یادداشت و مقاله

ظرفیت‌های تعاونی‌ها در شرایط تحریم

فصل اقتصاد - سال 1397 مزین به نام «حمایت از کالای ایرانی» است. بنا به تاکید رهبر انقلاب، با تحقق شعارهای مذکور بخش عظیم حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی به مردم بازمی‌گردد

«آلزایمر» در مدیریت شهری

فصل اقتصاد - دکتر میثم بصیرت عضو هیات علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران آلزایمر یا بیماری فراموشی، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. این اختلال معمولا به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند.در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود، ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند.

اصلاح ساختار مالی

فصل اقتصاد - حمید آذرمند پژوهشگر اقتصادی شهر تهران با وجود برخی پیشرفت‌ها، همچنان با مشکلات و چالش‌های بزرگ و پیچیده‌ای مانند بافت‌های فرسوده، آلودگی هوا، مشکلات ترافیکی، ضعف حمل‌و‌نقل عمومی، معماری نامانوس شهری، آسیب‌پذیری بالا در برابر سوانح، ساخت‌وسازهای غیرایمن، بدهی‌های انباشته، عدم‌شفافیت مالی و نظایر آن مواجه است.

اولویت‌های شهردار آینده

فصل اقتصاد - با وجود پیشرفت‌هایی در توسعه شهر تهران، این کلان‌شهر با مشکلات و معضلات پیچیده‌ای مانند بافت‌های فرسوده، آلودگی هوا، مشکلات ترافیکی، ضعف حمل و نقل عمومی، معماری نامانوس شهری، ساخت‌وساز غیرایمن و نظایر آن مواجه است.علاوه بر مشکلات گسترده این کلان‌شهر، برخی رویه‌ها و شیوه‌های غیراصولی حاکم بر مدیریت شهری نیز هزینه اصلاح و ارتقای مدیریت شهری را افزایش داده است. در این میان سوال اصلی آن است که شهردار جدید پایتخت به‌عنوان انتخاب سوم شورای شهر پنجم در یک سال‌و‌نیم گذشته، چه مسیری را باید طی کند؟

حس کردن گرما

فصل اقتصاد - اقتصاد امریکا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در یکی از بهترین وضعیت‌های 40سال اخیر خودش است. این ادعای صرفا ترامپ نیست، بلکه بسیاری از شاخص‌های اقتصادی آن را به ما نشان می‌دهند. اما این وضعیت پایدار خواهد بود؟ چطور می‌توان جدای از پایدارسازی آن را ارتقا هم بخشید؟

نوشداروی صنایع خودرو و قطعه سازی کی می رسد؟

فصل اقتصاد - مخالفان تعیین قیمت خودرو در حاشیه بازار هیچ استدلال منطقی برای جلوگیری از افزایش قیمت ها ندارند. بعضی معتقدند که گروه هایی در دولت نمی خواهند قیمت ها رشد کرده و تورم ایجاد کند که این حرف هم منطقی نیست. عدم افزایش قیمت خودرو از در کارخانه باعث شده سود حاشیه بازار به جیب دلال ها و واسطه گران بریزد.

فرصت رشد SMEها در دوران تحریم‌ها

فصل اقتصاد - خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها، اثرات مستقیم و غیرمستقیمی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت که در نهایت باعث ایجاد برخی محدودیت‌ها علیه اقتصاد ایران خواهد شد، اما این دوره از تحریم‌ها تفاوت زیادی با دور قبلی دارد. در این دوره از تحریم‌ها تمامی کشورها مخالف بدعهدی آمریکا، و حامی ایران هستند این درحالی است که در دور قبلی تحریم‌ها، تمامی کشورها حامی سیاست‌های آمریکا بوده‌اند و اقتصاد ایران چندجانبه در معرض فشار قرار داشت.

کاهش ارزش پول ملی، فرصتی برای جذب گردشگر خارجی

فصل اقتصاد - احمد اصغری قاجاری در یادداشتی با اشاره به اینکه نوسانات ارزی ناشی از تغییر رویکرد آمریکا، باعث کاهش ورود گردشگران خارجی به ایران شده، نوشته است: در دوره جدید، دولت باید از کاهش ارزش پول ملی به نفع جذب گردشگران خارجی بهره ببرد و کاملاً مبتنی بر خلاقیت بخش خصوصی عمل کند.

