یادداشت و مقاله

آزاد‌سازی نرخ ارز

فصل اقتصاد - مجید آبکار دانشجوی دکترای مالی دانشگاه تهران آمار گمرک کشور درخصوص صادرات غیرنفتی نشان می‌دهد که ارزش دلاری و مقداری صادرات در 9 ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش قابل توجه و چشمگیری داشته است. با وجود این، بررسی اطلاعات ماهانه صادرات غیرنفتی از ابتدای سال جاری تا آذر ماه 1397 حاکی از نوسانی بودن مقدار و ارزش صادرات در هر ماه است. آمار ارزش دلاری صادرات غیرنفتی در آذر ماه نشان می‌دهد که این رقم نسبت به ماه قبل، 56 درصد کاهش داشته و به 867/ 1 میلیون دلار رسیده است. طی روزهای اخیر بسیاری از تجار و فعالان اقتصادی مجرب درخصوص کاهش صادرات کشور و حتی توقف صادرات هشدار داده‌اند. در حالی که به نظر می‌رسد امروزه مهم‌ترین محدودیت صادرات غیرنفتی کشور تحریم‌های آمریکا و یافتن بازار هدف برای فروش محصولات باشد، اما فعالان بازار دلیل کاهش صادرات خود را نه عوامل خارجی بلکه عوامل داخلی می‌دانند؛ سیاست‌ها و بخشنامه‌های ارزی دولت!

محیط لجستیک تجاری

فصل اقتصاد - دکتر میرعبدالله حسینی عضو هیات‌علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی گزارش حاضر عملکرد لجستیک تجاری ایران‌و مولفه‌های شش‌گانه آن را برای مقاطع دو سالانه از 2007تا 2018 ارزیابی‌ کرده و محدودیت‌‌های سیاستی آسیب‌زای پیش‌رو را یادآوری می‌کند. نتایج‌ مطالعه به‌شرح زیر است:

خزان درآمدی در پاییز

فصل اقتصاد - دکتر حسن ولی‌بیگی کارشناس اقتصاد دولت یازدهم در شرایطی سکان کشور را به دست گرفت که با مشکلات عدیده‌‌ای همچون تحریم‌های بین‌المللی، تورم بالا و کاهش صادرات غیرنفتی و... روبه‌رو بود. صادرات غیرنفتی که تا سال 1390 روند صعودی را طی می‌کرد در سال‌های 1391 و 1392 با رکود مواجه شد و کاهش حدود 2 میلیاردی را تجربه ‌کرد. با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و برخی گشایش‌ها در حذف محدودیت‌های صادراتی به‌ویژه در فرآورده‌های نفتی، ارزش صادرات کشور در سال 1393 (افزایش 36 درصدی در میعانات گازی و 32 درصدی در پتروشیمی) افزایش 7/ 18 درصدی را تجربه کرد. انتقال کالاها به سمت بازارهای اروپایی تحولی بود که در حال وقوع بود. سهم کشورهای اروپایی مجددا رو به افزایش گذاشت و از 2/ 4 درصد در سال 1392 به 4/ 5 درصد به زیان کشورهای آسیایی افزایش یافت و این به مفهوم متنوع‌تر شدن بازارهای صادراتی و حرکت به سمت بازارهای توسعه‌یافته‌تر بود (فارغ از نوع کالاها).

سرعت‌گیر مقرراتی

فصل اقتصاد - مظفر علیخانی معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران صدور بیش از 50 بخشنامه طی ماه‌های اخیر از سوی بانک مرکزی و وزارتخانه‌های اقتصادی باعث بی‌ثباتی سیاست‌های ارزی و تجاری کشور شده، به نحوی که تغییر سریع این سیاست‌ها تضعیف قدرت پیش‌بینی تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان را درپی داشته است. همین مساله اختلالات عدیده‌ای در طیف وسیعی از فعالیت‌ها از تهیه نهاده‌های تولید تا صادرات برای فعالان پدید آورده است.

بوروکراسی در صادرات

فصل اقتصاد - داستان از آنجا آغاز می‌شود که سیاست‌های اقتصادی طی سال‌های گذشته، بازار ارز را در دی ماه سال 1396 ملتهب کرد. خروج آمریکا از برجام نیز تکمیل‌کننده سیاست‌های مخرب شد تا در نتیجه تورم و هیجانات موجود در انتظارات اقتصادی، قیمت ارز به شدت افزایش یابد. دولت در شرایط بی‌ثباتی در بازارهای ارز و طلا که ناشی از انتظارات منفی نسبت به سیاست‌های داخلی و کاهش درآمدهای ارزی دولت به‌دلیل تحریم نفتی بود، سعی داشت تا سیاست‌های ارزی خود را سامان دهد.

