یادداشت و مقاله

پارادوکس در اقتصاد پنهان

فصل اقتصاد - متاسفانه به دلایل مختلفی که در کشور وجود دارد کالاهای تولید داخل کالاهای گرانی هستند. حتی کالاهایی که عمدتا به آنها یارانه تعلق می‌گیرد مثل محصولات کشاورزی که تقریبا آب برای آنها رایگان است و از پرداخت مالیات معاف هستند و این‌همه یارانه نیز به خاطر استراتژیک بودن این دست کالاهاست، در برخی موارد با کالاهای مشابه خارج از کشور تفاوت قیمت دارند و همین موضوع هم موجب شده بخشی از قاچاق مربوط به محصولات کشاورزی باشد. اگر تنها با ابزارهای حمایتی تعرفه‌ای، قاچاق میوه را کنترل نکنیم، این میوه‌های خارجی باز

چرا گردشگری سلامت سردرگم است؟

فصل اقتصاد - گردشگری سلامت اکنون بیش از هر چیز به همسویی سازمان های ذی مدخل و تصمیم گیر در این حوزه نیاز دارد و مهم تر اینکه بهتر است بخش خصوصی به عنوان متولی گردشگری سلامت به سهم بیشتری از دایره تصدی گری این بخش برسد.

افزایش خلاقیت تیم به کمک ذهن آگاهی

فصل اقتصاد - فضای غالب شرکت‌های امروزی، کارمندان را به سمت روال‌های تکراری سوق می‌دهد، درحالی‌که ایده‌های ...

نکاتی برای مدیریت بهتر فشار کاری

فصل اقتصاد - فشار کاری به دلایل مختلف روند افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با برخی اقدامات می‌توان بهترین عملکرد را در این ...

مسکن پیشگام شبیه طرح بلوک‌بندی بارسلون

فصل اقتصاد - «طرح تامین مسکن در شهر تهران» با عنوان طرح «پیشگام» برای اجرا در بافت فرسوده به عنوان یکی از اقدامات دولت و شهرداری در جهت نوسازی و بهسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده مطرح شده است.

گاو شیرده احزاب

فصل اقتصاد - پاتریک کوکبورن ایندیپندنت سوال بسیار مهم درباره آینده عراق این است که آیا فساد در این کشور ویران‌شده در جنگ، از میان خواهد رفت؟ پاسخ این سوال از دید بسیاری از کارشناسان منفی است؛ زیرا با آنکه صحبت از اصلاح ساختارهای سیاسی و اقتصادی می‌شود اما شبکه‌های فساد و رانت از سال‌ها قبل در این کشور وجود داشته‌اند و ریشه‌های عمیقی دارند وتعداد زیادی از مقامات و احزاب نیز به فساد آلوده هستند.

برنامه سوسیالیستی یا کاپیتالیستی؟

فصل اقتصاد - مارتین مناچری ترید عربیا اکنون که جنگ سه ساله با داعش در عراق تقریبا به پایان رسیده، وقت برنامه ریزی برای بازسازی تمام زیرساخت‌ها و نه فقط زیرساخت‌های نفت و گاز، فرا رسیده است. سرمایه‌گذاران خارجی معتقدند اقتصاد عراق فرصتی عظیم و منحصر به فرد برای سرمایه‌گذاری است و ویژگی‌های این کشور از جمله غنی بودن از ذخایر نفت، جمعیت نسبتا زیاد، همسایگی با کشورهای پرجمعیت و غنی و میزان بالای ذخایر ارز خارجی سبب می‌شود، روند بازسازی این کشور با سرعت بیشتری نسبت به دیگر کشورهای دارای شرایط مشابه انجام شود.

سرنوشت ونیز خاورمیانه

فصل اقتصاد - عارف محمد رویترز چند روز پیش ناآرامی‌هایی در برخی شهرهای جنوب عراق به ویژه بصره و نجف مشاهده شد و کارشناسان درباره علت این ناآرامی‌ها و آینده آن دیدگاه‌های مختلفی مطرح کردند. با پایان جنگ در عراق بسیاری از مشکلاتی که برای مدت‌ها فراموش شده بود، بار دیگر مورد توجه مردم قرار گرفته است، به ویژه در بصره که از لحاظ منابع انرژی بسیار غنی است مردم می‌دانند که درآمد دولت عراق عموما از این منابع تامین می‌شود. اما سطح استاندارد زندگی آنها بسیار پایین است. در واقع تظاهرات مردم در روزهای گذشته در اعتراض به خدمات بسیار ضعیف دولتی و نیز فساد مالی حاکم در عراق بوده است.

