های دانش بنیان در یک مسیر گمرک تخصصی خود که با استانداردهای خاصی کالاها را شناسایی و پذیرش می‌کنند و تکریم تولید کنندگان حوزه دانش بنیان صورت می گیرد باب جدیدی را در این زمینه باز کنیم.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

یادگیری سریع به‌جای شکست‏‌های سریع

تهاتر «زمین» با ریل و جاده

جای خالی وارانت در بورس

ماسک وارد بازار تلفن‌همراه می‌شود؟

کاهش رشد تجارت کالایی جهان

آغاز اصلاحات هدایت‌شده در چین

سوزن‌بان جدید بازار مسکن

بازگشت عصر برخورد با تجارت؟

چهار محور مذاکرات رئیسی و السودانی

تغییر پارادایم تامین مالی

افزایش سرعت تولید خودرو

تراژدی پشت تحصیل ماندگان

پاشنه آشیل چکمه اروپا

سرنوشت شرکت‌ها با «مدیران بومرنگی»

وزن‌کشی دیپلماتیک

شهرداری تهران برای رفع آلودگی هوا چقدر بودجه در نظر گرفت؟/قانون هوای پاک کجاست؟

بررسی رفع موانع تعاملات اقتصادی و مالی شرکت های ایرانی

برگزاری مزایده بلوک مدیریتی سرخابی ها در دی ماه

5 ویژگی بزرگترین مزایده تاریخ ایران

هدیه یک روز اینترنت نامحدود همراه اول با صعود تیم ملی ایران

تشکیل کارگروهی ویژه برای رفع ابهامات طرح اصلاح قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور

پرسش و پاسخ امروز خبرنگاران، با اعضای هیئت مدیره سازمان بورس

موضوع تغییرات شاخص‌های محرومیت‌زدائی در کمیسیون بودجه بررسی شد

سوءاستفاده برخی شرکت های تولیدکننده تجهیزات پزشکی از اقتصاد مقاومتی/ انتقاد بیماران تالاسمی از کیفیت نامناسب داروی آهن زدا

طلا 13 دلار گران شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.