افت قیمت اوراق با کاهش تقاضای مصرفی

فصل اقتصاد - یکی از روش های تامین هزینه خرید آپارتمان در ایران خرید اوراق تسهیلات مسکن است. اوراقی که شاید خرید آن و دستیابی به وام از حیث زمان معطلی در پی نداشته باشد،

هم فرصت، هم تهدید

فصل اقتصاد - صادق درودگر رئیس کمیته بازاریابی سازمان لیگ برتر افزایش قیمت ارز از جنبه‌های مختلف بر فوتبال ما اثرگذار خواهد بود و در عین حال که می‌تواند آسیب‌زا باشد، از سوی دیگر می‌تواند فرصتی برای کشور محسوب شود. فرصت از این جهت که برخی بازیکنان که در لیگ داخلی قراردادهای بالایی امضا نمی‌کردند، در شرایط فعلی با رقم‌های دلاری پایین می‌توانند جذب باشگاه‌های خارجی شوند و درآمد بیشتری کسب کنند.

اقتصاد کُشتی

فصل اقتصاد - سعید فائقی معاون فنی اسبق سازمان تربیت‌بدنی از مهم‌ترین اهداف کشور تحریم‌گر انتقال درد به کشور هدف است. هر اندازه بتواند استقامت و مقاومت کشور هدف را تقلیل دهد، دستیابی به‌هدف خود را محقق‌تر کرده است. در مقابل، استقامت و مقاومت کشور هدف ابزار پرقدرتی است که می‌تواند مانع تحقق هدف کشور تحریم‌گر باشد. این جملات برگرفته شده از کتاب هنر تحریم‌ها نگاهی از درون میدان نوشته ریچارد نفیو است که مسوول تیم طراحی تحریم‌ها علیه ایران در دوره دوم اوباما بوده است. متاسفانه به‌نظر می‌رسد حکمرانان ما در دوره ترامپ راه‌های مقابله و مقاومت در مقابل تحریم‌ها را به خوبی تشخیص نداده و حتی مبادرت به نوعی خودویرانی کرده‌اند. بی‌تفاوتی آنها نسبت به تحولات تورم و تاثیر آن بر بودجه یکی از علائم این خودویرانی است.

باشگاه‌داری در بحران

فصل اقتصاد - امیر عابدینی مدیر عامل سابق باشگاه پرسپولیس متاسفانه سال‌هاست رسم نامبارکی بنیان نهاده شده که مدیران و تصمیم‌گیران برای توجیه عدم توفیق و ناکارآمدی خود، به دنبال بهانه‌های مختلف می‌گردند. در گذشته چند بهانه به کرات تکرار می‌شد که فلان بازیکن مشکل سربازی داشت، دیگری ممنوع‌الخروج بود، آن یکی ویزا دریافت نکرد و مواردی از این دست تا شکست خود را توجیه کنیم، اما آیا جز این است که شکست هم جزئی از ورزش است؟ درست است که اصالت در ورزش به معنای واقعی در پیروزی است، اما با این حال باخت اصل ورزش را زیر سوال نمی‌برد! برد و باخت دو روی یک سکه هستند و هر دو بخشی از هویت ورزش هستند.با این حال در چند ماه اخیر بارها شنیده‌ایم که مسوولان مربوطه بحث دلار را به‌عنوان عامل شکست مطرح می‌کنند.باید توجه داشت که تنها 30 درصد از هزینه‌های ما در ورزش ارزی است؛ از سویی تعداد قلیلی باشگاه هستند که مصارف اینچنینی دارند.

شوک ارزی در ورزش

فصل اقتصاد - در یک سال گذشته کمتر حوزه‌ای را می‌توان یافت که در اثر نوسانات ارزی تحت تاثیر قرار نگرفته باشد و در این بین، ورزش حرفه‌ای نیز مستثنی نبوده است.

جای خالی آموزش کارآفرینی در نظام تحصیلی کشور

فصل اقتصاد - عضو هیات نمایندگان اتاق ایران طی یادداشتی نوشت: تعدد بیش از اندازه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی باعث شده تا کیفیت نظام آموزشی و کارآفرینانه کاهش یابد و اکثر دانش آموزان بدون اخذ مهارت‌ها و قابلیت‌های علمی وارد بازار شوند. این موضوع از مقاطع تحصیلی پایین‌تر که در آنها واحدهای درسی کارآفرینی و منش کارآفرینانه آموزش داده نمی‌شود، نشات گرفته است.

خرد و خاکشیرشده‌ها

فصل اقتصاد - بازارهای نوظهور یا اقتصادهای نوظهور، اصطلاحی که چند سالی است بر سر زبان‌ها افتاده، ابتدا چند اقتصاد محدود بود؛ یعنی برزیل، چین، روسیه و هند. اما به مرور بسیاری از اقتصادها نیز در این محدوده قرار گرفتند، از جمله ایران. اکنون روزهای پریشانی اقتصادهای نوظهوری نظیر ترکیه و آرژانتین است. آسیا از این پریشانی در امان خواهد ماند؟

گلخانه‌ها، ناجی آب در ایران

فصل اقتصاد - مصرف آب برای تولید هر کیلو گوجه‌فرنگی در فضای باز 300 تا 400 لیتر است اما در گلخانه‌های معمولی این میزان به 30 تا 40 لیتر و با استفاده از فنّاوری‌های خاص به 5 لیتر برای تولید هر کیلو می‌رسد.

پایان برترین‌های تاریخ و طبیعت

فصل اقتصاد - یکی از بدترین تصورها درباره ایران که اکثریت سیاست‌مداران ایران دارند این است که دنیا می‌ایستد تا ایرانیان همه‌ گرفتاری‌های خود را در حوزه اندیشه، سیاست داخلی و سیاست خارجی حل کنند. آنگاه با هم به سوی پیشرفت و بهره‌برداری از طبیعت گام بردارند.

چرا بنگاه ها شکست می خورند؟

فصل اقتصاد - آنچه در ماجرای اعتراض کارگران مجتمع هفت تپه به وضوح می‌توان دید این است که صنایع کشور در صورت بحران زدگی به سرعت می‌توانند به کانون چالش‌های اجتماعی، سیاسی و امنیتی تبدیل شوند.

اخبار خواندنی

پویایی با نقد از خود

مساله‌ای به نام غول نقدینگی؟

ریسک ارزی در بازار

سه ابهام بزرگ

همه چیز مطابق انتظار

بیم‌ها و امیدها

بورس پس از تحریم‌ها

نکاتی در مورد مدیریت تیم دورکار

5 روش اثبات شده برای افزایش مخاطب در شبکه اجتماعی اینستاگرام

معرفی استارتاپ بیدک: ساخت فروشگاه اینترنتی

3 راه وفادارسازی مشتریان

4راهکار برای افزایش سرعت سایت و جایگاه برندمان در گوگل

چگونه با نسل جدید تعامل بازاریابی موفق داشته باشیم / الفبای ارتباط با نسل جوان

فرودگاه ها چگونه از فناوری بیومتریک استفاده می کنند؟

اصول رهبری در گذر زمان هنوز تغییر نکرده است

فشار جمعیت بر اقتصاد

انتظارات از شهردار جدید

هزارتوی بدهی ها در اقتصاد ایران

راه دشوار وزیر جدید در بخش مسکن

انتظارات از شهردار جدید تهران

استراتژی آمریکا نسبت به ایران

چهار گزینه روی میز ایران

مختصات دیپلماسی جدید

مقابله یا مذاکره؟

مسیر آتی تحریم‌ها

پیشگام شدن در بازارهای جهانی

8 نکته کاربردی برای بازاریابی در شبکه اجتماعی اینستاگرام

چگونه مراسم معرفی محصول جدید برندمان را مدیریت کنیم؟

محیط کار باز ارتباط و تعامل میان کارکنان را کمرنگ می‌کند

اقتصاد آزاد، انتخاب نخبگان منتخب شهروندان

گسست مدیریتی بلای جان اقتصاد ایران

اقتصاد تحت حاکمیت عقل

پروازهای ایران به ترکیه و لبنان لغو نمی شود

فرهنگ ملی، زیربنای توسعه

«اردک لنگ» ترامپ

سیاست‌ها در خاورمیانه

مرد هزار چهره

سرعت‌گیر جمهوری خواهان

آمریکا پس از انتخابات

ظرفیت‌های بخش تعاون در توسعه زیرساخت‌ها با رویکرد مشارکت عمومی - خصوصی

استارتاپ‌های ناشناسی که به تازگی یونیکورن شده‌اند

با پنج ویژگی جانشین ایلان ماسک آشنا شوید؛ آیا روبین دنهلم تسلا را نجات می دهد؟

نخستین فروشگاه فیسبوک از انواع پوشاک تا سس برگر را به مشتریان می‌فروشد

اجزای طرح بازاریابی ویژه یک استراتژی نفوذ در بازار انبوه

چگونه روبات های چت را به سلاح مخفی برندمان در مناسبت ها تبدیل کنیم؟

معافیت مالیاتی و چند اشتباه

2 واژه برای دستیابی به مشتریان بیشتر

اقتصاد مقاومتی؛ آخرین و بهترین راهکار در راستای بهبود

توصیه هایی برای بازیابی کسب و کارهای کوچک از فاجعه

راه‌بلدان عبور از تحریم

نسبت اقتصاد با تاریخ‌نگاری مدرن

حال صنایع تبدیلی خوب نیست

شهردار سیاسی یا شهردار سیاست‌گذار؟

ضوابط حقوقی بازرسی بارهای غیر همراه مسافران هوایی

سرمایه‌گذاری آری؛ مالکیت خیر!

صدور «کارت فیروزه‌ای» در ترکیه

طرح «خانه دوم من» در مالزی

سیاست‌های مهاجرتی

شفافیت می‌تواند زندگی و کسب‌وکار را برای کارآفرینان آسان‌تر کند

ویلچر و تز دکترای استیون هاوکینگ با ارقام نجومی در حراجی فروش رفتند

پایان دفتر وزرات‌؛ ایران را از یاد نبریم

کارایی بازاریابی ایمیلی نسبت به رسانه های اجتماعی

موفقیت نهایی طرح های بازاریابی استراتژیک شرکت های پیشگام

چگونه تصاویر برندمان را طبیعی ویرایش کنیم؟ / 5 توصیه برای ویرایش سلفی های برندمان

دولت بودجه سال آینده را چگونه بنویسد؟

دولت چراغ بی‌اعتمادی به بخش خصوصی را خاموش کند

چگونه پیش از عرضه‌ی محصول جدید، از موفقیت آن مطمئن شوید

تحریم‌های آمریکا را چگونه مدیریت کنیم؟

مرگ کداک و بقای فوجی فیلم؛ چرا و چگونه

حضور پررنگ سیاست در اقتصاد

همت ایرانی و فرصت تحریم شکنی

لزوم مدیریت وعده‌های گران‌سنگ

مقابله با جنگ اقتصادی

نگاه ملی یا منطقه‌ای؟

محافظه‌کاری نمایندگان

جناح‌بندی‌های ژله‌ای

آسیب‌شناسی فراکسیون‌ها

رای «فردی» یا «حزبی» در پارلمان

انتخابات کنگره و موقعیت ترامپ

عوامل تعیین کننده موفقیت شرکت های پیشگام و شرکت های پیرو

11 ایده برای افزایش فروش و سطح آگاهی افراد نسبت به برند شما

چند نکته درباره سخنان اقتصادی اخیر آقای روحانی

6 راهکار جهت ایجاد بهترین برنامه بازاریابی

فریلنسرها چگونه در حال متحول کردن فضای کسب‌وکار آمریکا هستند

معرفی کتاب صفر به یک نوشته پیتر تیل

هنگام استعفا باید به چه نکاتی توجه کنیم

افزایش بهره وری هنگام کار از خانه

نحوه نوشتن ایمیل سرد و تغییر روند فروش

چگونه ارزش خود را در محیط کار اثبات کنیم

سوال‌هایی که فرهنگ سازمانی شرکت را آشکار می‌کند

4 نکته مهم در مورد اینستاگرام که نوجوان ها بهتر از برندها آن را می دانند

مروری بر سرگذشت خالق لینوکس ؛ زندگی تنها در لذت بردن خلاصه می‌شود

راهنمای جامع مصاحبه‌های استخدامی برای کارجویان و کارفرمایان

8 گام ایجاد استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

رد لایحه CFT و چند نکته

سیاست تثبیت نرخ ارز و ایجاد بحران

مرحله گذار از بازار سنتی به بازار پیشرفته

10 اشتباه وب سایت های تجارت های کوچک و راندن مشتریان

بهانه های تکراری برای بدهکار جلوه دادن مردم

رونق اجاره داری در گروی ثبات اقتصادی

فقدان سیستم‌های یکپارچه اطلاعاتی

پیدا و پنهان یک طرح جامع

ارزیابی دیجیتالی مودیان

مالیات الکترونیکی

گزارش به ملت ایران(1)

بازار آتی ارز؛ ثبات‌ساز یا نوسان‌ساز؟

برای راه‌اندازی یک شعبه از مک دونالد چه مقدار هزینه نیاز است

اصول بازاریابی احساسی / برندها چگونه با استفاده از احساسات مردم را ترغیب به خرید می کنند؟

از گوگل مپ گرفته تا نیویورک تایمز و آریتزیا / هر آنچه از استوری های 7 برند برتر در اینستاگرام باید یاد گرفت

با نگاه به تجربه‌‌های تلخ اقتصادی گذشته، چندی در هوای تازه تنفس کنیم

نصیحتی کلیدی برای مدیران فروش

چه زمانی باید روی آموزش کارمندان سرمایه گذاری کنیم

کارت بانکی و حقوق مصرف‌کننده

مدیریت یارانه انرژی، الزام نادیده گرفته شده

صادرات به داخل

بزرگان فولاد دنبال دردسر نمی‌گردند

آرزوی محال

عبور از کانال ویژه

ابهامات پیش‌رو

مسیر متفاوت اروپا

تحریم‌های نوامبر

مرحوم والد قائل به ربط نبود

دست مرئی بوروکرات‌ها و دست نامرئی بازار

زنان آفریقایی که روند تبعیض‌آمیز دنیای تکنولوژی را تغییر می‌دهند

مرحوم والد قائل به ربط نبود!

پدیده درمانی در اقتصاد

وقتی تبلیغات فضای باز محبوب تر از همیشه است / چرا برند شما از تبلیغات فضای باز استفاده نمی کند؟

راه حل های 7 چالش بزرگ بازاریابی

انواع هویت سازمانی: شما در کدام گروه قرار می‌گیرید

قوانین برندکش

تحریم‌‌ها کارکرد خود را از دست داده‌اند

غفلت از صادرات غیر‌نفتی

فصل بودجه و دامن زدن به انتظارات

رفتار خصولتی‌ها، معمای حل‌نشده پتروشیمی

کانال ارزی مبهم اروپایی

جادوی بازار-تابوی دولت

دگردیسی شغل‌های سنتی

پدرسالاری سازمانی

خویش‌فرمایی در عصر دیجیتال

تمایلات کارآفرینانه نسل جدید

ماهیت جدید اشتغال

کارهایی که وقتی تحریم هستیم نباید انجام دهیم

اصول بازاریابی محتوایی در توییتر

آیا برند شما قانون شبکه های اجتماعی را زیر پا می گذارد؟

بازی سود بانکی برای تولیدکننده قابل هضم نیست

دولت صادرکننده را به مسیر غلط هدایت می‌کند

آیا آگاهی از میزان حقوق همکاران، انگیزه‌بخش است

6 اقدام حفظ مشتری در برابر سایر برندها

رانت به مثابه ناکارآمدی

شمارش معکوس برای سرخوردگی مجدد زورگویی

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
  • حضور فعال گروه رسانه ای فصل اقتصاد و فصل تجارت در نمایشگاه