شکست توسعه پس از جنگ

فصل اقتصاد - اریکا سولومون فایننشال تایمز جنگ سه ساله با داعش در عراق تقریبا پایان یافته، اما واقعیت این است که این کشور با چالشی بزرگ‌تر روبه‌روست و آن، بازسازی یک اقتصاد نابسامان و نابود شده است. از سال 2003 یعنی زمان حمله آمریکا به عراق، این کشور با موج‌های مختلف خشونت و ناآرامی‌های گسترده روبه‌رو بوده و سیاستمداران و فعالان اقتصادی می‌گویند توانایی دولت در غلبه بر مشکلات اقتصادی نظیر بیکاری و فقر، بهبود شرایط زندگی مردم که دچار وضعیت نابسامان هستند و نیز مبارزه با فساد، شرط بازگشت ثبات و رفاه به این کشور است.

ناآرامی‌های عراق

فصل اقتصاد - جنگ سه ساله با داعش در عراق مدت‌هاست تقریبا پایان یافته و اکنون دولت این کشور باید هر چه سریع تر به رفع مشکلات و سامان دادن به وضعیت وخیم اقتصادی اقدام کند. در دوران جنگ با داعش دولت این بهانه را داشت که اولویت اصلی از میان بردن این گروه است اما اکنون وضعیت تغییر کرده است.

بحران بی همتا

فصل اقتصاد - شرایط امروز اقتصاد ایران قابل مقایسه با شرایط گذشته است؟ بحران امروز مشابه بحران دیروز است؟

ضرورت پرهیز از تصمیمات هیجانی در حوزه مسکن

فصل اقتصاد - بخش مسکن از اواسط سال 1392 تا ماه‌های پایانی سال 1396 از یک طرف بنا به دلایلی همچون رکود در کل اقتصاد، نرخ بالای سود بانکی و جذب بخش قابل‌توجهی از نقدینگی ازسوی بازار پول، حجم زیاد خانه‌های خالی و قفل شدن منابع مالی در این خانه‌ها و... با کاهش در حجم فعالیت‌های واقعی و ساخت‌و‌ساز مواجه شده بود و از طرف دیگر با کنترل انتظارات تورمی، شاخص‌های قیمتی در بازار خرید و فروش مسکن و اجاره با ثبات نسبی مواجه

اشتباهات رایج در دیجیتال مارکتینگ

فصل اقتصاد - رعایت کردن برخی نکات ساده در تعیین استراتژی بازاریابی برند نه تنها هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش ...

تعادل بزرگ هند

فصل اقتصاد - هند یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است که طی دو دهه اخیر مسیری را طی کرده که چین اندکی زودتر آغاز کرده بود. با همه اینها از یک سو اعداد و ارقام مربوط به حجم بالای واردات این کشور و از سوی دیگر مداخله شدید دولت در اقتصاد شاید برای تمام جهان علامت سوالی بزرگ باشد که در این یادداشت به عواقب آن خواهیم پرداخت.

سوداگر فرش تعیین تکلیف ارزی نکند

فصل اقتصاد - سیف الله یزدانی آغاز جنگ اقتصادی ایران با آمریکا و اذناب منطقه ایش،کشور را در شرایطی قرار داده است که باید سیاست‌ها و برنامه‌های ویژه ای را برای مقابله با این جنگ اقتصادی ناخواسته اتخاذ نماید.

ریسک‌های سمت عرضه و تقاضا

فصل اقتصاد - دکتر سلمان خادم‌المله عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران رویدادهای مرتبط با سیاست خارجی و تصمیم‌گیری‌های بعضا نادرست و بی‌موقع داخلی منجر به افزایش قیمت ارز در چند ماه اخیر شد. افزایش قیمت ارز و به تبع آن افزایش قیمت دارایی‌های مرتبط با آن و میل به به‌روز کردن ارزش دارایی‌ها متناسب با کاهش ارزش پول ملی و حرکت بخشی از نقدینگی به سمت بازارهای رقیب و از جمله بازار مسکن، در چند ماه گذشته منجر به افزایش قابل‌توجه قیمت ملک در کشور (نسبت به دوره‌های قبلی) شد. افزایش تقاضای مصرفی (برای جابه‌جایی ملک موجود با ملک مناسب‌تر) و تا حدودی تقاضای سرمایه‌گذاری مسکن (نسبت به دوره‌های قبلی) به دلیل بالا رفتن جدی قیمت‌ها همراه با آغاز نشانه‌های رکود و کاهش حجم معاملات شده است.

