اقتصادی

صادرکننده معجزه نمی‌کند

فصل اقتصاد - نمی‌توان با نرخ ارز آزاد در داخل کشور زندگی کرد و با ارز آزاد نقد هزینه‌های صادرات را پرداخت اما ماحصل را با نرخ موردنظر دولت تقدیم سامانه نیما کرد.

رئیس بحران‌ساز بانک مرکزی

فصل اقتصاد - مردم امریکا طی سال‌های 1977 تا 2007 با افزایش حقوق موثر منفی روبه‌رو بودند. افزایش حقوق موثر یعنی افزایش حقوقی که تورم از آن کسر شود، و همه اینها یعنی اینکه توان خریدشان کاهش پیدا کرده بود. عمده این اتفاقات هم‌زمان می‌شد با سیاست‌های بازاری تند و تیز گرینسپن در کاهش مالیات و مقررات‌زدایی.

در ضرورت تحول نظام پرداخت یارانه

فصل اقتصاد - نویسنده این مقاله اصولا با پرداخت یارانه و برنامه‌های حمایتی چه در بخش تولید و چه در بخش مصرف مخالف است و راهکارهای اقتصاد آزاد را بیشتر می‌پسندد. اما از آنجا که دولت قصد دارد از طرق دیگری اقتصاد کشور را راهبری کند و باور دارد که با تمام مشکلات عدیده‌ای که در حال حاضر از سوی پرداخت‌های یارانه‌ای گریبانگیرش شده، هم‌چنان حمایت الزامی است، نگاهی به امکان تحول در نظام پرداخت یارانه ضروری است. به‌خصوص اینک که دولت قصد صدور کالاکارت برای 10 میلیون نفر از اقشار آسیب‌پذیر جامعه دارد.

پیش به سوی مسکن غیرتجاری

فصل اقتصاد - متاسفانه امروزه تمامی فشارهای اقتصادی و بحران‌های شدید مالی و تورم‌های گوناگون سنگین و به خصوص تغییر قیمت ارز، اقشار کم درآمد را هدف قرار داده و سیستم دفاعی

بانک اطلاعات جاده‌ای

فصل اقتصاد - بهمن امام فعال حوزه استارت‌آپ درباره مفهوم سرمایه اجتماعی و روند رو به کاهش آن در جامعه امروز ایران مطالب بسیاری نوشته و نقد شده است. ما می‌خواهیم در این نوشته به نقش و تاثیر این سرمایه اجتماعی از دست رفته بر ساختار لجستیک کشور و چگونگی افزایش بهای تمام شده محصولات برای مشتریان نهایی بپردازیم و همچنین بررسی کنیم که چگونه کاهش سرمایه اجتماعی منجر به ایجاد نارضایتی بین ذی نفعان مختلف این صنعت شده است.

جایگاه جهانی ایران

فصل اقتصاد - حامد تاج‌الدین پژوهشگر و فعال کسب‌و‌کار لجستیک و صنعت حمل و نقل سنگ بنای توسعه اقتصادی در همه کشورها است. در ایالات متحده، حجم این صنعت در سال 2014 به میزان 45/ 1 تریلیون دلار تخمین زده شده که معادل 3/ 8 درصد از تولید ناخالص ملی آن کشور(GDP) به حساب می‌آید. سهم این صنعت در ایران 5/ 8 درصد از تولید ناخالص ملی یعنی حدود 40 میلیارد دلار برآورد می‌شود. با وجود اهمیت این زیرساخت اقتصادی، متاسفانه گزارش‌های اقتصادی نشان می‌دهند کشورمان نه تنها در صحنه جهانی با کشورهای توسعه‌یافته فاصله زیادی دارد که از کشورهای منطقه نیز در وضعیت بسیار عقب‌تری قرار می‌گیرد. در این زمینه، بر اساس شاخص عملکرد لجستیک (LPI)، ایران با شاخص 85/ 2 در سال 2018 از کشورهایی همچون عربستان (01/ 3)، ترکیه (15/ 3)، هند (18/ 3) و امارات متحده عربی (96/ 3) عقب‌تر است.

