شاخص ارزی، کانال عوض کرد
مثلث رشد نرخ دلار روزنامه های اقتصادی

مثلث رشد نرخ دلار

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - نرخ دلار غیر رسمی در معاملات روز ابتدایی هفته 900تومان افزایش یافت و به سطح 33هزار تومان نزدیک شد. کارشناسان معتقدند که سه عامل «از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین»، «ناآرامی‌های اجتماعی» و « افزایش شاخص‌های پولی و تورم در ماه‌های اخیر» را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ ارز در روز ابتدایی هفته دانست.

فصل اقتصاد

روز گذشته قیمت دلار غیر‌رسمی در معاملات بازار تهران 900 تومان افزایش یافت. با شروع معاملات بازار تهران در نخستین روز کاری هفته با وجود تزریق‌های قابل توجه بانک مرکزی در روز‌های پایانی هفته گذشته و تلاش این نهاد بازار‌ساز در جهت کنترل نرخ ارز، قیمت دلار حدود یک کانال افزایش یافت. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز تهران 3 عامل «از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین»، «ناآرامی‌های اجتماعی در برخی شهر‌های کشور» و « افزایش شاخص‌های پولی و تورم در ماه‌های اخیر» را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ ارز در روز ابتدایی هفته دانست. در همین راستا قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد با حدود 900 تومان افزایش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه هفته گذشته به رقم 32 هزار و 750 تومان رسید. با افزایش نرخ دلار قیمت سکه نیز دچار نوسانات افزایشی شد. نرخ هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات روز گذشته با حدود 325 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به رقم 14 میلیون و 930هزار تومان رسید.
دیروز شنبه 9 مهر ماه روند قیمت دلار آزاد در بازار تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در نخستین معاملات صبح روز گذشته با حدود 400 تومان افزایش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته در رقم 32هزار و 250 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. در ادامه روز نرخ این ارز مجددا افزایش یافت و در معاملات ظهر این روز نرخ هر برگ دلار آزاد به پله میانی کانال 32 هزار تومانی رسید. در صورتی که هر کانال قیمتی را به 10 پله یکسان تقسیم کنیم نرخ این ارز در ساعات پایانی روز گذشته روی پله‌های هفتم و هشتم کانال مذکور به فعالیت خود پایان بخشید. کارشناسان ارزی از 3 عامل سیاسی و اقتصادی به عنوان مثلث افزایشی نرخ دلار یاد کردند. ضلع نخست این مثلث «از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین» است که در روز‌های میانی هفته و با انتشار اخبار منفی از جانب طرفین آمریکایی رخ داد. کارشناسان ارزی دیگر عامل افزایش نرخ دلار را «نا آرامی‌های اجتماعی در برخی شهر‌های کشور» می‌دانند. به عقیده این افراد نا‌آرامی‌های اخیر سبب شده حجم تقاضا برای دارایی‌های ایمن افزایش یافته در نتیجه قیمت دلار در بازار تهران افزایش یابد. آخرین ضلع مثلث مذکور نیز افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه کشور از شهریور ماه سال 1400 تا شهریور ماه سال جاری است. طبق اعلام مرکز آمار کشور تورم نقطه به نقطه شهریور ماه سال جاری حدود 7/ 49 درصد برآورد شده است که این مطلب عامل مهمی در جهت فراهم‌سازی مسیر افزایش نرخ ارز است. از سوی دیگر در روز‌های پایانی هفته گذشته طبق اعلام برخی خبرگزاری‌های رسمی کشور حجم تزریق‌های نهاد بازار‌ساز به معاملات ارزی کشور افزایشی بی‌سابقه داشته و رقمی حدود 74 میلیون تومان به حجم معاملات رسمی کشور افزوده شده است. اما به عقیده کارشناسان قدرت مثلث افزایشی دلار به قدری بوده است که تلاش‌های بانک مرکزی تا این لحظه ناکام مانده است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

80 درصد کاشت گندم به اتمام رسیده/ ورود اپراتور همراه اول به کشت قراردادی

چند نکته و توصیه برای جلوگیری از هک تلفن همراه

یادگیری سریع به‌جای شکست‏‌های سریع

تهاتر «زمین» با ریل و جاده

جای خالی وارانت در بورس

ماسک وارد بازار تلفن‌همراه می‌شود؟

کاهش رشد تجارت کالایی جهان

آغاز اصلاحات هدایت‌شده در چین

سوزن‌بان جدید بازار مسکن

بازگشت عصر برخورد با تجارت؟

چهار محور مذاکرات رئیسی و السودانی

تغییر پارادایم تامین مالی

افزایش سرعت تولید خودرو

تراژدی پشت تحصیل ماندگان

پاشنه آشیل چکمه اروپا

سرنوشت شرکت‌ها با «مدیران بومرنگی»

وزن‌کشی دیپلماتیک

شهرداری تهران برای رفع آلودگی هوا چقدر بودجه در نظر گرفت؟/قانون هوای پاک کجاست؟

بررسی رفع موانع تعاملات اقتصادی و مالی شرکت های ایرانی

برگزاری مزایده بلوک مدیریتی سرخابی ها در دی ماه

5 ویژگی بزرگترین مزایده تاریخ ایران

هدیه یک روز اینترنت نامحدود همراه اول با صعود تیم ملی ایران

تشکیل کارگروهی ویژه برای رفع ابهامات طرح اصلاح قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور

پرسش و پاسخ امروز خبرنگاران، با اعضای هیئت مدیره سازمان بورس

موضوع تغییرات شاخص‌های محرومیت‌زدائی در کمیسیون بودجه بررسی شد

© - www.fasleqtesad.ir . All Rights Reserved.