بازار مجازی معاملات

فصل اقتصاد - فردین یزدانی مدیر بازنگری طرح جامع مسکن آمارها و نشانه‌ها حکایت از آن دارد که بازار مسکن پس از چند سال رکود از نیمه دوم سال گذشته جذاب شده است. قیمت‌ها رشد یافته و مهم‌تر از آن در مقاطعی معاملات هم افزایش پیدا کرده است.

ضرورت تصمیمات فرابخشی

فصل اقتصاد - دکتر حامدمظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه‌و‌شهرسازی بخش مسکن از اواسط سال 1392 تا ماه‌های پایانی سال 1396 از یک طرف بنا به دلایلی همچون رکود در کل اقتصاد، نرخ بالای سود بانکی و جذب بخش قابل‌توجهی از نقدینگی ازسوی بازار پول، حجم زیاد خانه‌های خالی و قفل شدن منابع مالی در این خانه‌ها و... با کاهش در حجم فعالیت‌های واقعی و ساخت‌و‌ساز مواجه شده بود و از طرف دیگر با کنترل انتظارات تورمی، شاخص‌های قیمتی در بازار خرید و فروش مسکن و اجاره با ثبات نسبی مواجه بود. به‌طوری‌که در این دوره، قیمت مسکن سالانه حدود 10‌درصد و شاخص اجاره بها حدود 13‌درصد افزایش یافته است. در صورتی‌که در بازه زمانی بلندمدت بین سال‌های 1370 تا پایان سال 1396 نرخ رشد سالانه اجاره بها و قیمت مسکن حدود 20‌درصد بوده است.

بسته پیشنهادی مسکن

فصل اقتصاد - «بدون شک دولت نباید تحت هیچ شرایطی در حوزه ساخت‌و‌ساز وارد شود، به عقیده من اگر قرار باشد عملکرد دولت با ساخت خانه اندازه‌گیری شود، دولت نباید حتی یک واحد خانه بسازد.» این اظهارنظر صریح وزیر راه‌و‌شهرسازی در مقابل پیشنهاد افرادی است که معتقدند به دلیل نوسانات شدید بازار مسکن نیاز است که دولت به‌صورت مستقیم ورود و مداخله کند. قرارگیری بخش مسکن و ساختمان در دوره نوسانات شدید قیمتی سبب شده از یکسو وضعیت برای متقاضیان مصرفی سخت شود، به‌طوری که گروهی از آنها به ناگزیر از ورود به بازار عقب‌نشینی کرده‌اند و از سوی دیگر منجر به حضور پررنگ متقاضیان سرمایه‌ای در بازار شده است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد برخلاف رشد پی‌در‌پی قیمت مسکن طی چندماه اخیر، حجم معاملات مسکن به دلیل بی‌ثباتی قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید متقاضیان، رو به کاهش است.

اخبار خواندنی

عوامل تأثیرگذار در موفقیت شبکه‌های اجتماعی

نکات مهم برای تصمیم‌گیری در مورد فرصت‌‌های شغلی

چگونه در مصاحبه شغلی، شخصیت حقیقی خود را به نمایش بگذاریم

رابطه ایران و اروپا از دریچه اقتصاد

خطاهای بازاریابی، برندسازی و تبلیغات در اینستاگرام / 4 اشتباه رایج در اینستاگرام که بازاریاب ها باید از آن اجتناب کنند

5 روش گرفتن عکس های شگفت انگیز برای ایجاد برند

تغییر برند ادوردز / برنامه گوگل راه اندازی ابزار تبلیغاتی جدید برای کسب وکارهای کوچک

راهکار‌هایی برای قیمت‌گذاری مناسب محصولات جدید

در گفت وگو با برایان مک آلیستر و رایان ویلیامز، کارآفرینان حوزه دیجیتال بررسی می شود / 3 مهارت فروش قدیمی که همیشه اثرگذار هستند