ایران باید سرآمد باشد

فصل اقتصاد - حسین سلاح ورزی، نائب رئیس اتاق ایران در یادداشت خود به حال این روزهای ایران اشاره کرده و نوشته است: مردم از کسب‌وکار کم رونق و کاهش قدرت خرید و البته فشارهای خارجی ناراحت‌اند اما بااین‌همه، ایرانیان میهن‌دوست و دلسوز به این سرزمین باستانی می‌خواهند روزهای شاد و سربلند برای کشورشان را فراهم کنند.

گام‌های علمی یک زن برای مبارزه با فقر

فصل اقتصاد - مشکل فقر در جهانِ در حال توسعه، مشکلی بسیار وسیع و گسترده است که پایان بخشیدن به آن کار هرکسی نیست. به‌علاوه نمی‌توان به راحتی راهکارهایی برای مبارزه با آن پیدا کرد. دست‌های خَیِر بسیار است، در بسیاری از کشورها، افراد خارجی به کمک می‌آیند. اما باز هم شاهد فقر هستیم. اینجاست که دافلو می‌پرسد چطور می‌توان با این فقر به شیوه‌ای موثر مبارزه کرد. هرچه تلاش‌ها برای کمک به فقرا بیشتر شده، ناکامی‌ها هم بیشتر شده‌است. گویی این کمک‌ها به چاه ویل سرازیر می‌شود.

رابطه تجاری ایران و ایتالیا چگونه پیش می رود؟

فصل اقتصاد - ما در این سوی جهان به فروش نفتمان نیاز داریم اما برای ایتالیا هم راحت نیست که تنظیمات پتروشیمی ها و پالایشگاه هایش را تغییر دهد و به جای ایران از کشور دیگری نفت بخرد.

معمای تسعیر ارز

فصل اقتصاد - مجتبی شهبازی کارشناس بازار سرمایه نمادهای گروه بانکی در حالی چند وقت اخیر با اقبال بازار همراه شده و حجم معاملات آن به نوعی در صدر گروه‌های مختلف بازار قرار گرفته است که کماکان ابهامات در خصوص میزان سود و زیان بنگاه‌های این گروه بسیار زیاد است. آنچه مشخص است این روزها ابهام در خصوص نمادهای گروه بانکی با استقبال بازار روبه‌رو شده است.

افسانه قیمت اسمی

فصل اقتصاد - حسن کاظم‌زاده کارشناس بازار سرمایه نگاه سرمایه‌گذاران بورسی اکنون به سمت خرید سهام نمادهای بانکی جلب شده که در بررسی دلایل توجه سهامداران و سرمایه‌گذاران به خرید سهام مزبور، می‌توان جهات مختلفی را مدنظر قرار داد. در این میان ناگفته پیداست در بورس‌های مختلف سهم یک شرکت یا گروهی از شرکت‌های مشابه به دلایل مختلف از جمله دلایل بنیادین، روند حرکتی قیمت، انتظارات از رویدادهای آتی، شایعات و... مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین منظور در این مطلب تلاش شد، عمده دلایل مورد توجه قرار گرفتن سهام گروه بانکی مرور شود.

شش‌ضلعی ابهام

فصل اقتصاد - بهزاد گلکار کارشناس بازار سرمایه به‌نظر می‌ر‌سد اشتیاق به خرید سهام نمادهای گروه بانکی فعال در بازار سهام بیش از آنکه دلایل بنیادی داشته باشد، ناشی از هیجان بازار و خوش‌بینی‌های فعالان بازار سرمایه نسبت به نحوه تسعیر منابع ارز و تجدید ارزیابی دارایی‌های بانکی باشد.

سهام بانک‌ها در بورس

فصل اقتصاد - نمادهای گروه بانکی از ابتدای آذرماه با اقبال سرمایه‌گذاران و خریدهای پرحجم روبه‌رو شد. امری که سبب شد تا حجم معاملات این صنعت به نوعی در صدر گروه‌های مختلف بازار سرمایه قرار گیرد. به‌طوری‌که میانگین ارزش معاملات روزانه گروه بانکی، حدود یک پنجم از کل معاملات روزانه بازار سهام را به خود اختصاص داد.

توسعه فرمایشی

فصل اقتصاد - پدرام سلطانی

تجربه اخذ عوارض از بزرگراه‌ها در کلانشهرهای جهان

فصل اقتصاد - موضوع دریافت عوارض تردد در معابر شهری، چند سالی است که در مقاطع زمانی مختلف توسط مدیران شهری تهران مطرح و مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی قرار گرفته است.

الیگارشی ورزشی

فصل اقتصاد - استلیوس کولوگلو / یوراکتیو فوتبال مانند بسیاری از ورزش‌ها می‌تواند نیرویی برای تحقق اهداف مثبت نظیر ایجاد دوستی بین کشورها و تقویت ارزش‌های انسانی و حاکمیت دموکراسی باشد؛ اما همچنین از آن می‌توان به‌عنوان ابزاری برای پنهان کردن برخی از بدترین رویه‌ها و اقدامات در جامعه از جمله فساد مالی و پولشویی بهره برد تا فعالیت‌های غیرقانونی نمایان نشود. در چند دهه اخیر موارد متعددی از این نوع استفاده در کشورهای مختلف مشاهده شده و این نوع استفاده‌ها به تدریج جنبه‌های پیچیده‌تر پیدا کرده است.

بی اعتمادی گسترده به فیفا

فصل اقتصاد - گروه نویسندگان / سازمان شفافیت بین‌المللی متاسفانه فساد مالی و فوتبال، واژه‌هایی هستند که اغلب در ارتباط با هم به‌کار برده می‌شوند و به‌ویژه در بخش‌های تجاری فوتبال، موارد فساد مالی متعدد و زمینه‌های شکل‌گیری فساد در آینده فراهم است. فساد در معنای عام آن در بخش‌های مختلف فوتبال کشورها و نیز فیفا مشاهده شده است. از پرداخت رشوه برای متقاعد کردن یک باشگاه به بستن قرارداد با یک بازیکن تا رعایت نکردن مقررات به‌صورت عمد یا غیرعمد با هدف کسب سود مالی بالاتر از سوی بازیکنان باشگاه همگی جزو این موارد هستند. اما فساد در سطوح مختلف در جریان است و عموما در بازار پرسود نقل و انتقال بازیکنان رخ می‌دهد. شرایط در این بخش به حدی ناخوشایند است که تصور می‌شود خارج از رویه‌های فسادآلود کنونی امکان جابه‌جایی بازیکنان وجود ندارد و باشگاه‌ها صرفا از طریق همین رویه‌ها می‌توانند با بازیکن مورد نظر خود قرارداد ببندند. شفاف نبودن مقررات و آسان‌گیری، زمینه‌های بروز فساد را فراهم کرده و سبب بی‌اعتمادی به فیفا شده است.

برنده بزرگ جام‌های جهانی

فصل اقتصاد - کوشال آگراوال/ اینوستوپدیا فوتبال به‌عنوان پرطرفدارترین ورزش جهان که در بیش از 200 کشور بازی می‌شود، میلیاردها نفر طرفدار دارد. اوایل سده بیستم یعنی سال 1904 نیاز به نظارت، سازماندهی و توسعه فوتبال سبب شد فدراسیون بین‌المللی فوتبال یا فیفا تشکیل شود. فیفا اعلام کرده ماموریت این نهاد توسعه ورزش فوتبال در جهان برای همه است. فیفا یک سازمان غیرانتفاعی است که بخش اعظم درآمد خود را صرف توسعه فوتبال می‌کند. این درآمد حاصل سازماندهی و بازاریابی برای مسابقات بزرگ و بین‌المللی به‌ویژه جام‌جهانی فوتبال است که هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود.

تفکیک سیاست‌گذاری از تجارت

فصل اقتصاد - استفان سزیمانسکی/ گاردین در سال‌های اخیر موارد مختلف فساد در فوتبال کشورهای گوناگون مشاهده شده و بدون تردید موارد افشا شده فساد در مقایسه با کل موارد فساد بسیار کم است. فساد مالی و دیگر نمونه‌های فساد در فوتبال از جمله رویه‌های غیرقانونی که در انتقال بازیکنان، داوری و ... مشاهده می‌شود پدیده‌ای منفرد نیست که تنها با یک مجموعه اقدامات محدود بتوان آن را از میان برد. به نظر می‌رسد ضروری است تغییرات بنیادی در فدراسیون جهانی فوتبال یعنی فیفا صورت گیرد تا زمینه برای اصلاح رویه‌های غلط و فسادآلود در فوتبال کشورها و فدراسیون‌های فوتبال از میان برود.

فساد در فوتبال

فصل اقتصاد - بحث درباره وجود زمینه‌های فساد در فوتبال جهان به‌ویژه فدراسیون بین‌المللی فوتبال همواره مطرح بوده و نمونه‌های متعددی از این‌گونه اقدامات فسادآلود افشا شده است. 114 سال از آغاز به کار فیفا می‌گذرد و در این مدت طولانی، این سازمان تعداد کمی رئیس داشته و این واقعیت، پرسش‌هایی را درباره صحت رویه‌های انتخاب در این سازمان مطرح کرده است.

بهترین دوران مناسبات ایران و عراق در دوران تحریم‌

فصل اقتصاد - سید محمد صادق خرازی با اشاره به سفر محمد جواد ظریف نوشت:عراق می‌تواند دریچه مطمئنی برای کمک به کشور در دوران تحریم و کاستن از فشارهای مضاعف امریکا باشد.

اخبار خواندنی

تهران را چگونه باید اداره کرد؟

برگزیده مصاحبه‌‌های سال 2018 با موفق‌ ترین افراد شناخته‌شده

بودجه پر بحث پنتاگون

صف خرید تسلیحات آمریکایی

تجارت 400 میلیارد دلاری

توسعه یا نظامی‌گری؟

اقتصاد اسلحه

حذف چهار صفر اصلاحات روبنایی یا زیربنایی است؟

«پیمان‌سپاری ارزی» را تسهیل کنید، نه حذف

وزارت بهداشت به مدیریت اقتصادی نیاز دارد

بسته های سیاستی و بودجه های ناکارآمد

از امین‌الضرب تا بغض معاون اول

سفارتخانه یا تجارتخانه

همه علیه یکی، یکی برای همه

دافعه‌های سرمایه‌گذاری در تولید

شروط غیرمنصفانه در قراردادهای حمل و نقل هوایی

چرخه معیوب سرمایه‌گذاری

سیکل طولانی بازگشت نقدینگی

روش‌های نوین بنگاه‌داری

تامین مالی در صنعت خودرو

ضرورت حذف صفرها از پول ملی

جشن امین الضرب، گامی بزرگ برای تغییر یک فرهنگ

جایگاه اتاق‌های بازرگانی و الزامات آن

چهره‌های برگزیده سومین دوره مراسم امین‌الضرب

رشد استارت‌‌آپ‌ها ادامه دارد، هیجان اولیه فروکش کرده است

رسانه‌های مستقل و عاقبت نسیه‌ فروشی

اهرم بودجه در اقتصاد

مولفه‌های موثر بر افزایش تعداد مسکن ساخته شده در کشور، بیشتر از آنکه وابسته به آمار باشند،

معضل جهانی؛ راهکار محلی

خسارت 100 میلیارد دلاری

شیفت فصلی بارش‌ها

تغییرات اقلیمی

حذف چهار صفر از پول ملى

ماجرای صفرهای پول ملی

حذف چهار صفر، یک داستان تکراری و غیر فوری

جذب سرمایه‌های بزرگ در اولویت است

بودجه در مسیر تکذیب و توضیح

ماموریت پارلمان اقتصاد

تقویت دلار ادامه دارد؟

چراغ سبز جدید

شانس اندک یورو

هفته‌های سرنوشت‌ساز پوند

افق بازارهای ارزی

پیش‌بینی‌های آسیموف در مورد 2019؛ او نوستراداموس فناوری بود؟

Beam؛ استارتاپی برای رفع مشکلات افراد بی خانمان

گردشی در فضای کار اشتراکی سروکورپ؛ تجربه جهانی در قلب تجاری تهران

پیمان سپاری ارزی، دشمن توسعه صادرات در کشورهای همسایه

ضرورت تمرکز دولت بر انجام ماموریت‌ها و وظایف اصلی

تعادل کار و زندگی یک افسانه‌ غیرقابل دستیابی است

فروکش کردن یک موج غیرواقعی

اقتصاد ایران و سناریوی رشد

اثر مدیریت زمان برکاهش تبعات جنگ اقتصادی

عذر بدتر از گناه

توسعه اقتصادی با اهرم درآمدهای مالیاتی

رسانه‌ها، شایسته‌سالاری و پدیده آقازادگی

آیا مشکل دولت کمبود منابع است؟

اثر مدیریت زمان برکاهش تبعات جنگ اقتصادی

پوپولیسم و سرکوب قیمتی

بارون‌های راهزن

منافذ ثروت و قدرت

سنگربندی در برابر شفافیت

سلطان پروری

اژدهای محتاط ، فیل دمان و داستان ایران

یادی از سانچی

اتهام سنگین

افزایش معقول رشد درآمدهای مالیاتی در بودجه 98

چگونه روی توسعه منابع انسانی سازمان‌، سرمایه‌گذاری کنیم؟

وظایف دولت در قبال تورم فزاینده

تغییرات مهم اقتصادی و سیاسی در اولین هفته 2019

بودجه و فقر سیاستی

سهم صنایع غذایی در اقتصاد

علل تکرار مشکلات و اشتباهات

منوی تامین مالی

تجربه ایران در بازارهای بین‌المللی

گذار از نظام بانک پایه

اوراق قرضه شرکتی

بحران کاروشی چگونه جان کارمندان ژاپنی را می‌گیرد؟

چرا سیاستمداران اولویت‌های مردم را فراموش کرده‌اند؟

چالش تغییر رویه پرداخت «سود»

روندهای مورد انتظار برای بازاریابی دیجیتال در سال 2019

فیسبوک و سالی که با تغییرات زیرساختی الزامی در پیش دارد

چه انتظاری از عرضه اولیه سهام اوبر داشته باشیم؟

راه‌هایی برای دستیابی سریع به آرامش ذهنی

نخستین قربانی جنگ تجاری

مرگ سازمان در راه است؟

بن‌بست در شورای حل اختلاف

در حال توسعه کیست؟

آینده WTO

استعفاى وزیر بهداشت و درمان و مشکلات نظام درمان کشور

تولیدِ بدون کارخانه راهکاری برای رونق صنعت

سه عامل موفقیت به گفته جف بزوس بنیانگذار آمازون

اصلاح قیمت ها، تضمین حیات خودروسازی

نرم‌افزار چگونه به مزیت برتر شرکت‌های بزرگ تبدیل می‌شود

بهره عشقی؛ عامل موفقیت جک ما در عصر ماشین

مقررات غلط در بانک‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

حلقه خودتقویت‌شونده پول‌مرگی

تفاوت دو نگاه

چرا حکومت در بخش نظارت موفق نیست؟

بودجه 98 و نرخ نفت

حمایت از بانک ها به چه قیمت؟

آن سوی صادرات

سه تدبیر اجرایی

اصول مالیات‌ستانی محلی

اجاره یا واگذاری؟

پایدارسازی درآمدهای شهری

راهنمای جامع برندسازی شخصی

قانون 5 ساعت در هفته ؛ اصل محبوب بیل گیتس برای موفقیت

بودجه و افکار عمومی

مساله آب؛ یک ابرچالش

نگران کاهش صادرات به چین نیستم

تحمیل تکالیف نابه‌جا

وعده مهم اروپایی برای آغاز 2019

استراتژی ترامپ درباره چین کار نمی کند

ضرورت شیفت در سیاست‌گذاری

پیامدهای شوک ارزی

یارانه به مصرف یا تولید؟

خرید تضمینی گندم

عوامل کلان اثرگذار بر بازار ملک

تحمیل تکالیف نابجا

بهترین و بدترین کمپین‌های برندینگ 2018

سرنوشت نفت در بودجه چه می شود؟

دانشگاه و عمودپروازی با پر و بال جعلی

واردات قطعات آسانسور، هرروز سخت‌تر از دیروز

سیاست‌گذاری با کدام علم؟

محتوای راهبردی خروج آمریکا از سوریه

رکود منطقه‌ای یا جهانی؟

تزلزل در قیمت نفت

نقطه عطف تاریخی

شبح ترامپ بر بازارهای مالی

اقتصاد جهان در سال جدید

مصاحبه با سه مدیرعامل زن درباره‌‌ی شبکه‌سازی، مربیگری و مقابله با تعصب در محیط کار

فصل تغییر

هوش هیجانی، مهارت زنان را در مذاکره افزایش می‌دهد

مسیریابی صادرات از چین

مادر تلسکوپ هابل درگذشت

نقش استان‌ها در بودجه

رشد قیمت مسکن و رشد بی‌اعتنایی مسؤولان

دیپلماسی اقتصادی و منافع ملی

مصرف برق در شهرک‌های صنعتی به کمترین میزان ممکن رسیده است

تهران و خروج نیروهای آمریکا از منطقه

چرایی تمایل به تغییر اداره دانشگاه‌ها

عوامل تحدید تقاضا

سیاست‌های سکاندار جدید

بسته‌های ناسازگار سیاست‌گذار

دو سناریوی پیش‌رو

چشم‌انداز بازار ارز

مروری بر زندگی لری الیسون ؛ موسس پرحاشیه اوراکل که حالا در هیئت مدیره تسلا عضویت دارد

هرآنچه باید درباره قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک بدانید

بعد از مِرداک حالا لری الیسون؛ موسس اوراکل به هیئت مدیره تسلا پیوست

ایده‌های عالی را به علت واضح و بدیهی بودن کنار نگذارید

آگهی ها

  • بانک گردشگری
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد