اقتصادی

ظرفیت‌های تعاونی‌ها در شرایط تحریم

فصل اقتصاد - سال 1397 مزین به نام «حمایت از کالای ایرانی» است. بنا به تاکید رهبر انقلاب، با تحقق شعارهای مذکور بخش عظیم حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی به مردم بازمی‌گردد

«آلزایمر» در مدیریت شهری

فصل اقتصاد - دکتر میثم بصیرت عضو هیات علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران آلزایمر یا بیماری فراموشی، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. این اختلال معمولا به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند.در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود، ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند.

اصلاح ساختار مالی

فصل اقتصاد - حمید آذرمند پژوهشگر اقتصادی شهر تهران با وجود برخی پیشرفت‌ها، همچنان با مشکلات و چالش‌های بزرگ و پیچیده‌ای مانند بافت‌های فرسوده، آلودگی هوا، مشکلات ترافیکی، ضعف حمل‌و‌نقل عمومی، معماری نامانوس شهری، آسیب‌پذیری بالا در برابر سوانح، ساخت‌وسازهای غیرایمن، بدهی‌های انباشته، عدم‌شفافیت مالی و نظایر آن مواجه است.

اولویت‌های شهردار آینده

فصل اقتصاد - با وجود پیشرفت‌هایی در توسعه شهر تهران، این کلان‌شهر با مشکلات و معضلات پیچیده‌ای مانند بافت‌های فرسوده، آلودگی هوا، مشکلات ترافیکی، ضعف حمل و نقل عمومی، معماری نامانوس شهری، ساخت‌وساز غیرایمن و نظایر آن مواجه است.علاوه بر مشکلات گسترده این کلان‌شهر، برخی رویه‌ها و شیوه‌های غیراصولی حاکم بر مدیریت شهری نیز هزینه اصلاح و ارتقای مدیریت شهری را افزایش داده است. در این میان سوال اصلی آن است که شهردار جدید پایتخت به‌عنوان انتخاب سوم شورای شهر پنجم در یک سال‌و‌نیم گذشته، چه مسیری را باید طی کند؟

حس کردن گرما

فصل اقتصاد - اقتصاد امریکا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در یکی از بهترین وضعیت‌های 40سال اخیر خودش است. این ادعای صرفا ترامپ نیست، بلکه بسیاری از شاخص‌های اقتصادی آن را به ما نشان می‌دهند. اما این وضعیت پایدار خواهد بود؟ چطور می‌توان جدای از پایدارسازی آن را ارتقا هم بخشید؟

نوشداروی صنایع خودرو و قطعه سازی کی می رسد؟

فصل اقتصاد - مخالفان تعیین قیمت خودرو در حاشیه بازار هیچ استدلال منطقی برای جلوگیری از افزایش قیمت ها ندارند. بعضی معتقدند که گروه هایی در دولت نمی خواهند قیمت ها رشد کرده و تورم ایجاد کند که این حرف هم منطقی نیست. عدم افزایش قیمت خودرو از در کارخانه باعث شده سود حاشیه بازار به جیب دلال ها و واسطه گران بریزد.

فرصت رشد SMEها در دوران تحریم‌ها

فصل اقتصاد - خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها، اثرات مستقیم و غیرمستقیمی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت که در نهایت باعث ایجاد برخی محدودیت‌ها علیه اقتصاد ایران خواهد شد، اما این دوره از تحریم‌ها تفاوت زیادی با دور قبلی دارد. در این دوره از تحریم‌ها تمامی کشورها مخالف بدعهدی آمریکا، و حامی ایران هستند این درحالی است که در دور قبلی تحریم‌ها، تمامی کشورها حامی سیاست‌های آمریکا بوده‌اند و اقتصاد ایران چندجانبه در معرض فشار قرار داشت.

کاهش ارزش پول ملی، فرصتی برای جذب گردشگر خارجی

فصل اقتصاد - احمد اصغری قاجاری در یادداشتی با اشاره به اینکه نوسانات ارزی ناشی از تغییر رویکرد آمریکا، باعث کاهش ورود گردشگران خارجی به ایران شده، نوشته است: در دوره جدید، دولت باید از کاهش ارزش پول ملی به نفع جذب گردشگران خارجی بهره ببرد و کاملاً مبتنی بر خلاقیت بخش خصوصی عمل کند.

افت قیمت اوراق با کاهش تقاضای مصرفی

فصل اقتصاد - یکی از روش های تامین هزینه خرید آپارتمان در ایران خرید اوراق تسهیلات مسکن است. اوراقی که شاید خرید آن و دستیابی به وام از حیث زمان معطلی در پی نداشته باشد،

هم فرصت، هم تهدید

فصل اقتصاد - صادق درودگر رئیس کمیته بازاریابی سازمان لیگ برتر افزایش قیمت ارز از جنبه‌های مختلف بر فوتبال ما اثرگذار خواهد بود و در عین حال که می‌تواند آسیب‌زا باشد، از سوی دیگر می‌تواند فرصتی برای کشور محسوب شود. فرصت از این جهت که برخی بازیکنان که در لیگ داخلی قراردادهای بالایی امضا نمی‌کردند، در شرایط فعلی با رقم‌های دلاری پایین می‌توانند جذب باشگاه‌های خارجی شوند و درآمد بیشتری کسب کنند.

اقتصاد کُشتی

فصل اقتصاد - سعید فائقی معاون فنی اسبق سازمان تربیت‌بدنی از مهم‌ترین اهداف کشور تحریم‌گر انتقال درد به کشور هدف است. هر اندازه بتواند استقامت و مقاومت کشور هدف را تقلیل دهد، دستیابی به‌هدف خود را محقق‌تر کرده است. در مقابل، استقامت و مقاومت کشور هدف ابزار پرقدرتی است که می‌تواند مانع تحقق هدف کشور تحریم‌گر باشد. این جملات برگرفته شده از کتاب هنر تحریم‌ها نگاهی از درون میدان نوشته ریچارد نفیو است که مسوول تیم طراحی تحریم‌ها علیه ایران در دوره دوم اوباما بوده است. متاسفانه به‌نظر می‌رسد حکمرانان ما در دوره ترامپ راه‌های مقابله و مقاومت در مقابل تحریم‌ها را به خوبی تشخیص نداده و حتی مبادرت به نوعی خودویرانی کرده‌اند. بی‌تفاوتی آنها نسبت به تحولات تورم و تاثیر آن بر بودجه یکی از علائم این خودویرانی است.

باشگاه‌داری در بحران

فصل اقتصاد - امیر عابدینی مدیر عامل سابق باشگاه پرسپولیس متاسفانه سال‌هاست رسم نامبارکی بنیان نهاده شده که مدیران و تصمیم‌گیران برای توجیه عدم توفیق و ناکارآمدی خود، به دنبال بهانه‌های مختلف می‌گردند. در گذشته چند بهانه به کرات تکرار می‌شد که فلان بازیکن مشکل سربازی داشت، دیگری ممنوع‌الخروج بود، آن یکی ویزا دریافت نکرد و مواردی از این دست تا شکست خود را توجیه کنیم، اما آیا جز این است که شکست هم جزئی از ورزش است؟ درست است که اصالت در ورزش به معنای واقعی در پیروزی است، اما با این حال باخت اصل ورزش را زیر سوال نمی‌برد! برد و باخت دو روی یک سکه هستند و هر دو بخشی از هویت ورزش هستند.با این حال در چند ماه اخیر بارها شنیده‌ایم که مسوولان مربوطه بحث دلار را به‌عنوان عامل شکست مطرح می‌کنند.باید توجه داشت که تنها 30 درصد از هزینه‌های ما در ورزش ارزی است؛ از سویی تعداد قلیلی باشگاه هستند که مصارف اینچنینی دارند.

شوک ارزی در ورزش

فصل اقتصاد - در یک سال گذشته کمتر حوزه‌ای را می‌توان یافت که در اثر نوسانات ارزی تحت تاثیر قرار نگرفته باشد و در این بین، ورزش حرفه‌ای نیز مستثنی نبوده است.

جای خالی آموزش کارآفرینی در نظام تحصیلی کشور

فصل اقتصاد - عضو هیات نمایندگان اتاق ایران طی یادداشتی نوشت: تعدد بیش از اندازه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی باعث شده تا کیفیت نظام آموزشی و کارآفرینانه کاهش یابد و اکثر دانش آموزان بدون اخذ مهارت‌ها و قابلیت‌های علمی وارد بازار شوند. این موضوع از مقاطع تحصیلی پایین‌تر که در آنها واحدهای درسی کارآفرینی و منش کارآفرینانه آموزش داده نمی‌شود، نشات گرفته است.

خرد و خاکشیرشده‌ها

فصل اقتصاد - بازارهای نوظهور یا اقتصادهای نوظهور، اصطلاحی که چند سالی است بر سر زبان‌ها افتاده، ابتدا چند اقتصاد محدود بود؛ یعنی برزیل، چین، روسیه و هند. اما به مرور بسیاری از اقتصادها نیز در این محدوده قرار گرفتند، از جمله ایران. اکنون روزهای پریشانی اقتصادهای نوظهوری نظیر ترکیه و آرژانتین است. آسیا از این پریشانی در امان خواهد ماند؟

گلخانه‌ها، ناجی آب در ایران

فصل اقتصاد - مصرف آب برای تولید هر کیلو گوجه‌فرنگی در فضای باز 300 تا 400 لیتر است اما در گلخانه‌های معمولی این میزان به 30 تا 40 لیتر و با استفاده از فنّاوری‌های خاص به 5 لیتر برای تولید هر کیلو می‌رسد.

پایان برترین‌های تاریخ و طبیعت

فصل اقتصاد - یکی از بدترین تصورها درباره ایران که اکثریت سیاست‌مداران ایران دارند این است که دنیا می‌ایستد تا ایرانیان همه‌ گرفتاری‌های خود را در حوزه اندیشه، سیاست داخلی و سیاست خارجی حل کنند. آنگاه با هم به سوی پیشرفت و بهره‌برداری از طبیعت گام بردارند.

چرا بنگاه ها شکست می خورند؟

فصل اقتصاد - آنچه در ماجرای اعتراض کارگران مجتمع هفت تپه به وضوح می‌توان دید این است که صنایع کشور در صورت بحران زدگی به سرعت می‌توانند به کانون چالش‌های اجتماعی، سیاسی و امنیتی تبدیل شوند.

آزادی یا سرکوب؟

فصل اقتصاد - دکتر موسی غنی نژاد

ظرفیت‌های تعاونی‌های تولید در سال حمایت از کالای ایرانی در شرایط تحریم

فصل اقتصاد - سال 1397 مزین به نام «حمایت از کالای ایرانی» است. بنا به تاکید رهبر انقلاب، با تحقق شعارهای مذکور بخش عظیم حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی به مردم بازمی‌گردد

تردید در همه‌پرسی دوم

فصل اقتصاد - برایان ویلر بی‌بی‌سی نیوز پایان هفته گذشته، استعفای تعدادی از مقامات دولت انگلستان و احتمال صدور رای عدم اعتماد به خانم ترزا می، نخست‌وزیر این کشور سبب بحران سیاسی در انگلستان شد. به نظر می‌رسد در این شرایط، مقامات اتحادیه اروپا تصمیم می‌گیرند فشار کمتری بر نخست‌وزیر انگلستان وارد کنند تا او بتواند پیش‌نویس توافق‌نامه جدایی را به تصویب پارلمان این کشور برساند، زیرا واقعیت این است که در حال حاضر این پیش نویس تنها سند برای خروج برنامه‌ریزی شده انگلستان از اتحادیه اروپاست و از آنجا که تنها 4 ماه تا زمان جدایی باقی مانده، اگر این پیش‌نویس تصویب نشود، گزینه بعدی فقدان توافق‌نامه و یک جدایی بی‌برنامه خواهد بود که ابهام‌های خطرناکی در پی دارد.

زلزله در ساختمان شماره 10

فصل اقتصاد - دیوید راید سی ان بی سی در دو روز پایانی هفته گذشته، تیتر یک رسانه‌های انگلستان به موضوعاتی نظیر استعفای برخی اعضای دولت این کشور، کاهش ارزش پول ملی و شاخص بورس لندن و درخواست‌ها برای کناره‌گیری ترزا می ‌نخست‌وزیر انگلستان اختصاص داشت. هفته قبل موضوع آماده شدن متن پیش‌نویس برنامه جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا و توافق تیم خانم می‌ با مقامات این اتحادیه مورد توجه رسانه‌ها و سیاست‌مداران اروپایی قرار گرفت.

برگزیت بی‌برنامه

فصل اقتصاد - گروه نویسندگان میامی هرالد از مدت‌ها پیش دیدگاه‌های مختلفی درباره ریسک‌های جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا مطرح بود و تحلیلگران همواره تاکید می‌کردند که یک خروج بدون برنامه که مخالفان زیادی داشته باشد به اقتصاد و ساختار سیاسی اروپا لطمات بزرگی وارد خواهد کرد و اکنون که پیش‌نویس برنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تهیه شده و باید چند ماه دیگر این جدایی تحقق یابد، نگرانی‌ها درباره تبعات آن برای اروپا افزایش یافته، زیرا برنامه‌ای که تدوین شده مورد توافق دولت انگلستان و مقامات اتحادیه اروپا قرار گرفته اما نقاط ضعف متعددی دارد و به شکلی تدوین شده که تمام طرف‌ها برای مخالفت با آن دلایلی دارند.

بردگی در اتحادیه اروپا

فصل اقتصاد - آنی اپلبام واشنگتن پست در نهایت پس از ماه‌ها مذاکره، پیش‌نویس 585 صفحه‌ای توافقنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا آماده شده که نشان می‌دهد مذاکرات نخست‌وزیر انگلستان با اتحادیه اروپا به پایان رسیده است. اما می‌توان این جمله را به شکل دیگری بیان کرد:«در نهایت پس از ماه‌ها مذاکره خانم ترزا‌می، نخست‌وزیر انگلستان، بین گزینه‌های بد موجود یکی را برای معرفی انتخاب کرد.» او توافقنامه‌ای را به پارلمان انگلستان معرفی خواهد کرد که مسلما طرفداران زیادی ندارد و سبب کاهش محبوبیت خود او خواهد شد. از پیش تعدادی از نمایندگان حزب محافظه‌کار یعنی حزب خانم «می» ‌اعلام کرده‌اند خواهان رای عدم‌اعتماد به او هستند و پیش‌بینی می‌شود تنش‌های سیاسی بیشتری رخ دهد. همچنین انتظار نمی‌رود توافقنامه یاد شده به تصویب مجلس عوام انگلستان برسد.

طلاق انگلیسی

فصل اقتصاد - هفته قبل با انتشار متن پیش‌نویس توافقنامه جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا، ارزش پوند و شاخص بورس لندن کاهش یافت و احتمال برکناری خانم ترزا می ‌از پست نخست‌وزیری انگلستان مطرح شد. واقعیت این است که این متن نه‌تنها از ابهام‌ها نکاسته، بلکه سبب نگرانی و نارضایتی تمام طرف‌ها شده و عده‌ای از نمایندگان پارلمان انگلستان خواستار استعفای خانم می‌شده‌اند.

اخبار خواندنی

شهردار سیاسی یا شهردار سیاست‌گذار؟

ضوابط حقوقی بازرسی بارهای غیر همراه مسافران هوایی

سرمایه‌گذاری آری؛ مالکیت خیر!

صدور «کارت فیروزه‌ای» در ترکیه

طرح «خانه دوم من» در مالزی

سیاست‌های مهاجرتی

پایان دفتر وزرات‌؛ ایران را از یاد نبریم

دولت بودجه سال آینده را چگونه بنویسد؟

دولت چراغ بی‌اعتمادی به بخش خصوصی را خاموش کند

تحریم‌های آمریکا را چگونه مدیریت کنیم؟

حضور پررنگ سیاست در اقتصاد

همت ایرانی و فرصت تحریم شکنی

لزوم مدیریت وعده‌های گران‌سنگ

مقابله با جنگ اقتصادی

نگاه ملی یا منطقه‌ای؟

محافظه‌کاری نمایندگان

جناح‌بندی‌های ژله‌ای

آسیب‌شناسی فراکسیون‌ها

رای «فردی» یا «حزبی» در پارلمان

انتخابات کنگره و موقعیت ترامپ

چند نکته درباره سخنان اقتصادی اخیر آقای روحانی

رد لایحه CFT و چند نکته

سیاست تثبیت نرخ ارز و ایجاد بحران

مرحله گذار از بازار سنتی به بازار پیشرفته

بهانه های تکراری برای بدهکار جلوه دادن مردم

رونق اجاره داری در گروی ثبات اقتصادی

فقدان سیستم‌های یکپارچه اطلاعاتی

پیدا و پنهان یک طرح جامع

ارزیابی دیجیتالی مودیان

مالیات الکترونیکی

گزارش به ملت ایران(1)

بازار آتی ارز؛ ثبات‌ساز یا نوسان‌ساز؟

با نگاه به تجربه‌‌های تلخ اقتصادی گذشته، چندی در هوای تازه تنفس کنیم

کارت بانکی و حقوق مصرف‌کننده

مدیریت یارانه انرژی، الزام نادیده گرفته شده

صادرات به داخل

بزرگان فولاد دنبال دردسر نمی‌گردند

آرزوی محال

عبور از کانال ویژه

ابهامات پیش‌رو

مسیر متفاوت اروپا

تحریم‌های نوامبر

مرحوم والد قائل به ربط نبود

دست مرئی بوروکرات‌ها و دست نامرئی بازار

مرحوم والد قائل به ربط نبود!

پدیده درمانی در اقتصاد

قوانین برندکش

تحریم‌‌ها کارکرد خود را از دست داده‌اند

غفلت از صادرات غیر‌نفتی

فصل بودجه و دامن زدن به انتظارات

رفتار خصولتی‌ها، معمای حل‌نشده پتروشیمی

کانال ارزی مبهم اروپایی

جادوی بازار-تابوی دولت

دگردیسی شغل‌های سنتی

پدرسالاری سازمانی

خویش‌فرمایی در عصر دیجیتال

تمایلات کارآفرینانه نسل جدید

ماهیت جدید اشتغال

کارهایی که وقتی تحریم هستیم نباید انجام دهیم

بازی سود بانکی برای تولیدکننده قابل هضم نیست

دولت صادرکننده را به مسیر غلط هدایت می‌کند

رانت به مثابه ناکارآمدی

شمارش معکوس برای سرخوردگی مجدد زورگویی

موسسات شتر مرغی

زمین بازی خطرناک

بدهی‌هایی با پوشش نقره‌ای

بانکداری سایه

هم‌افزایی برای حمایت از تولید داخلی

کانال ارزی اروپا و چند ابهام

کارت بانکی و حقوق مصرف‌کننده

گردش به راست در آمریکای جنوبی

خروج از بزرگ‌ترین رکود تاریخ؟

پلت‌فرم«بولسونارو»

نظامیان بدون یونیفورم در دولت

نسخه برزیلی ترامپ

اقدام ضروری وزیر تازه‌نفس اقتصاد

صادرات را به دست خود خفه نکنیم

پیش بینی ناپذیری، رنج این روزهای اقتصاد ایران

«استقلال» شرط اصلی موفقیت وزارت صمت

عبور از سیاست‌گذاری منسوخ

ساختار یکپارچه مدیریت

معیارهای سنجش کیفی

پاسداشت حقوق شهروندی

شهرهای زیست‌پذیر

تزریق فرهنگ محرومیت

چه باید کرد؟

چرا ایران دچار ابرتورم نمی‌شود؟

روابط تجاری بخش خصوصی ایران و عراق متاثر از تحریم نیست

اربعین فرصتی برای قدرتنمایی مظلومین در برابر جبهه باطل

تردید در کارآیی دموکراسی

بنیان ‌های پنج‌گانه

از «ملی‌گرایی» تا «پوپولیسم»

تشدید جنگ‌های تجاری

دوره صدور بخشنامه‌های فراوان به پایان رسیده است

ابهاماتی که اروپا باید در مورد کانال ارزی رفع کند

در اهمیت نرخ ارز در بازار آزاد

پارادوکس گوجه‌فرنگی

عبور به سلامت از بحران

چماق ممنوعیت صادرات

بهره‌گیری از ابزارهای مالی

آثار شوک ارزی در محصولات کشاورزی

اولویت وزیر جدید کار

هفته استراحت بازارها

عبور از قاره‌ها

بیم و امیدهای اقتصاد ایران پس از نیمه آبان

برنامه یا فهرست آرزوها؟

قیمت‌گذاری پلکانی یا شناور؟

تغییر الگوی مصرف

تخصیص سهمیه به خودرو یا خانوار؟

اصلاح یارانه بنزین

فن بدل به خروج ترامپ

نرخ تورم به کجا می‌رسد؟

نرخ ارز و صادرات

بیع هواپیما و کنوانسیون بیع بین‌المللی کالا

جایگاه زنان پول‌ساز

سرنوشت نابغه سرمایه‌گذاری

سبد دارایی ثروتمندان

خودساخته‌های جوان چینی

کسب و کار میلیاردرهای جهان

بخش خصوصی از وزرای آینده چه می خواهد؟

کار سخت سکاندار

سیاست ارزی و هزینه‌های معامله

عقب نشینی گام به گام از آمار قاچاق سوخت

صادرات نگران‌کننده

محدودیت زمانی بازگشت ارز

نشت سیاستی افکار سوسیالیستی

تشویق به جای تنبیه

پیمان‌سپاری ارزی

نه به امنیتی‌شدن فضای مجازی

عبارت مبهم "صاحبنظران طرف مشورت" چه دستاوردی دارد؟

گلایه بازرگانان از اصرار بانک چینی بر مبادله با یوآن

فَتوین در مقابل ماگا

راه نجات اقتصاد کشور

یارانه سوخت در چنبره پوپولیسم

شق سوم در بهینه شدن مصرف برق

تحریم بانکی کارگران خارجی

موتور محرک توسعه عربستان

نیروی کار مکمل یا جانشین؟

اقتصاد مهاجرت

رشد کاغذی مسکن

ظرفیت‌های جهانی نهضت تعاون در ایجاد اشتغال پایدار

ترس و توسعه نیافتگی

گروه اقتصادی منسجم دولت با گرایش نامشخص

جایی برای انرژی های نو وجود دارد؟

کدام تولید؟ کدام گرانی دلار؟

مادر ابرچالش‌ها

سکوت رمزآلود غول‌های فناوری

تیغ کُند اسلحه نفتی

ادامه همکاری ریاض و واشنگتن؟

سونامی خروج سرمایه‌گذاران

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
  • حضور فعال گروه رسانه ای فصل اقتصاد و فصل تجارت در نمایشگاه