آیا اتحادیه اروپا رفیق نیمه راه می شود؟

پدیده ایمیل زدگی و راه های پیشگیری آن

میل چیمپ چگونه بر چالش های رشد خود غلبه کرد

استرس محرک چیست و چگونه از آن بهره ببریم

کارآفرینانی که برای کاهش هزینه‌های بهداشت و درمان تلاش می‌کنند

شناسایی کاهش عملکرد کارمندان و بهانه‌های متداول برای آن

آثار ثانویه تحریم‌ها بر اقتصاد ایران کدام است؟

قطب‌نمای توسعه؛ آینده‌نگری و همکاری با بلوک قدرتمند تجاری

مصوبه هیات دولت، تخلف در حوزه کارت بازرگانی را کاهش خواهد داد

ارزش پول ملی؛ درسی که آموخته نشد

تحریم‌های آمریکا؛ دشمنی با مردم ایران

تضمین تداوم صادرات نفت

آثار ثانویه تحریم‌ها

لنگر امنیتی در منطقه

مذاکرات ایران و اروپا

اقدامات افراد موفق برای غلبه بر شکست

مروری بر زندگی کوتاه و پر فراز و نشیب آلن تورینگ، پدر علم کامپیوتر

آموزش تدوین سند چشم انداز کسب و کار

چگونه همکاری بهتر برای کارمندان دیگر در شرکت باشیم

با تغییر وزرای اقتصادی اتفاق خاصی نمی‌افتد

کارمندان با بازدهی پایین را در روزهای ابتدایی شناسایی کنید

استخدام کارمندان بااستعداد دیجیتالی در شرکت‌های سنتی

15 مهارت ضروری برای بازاریابی محتوایی

هرآنچه باید در مورد تحول عرصه تبلیغات بدانیم / 5 تغییر تاثیرگذار روی تبلیغات دیجیتالی

علت ساخت زیردریایی «بی فایده» ماسک برای نجات فوتبالیست های تایلندی چه بود؟

تشخیص زمان بازطراحی وب سایت

مُسکنی برای کوتاه‌مدت

دوباره کاسبان تحریم؟

ابزارهای کنترل مصرف بنزین

دست نامرئی بازار در جیب چه کسی فرو می‌رود؟

گزارش تاخیر پروازها بازتاب عملکرد واقعی شرکت ها نیست

پول نقد یا وی‌چت؟

افشاگری یا شفافیت؟

بازار ملک نیازمند راهکارهای اورژانسی

پرداخت در وقت اضافه

به مجمع برویم؟

سیر نزولی دریافتی نقدی

حقوق سهامداران خرد

تقسیم سود در مجامع

چگونه در سخنرانی با سندرم ایمپاستر مبارزه کنیم

کلید خاموشی بحران

استرس در محیط کار همیشه بد نیست

مسائل مهم را به جای مسائل ضروری در اولویت قرار دهید

استراتژی فروشگاه‌های فیزیکی برای رونق فروشگاه‌های مجازی

معرفی استارتاپی فعال در زمینه هوش مصنوعی

جمعه مهمترین روز برای کسب موفقیت بیشتر در زندگی

افزایش شانس موفقیت کارآفرینی در سنین بالای چهل‌ سالگی

شهر مناسب برای راه‌اندازی استارتاپ چه ویژگی‌هایی دارد

نشانه‌های ضرورت پیووت در کسب‌وکار

فعالیت هایی در فضای کاری که تنها زمان را هدر می‌دهند

نشانه‌هایی از آماده نبودن مدیران برای استخدام مربی

سوءتفاهمی به نام مالیات

افزایش ترافیک سایت‌هایی که سئو بهینه ندارند

تحریم برای قطعه سازان خودرو سخت تر است یا قیمت گذاری؟

100 درصد واگذاری‌های دوماهه امسال به بخش‌خصوصی واقعی بوده‌است

مائده آسمانی برای سوداگران

برای چه می‌جنگیم؟

جنجال فهرست ارزی

11 ستاره در مستطیل سبز

سرپناه؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

ضرورت تسهیل کوچ اقشار ضعیف به مسکن مهر

پاک کردن صورت مساله

بورس از رویا تا واقعیت

الزامات موفقیت بازار جدید

فروش نفت خام به بخش خصوصی

تجارب عبرت‌آموز

تعدیل نیرو و چالش‌های روانی کارمندان پس از آن

مهم‌ترین انگیزه‌های رضایت شغلی کارمندان

فعالیت هایی در فضای کاری که تنها زمان را هدر می دهند

سوء تفاهمی به نام مالیات

چگونه احساس بهتری نسبت به شغل خود داشته باشیم

اشتباهات رایج سئو در کسب و کار های کوچک

مراحل ایجاد رفتار عادتی خرید در مصرف کنندگان / به مشتریان یاد دهیم که چطور، چگونه و تا چه زمانی از ما خرید کنند

