گام مهم ایران برای توسعه تجارت با گروه اکو تولید و تجارت

گام مهم ایران برای توسعه تجارت با گروه اکو

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رییس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید در صورتی که برخی موانع مهم از مسیر همکاری‌های تجاری اعضای اکو برداشته شود، می‌توان انتظار داشت که سطح تجارت مشترک میان اعضا افزایشی قابل توجه را تجربه کند.

نشست روسای اتاق‌های بازرگانی و صنعت عضو اکو (رویکرد جدید اتاق اکو 2022-2025) به صورت مجازی برگزار شد و روسا و نایب‌رئیسان اتاق‌های بازرگانی کشورهای پاکستان، آذربایجان، افغانستان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان به همراه دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) به بحث و تبادل نظر پیرامون موضوع توسعه و گسترش همکاری بخش‌های خصوصی کشورهای عضو از طریق اتاق‌های بازرگانی و همچنین راه‌ها و موانع گسترش تجارت و سرمایه‌گذاری مشترک پرداختند.
غلامحسین شافعی - رئیس اتاق ایران و اتاق اکو در این نشست با بیان اینکه سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، در چهار راه کریدورهای شرق-غرب و شمال- جنوب از جمله کریدورهای اسلام آباد- تهران- استامبول (ITI) که شبه‌قاره هند را به شرق اروپا متصل می‌کند، قرار دارد گفت: بی‌شک عملیاتی شدن طرح کریدورهای حمل‌ونقل در شمال-جنوب و شرق-غرب از جمله ITI به کاهش هزینه و زمان حمل‌ونقل کمک کرده و ایجاد درآمد، افزایش تجارت و رونق همکاری‌های اقتصادی بین کشورهای عضو اکو را در پی خواهد داشت.
او با اظهار تأسف از پایین بودن حجم مبادلات تجاری در سطح کشورهای اکو ادامه داد: آمار موجود حکایت از آن دارد که حجم مبادلات تجاری اخیر این سازمان با جهان در سال 2021 (بر اساس آمار مرکز بین‌المللی تجارت ITC) حدود 927 میلیارد دلار بوده که از این میزان تنها 8.1 درصد سهم تجارت درون منطقه‌ای بوده است. همچنین سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشورهای عضو نیز بر اساس آخرین آمار موجود (مرکز بین‌المللی تجارت ITC)، تنها 1.7 درصد کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان است که رقمی بسیار پایین‌تر از انتظارات و پتانسیل‌های اقتصادی موجود در منطقه است.
شافعی با اشاره به خطرات جدی رویدادهایی مانند شیوع کرونا برای تجارت و سرمایه‌گذاری کشورهای عضو اکو بیان کرد: اتاق‌های بازرگانی عضو باید تلاش کنند تا مدل‌های تجاری خود را متناسب با ریسک‌های موجود تطبیق داده و در موضعی قرار گیرند که خود را نماینده صنایع کوچک و متوسط (SME) بدانند و با ارائه خدمات متعدد به این صنایع، توسعه راهکارهای تجارت الکترونیک و تسریع در اجرائی شدن موافقت‌نامه‌های منطقه‌ای از جمله موافقت‌نامه تجاری اکو، موافقت‌نامه تسهیلات ویزایی و موافقت‌نامه گسترش و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی بر مشکلات موجود فائق آیند.
او ادامه داد: اجرائی شدن موافقت‌نامه تجاری اکو (اکوتا) از زمان امضا در سال 2003 و تبدیل آن به موافقت‌نامه تجارت آزاد همچنین تسهیل گردش مالی بین اعضا از طریق بهره‌گیری از مزایا و پتانسیل‌های اتحادیه پایاپای اکو (ECU) می‌تواند در این راستا راهگشا باشد.
رئیس اتاق ایران گفت: تسهیل صدور روادید و ایجاد برچسب ویزای اکو برای تجار و بازرگانان و سرمایه‌گذاران اکو، برقراری پروازهای منظم و مستقیم بین کشورهای منطقه، اتصال شبکه‌های برق و ایجاد بازار برق اکو به همراه سوآپ نفت و گاز نیز از جمله راهکارهایی است که می‌تواند برای توسعه همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در منطقه مورد توجه قرار گیرد.
شافعی افزود: برای نیل به همگرایی در منطقه لازم است برخی موارد نظیر گردشگری و به ویژه گردشگری سلامت، همکاری مسنجم تر در بخش انرژی، تولید مشترک و ایجاد برند مشترک خودروی اکو، همکاری در زمینه تسهیلات گمرکی الکترونیکی و ایجاد پنجره واحد گمرک الکترونیکی مورد توجه بیشتر قرار گیرند.
شافعی با تأکید بر ضرورت برقراری ارتباط مؤثر میان اتاق‌های عضو به صورت روزمره و آنی در دور جدید فعالیت‌های اتاق اکو گفت: با استفاده از پلتفرم‌های موجود می‌توان این ارتباط را برقرار کرد تا به خصوص اتاق‌های بازرگانی آسیای میانه به‌صورت فعالانه در جلسات حضوری و مجازی که به‌صورت دوره‌ای و در فواصل زمانی توسط اتاق اکو سازمان‌دهی خواهد شد مشارکت کنند.
بر اساس گزارش سایت اتاق بازرگانی ایران، همچنین رئیس اتاق اکو از نمایندگان اتاق‌های عضو درخواست کرد تا مشکلات موجود در حوزه‌های تجارت، سرمایه‌گذاری، روادید، ترانزیت و حمل‌ونقل، بانکداری و نقل‌وانتقال وجوه و یا هر مورد دیگری که از منظر بخش خصوصی مانع تعاملات اقتصادی مشترک است را به اتاق اکو منعکس کنند تا در دبیرخانه اکو در تهران مورد بررسی و چاره‌جویی قرار گیرد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تاکید به توسعه دریامحور در برنامه هفتم توسعه

80 درصد کاشت گندم به اتمام رسیده/ ورود اپراتور همراه اول به کشت قراردادی

چند نکته و توصیه برای جلوگیری از هک تلفن همراه

یادگیری سریع به‌جای شکست‏‌های سریع

تهاتر «زمین» با ریل و جاده

جای خالی وارانت در بورس

ماسک وارد بازار تلفن‌همراه می‌شود؟

کاهش رشد تجارت کالایی جهان

آغاز اصلاحات هدایت‌شده در چین

سوزن‌بان جدید بازار مسکن

بازگشت عصر برخورد با تجارت؟

چهار محور مذاکرات رئیسی و السودانی

تغییر پارادایم تامین مالی

افزایش سرعت تولید خودرو

تراژدی پشت تحصیل ماندگان

پاشنه آشیل چکمه اروپا

سرنوشت شرکت‌ها با «مدیران بومرنگی»

وزن‌کشی دیپلماتیک

شهرداری تهران برای رفع آلودگی هوا چقدر بودجه در نظر گرفت؟/قانون هوای پاک کجاست؟

بررسی رفع موانع تعاملات اقتصادی و مالی شرکت های ایرانی

برگزاری مزایده بلوک مدیریتی سرخابی ها در دی ماه

5 ویژگی بزرگترین مزایده تاریخ ایران

هدیه یک روز اینترنت نامحدود همراه اول با صعود تیم ملی ایران

تشکیل کارگروهی ویژه برای رفع ابهامات طرح اصلاح قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور

پرسش و پاسخ امروز خبرنگاران، با اعضای هیئت مدیره سازمان بورس

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.