مزایای هفت‌گانه

فصل اقتصاد - احمد طاهرخانی فعال حوزه ‌استارت‌آپ چندسالی است که از ظهور ‌استارت‌آپ‌های فعال در عرصه حمل مسافر می‌گذرد. اوبر که در حال حاضر در بیش از 600 شهر جهان فعالیت می‌کند در زمره ‌استارت‌آپ‌های سرآمد در این حوزه قرار دارد و در حال حاضر ارزشی بالغ بر 68 میلیارد دلار دارد و رتبه اول را از لحاظ ارزش در میان ‌استارت‌آپ‌های دنیا دارد. جالب آنکه رتبه دوم نیز به ‌استارت‌آپ دیدی چاکسینگ (Didichuxing) تعلق دارد که این شرکت نیز در زمینه جابه‌جایی مسافر در چین فعالیت می‌کند. ایران نیز شاهد ظهور و رشد ‌استارت‌آپ‌ها در این حوزه بوده است و توانسته به خوبی جای خود را بین عموم افراد جامعه باز کند. همزمان با ظهور این ‌استارت‌آپ ها، با مکانیزمی مشابه، کسب و کارهایی وارد حمل و نقل جاده‌ای کالا شدند.

استارت‌آپ‌های حمل‌و‌نقل

فصل اقتصاد - لجستیک و به‌طور خاص حمل و نقل کالا بر زنجیره تولید، توزیع و مصرف تاثیر غیرقابل انکاری دارد. اختلال در فرآیند حمل و نقل کالا و ناکارآمدی این بخش تاثیرات زیان‌باری بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

بحران ابرتورمی در پیش است؟

فصل اقتصاد - با اینکه در بسیاری از عوامل اقتصادی، وضعیت ایران و ونزوئلا مشابه همدیگر است، با این حال بدهی خارجی ایران بسیار اندک و 11 میلیارد دلار است. همین عامل نیز موجب خواهد شد اقتصاد ایران از وقوع پدیده ابرتورم و فروپاشی اقتصادی در امان بماند.

سلسله‌جبال اقتصاد

فصل اقتصاد - زمانی که نابرابری پایین باشد و فرصت‌ها برای همه در دسترس، آن‌گاه تصمیمات اخلاقی ترجیح می‌یابد و «زندگی نیک» ارسطویی (امریکایی‌ها به این زندگی می‌گویند «رویای امریکایی») معنا پیدا می‌کند. پیمان می‌فلاور که اولین سبد حکومتی مهاجران اروپایی در قاره امریکا بود یکی از مثال‌های ساده‌ای است که از طریق «فرصت» آفریده شده.

پلت‌فرم‌های مدرن

فصل اقتصاد - مارسل ادی مدیوم نیمی از کل پولی که در سال 2020 صرف تبلیغات در جهان می‌شود برای تبلیغات آنلاین هزینه خواهد شد، به این معنا که سهم بازار این شکل از تبلیغات تا دو سال دیگر با سهم تبلیغات آفلاین یعنی در تلویزیون، مجلات، روزنامه‌ها و بیلبوردها برابر می‌شود. در سال‌جاری میلادی سهم تبلیغات آنلاین از کل بازار تبلیغات جهان، 44 درصد معادل 227 میلیارد دلار است و در سال 2020 این رقم به 50 درصد معادل 291 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

الگوسازی در ذهن مخاطبان

فصل اقتصاد - لوسی هاندلی سی ان بی‌سی در سال‌های اخیر ابزارهایی که در اختیار شرکت‌های رسانه‌ای بوده و از آنها برای تبلیغ یک محصول یا خدمت یا معرفی یک مفهوم استفاده می‌کنند افزایش یافته است. در واقع همزمان با پیشرفت علم در شاخه‌های مختلف، شرکت‌های یادشده برای رسیدن به هدف خود یعنی متقاعد کردن مخاطب به خرید، از این پیشرفت‌ها بهره برده‌اند و اکنون نه‌تنها از شیوه‌های سنتی یافتن و متقاعد کردن مشتری استفاده می‌شود، بلکه از برخی ابزارهای پیشرفته برای درک عادات خرید مشتری بهره برده می‌شود تا نه‌تنها شکل تبلیغات مناسب‌تر شود بلکه تولیدکنندگان کالا و خدمات درک بهتری از علایق و نیازها و رفتار مشتری پیدا کنند.

پازل جست‌وجوی اینترنتی

فصل اقتصاد - دایسوکه واکابایاشی نیویورک تایمز در سال‌های اخیر تغییرات بزرگی در صنعت تبلیغات ایجاد شده و به باور کارشناسان این حوزه، روند تغییرات ادامه پیدا خواهد کرد. پیش بینی شده ارزش بازار صنعت تبلیغات تا سال 2020 به حدود 600 میلیارد دلار خواهد رسید و نکته مهم این است که سهم بخش تبلیغات از تولید ناخالص داخلی در کشورهای توسعه‌یافته بسیار بالاتر از اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه است. مسلما رونق صنعت تبلیغات و استفاده از روش‌های نو و فناوری‌های پیشرفته در ارائه آگهی، تاثیرات مثبت فراوان برای اقتصاد در بر دارد.

رمز موفقیت در بازار

فصل اقتصاد - مایکل تسنر فوربس در سال‌های اخیر پیشرفت در حوزه‌های مختلف فناوری بسیار سریع‌تر شده و امروزه همه چیز در حال دیجیتالی شدن است. سرگرمی‌ها، بهداشت و درمان، خدمات فروش املاک، بانکداری و حتی ارزها همگی حوزه‌هایی هستند که به سمت دیجیتال شدن رفته‌اند. البته این تحول طبیعی است، زیرا برای مثال در آمریکای شمالی حدود 90 درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند و استفاده از ابزارهای پیشرفته ارتباطی هر روز بیشتر می‌شود.

اقتصاد تبلیغات

فصل اقتصاد - در سال‌های اخیر صنعت تبلیغات نقش بزرگ‌تری در رونق اقتصادهای بزرگ داشته زیرا این صنعت به معرفی محصولات و خدماتی که شرکت‌ها تولید می‌کنند، می‌پردازد و اگر نقص‌هایی در فعالیت شرکت‌های تبلیغاتی وجود داشته باشد، عملا زحمات شرکت‌های تولیدکننده به نتیجه موردنظر نمی‌رسد. روندهایی که در چند سال اخیر در صنعت تبلیغات مشاهده شده نشان می‌دهد شرکت‌های تبلیغاتی به سمت حضور گسترده‌تر در فضای دیجیتال حرکت کرده‌اند و این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

گام مثبت دولت در صنعت پتروشیمی

فصل اقتصاد - حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در یادداشت خود به حذف قیمت‌های دستوری فروش محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس کالا پرداخته و این سیاست دولت را یک گام مثبت ارزیابی کرده است.

گرانی دلار چگونه سرنوشت بانک‌ها را تغییر داد؟

فصل اقتصاد - افزایش دلار به افت سرمایه بانک‌ها منجر شده است. عامل کفایت سرمایه در فعالیت‌های بین‌المللی بانک‌ها مؤثر است درحالی‌که با گرانی دلار ارزش سرمایه بعضی از بانک‌های ایرانی به زیر یک میلیارد دلار رسیده است. در چنین شرایطی ادغام یک ضرورت به نظر می رسد.

سرمایه‌داری در دام خود

فصل اقتصاد - شومپتر موافق مارکس بود که سرمایه‌داری سقوط می‌کند و سوسیالیسم جایگزینش می‌شود، اما با انقلاب پرولتاریا مخالفت می‌کرد و فروپاشی سرمایه‌داری را به دست خود این نظام و به صورت تدریجی صورت‌بندی می‌کرد. این همان جایی است که شومپتر به جای مارکس به داروین نزدیک می‌شود و به شکلی از نظریه «تکامل» در جوامع بشری دامن می‌زند.

در فضیلت انبارداری

فصل اقتصاد - مرتضی نویدی کارشناس اقتصادی هر روز خبر می‌رسد که انبارهای متعددی در گوشه و کنار کشور کشف و ضبط می‌شوند و صاحبان کالای انبار شده، به جرم احتکار‌ به‌عنوان عاملان گرانی و کمبود کالا معرفی می‌شوند. نیروی انتظامی با کمک سازمان تعزیرات حکومتی و سایر نهادهای ذی‌ربط تلاش خالصانه و فعالیت بی‌وقفه‌ای در این خصوص دارند و به وظیفه خود به خوبی عمل کرده و انبارهای زیادی را از انبارهای سایز کوچک درحد یک فروشگاه سوپرمارکت گرفته تا انبارهای بزرگ عمده‌فروشان و بازرگانان، به دلیل احتکار کشف و ضبط کرده، کالاهایشان را مصادره و در بازار به حراج می‌گذارند. اما متاسفانه اثری از کاهش تورم در سطح جامعه از سوی مردم احساس نمی‌شود. در اینجا دوسوال اساسی قابل طرح است که در ادامه پاسخ این سوالات را نیز خواهیم گفت.

رگه‌های پوپولیسم در سیاست‌گذاری

فصل اقتصاد - امیرحسین خالقی پژوهشگر توسعه آدام اسمیت در سخنی مشهور گفته است که حس خیرخواهی و بشردوستی قصاب و نانوا نیست که غذای ما را تامین می‌کنند، توجه آنها به نفع خودشان است که باعث این کار می‌شود. ما از صفات انسانی آنها سخن نمی‌گوییم، بلکه سخن از خودخواهی آنهاست.

احتکار

فصل اقتصاد - چند ماهی است که اقتصاد کشور شرایط بی‌ثباتی را تجربه می‌کند و پیگیری اخبار درباره قیمت کالاهای مختلف به بخش ثابتی از زندگی روزمره مردم بدل شده است. در همین مدت، سخنرانی‌ها و اعلام نظرهای مختلف مسوولان نیز نتوانست تاثیری بر کاهش عمومی قیمت‌ها در بازارهای موازی داشته باشد و استفاده از قوه قهریه به یکی از آخرین ابزارهای دولت برای کنترل آشفتگی تبدیل شد.

اخبار خواندنی

تورم و تنبیه

پرسش کلیدی از دکتر راغفر!

ساز و کارهای مخرب در اقتصاد ایران

کارآیی سیاست‌گذاری

اجلاس سران در تهران، همکاری دوجانبه و همگرایی منطقه‌ای

حمل هوایی بار و موافقتنامه داوری

شوک ترامپ در پیش است

تهدید دو کسری بزرگ

تغییر ساختار تجارت جهانی

استمرار یک دهه رشد اقتصادی؟

نقش آمریکا دراقتصاد جهان

ضرورت استفاده از مطالعات دانش‌آموختگان علوم شهری

در منو چه داریم؟ آینده غذا، همین‌جا در واقعیت افزوده!

3 نکته درباره ستاد تنظیم بازار و قیمت خودرو

افتتاح 3 طرح پتروشیمی، نقطه عطفی در صنعت نفت است

اهمیت افتتاح 3 طرح پتروشیمی با حضور رئیس‌جمهور

“جلسه بازی” برای اقتصاد چه حاصلی داشته است؟

فقدان نگاه راهبردی

از «نظریه» تا «عمل»

عملکرد یک‌ساله پارلمان شهری

یکبار برای همیشه

منطقه آزاد اینچه برون عامل توسعه تجارت با آسیای میانه

در تله‌ رفتارهای کوتاه‌مدت گرفتار نشویم

پیش‌بینی آینده بازار مسکن با تعیین تکلیف نرخ بهره

رویایی متفاوت

اجرایی شدن ادبیات پوپولیستی "فریدمن ایسم" های وطنی

حاکمیت رفتارهای هیجانی در بازار مسکن

گرانی، آفت رونق کوتاه مدت بازار ملک

برنامه سوالات ادواری

نگاه متفاوت سیاسیون

استمرارطلبی در برنامه‌های اقتصادی

سیاست ابتر!

پاسخگویی رئیس‌جمهور

نظام چندگانه ارزی و رانت چندجانبه

دردسرهای تازه فعالان حوزه دارو

ضرورت محاکمه نفوذپذیران

درس‌هایی همگانی

راهکارهای مقطعی چاره‌ساز بازار خودرو نیست

نگاه اقتصادی به تصمیمات سیاسی

چهار خطای استراتژیک در شرایط تحریم

آلمان؛ بازنده بزرگ

مقصد بعدی کجاست؟

کارت بازی ترامپ

صنعت خودرو پس از جنگ تجاری

دایره اختصاص ارز 4200 تومانی کوچک‌تر شود

هزارتوی مشکلات شرکت‌های هواپیمایی

نظم جهانی آقای شی: ژوئیه 2024

بحران بانکی ریشه در نبود نظارت دارد

همتی، محافظه‌کاری با صدای بلند

هزینه‌های پیش روی بانک مرکزی

عبرت از تجارب پیشین

ضرورت تدوین بسته جامع

تقاضای وام 17 برابر عرضه

بازتعریف مکانیزم‌های تامین مالی

قانون اشتغال روستایی

آیا دولت حامی بازار سرمایه است؟

اجرای قانون بانکداری بدون‌ربا زیرساخت‌های بانکداری‌اسلامی را فراهم می‌کند

همفکری دولت و بخش خصوصی

یادآوری 3 نکته درباره کارت بازرگانی

آمادگی دولت برای برقراری ارتباط سیستماتیک با بخش خصوصی

شروط موفقیت بسته‌های حمایت از تولید

ضعف در رابطه با حاکمیت

غلبه تدبیر بر عوام فریبی در روزهای پرهیاهو

تاملی بر گرانی،بحث برانگیزترین چالش اقتصادیِ کشور

اقتصاد، دولت و اقتصاد‌دانان

آداب استیضاح

باخت در افکار عمومی؟

انسداد منافذ در قانون‌گذاری

شفافیت در پارلمان

اقتصاد آزاد نسخه‌ای که فقط برای ما پیچیده شد!

گرانی ارز را چگونه باید تحلیل کرد؟

4 رویدادی که می‌تواند شرایط تحریم را تغییر دهد

مردم هم از پاسخ رئیس‌جمهور قانع نشدند

سیاست‌گذاری ضربتی!

علم اقتصاد و پاسخ‌های رئیس‌جمهور

تاثیر دوگانه ارز

هیجانات زودگذر

ارزش‌گذاری در دوران جدید

شوک نامتقارن به شرکت‌ها

تاثیر تحریم‌ها بر صنایع بورسی

معجزه پولی با هنرمندی بانک مرکزی

چرا دولت الکترونیک شکل نمی‌گیرد؟

3 نکته درباره سپرده های ارزی

درخواست تغییر، جابه‌جایی یک فرد نیست

نقش مالیات در مدیریت چرخه‌ تجاری

ضرورت ترمیم کابینه با متخصصین اقتصاد جنگ

ضرورت ایجاد سامانه مدل ریسک ارزی

التهابی که زود فروکش کرد

سیاست اقتصاد مسکن در دوره تحریم؟

بازار دوم؛ شفافیت در معاملات

گام‌هایی برای بهبود سیاست ارزی

بازار دوم؛ راهکارهای چهار‌گانه

بازار دوم؛ انتخاب یا الزام؟

بازار ثانویه ارز

حال واردکنندگان نازنین دارو چون است؟

دولت و فرصت تفویض قدرت در اقتصاد

میله را محکم‌تر بگیریم!

تصمیم بزرگ اینستاگرام

صاحبان کسب‌وکار در مسیر استفاده از ارزهای دیجیتال

امکان معجزه پولی

افزایش آگاهی عمومی

تهدید اژدهای زرد

ترمز رشد اقتصادی

بازدهی 30 برابری

اقتصاد محیط زیست

بحران ارزی؛ علل و راه‌های برون‌رفت

خطر دولت بزرگ برای بخش خصوصی

بازگشت دشوار تعادل به اقتصاد

8 دلیل برای از هم‌گسیختگی فضای کسب‌وکار کشور

بی‌میلی دولت‌ها به حضور موثر بخش‌خصوصی، علت ناکارآمدی اقتصاد

بیکاری لوکس

تغییر شتاب‌زده سود بانکی شرایط را بدتر می‌کند

سوار بر ترنِ خورشیدی

اعتمادسازی، الزام اول سپرده گیری ارزی

جای خالی «بورس کالا»

ریشه‌های شکست مداخلات دولت

انتقال نامتقارن قیمت‌ها

شهریور شلوغ بهارستان

مغالطه مخالفان اقتصاد آزاد

تاریخ جنگ اقتصادی

هدف‌های هوشمند؟

از «پریکلس» تا «پیونگ‌یانگ»

اثربخشی تحریم‌ها

سیاست‌های ارزی و ارزش پول ملی

نیما و بازار ارز

هزینه سیاسی‌نگری خطی: انزوای اقتصاد ایران

اثر اصلاح بند 5 مصوبه ارزی بر بازار سرمایه

آیا جنگ تجاری رشد اقتصادی جهان را متوقف می‌کند؟

دلیل منطقی جهت اخذ مجوز برای تجمعات

«اهلیت حرفه‌ای»؛ حلقه مفقوده اقتصاد

نیما و بازار ارز

الگوهای جهانی بودجه‌ریزی

چهار کانال جدید درآمدزایی

تجدید ارزیابی عوارض شهری

تامین مالی در شهرداری‌ها

پیشنهاد یک بسته حمایتی برای مسکن

نقدی بر یک فُرمالیسم حقوقی

بخش خصوصی برخلاف اقتصاد دولتی، تحریم پذیر نیست

مخالف تمام‌قد کینز

4 درخواست بانک‌ها که باید در اولویت قرار بگیرد

حاشیه‌سازی برای فراموشی متن

جای سکه‌های مردم امن است

ترمیم کابینه به جای استیضاح

سایه جنگ تجاری

اهداف مجازی مسابقات

استارت موتور گردشگری

میراث سخت، میراث نرم

اقتصاد بازی‌های آسیایی

اقتصاد پولی

وضعیت دارو نگران‌کننده نیست؟

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
  • حضور فعال گروه رسانه ای فصل اقتصاد و فصل تجارت در نمایشگاه