استخدام نیروهای بهتر با آگاهی از تفکرات ناخودآگاه

چرا رهبران امروزی باید قدرت روایت‌ها را درک کنند

آزمون و خطا در نظام ارزی

بحران‌های شخصی کارمندان و راهکارهایی برای مدیریت

خطر در کمین جامعه روستایی

بخش خصوصی چگونه به حفظ برجام کمک می کند؟

آینده بازار نفت به چه سمت و سویی می‌رود؟

آن اقتصاددان ناجی

چرا توسعه نیافته‌ایم؟

منحنی نفت خام

هواوی انتظار تحریم ایالات متحده را ندارد

لطفا سخنان روحانی را تفسیر نکنید

پذیرش اختراعات بشری

تنش‌ها ادامه می‌یابد

وحشت اروپایی‌ها

اهداف سه‌گانه ترامپ

جنگ ارزی

سلاح چینی علیه تعرفه‌ها

راهکارهایی برای غلبه بر توقف رشد شرکت

نشانه‌های ضرورت پیووت در کسب‌وکار

شهر مناسب برای راه‌اندازی استارتاپ چه ویژگی‌هایی دارد

سکته تولید با قطع برق

طرح جامع صنعت طیور آنفولانزای مرغی را مهار می کند؟

تشخیص زمان بازطراحی وب‌ سایت

چه کسی باید تاوان خطاهای ارزی را بدهد؟

آیا نیازمند ایجاد یک تیم فروش هستید / 3 راهکار ساده برای افزایش تاثیرگذاری فروشندگان

کفه بقای برجام سنگین‌تر شد

نبرد گازی روس‌ها و امریکایی‌ها

یکی از خالقین اسپایدرمن در 90 سالگی فوت کرد

گزارش مالی ماهانه اچ تی سی ارائه شد؛ بیشترین کاهش درآمد در دو سال اخیر

روزهای شفاف اقتصاد و سیاست

نوشداروی اقتصاد ایران

از رویا تا واقعیت

فعالان مریخی، مدیران ونوسی

عبور از دیوار چهار لایه

بازتعریف استراتژی‌ها در بحران

آسیب‌شناسی استارت‌آپ‌ها

نگاهی به 20 برنامه نویس اثر گذار در تاریخ فناوری

افزایش شانس موفقیت کارآفرینی در سنین بالای 40 سالگی

5 روش برای افزایش قیمت ها بدون از دست دادن مشتریان

کمپین های اینترنتی در برابر آگهی های بازرگانی صداوسیما / آینده تبلیغات به چه سمتی می رود؟

عملکرد مالی LG در سه ماهه دوم 2018؛ سود ده اما ضعیف تر از حد انتظار

تولید و توزیع محتوا / 7 تاکتیک بی نظیری که ممکن است تا به حال به آنها فکر نکرده باشید

بسته سیاستی بازار مسکن

درس هایی از بدترین تبلیغات تلویزیونی تمام دوران ها

راهکارهای تعادل‌بخشی به بازار مسکن

تحولات کسب و کار که بهترین رهبران را نیز به چالش می‌کشد

شِنُفت اجتماعی چیست؟

جمعه مهمترین روز برای کسب موفقیت بیشتر در زندگی

معرفی استارتاپی فعال در زمینه هوش مصنوعی

استراتژی فروشگاه‌های فیزیکی برای رونق فروشگاه‌های مجازی

نام خود را روی برندتان نگذارید

چگونه بدون صحبت کردن به اعضای تیم انگیزه دهیم

7 شکل از بازاریابی محتوا

مدیریت بحران؛ تغییر تیم یا نگاه؟

جنگ با رسانه‌ها

انتخاب بین بد و بدتر

وعده‌های جذاب

پنج ابهام بزرگ

مسائل مهم را به جای مسائل ضروری در اولویت قرار دهید

آموزش بازاریابی دیجیتال، بخش نهم: راهنمای جامع ایمیل مارکتینگ

اشتباهات رایج سئو در کسب و کارهای کوچک

7 روش برای تطبیق محتوا با تلفن های همراه

خاموشی امروز نتیجه بی فکری های دیروز است

دلار هم مثل کبریت یک کالاست

تنها قانونی که در هر مذاکره باید رعایت کرد

استرس در محیط کار همیشه بد نیست

انزوای بخش خصوصی با وضع عوارض صادراتی بر مواد معدنی خام

آگهی ها

  • تامین اجتماعی
  • کرمان موتور
  • ایرانسل
  • بیمه البرز
  • سامسونگ
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان