اقتصادی

پارادوکس در اقتصاد پنهان

فصل اقتصاد - متاسفانه به دلایل مختلفی که در کشور وجود دارد کالاهای تولید داخل کالاهای گرانی هستند. حتی کالاهایی که عمدتا به آنها یارانه تعلق می‌گیرد مثل محصولات کشاورزی که تقریبا آب برای آنها رایگان است و از پرداخت مالیات معاف هستند و این‌همه یارانه نیز به خاطر استراتژیک بودن این دست کالاهاست، در برخی موارد با کالاهای مشابه خارج از کشور تفاوت قیمت دارند و همین موضوع هم موجب شده بخشی از قاچاق مربوط به محصولات کشاورزی باشد. اگر تنها با ابزارهای حمایتی تعرفه‌ای، قاچاق میوه را کنترل نکنیم، این میوه‌های خارجی باز

چرا گردشگری سلامت سردرگم است؟

فصل اقتصاد - گردشگری سلامت اکنون بیش از هر چیز به همسویی سازمان های ذی مدخل و تصمیم گیر در این حوزه نیاز دارد و مهم تر اینکه بهتر است بخش خصوصی به عنوان متولی گردشگری سلامت به سهم بیشتری از دایره تصدی گری این بخش برسد.

مسکن پیشگام شبیه طرح بلوک‌بندی بارسلون

فصل اقتصاد - «طرح تامین مسکن در شهر تهران» با عنوان طرح «پیشگام» برای اجرا در بافت فرسوده به عنوان یکی از اقدامات دولت و شهرداری در جهت نوسازی و بهسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده مطرح شده است.

گاو شیرده احزاب

فصل اقتصاد - پاتریک کوکبورن ایندیپندنت سوال بسیار مهم درباره آینده عراق این است که آیا فساد در این کشور ویران‌شده در جنگ، از میان خواهد رفت؟ پاسخ این سوال از دید بسیاری از کارشناسان منفی است؛ زیرا با آنکه صحبت از اصلاح ساختارهای سیاسی و اقتصادی می‌شود اما شبکه‌های فساد و رانت از سال‌ها قبل در این کشور وجود داشته‌اند و ریشه‌های عمیقی دارند وتعداد زیادی از مقامات و احزاب نیز به فساد آلوده هستند.

برنامه سوسیالیستی یا کاپیتالیستی؟

فصل اقتصاد - مارتین مناچری ترید عربیا اکنون که جنگ سه ساله با داعش در عراق تقریبا به پایان رسیده، وقت برنامه ریزی برای بازسازی تمام زیرساخت‌ها و نه فقط زیرساخت‌های نفت و گاز، فرا رسیده است. سرمایه‌گذاران خارجی معتقدند اقتصاد عراق فرصتی عظیم و منحصر به فرد برای سرمایه‌گذاری است و ویژگی‌های این کشور از جمله غنی بودن از ذخایر نفت، جمعیت نسبتا زیاد، همسایگی با کشورهای پرجمعیت و غنی و میزان بالای ذخایر ارز خارجی سبب می‌شود، روند بازسازی این کشور با سرعت بیشتری نسبت به دیگر کشورهای دارای شرایط مشابه انجام شود.

سرنوشت ونیز خاورمیانه

فصل اقتصاد - عارف محمد رویترز چند روز پیش ناآرامی‌هایی در برخی شهرهای جنوب عراق به ویژه بصره و نجف مشاهده شد و کارشناسان درباره علت این ناآرامی‌ها و آینده آن دیدگاه‌های مختلفی مطرح کردند. با پایان جنگ در عراق بسیاری از مشکلاتی که برای مدت‌ها فراموش شده بود، بار دیگر مورد توجه مردم قرار گرفته است، به ویژه در بصره که از لحاظ منابع انرژی بسیار غنی است مردم می‌دانند که درآمد دولت عراق عموما از این منابع تامین می‌شود. اما سطح استاندارد زندگی آنها بسیار پایین است. در واقع تظاهرات مردم در روزهای گذشته در اعتراض به خدمات بسیار ضعیف دولتی و نیز فساد مالی حاکم در عراق بوده است.

شکست توسعه پس از جنگ

فصل اقتصاد - اریکا سولومون فایننشال تایمز جنگ سه ساله با داعش در عراق تقریبا پایان یافته، اما واقعیت این است که این کشور با چالشی بزرگ‌تر روبه‌روست و آن، بازسازی یک اقتصاد نابسامان و نابود شده است. از سال 2003 یعنی زمان حمله آمریکا به عراق، این کشور با موج‌های مختلف خشونت و ناآرامی‌های گسترده روبه‌رو بوده و سیاستمداران و فعالان اقتصادی می‌گویند توانایی دولت در غلبه بر مشکلات اقتصادی نظیر بیکاری و فقر، بهبود شرایط زندگی مردم که دچار وضعیت نابسامان هستند و نیز مبارزه با فساد، شرط بازگشت ثبات و رفاه به این کشور است.

ناآرامی‌های عراق

فصل اقتصاد - جنگ سه ساله با داعش در عراق مدت‌هاست تقریبا پایان یافته و اکنون دولت این کشور باید هر چه سریع تر به رفع مشکلات و سامان دادن به وضعیت وخیم اقتصادی اقدام کند. در دوران جنگ با داعش دولت این بهانه را داشت که اولویت اصلی از میان بردن این گروه است اما اکنون وضعیت تغییر کرده است.

بحران بی همتا

فصل اقتصاد - شرایط امروز اقتصاد ایران قابل مقایسه با شرایط گذشته است؟ بحران امروز مشابه بحران دیروز است؟

ضرورت پرهیز از تصمیمات هیجانی در حوزه مسکن

فصل اقتصاد - بخش مسکن از اواسط سال 1392 تا ماه‌های پایانی سال 1396 از یک طرف بنا به دلایلی همچون رکود در کل اقتصاد، نرخ بالای سود بانکی و جذب بخش قابل‌توجهی از نقدینگی ازسوی بازار پول، حجم زیاد خانه‌های خالی و قفل شدن منابع مالی در این خانه‌ها و... با کاهش در حجم فعالیت‌های واقعی و ساخت‌و‌ساز مواجه شده بود و از طرف دیگر با کنترل انتظارات تورمی، شاخص‌های قیمتی در بازار خرید و فروش مسکن و اجاره با ثبات نسبی مواجه

تعادل بزرگ هند

فصل اقتصاد - هند یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است که طی دو دهه اخیر مسیری را طی کرده که چین اندکی زودتر آغاز کرده بود. با همه اینها از یک سو اعداد و ارقام مربوط به حجم بالای واردات این کشور و از سوی دیگر مداخله شدید دولت در اقتصاد شاید برای تمام جهان علامت سوالی بزرگ باشد که در این یادداشت به عواقب آن خواهیم پرداخت.

سوداگر فرش تعیین تکلیف ارزی نکند

فصل اقتصاد - سیف الله یزدانی آغاز جنگ اقتصادی ایران با آمریکا و اذناب منطقه ایش،کشور را در شرایطی قرار داده است که باید سیاست‌ها و برنامه‌های ویژه ای را برای مقابله با این جنگ اقتصادی ناخواسته اتخاذ نماید.

ریسک‌های سمت عرضه و تقاضا

فصل اقتصاد - دکتر سلمان خادم‌المله عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران رویدادهای مرتبط با سیاست خارجی و تصمیم‌گیری‌های بعضا نادرست و بی‌موقع داخلی منجر به افزایش قیمت ارز در چند ماه اخیر شد. افزایش قیمت ارز و به تبع آن افزایش قیمت دارایی‌های مرتبط با آن و میل به به‌روز کردن ارزش دارایی‌ها متناسب با کاهش ارزش پول ملی و حرکت بخشی از نقدینگی به سمت بازارهای رقیب و از جمله بازار مسکن، در چند ماه گذشته منجر به افزایش قابل‌توجه قیمت ملک در کشور (نسبت به دوره‌های قبلی) شد. افزایش تقاضای مصرفی (برای جابه‌جایی ملک موجود با ملک مناسب‌تر) و تا حدودی تقاضای سرمایه‌گذاری مسکن (نسبت به دوره‌های قبلی) به دلیل بالا رفتن جدی قیمت‌ها همراه با آغاز نشانه‌های رکود و کاهش حجم معاملات شده است.

بازار مجازی معاملات

فصل اقتصاد - فردین یزدانی مدیر بازنگری طرح جامع مسکن آمارها و نشانه‌ها حکایت از آن دارد که بازار مسکن پس از چند سال رکود از نیمه دوم سال گذشته جذاب شده است. قیمت‌ها رشد یافته و مهم‌تر از آن در مقاطعی معاملات هم افزایش پیدا کرده است.

ضرورت تصمیمات فرابخشی

فصل اقتصاد - دکتر حامدمظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه‌و‌شهرسازی بخش مسکن از اواسط سال 1392 تا ماه‌های پایانی سال 1396 از یک طرف بنا به دلایلی همچون رکود در کل اقتصاد، نرخ بالای سود بانکی و جذب بخش قابل‌توجهی از نقدینگی ازسوی بازار پول، حجم زیاد خانه‌های خالی و قفل شدن منابع مالی در این خانه‌ها و... با کاهش در حجم فعالیت‌های واقعی و ساخت‌و‌ساز مواجه شده بود و از طرف دیگر با کنترل انتظارات تورمی، شاخص‌های قیمتی در بازار خرید و فروش مسکن و اجاره با ثبات نسبی مواجه بود. به‌طوری‌که در این دوره، قیمت مسکن سالانه حدود 10‌درصد و شاخص اجاره بها حدود 13‌درصد افزایش یافته است. در صورتی‌که در بازه زمانی بلندمدت بین سال‌های 1370 تا پایان سال 1396 نرخ رشد سالانه اجاره بها و قیمت مسکن حدود 20‌درصد بوده است.

بسته پیشنهادی مسکن

فصل اقتصاد - «بدون شک دولت نباید تحت هیچ شرایطی در حوزه ساخت‌و‌ساز وارد شود، به عقیده من اگر قرار باشد عملکرد دولت با ساخت خانه اندازه‌گیری شود، دولت نباید حتی یک واحد خانه بسازد.» این اظهارنظر صریح وزیر راه‌و‌شهرسازی در مقابل پیشنهاد افرادی است که معتقدند به دلیل نوسانات شدید بازار مسکن نیاز است که دولت به‌صورت مستقیم ورود و مداخله کند. قرارگیری بخش مسکن و ساختمان در دوره نوسانات شدید قیمتی سبب شده از یکسو وضعیت برای متقاضیان مصرفی سخت شود، به‌طوری که گروهی از آنها به ناگزیر از ورود به بازار عقب‌نشینی کرده‌اند و از سوی دیگر منجر به حضور پررنگ متقاضیان سرمایه‌ای در بازار شده است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد برخلاف رشد پی‌در‌پی قیمت مسکن طی چندماه اخیر، حجم معاملات مسکن به دلیل بی‌ثباتی قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید متقاضیان، رو به کاهش است.

غول پلاسما

فصل اقتصاد - همیشه نمی‌توان به اهدای خون تکیه کرد؛ گاهی باید آن را خرید! اما همه کشورها اجازه تجارت خون را نمی‌دهند. در این بین امریکا به پیروز میدان بدل شده، این کشور صادرکننده بزرگ پلاسمای خونی در جهان است و این مسئله در نوع خود می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

گذشته چراغ راه آینده

فصل اقتصاد - بیاییم باثبات در تصمیم‌گیری‌ها و قوانینی که خود تصویب کرده‌ایم و عهد و قراردادی که با جامعه بسته‌ایم و با غلبه بر نگرش موقتی و دستوری به اقتصاد ، امکان حرکت پایدار کشور به سمت توسعه و رشد و بلوغ بنگاه‌های اقتصادی را فراهم آوریم.

برنامه دولت برای اقتصاد با سپر روسی

فصل اقتصاد - تحرک‌های دیپلماتیک اگر فقط در حد حفاظت از امنیت ملی و ایمن نگه داشتن فضای کسب‌و‌کار هم عمل کند، کافی است. «برنامه‌ریزان دولتی» و «سپر روسی» در این جدال یا بی‌فایده‌اند یا فایده‌ای بسیار اندک دارند.

واگذاری طرح‌های عمرانی

فصل اقتصاد - شهرام حلاج پژوهشگر مناقصات، معاملات و نظام فنی و اجرایی در قانون بودجه‌ سال 1397 تبصره‌ای آمده‌است که برخی مقامات قوه‌ مجریه‌ و حتی عالی‌ترین مقام اجرایی کشور، یعنی ریاست محترم جمهوری درباره‌ آن گفته‌اند: با همین تبصره، معضل انباشت طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام کشور حل خواهدشد. اما این تبصره‌ دارای آثار معجزه‌آسا‌، کدام تبصره است؟ تبصره‌ای که مقامات نام برده‌اند، تبصره‌ 19 قانون بودجه است. برای تحلیل واقع‌بینانه‌ رابطه‌ معضل طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام با متنی مانند این تبصره‌ یک ساله، باید زوایای مختلف مسأله را با دقت بیشتری بررسی‌کنیم. البته مهم‌ترین زاویه در این بررسی، نگاه به روندها و رفتارهای مورد‌استفاده، از منظر «شفافیت» است.

اعتبارات خارج از شمول

فصل اقتصاد - احسان برین کارشناس اقتصادی فرآیند بودجه‌ریزی، امری تخصصی و زمانبر است که در ایران مجری آن سازمان برنامه و بودجه است. این سازمان با کسب اطلاعات لازم از دستگاه‌های حاکمیتی گوناگون، جداول بودجه‌ای خود را تهیه کرده و پس از نهایی شدن آنها، در قالب لایحه بودجه دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌کند. سپس نمایندگان مردم در مجلس، لایحه پیشنهادی دولت را با حضور نمایندگان دولت و کارشناسان ذی‌ربط بررسی کرده و در نهایت لایحه پیشنهادی دولت همراه با اصلاحات اعمال شده نمایندگان در آن، پس از تصویب در صحن علنی مجلس، تبدیل به قانون بودجه می‌شود. بودجه مصوب مجلس، از سوی دولت لازم‌الاجراست و دولت باید عملکرد مالی خود را بر اساس آن تنظیم کند.

تصویب لایحه متمم

فصل اقتصاد - محمدتقی فیاضی کارشناس اقتصادی قانون بودجه سال 1397 با فروضی تدوین و تصویب شد که برخی از این فروض در سال جاری به شدت تغییر کرده است. یکی از فروض قانون بودجه احتساب نرخ تسعیر ارز با قیمت 3500 تومان بود. این نرخ در سال جاری حداقل دو برابر شده است. قیمت نفت خام نیز 55 دلار برای هر بشکه در نظر گرفته شده بود که این قیمت در سال جاری بیش از 65 دلار است. صادرات نفت خام 5/ 2 میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شده بود که طی ماه‌های گذشته به بیش از 7/ 2 میلیون بشکه افزایش یافته است. تا پایان سال به نظر نمی‌رسد نرخ تسعیر ارز از حدود 7 هزار تومان پایین‌تر بیاید، قیمت نفت نیز با توجه به تحریم‌های نفتی ایران و برخی تنش‌ها در کشورهای نفتی دیگر احتمالا کمتر از 65 دلار نخواهد شد. اما صادرات نفت ایران در ماه‌های آینده کاهش خواهد یافت و از این ناحیه عواید نفتی کشور کم خواهد شد.

شفافیت در بودجه 97

فصل اقتصاد - قانون بودجه سالانه مهم‌ترین سند مالی دولت‌ها به شمار می‌رود و نشان‌دهنده نحوه تخصیص درآمدهای دولت در یک سال است. قانون بودجه تاثیرات بسیار مهمی بر شاخص‌های اقتصاد کلان و شاخص‌های مختلف اقتصادی دارد. طی سال‌های اخیر و با گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، توجه شهروندان به بودجه و لزوم شفافیت در مفاد آن افزایش قابل توجهی داشته است.

پاسخگویی در دولت باز

فصل اقتصاد - فروهر فردوسی تحلیلگر پایداری بدهی‌های دولت نقش نهاد دولت در نظام‌های اقتصادی بسته به درجه تمرکز و الگوی راهبردی حاکمیتی در زمینه برنامه‌ریزی و اجرا، از دامنه متفاوتی برخوردار است. در اقتصاد ایران نهاد دولت به دلایل عدیده از جمله نبود جایگاه مناسب بخش خصوصی در دینامیسم اقتصاد کشور، ساختار بوروکراتیک دولت‌سالار که عمری دیرینه در ساختار سیاسی و اداری ایران دارد و حاصل آن در نهاد سیاست‌گذاری مرکزی استوار است، از ظرفیت و قدرت بسیار بالایی در شکل‌دهی روند آتی متغیرهای اقتصادی و غیر اقتصادی و به‌ویژه در اثرگذاری بر سطح تولید ناخالص داخلی از کانال اثرگذاری اهرمی مخارج دولت برخوردار است.

در آرزوی یک سقف

فصل اقتصاد - چند روز که نه چند ماه است که با این مشکل پنجه در پنجه مبارزه می‌کند تا رسیدن به اینجا از هفت‌خوان گذشته ولی شاخ دیو را هنوز هم نیاورده است.

وسوسه سوداگری پرسود ارز

فصل اقتصاد - نعمت احمدی، حقوقدان، یادداشتی درباره سوداگری در بازار ارز نوشته و تخصیص ارز دولتی به‌صورت رانت را به چالش کشیده است.

اخبار خواندنی

الزامات موفقیت بازار جدید

فروش نفت خام به بخش خصوصی

تجارب عبرت‌آموز

سوء تفاهمی به نام مالیات

آزمون و خطا در نظام ارزی

خطر در کمین جامعه روستایی

بخش خصوصی چگونه به حفظ برجام کمک می کند؟

آینده بازار نفت به چه سمت و سویی می‌رود؟

آن اقتصاددان ناجی

چرا توسعه نیافته‌ایم؟

منحنی نفت خام

لطفا سخنان روحانی را تفسیر نکنید

پذیرش اختراعات بشری

تنش‌ها ادامه می‌یابد

وحشت اروپایی‌ها

اهداف سه‌گانه ترامپ

جنگ ارزی

سلاح چینی علیه تعرفه‌ها

سکته تولید با قطع برق

طرح جامع صنعت طیور آنفولانزای مرغی را مهار می کند؟

چه کسی باید تاوان خطاهای ارزی را بدهد؟

کفه بقای برجام سنگین‌تر شد

نبرد گازی روس‌ها و امریکایی‌ها

روزهای شفاف اقتصاد و سیاست

نوشداروی اقتصاد ایران

از رویا تا واقعیت

فعالان مریخی، مدیران ونوسی

عبور از دیوار چهار لایه

بازتعریف استراتژی‌ها در بحران

آسیب‌شناسی استارت‌آپ‌ها

بسته سیاستی بازار مسکن

راهکارهای تعادل‌بخشی به بازار مسکن

مدیریت بحران؛ تغییر تیم یا نگاه؟

جنگ با رسانه‌ها

انتخاب بین بد و بدتر

وعده‌های جذاب

پنج ابهام بزرگ

خاموشی امروز نتیجه بی فکری های دیروز است

دلار هم مثل کبریت یک کالاست

انزوای بخش خصوصی با وضع عوارض صادراتی بر مواد معدنی خام

بازار دوم ارز و گریز از جنگ با بازار

پذیرش تجارت جهانی

حمایت از استارت‌آپ‌ها، چگونه؟

رویکرد خوشه‌ای؛ مشوق نوآوری در صنایع منطقه‌ای

گزینه‌های جایگزین برجام

تحلیل بحران در سه لایه

چهار فاکتور تعیین‌کننده

آینده تحریم‌ها

عبرت از گذشته

کوچک زیباست در عرصه دیپلماسی

آن نیمه دیگر چطور آشپزی می‌کند؟

مدیران دولتی چگونه مانع توسعه اقتصادی می شوند؟

سیاست ارزی؛ از کمونیسم تا آنارشیسم

نقش زمین در بازار ملک

ریشه تاریخی افزایش قیمت زمین

چشم‌انداز تولید در زمان تحریم‌ها

پذیرش قواعد شفافیت

ضرورت بازگشت صرافی‌ها

بازار ثانویه ارز

تعیین قیمت بدون کف و سقف

چالش تأمین ارز در سال حمایت از کالای ایرانی

اما و اگرهای جذب سرمایه‌گذار در صنعت بیمه

پتروشیمی ها نباید مقابل خریداران ارز قرار بگیرند

دست‌های جدید پشت فرمان

ضد حمله اقتصادی ایران به تحریم‌ها

ارز؛ خط مقدم مقاومت

همه چیز در ابهام

کاهش و نه توقف صادرات

ریسک انتخاباتی تصمیم ترامپ

نقش اسلحه سری

تحریم نفت ایران

همگرایی؛‌ کلید واژه تحولات اقتصادی

آلمانی‌های جدید

دولت شرایط را سخت تر نکند

راهکار حمایت پایدار از تولید داخلی

سهم خواهی ایران از جهان تک قطبی

اقتصاد نهادگرایى و نئوکینزى

4 راهکار کلیدی

عدم قطعیت در اقتصاد کلان

مدیریت منابع در بحران

بودجه سایه

افزایش نرخ سود بانکی راه خوبی برای جذب نقدینگی است؟

بدون FATF چه اتفاقی برای اقتصاد کشور می‌افتد؟

کامیابی و ناکامی جریان نیاوران در تحقق توسعه

وفاداری به تورم تک‌رقمی

ترمیم کابینه مشکلی از مشکلات کشور حل نمی‌کند

ژاپنِ بعدی، تایلند است

وحدت؛ نیاز اول اقتصاد کشور

اشتباهات ارزی که نباید تکرار کرد

اتاق بازرگانی در جام یا بر جام

بازتعریف الگوهای فروش بنگاه‌ها

شفافیت در سیاست‌های دولتی

ارزیابی محیط اقتصاد کلان

چشم‌انداز محیط کسب و کار

ریسک‌های پیش‌رو

طراحی مکانیزم برای حفظ برجام اروپایی

اصلاحاتی در کار نیست

پمپاژ گسترده نقدینگی

سیر نزولی رشد اقتصادی

مهندسی اجتماعی اردوغان

اقتصاد ترکیه پس از انتخابات

انفجاری که سکوت دشت را سوزاند

روسای‌جمهور و سیاست ارزی در ایران

قصه‌گوی اقتصاد

دولت‌های می‌روند، سوداگران تصمیم گیرنده‌اند

تجربه گذشته آینده را می سازد

روسای‌جمهور و سیاست ارزی

بازسازی امید در تهران

سندروم بی‌تفاوتی

فرسایش سرمایه اجتماعی

بولینگ یک نفره

ممنوعیت واردات کالا همیشه به نفع تولید داخل نیست

آشتی با مزیت رقابتی تولید

حمله به بازار

نتایج کارهای نکرده گریبان دولت را گرفت

پدیده سرمایه گذاری

برکات ارز غیرانحصاری

جایگاه جهانی ایران

عبور امن از خشکسالی

استراتژی در نظام خرده دهقانی

سیاست‌گذاری در بخش کشاورزی

چند پیشنهاد برای اصلاح بازار مسکن

حرکت در ورود ممنوع

شورایی به‌نفع سوداگران

تصمیم های ناگهانی دولت به بلبشوی ارزی دامن می زند

اصل منفعت طلبی، توجیهی که به اختلاس‌های هزار میلیارد می‌رسد

پدر تلفیق آمار و ریاضیات

افزایش قیمت‌ها و وظیفه تحلیلگران

شوک تقاضا در راه است؟

ریسک کاهش عرضه

هم‌پیمانی رقبای قدیمی

تعرفه چینی بر نفت آمریکایی

آینده نفت پس از نشست اوپک

عضویت صادرکننده در تشکل، الزام باشد

سوپر ماریو

عبور از رانت ارزی

بخریم اما ضروری و منطقی بخریم

شارژ نقدینگی در بازار

صعود مشروط شاخص

رفع گره ارزی؟

انفجار قیمت‌ها در بورس

بنیاد توسعه و بلای تظاهر

اعترافات یک وزیر

ابتکار ایران طرح فریز نفتی را حفظ کرد

تبلور تلاش نمایندگان ایران در میدان‌های جهانی

جامعه علمی ایران مقابل ترامپ

برجام و راهبرد قدرت نرم

مخرج‌مشترک همه سیاست‌ها

درس‌های فوتبالی در حکمرانی

فضولی دولت در بازار

آگهی ها

  • تامین اجتماعی
  • کرمان موتور
  • ایرانسل
  • بیمه البرز
  • سامسونگ
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان