اقتصادی

تحلیل دو سمت عرضه و تقاضا

فصل اقتصاد - دکتر سلمان خادم المله عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران بدون تعارف نفت و به تبع آن دلار مهم‌ترین نقش را در اقتصاد ایران بازی می‌کنند. بیراه نخواهد بود اگر بگوییم بیشتر آنچه در ظاهر و باطن اقتصاد کشور می‌بینیم و با آن سر و کار داریم از دولتی سر نفت و متعلقات مربوط به آن است. کشورهای غربی مخالف نظام جمهوری اسلامی نیز به‌طور واضح و شاید دقیق‌تر از ما، از مدت‌ها قبل، پی به این موضوع برده‌اند.

شوکی پیش‌رو نیست

فصل اقتصاد - دکتر حمید یاری صاحب‌نظر اقتصادی با خروج آمریکا از برجام سوالات متعددی در مورد میزان اثرگذاری این تصمیم بر بازارهای مختلف اقتصادی از جمله بازار مسکن مطرح شده است. این سوال از یکسو از سوی متقاضیان مصرفی این بازار که قصد خرید یا فروش ملک دارند مطرح شده و از سوی دیگر از طرف متقاضیان سرمایه‌ای که دغدغه حفظ ارزش دارایی‌های ریالی خود را دارند. این عدم اطمینان و نگرانی باعث شده بازار ملتهبی به وجود بیاید. با توجه به این دغدغه‌ها، در این مقاله سعی شده با بررسی شرایط درونی بازار مسکن و عوامل بیرونی بر این حوزه، میزان اثرگذاری این تصمیم بر روند بازار مسکن سنجیده شود.برای ورود به بحث اثرپذیری بازار مسکن از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، باید به ویژگی و خاصیت بازار مسکن و نحوه واکنش آن به تصمیمات سیاسی در دنیا توجه شود. این موضوع از سه زاویه اصلی قابل بررسی است.

نمای دور و نزدیک

فصل اقتصاد - دکتر محمدهاشم بت‌شکن صاحب‌نظر اقتصادی ترسیم چشم‌انداز بازار مسکن در مقطع فعلی نیازمند یک بررسی همه‌جانبه درباره مهم‌ترین متغیرهای موثر بر این بازار است. متغیرهای مختلفی از نرخ رشد اقتصادی، نرخ تورم عمومی، نرخ رشد قیمت مسکن و همچنین عملکرد شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات تا مباحثی همچون برجام، نرخ سود سپرده‌های بانکی و نرخ سود تسهیلات، مجموعه عوامل موثر بر سمت و سوی بازار معاملات ملک و ساخت و ساز مسکن هستند. البته متغیرهای دیگری نیز در این مسیر نقش دارند اما وزن آنها شاید کمتر از پارامترهای نام برده شده باشد.

مسکن پس از خروج ترامپ

فصل اقتصاد - یکی از بااهمیت‌ترین بازار‌هایی که در اقتصاد ایران از گذشته تاکنون دارای جایگاه ویژه‌ای بوده؛ بازار مسکن است. این اهمیت از آن رو است که بسیاری از تصمیمات کلان اقتصادی و حتی شخصی ایرانیان تحت تاثیر تغییرات این بازار تعیین می‌شود.

سوئیفت مسئله است؟

فصل اقتصاد - اروپایی اعلام کرده اند که آماده اند برای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حساب باز کنند.

ماهاتیر، مالزی و جامعه ایران

فصل اقتصاد - بازگشت ماهاتیر محمد و نیل مجدد او به رهبری سیاسی مالزی قابل‌توجه‌ است. موفقیت مدیریت ماهاتیر محمد در تبدیل کشوری در دوران پسااستعماری و متکی بر اقتصاد روستایی با سطح معیشت پایین، به کشوری صنعتی و مدرن، او را به یکی از استثنائی‌ترین رهبران سیاسی تبدیل کرده است.

پیامدهای توسعه نامتوازن چیست؟

فصل اقتصاد - تاخُر اقتصادی در مناطق غربی از طرفی ریشه در فقدان راه‌های به صرفه و دوری از مراکز صدور و پخش کالا، ناامنی‌های اقتصادی، جنگ و... داشت و از طرف دیگر عاملی بود برای تک‌محصولی شدن وضعیت اقتصادی کردستان و گذر از اقتصاد تولیدی به اقتصاد مرزداری.

بار کج مجوز

فصل اقتصاد - برخی از فعالان اقتصادی دلیل روند کند حذف مجوزهای غیرضروری را ترکیب نامناسب هیئت مقررات‌زدایی و کمیته‌های تخصصی آن، و اصلاح ترکیب را یکی از راهکارهای برون‌رفت از این مشکل می‌دانند

معلول یا علت؟

فصل اقتصاد - عثمان محمودی مدیر انجمن جامعه‌شناسی ایران- دفتر سردشت اگر در نظریه‌های «اقتصاد نئوکلاسیک جدید» و «اقتصاد سیاسی جدید» کمی تامل کنیم به این پرسش می‌رسیم که، چگونه امور سیاسی بر بروندادهای اقتصادی تاثیر می‌گذارد؟ در تعریف اقتصاد سیاسی جدید، اقتصاد سیاسی را بررسی تعامل علم سیاست و علم اقتصاد می‌دانند. به عبارتی دیگر، می‌توان گفت که اقتصاد سیاسی جدید، بررسی تعامل و ارتباط حوزه‌ ساحت سیاست با حوزه‌ عمومی جامعه است. اگر علم اقتصاد بررسی استفاده بهینه از منابع کمیاب است، «اقتصاد سیاسی» با ماهیت سیاسی تصمیم‌گیری آغاز می‌شود و با چگونگی تاثیر‌گذاری امور سیاسی بر انتخاب‌های اقتصادی در یک جامعه ارتباط می‌یابد.

پیامدهای توسعه نامتوازن

فصل اقتصاد - دکتر احمد غلامی دانش‌آموخته جامعه‌شناسی اقتصادی و توسعه در تاریخ معاصر پدیده‌های سیاسی و اقتصادی مشخصی موجب شد که شکاف‌های عظیمی در جامعه‌ کردستان در سطوح توسعه، رفاه، آموزش، بهداشت و... شکل بگیرد که این خود در درون سویه‌های سیاسی/ اقتصادی جامعه‌ کردستان انباشت شده و به توسعه‌نیافتگی هر چه بیشتر این استان دامن زده است. اگر جنگ و تنش‌های سیاسی-نظامی در خطوط مرزی غرب کشور سال‌ها موجب بیکاری و آوارگی مردمان این سرزمین شد، بعد از جنگ تحمیلی نیز سیاست‌های درهای باز اقتصادی، موجب افزایش شکاف‌های اقتصادی میان کردستان و نواحی مرکزی شد.

کولبری

فصل اقتصاد - سال‌هاست که مردم مناطق محلی در مرز‌های غربی و شرقی و به‌خصوص مناطق عمدتا کردنشین غرب کشور برای تامین هزینه‌های زندگی و کسب درآمد، اجناس مختلفی را بین مرز ایران و کردستان عراق جابه‌جا می‌کنند. طبق قوانین رسمی کشور کولبری و جابه‌جایی کالا بین دو مرز قاچاق محسوب می‌شود و جرم است.

10 فرمان کلیدی

فصل اقتصاد - دکتر هدایت حاتمی اقتصاددان و عضو هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی پیام تحلیل عالمانه، همه‌جانبه و هوشمندانه پدیده کولبری و مشکلات کولبران به دلیل ابعاد مختلف اجتماعی، حقوقی، بین‌المللی و اقتصادی آن مستلزم پرداختن به این موضوع در چهار بخش زیر است:

2 راه حل برای قطع نشدن برق در تابستان 97

فصل اقتصاد - تجربه دیگر کشورها ثابت کرده که با افزایش قیمت برق، هزینه تامین برق در سبد خانوار افزایش پیدا نمی کند بلکه این میزان مصرف است که کمتر می شود.

در معرض کاهش رشد اقتصادی

فصل اقتصاد - با کاهش جمعیت کارآمد، ژاپن بیش از گذشته نیازمند تمرکز بر روی بهره‌وری است. ابتکار بزرگ بخش خصوصی برای سرعت بخشیدن به رشد بهره‌وری می‌‌‌‌‌‌تواند یک «چهارچوب چهارگانه» اصلاحات اقتصادی ایجاد کند.

شکاف در غرب

فصل اقتصاد - دکتر پویا جبل عاملی

انتخاب بین دو ریسک

فصل اقتصاد - دنیل بچمن موسسه تحقیقات اقتصادی دیلویت اینسایت دونالد ترامپ قبل از انتخاب شدن به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا و استقرار در کاخ سفید و در دوران تبلیغات انتخاباتی، سه وعده مهم برای کمک به رونق اقتصاد و کاستن از نرخ بیکاری در آمریکا مطرح کرد: کاهش مالیات اشخاص و شرکت‌ها، حذف مقررات دست وپاگیر و اختصاص هزار میلیارد دلار برای توسعه زیرساخت‌های این کشور.

باج‌خواهی از چینی‌ها

فصل اقتصاد - ناتاشا توراک سی‌ان‌بی‌سی یکی از شعارهای انتخاباتی ترامپ که پس از پیروزی او تکرار شده و مشکلاتی برای شرکای تجاری آمریکا ایجاد کرده، ایده «اول آمریکا» است. ترامپ با شعار حفاظت از مشاغل در آمریکا تدابیری اتخاذ کرده که با مقاومت اروپا و چین مواجه شده است. چند ماه پیش او بر انتقادهای خود از آنچه رویه‌های غیرمنصفانه تجاری چین نامیده افزود و اخیرا تعرفه‌های قابل ملاحظه بر تعدادی از کالاهای صادراتی چین که به آمریکا می‌رود اعمال کرده است. دولت چین همواره اعلام کرده با مذاکره بر سر مسائل اقتصادی و تجاری با آمریکا موافق است، اما امتیازهایی را که واشنگتن طلب می‌کند، نخواهد داد.

وال‌استریت؛ پایین‌تر از انتظار

فصل اقتصاد - دیوید لینچ واشنگتن پست در چند ماه اخیر برخلاف سال گذشته میلادی، شاخص‌های مالی در بورس آمریکا رشدی نداشته و عموما در یک گستره نه چندان بزرگ نوسان کرده اند. ابتدای سال جاری میلادی شاخص متوسط صنعتی داوجونز در حال نزدیک شدن به رقم 27 هزار واحد بود، اما در 3 ماه اخیر زیر 25 هزار واحد قرار داشته است. شاخص استاندارد اند‌پورز نیز از همین الگو پیروی کرده و اکنون با توجه به موضوعاتی نظیر رشد کسری بودجه که دولت آمریکا با آن مواجه است، سرمایه‌گذاران برای تصمیم‌گیری درباره میزان فعالیت در بازار مالی این کشور با سوالاتی مواجه هستند.

عملکرد اقتصادی ترامپ

فصل اقتصاد - پشانزده ماه از آغاز دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ می‌گذرد و در این مدت، او با اقدامات غیرمنتظره خود سبب شده لطماتی به شرکای تجاری آمریکا و استحکام نهادهای بین‌المللی وارد شود. البته طرفداران او معتقدند ایده «اول آمریکا» تاثیرات مثبتی بر بازار کار و اقتصاد این کشور داشته است.

تحریک بی‌اثر مصرف‌کنندگان

فصل اقتصاد - کیت برادشر نیویورک تایمز گزارش اخیر وزارت بازرگانی آمریکا درباره وضعیت اقتصادی این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی امیدبخش بوده و این نخستین گزارش از ابتدای ژانویه یعنی زمان اجرای برنامه کاهش مالیات اشخاص و شرکت‌هاست. در گزارش یاد‌شده به رشد 3 / 2 درصدی اقتصاد آمریکا در سه ماه اول سال اشاره شده که نسبت به پیش‌بینی اقتصاد آنها یعنی رقم 2 درصد بالاتر است؛ البته نسبت به رقم مربوط به سه ماه پایانی سال گذشته یعنی 9 / 2 درصد پایین‌تر است. به رغم کاهش مالیات‌ها، خانوارها از مصرف بیشتر اجتناب کرده‌اند. در واقع رشد مصرف شهروندان کند شده است. مصرف 70 درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا را تشکیل می‌دهد و اگر رشد آن کند شود عوامل محرک دیگر توانایی جبران آن و بالا بردن نرخ رشد اقتصادی را ندارند.

اندکی بیندیشیم و مشورت کنیم

فصل اقتصاد - بعد از تصمیم سیاست‌مداران ایالات‌متحده در خروج از برجام درحالی‌که برخی از وب‌سایت‎های خارجی را مطالعه می‎کردم، مطلبی حاشیه‎ای در اکونومیست توجهم را جلب کرد: «آمریکا سعی دارد تا با تحریم مجدد ایران مانع از بهبود اوضاع در خاورمیانه شود» جمله‎ای که می‎توان در تفسیر آن ساعت‎ها بحث و تبادل‌نظر کارشناسی انجام داد. اما فارغ از تحلیل‎های سیاسی این مطلب، پیام اقتصادی آن به کشور ما چیست؟

ایتالیایی ها در ایران می مانند؟

فصل اقتصاد - چرا باید خواند: نخست وزیر ایتالیا از حفظ برجام می گوید اما شرکت اِنی ایتالیا اولین شرکت اروپایی بود که گفت قصدی برای اجرای پروژه جدید در ایران ندارد. این رفتار دوگانه ناشی از چیست؟ روابط تجاری ایران و ایتالیا به کجا می رسد؟

آغاز خصوصی‌سازی

فصل اقتصاد - در سال‌های 1988الی 1995 بیشترین سهم خصوصی‌سازی را کشورهای امریکای لاتین و حوزه کارائیب (با 46 درصد سهم) و پس از آن آسیای شرقی (با 25 درصد سهم) و اروپا و آسیای مرکزی (با 17 درصد سهم) داشته‌اند.

ارکان هژمونی آمریکایی

فصل اقتصاد - علیرضا میرویسی دکترای روابط‌بین‌الملل دانشگاه علوم و تحقیقات تهران آیا خروج ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در چارچوب نظریه ثبات هژمونیک یا ثبات مبتنی بر سیطره (hegemonic stability theory) به معنای شکست ایران تلقی می‌شود؟ خروج ایالات متحده آمریکا از برجام بار دیگر نشان داد که همچنان مکاتب رئالیسم ساختاری و نهادگرایی نئولیبرال به‌عنوان جریان اصلی حاکم در روابط بین‌الملل هستند. به عبارت دیگر، قدرت‌های بزرگ جهانی در خصوص موضوعات امنیتی و راهبردی (High Politics) در عرصه جهانی با یکدیگر اتفاق نظر دارند، اگر چه ممکن است درخصوص موضوعات اقتصادی (Politics Low) با یکدیگر وارد جنگ تجاری شوند.

دورنمای توافق پس از خروج ترامپ

فصل اقتصاد - دکتر طهمورث غلامی پژوهشگر مسائل بین‌الملل ایالات متحده هنگام تصمیم‌گیری و طراحی استراتژی به شرایط نظام بین‌الملل توجه می‌کند و به این می‌پردازد که معادلات قدرت در عرصه بین‌المللی به چه شکلی است و اینکه آن معادلات چه محدودیت‌ها و چه فرصت‌هایی برای آمریکا ایجاد می‌کند. جایگاه برتر آمریکا در سیاست بین‌الملل که در پرتو سیاست بین‌الملل گرایی پس از جنگ دوم حاصل شده است، سبب شده که این کشور با محدودیت‌های کمتری در عرصه بین‌المللی برای عملیاتی کردن تصمیمات خود مواجه شود. فروپاشی شوروی و پیروزی آمریکا در جنگ سرد سبب گسترش آزادی عمل آمریکا در عرصه بین‌المللی شده است که این وضعیت سبب شده آمریکا قادر باشد در صورت نیاز و الزام سیاست‌های یکجانبه را در دستور کار خود قرار دهد. در این شرایط دولت‌هایی مانند جمهوری اسلامی که آمریکا را دشمن و خصم خود معرفی می‌کنند،برای هرگونه مذاکره و توافق با آن دو مدل پیش روی خود دارند:

اخبار خواندنی

ضرورت اصلاحات مالی

مسدود کردن رانت ارزی

توصیه‌های سیاستی پس‌از خروج آمریکا

سیاست‌گذاری در دوران تحریم

سه دلیل خروج ترامپ از برجام

جامعه باید با واقعیت‌ها زندگى کند

نگران خروج ترامپ از برجام نباشیم

عصر بدعهدی آمریکا و فصل اجماع برای اقتصاد ایران

منافع خروج ترامپ

رویکرد یک‌سویه ترامپ

آثار نفتی تحریم‌ها

همکاری اروپا با ایران؟

شرایط خاکستری است

بازار سکه به کجا می‌رود

پوشش بیمه شخص ثالث در صنعت هوانوردی

نیاز به انسجام داخلی برای مقابله با خروج آمریکا از برجام

کلید گم‌شده اشتغال‌زایی

ضرورت تقویت اقتصاد نشر

فرصت تاریخی برای برجام بدون آمریکا

آمادگی برای شرایط جدید

برندگان و بازندگان تحولات ارزی

حضور پرقدرت رقبای جدید

حاکمیت هیجان در بازار

الزامات رونق در بورس

آثار نوسان نرخ ارز بر بازار بیمه

رویکرد اقتصادی شهردار تهران

بودن یا نبودن برجام؟

جایزه صادراتی امسال محقق می شود

از مدارس غیرانتفاعی و خصولتی‌سازی تا تجاری‌سازی راه‌ها

در جست‌وجوی آزادی

مالیات از خانه‌های خالی امری غیرممکن

4 گزینه در برابر آمریکا

رفتارشناسی ترامپ

بودن یا نبودن؟

سناریوهای برجامی

ذخایر ارزی ایران اوج می گیرد

کشاورزی حفاظتی ضرورت است نه انتخاب

غفلت بزرگ

رقابت‌های فرعی در بحران‌های اصلی

نرخ ارز در ترازوی تدبیر

یونان در مرکز بحران

وصله ناجور!

فروپاشی یا اتحاد؟

آینده یورو

نسبت گزارش سانحه هوایی با فرآیند قضایی

رقابت‌پذیری؛ حمایت از کالای ایرانی

یک امید و 2  توصیه درباره جذب سرمایه خارجی

لوکوموتیو ازپا‌افتاده

لطفا وعده‌های روحانی را بشمارید

بیم و امید در آینده طلا

چراغ زرد در بازارهای مالی

موتورهای محرک قیمت نفت

تغییر مسیر دلار

روندهای کلیدی در اقتصاد جهان

زیر و بم مقررات‌زدایی در ایران

کفش تبریز یک فرهنگ شود نه یک برند

آزمودن آزموده در ارز

برداشت فریز قیمتی از ارز

عجیب و خصمانه

دلار تک نرخی و کوچ سرمایه‌ها به بازار طلا

آزمودن آزموده

برجام؛ فرصت‌ها و چالش‌ها

جهانی شدن و آثار آن بر اقتصاد و فرهنگ

عبرت از تجربه 80 ساله

برداشت فریز قیمتی

خاموشی چراغ تجارت

پیمان‌سپاری ارزی

وجوه مثبت و منفی مقابله با فساد کدام است؟

کاهش  توسعه‌نیافتگی با اقتصاد سبز ممکن است

از نرخ ارز تا تلگرام؛ راه‌حل یا راه حذف؟

معجزه مونته‌ویدئو

یکسان‌سازی ارزی و دموکراسی

ششلول ترامپ خالیست، اما ...

مسکن راه سال گذشته را ادامه می دهد

صنعت ثبات می طلبد

یکسان‌سازی و دموکراسی

تولید و سودآوری با سلامت روان کارگری

مکمل‌های وام برای رونق مسکن

استثنای ایرانی در الگوی جهانی

هدف گیری مکانی و زمانی

ساماندهی تعطیلات

تبعیض آشکار دولت در تعیین مزد کارگران و کارمندان

کارگر، سرمایه انسانی است

سیاه‌ چاله‌ای به نام ثبت سفارش

اسارت اقتصاد در گذشته

تبعیض آشکار و عجیب دولت در موضوع مزد

ترامپ نیازی به نفوذی ندارد

برای استفاده از گوگل چقدر هزینه می کنید؟

در جست‌وجوی خانه و کاشانه

اسارت در گذشته

رقابت تسلیحاتی در جهان

نشت تکنولوژی نظامی

مسلح ترین مردم جهان

گلوله‌های گران قیمت

اقتصاد اسلحه

کارگران کارفرما و کارفرمایان کارگر

خسارت نقدینگی سرگردان مهارپذیر بود

وقتی خورشید نفت غروب می‌کند

«نیما» یا بازار آزاد ارز؟

11 فاکتور کلیدی

ریسک‌های بیرونی و درونی

عبور از بزنگاه تاریخی؟

بیم‌ها و امیدها

کشاورزی چگونه آب کمتری مصرف می کند؟

پشتِ سر مانده‌ها

تنگنای ارزی، تصحیح موضع و گام‌ بعدی

مقررات زدایی و تأثیر آن در محیط کسب‌وکار کشور

سکوت بازارها در هفته گذشته

ارتقای محیط کسب و کار

عبرت از تجربه چهل ساله

ضرورت حذف موانع

برندسازی داخلی

الزامات حمایت از تولید داخلی

تداوم نگرانى ارزى! چه مى توان کرد؟

حوزه‌های ضربه‌زننده به بازار ارز

باید و نباید‌های انتقال مرکز سیاسی

استراتژی دو مرحله‌ای «اون»

چانه‌زنی با زرادخانه هسته‌ای

تله‌ای با شاخه زیتون؟

نیاز ترامپ به معامله بزرگ

پایان برنامه هسته‌ای کره شمالی

مزیت  سامانه ارزی

تعرفه رفتنی است؟

وِرِسک‌سازان استوار

شرق سبز است

اهمیت حضور بخش خصوصی در فرآیندهای استارت‌آپی

هزینه امضای طلایی پای حساب سرمایه‌گذار

شرایط احراز یا شرایط ابقاء در مدیریت

درس‌هایی از تک‌نرخی شدن ارز

رصد سیکل‌های ادواری

کارآیی اندک ابزار مالیاتی

نگاه دوگانه سیاسی و اقتصادی

پیشرانی بخش مسکن

رونق به چه قیمتی؟

ضرب الاجل بازگشت ارز صادراتی

دولتی که مالیات بیشتری می گیرد، پاسخگو تر است

برنج بکار و بخور

کاربرد ریال به جای دلار؟

انفعال سیاستی در اقتصاد به نام حفظ تعادل

ریال به جای دلار؟

ساخت مسکن ارزان، چگونه؟

لرزش مسکن در تلاطمات اقتصادی

12 راهکار برای توسعه مسکن ارزان

ضرورت ثبات در سیاست‌گذاری

فرصت آربیتراژ در شرکت‌ها

بورس و ارز‌ تک‌نرخی

تاثیرات متفاوت در بخش‌های صنعتی

بازار در انتظار رفع ابهام

دلایل  افت  شاخص  بورس

نیازی به حراج سکه نیست

آگهی ها

  • کانال رسمی سایت فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل اقتصاد
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد