یادداشت و مقاله

تحلیل دو سمت عرضه و تقاضا

فصل اقتصاد - دکتر سلمان خادم المله عضو هیات مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران بدون تعارف نفت و به تبع آن دلار مهم‌ترین نقش را در اقتصاد ایران بازی می‌کنند. بیراه نخواهد بود اگر بگوییم بیشتر آنچه در ظاهر و باطن اقتصاد کشور می‌بینیم و با آن سر و کار داریم از دولتی سر نفت و متعلقات مربوط به آن است. کشورهای غربی مخالف نظام جمهوری اسلامی نیز به‌طور واضح و شاید دقیق‌تر از ما، از مدت‌ها قبل، پی به این موضوع برده‌اند.

شوکی پیش‌رو نیست

فصل اقتصاد - دکتر حمید یاری صاحب‌نظر اقتصادی با خروج آمریکا از برجام سوالات متعددی در مورد میزان اثرگذاری این تصمیم بر بازارهای مختلف اقتصادی از جمله بازار مسکن مطرح شده است. این سوال از یکسو از سوی متقاضیان مصرفی این بازار که قصد خرید یا فروش ملک دارند مطرح شده و از سوی دیگر از طرف متقاضیان سرمایه‌ای که دغدغه حفظ ارزش دارایی‌های ریالی خود را دارند. این عدم اطمینان و نگرانی باعث شده بازار ملتهبی به وجود بیاید. با توجه به این دغدغه‌ها، در این مقاله سعی شده با بررسی شرایط درونی بازار مسکن و عوامل بیرونی بر این حوزه، میزان اثرگذاری این تصمیم بر روند بازار مسکن سنجیده شود.برای ورود به بحث اثرپذیری بازار مسکن از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، باید به ویژگی و خاصیت بازار مسکن و نحوه واکنش آن به تصمیمات سیاسی در دنیا توجه شود. این موضوع از سه زاویه اصلی قابل بررسی است.

نمای دور و نزدیک

فصل اقتصاد - دکتر محمدهاشم بت‌شکن صاحب‌نظر اقتصادی ترسیم چشم‌انداز بازار مسکن در مقطع فعلی نیازمند یک بررسی همه‌جانبه درباره مهم‌ترین متغیرهای موثر بر این بازار است. متغیرهای مختلفی از نرخ رشد اقتصادی، نرخ تورم عمومی، نرخ رشد قیمت مسکن و همچنین عملکرد شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات تا مباحثی همچون برجام، نرخ سود سپرده‌های بانکی و نرخ سود تسهیلات، مجموعه عوامل موثر بر سمت و سوی بازار معاملات ملک و ساخت و ساز مسکن هستند. البته متغیرهای دیگری نیز در این مسیر نقش دارند اما وزن آنها شاید کمتر از پارامترهای نام برده شده باشد.

مسکن پس از خروج ترامپ

فصل اقتصاد - یکی از بااهمیت‌ترین بازار‌هایی که در اقتصاد ایران از گذشته تاکنون دارای جایگاه ویژه‌ای بوده؛ بازار مسکن است. این اهمیت از آن رو است که بسیاری از تصمیمات کلان اقتصادی و حتی شخصی ایرانیان تحت تاثیر تغییرات این بازار تعیین می‌شود.

سوئیفت مسئله است؟

فصل اقتصاد - اروپایی اعلام کرده اند که آماده اند برای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حساب باز کنند.

ماهاتیر، مالزی و جامعه ایران

فصل اقتصاد - بازگشت ماهاتیر محمد و نیل مجدد او به رهبری سیاسی مالزی قابل‌توجه‌ است. موفقیت مدیریت ماهاتیر محمد در تبدیل کشوری در دوران پسااستعماری و متکی بر اقتصاد روستایی با سطح معیشت پایین، به کشوری صنعتی و مدرن، او را به یکی از استثنائی‌ترین رهبران سیاسی تبدیل کرده است.

پیامدهای توسعه نامتوازن چیست؟

فصل اقتصاد - تاخُر اقتصادی در مناطق غربی از طرفی ریشه در فقدان راه‌های به صرفه و دوری از مراکز صدور و پخش کالا، ناامنی‌های اقتصادی، جنگ و... داشت و از طرف دیگر عاملی بود برای تک‌محصولی شدن وضعیت اقتصادی کردستان و گذر از اقتصاد تولیدی به اقتصاد مرزداری.

حذف کنیم، تا خلاق‌تر شویم!

فصل اقتصاد - یکی از تعاریف خلاقیت می تواند این باشد که خلاقانه حذف کنیم، کنار بگذاریم، از دست بدهیم و برای کارآمدترها، بهترین ها و ... ترین ها جا باز کنیم. گاهی اوقات از اینکه چقدر احساسات بر ما حاکم و چقدر جالب است که می خواهیم احساسی تصمیم بگیریم و عمل کنیم، ولی منطقی نتیجه بگیریم، شگفت زده میشویم!

5 ویژگی مشترک افراد موفق

فصل اقتصاد - روش‌­های خوبی برای سنجش موفقیت وجود دارند. تعریف موردعلاقه­‌ی من از موفقیت، نشات گرفته از اهداف خانوادگی و شخصی است. از نظر من، موفقیت یعنی آگاهی از اهداف خاص و اقدام سنجیده در جهت رسیدن به آن اهداف.

بار کج مجوز

فصل اقتصاد - برخی از فعالان اقتصادی دلیل روند کند حذف مجوزهای غیرضروری را ترکیب نامناسب هیئت مقررات‌زدایی و کمیته‌های تخصصی آن، و اصلاح ترکیب را یکی از راهکارهای برون‌رفت از این مشکل می‌دانند

معلول یا علت؟

فصل اقتصاد - عثمان محمودی مدیر انجمن جامعه‌شناسی ایران- دفتر سردشت اگر در نظریه‌های «اقتصاد نئوکلاسیک جدید» و «اقتصاد سیاسی جدید» کمی تامل کنیم به این پرسش می‌رسیم که، چگونه امور سیاسی بر بروندادهای اقتصادی تاثیر می‌گذارد؟ در تعریف اقتصاد سیاسی جدید، اقتصاد سیاسی را بررسی تعامل علم سیاست و علم اقتصاد می‌دانند. به عبارتی دیگر، می‌توان گفت که اقتصاد سیاسی جدید، بررسی تعامل و ارتباط حوزه‌ ساحت سیاست با حوزه‌ عمومی جامعه است. اگر علم اقتصاد بررسی استفاده بهینه از منابع کمیاب است، «اقتصاد سیاسی» با ماهیت سیاسی تصمیم‌گیری آغاز می‌شود و با چگونگی تاثیر‌گذاری امور سیاسی بر انتخاب‌های اقتصادی در یک جامعه ارتباط می‌یابد.

پیامدهای توسعه نامتوازن

فصل اقتصاد - دکتر احمد غلامی دانش‌آموخته جامعه‌شناسی اقتصادی و توسعه در تاریخ معاصر پدیده‌های سیاسی و اقتصادی مشخصی موجب شد که شکاف‌های عظیمی در جامعه‌ کردستان در سطوح توسعه، رفاه، آموزش، بهداشت و... شکل بگیرد که این خود در درون سویه‌های سیاسی/ اقتصادی جامعه‌ کردستان انباشت شده و به توسعه‌نیافتگی هر چه بیشتر این استان دامن زده است. اگر جنگ و تنش‌های سیاسی-نظامی در خطوط مرزی غرب کشور سال‌ها موجب بیکاری و آوارگی مردمان این سرزمین شد، بعد از جنگ تحمیلی نیز سیاست‌های درهای باز اقتصادی، موجب افزایش شکاف‌های اقتصادی میان کردستان و نواحی مرکزی شد.

کولبری

فصل اقتصاد - سال‌هاست که مردم مناطق محلی در مرز‌های غربی و شرقی و به‌خصوص مناطق عمدتا کردنشین غرب کشور برای تامین هزینه‌های زندگی و کسب درآمد، اجناس مختلفی را بین مرز ایران و کردستان عراق جابه‌جا می‌کنند. طبق قوانین رسمی کشور کولبری و جابه‌جایی کالا بین دو مرز قاچاق محسوب می‌شود و جرم است.

10 فرمان کلیدی

فصل اقتصاد - دکتر هدایت حاتمی اقتصاددان و عضو هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی پیام تحلیل عالمانه، همه‌جانبه و هوشمندانه پدیده کولبری و مشکلات کولبران به دلیل ابعاد مختلف اجتماعی، حقوقی، بین‌المللی و اقتصادی آن مستلزم پرداختن به این موضوع در چهار بخش زیر است:

دراپ شیپینگ؛ سراب کسب درآمد از اینترنت

فصل اقتصاد - «با هر سن و شرایطی، با کمترین هزینه صاحب فروشگاه مجازی خودتان شوید و با فروش کالای دلخواه تان، درآمد بی نظیری را تجربه کنید» جملاتی شبیه به این، که در یک سال اخیر در سایت ها و کانال های ایرانی به اسم یک کسب و کار جدید در حال پخش شدن است. کسب و کاری که به آن Drop Shipping گفته و قرار است همه زحمت ها را از روی دوش شما بردارند تا راحت فروش آنلاین را تجربه کرده و سود زیادی کسب کنید. اما حقیقت چیز دیگری است.

چگونه «خواب»، کسب و کاری میلیارد دلاری شد؟ (2)

فصل اقتصاد - خستگی، هنجار جدیدی است و تعجبی ندارد که امروزه شرکت‌ها کالاهایی برای خواب راحت‌تر می‌فروشند. اما چطور شد که «شبی آرام» به کالایی لوکس تبدیل شد؟

2 راه حل برای قطع نشدن برق در تابستان 97

فصل اقتصاد - تجربه دیگر کشورها ثابت کرده که با افزایش قیمت برق، هزینه تامین برق در سبد خانوار افزایش پیدا نمی کند بلکه این میزان مصرف است که کمتر می شود.

در معرض کاهش رشد اقتصادی

فصل اقتصاد - با کاهش جمعیت کارآمد، ژاپن بیش از گذشته نیازمند تمرکز بر روی بهره‌وری است. ابتکار بزرگ بخش خصوصی برای سرعت بخشیدن به رشد بهره‌وری می‌‌‌‌‌‌تواند یک «چهارچوب چهارگانه» اصلاحات اقتصادی ایجاد کند.

شکاف در غرب

فصل اقتصاد - دکتر پویا جبل عاملی

انتخاب بین دو ریسک

فصل اقتصاد - دنیل بچمن موسسه تحقیقات اقتصادی دیلویت اینسایت دونالد ترامپ قبل از انتخاب شدن به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا و استقرار در کاخ سفید و در دوران تبلیغات انتخاباتی، سه وعده مهم برای کمک به رونق اقتصاد و کاستن از نرخ بیکاری در آمریکا مطرح کرد: کاهش مالیات اشخاص و شرکت‌ها، حذف مقررات دست وپاگیر و اختصاص هزار میلیارد دلار برای توسعه زیرساخت‌های این کشور.

اخبار خواندنی

بازار اجاره در سال جدید

ادعای خون آشام

مالیات بر ارزش افزوده تورهای ورودی باید حذف شود

اینفوگرافی: 5 راه ارتقای کسب و کار با استفاده از اینستاگرام

اقتصاد زیر ذره‌بین یک زن

حمایت از کالای ایرانی: از شعار تا عمل

گام‌های بریان تریسی در یک چرخه فروش

کار‌هایی که زنان قوی انجام می‌دهند

آقای روحانی؛ لباس رزم بپوش و مواظب پشت سرت باش

بهترین استراتژی شبکه های اجتماعی در سال 2018

حمایت؛ از شعار تا عمل

استقرار دولت مجازی

توزیع دموکراتیک اطلاعات

رمزنگاری از اینترنت بعدی

بلاک‌چین

تعهد به پیش‌پرداخت در سوانح هوایی

نکاتی برای تشخیص دستمزد منصفانه

بیوگرافی سم والتون، اسطوره کارآفرینی و موسس والمارت

تکراری تا چه اندازه تکراری است؟

درس هایی مهم برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی با اثرگذاری مناسب / 6 درس از مشاهیر تبلیغات

4 روش برای اصلاح عادات مربوط به بررسی ایمیل ها

مسکن مهر برای پاسخ به تقاضای آینده تکمیل شود

نوبلی برای بیکاری

روش‌هایی آسان برای پس‌انداز کردن

کسب‌و‌کار «خشک شویی‌»ها؛ از سنتی تا آنلاین

تشخیص بهنگام لازمه تجویز درست

در نقد سیاست‌های ارزی، مردم از نظر نمایندگان چند نفرند؟

اصلاح فرهنگ سازمانی به منظور حفظ بهترین کارمندان

موفقیت در مبارزه با فساد؟

وعده‌های پیر سیاست

کسری بودجه در کمین دولت

پایان نفوذ اژدهای زرد

بازگشت ماهاتیر محمد

ظریف در پکن چه خواهد شنید؟

7 نشانه که برندتان دیگر در مرکز قرار توجه ندارد

خوب و افتضاح

گزارش هاروارد بیزینس در مورد الگوی جدید بازاریابی و تبلیغات / هرآنچه بازاریاب ها در مورد بازاریابی شخصیت محور باید بدانند

افزایش فروش با بهره گیری از روش های جدید پرداخت

تغییرات سئو تحت تأثیر هوش مصنوعی

تبعات معضلات ساختاری اقتصاد ایران

تکرار الگوهای شکست خورده در بازار ارز

چگونه پرسش‌های مرتبط با قیمت را پاسخ دهیم؟

وقتی اصول اقتصاد به هم می‌ریزد

سازندگان تجهیزات نفت تضمین می خواهند

نگاهی به میز کار 7 مدیر موفق جهان

دو توصیه برای مقابله با اخلال گران ارز صادراتی

چرا اپل در شبکه‌های اجتماعی فعال نیست

قدرتمندترین مدیران جهان از طرف نشریه‌ی فوربز معرفی شدند

استراتژی ارزی بدون برجام

مسکن پناهگاه جدید نقدینگی؟

تهیه بانک اطلاعات کالاهای با کیفیت ضروری است

مبانی تعیین قیمت

برندگان و بازندگان سیاست‌ جدید

تکرار الگوهای شکست خورده

تبعات معضلات ساختاری

نرخ دستوری ارز

الزامی به نام بورس ارز

دو صورت تبلیغات

شوالیه لیبرالیسم

کارخانه‌ها بیش از ربات‌های پیشرفته به فرآیندهای بهتر نیاز دارند

خدمات اومنی چنل چیست

چگونه به مخاطبان میلیونی در اینستاگرام دست پیدا کنیم / مدل معروف ابگیل راچفورد پاسخ می دهد

چرا باید برجام حفظ شود؟

افزایش گازهای گلخانه‌ای و لزوم توجه به سرمایه اجتماعی

چرا اصلاحات مالی ضرورت دارد؟

مسدود کردن رانت ارزی؛ چرا و چگونه؟

ترفندهای علمی برای یادگیری سریعتر مطالب و به یاد آوردن آن‌ها

فیلم: توصیه‌هایی کاربردی برای مدیریت بهتر زمان

نحوه استفاده از «Google Trends» و «Google Keyword Planner»

آمادگی کسب‌وکارها در برابر حوادث طبیعی

داستان برند: ویزا، بیش از نیم قرن خدمات مالی و اعتباری

افزایش فروش با بهره‌گیری از روش‌های جدید پرداخت

سکوت بازارها در واکنش به برجام بدون آمریکا

پادزهرِ سم ترامپ

6 قابلیت کلیدی رهبران شهری کلان‌شهرها

وزن معیار‌های انتخاب شهردار

پاتک داخلی به فشار خارجی

توصیه‌های سیاستی پس‌از خروج آمریکا

مسدود کردن رانت ارزی

ضرورت اصلاحات مالی

سیاست‌گذاری در دوران تحریم

سه دلیل خروج ترامپ از برجام

جامعه باید با واقعیت‌ها زندگى کند

نگران خروج ترامپ از برجام نباشیم

دزدی از نامزدهای نهایی جایزه بازاریابی محتوای سال 2017 / 6 ایده فو ق العاده برای بازاریابی محتوا

بهترین و مفیدترین راه های استفاده از بازاریابی ویدئویی

قانون ریسک محاسبه شده

کارمندان شرکت‌های بزرگ فناوری چقدر حقوق می‌گیرند؟

اشتباه مشترک تمام برندها در بازاریابی محتوا

استراتژی کسب و کار خود را با این سه روش متحول کنید

عصر بدعهدی آمریکا و فصل اجماع برای اقتصاد ایران

به مناسبت 20 سالگی آی مک؛ سنت‌شکنی از نوع اپل

خدمات اومنی چنل چیست

برندینگ از طریق کارکنان شما

دست و دل تان به کار نمی‌رود؟

منافع خروج ترامپ

رویکرد یک‌سویه ترامپ

آثار نفتی تحریم‌ها

همکاری اروپا با ایران؟

شرایط خاکستری است

بازار سکه به کجا می‌رود

پوشش بیمه شخص ثالث در صنعت هوانوردی

چگونه هزینه‌های بازاریابی محتوا را کاهش دهیم؟

آموزش بازاریابی دیجیتال، بخش اول: ضرورت، ابزارها و تاکتیک‌ها

نیاز به انسجام داخلی برای مقابله با خروج آمریکا از برجام

کلید گم‌شده اشتغال‌زایی

برای دستیابی به مهم ترین اهداف بازاریابی دقیقا به چه نوع محتوایی نیاز دارید؟

اگر این نشانه‌ها را دارید، رهبر خوبی می‌شوید

ضرورت تقویت اقتصاد نشر

فرصت تاریخی برای برجام بدون آمریکا

آمادگی برای شرایط جدید

برندگان و بازندگان تحولات ارزی

حاکمیت هیجان در بازار

حضور پرقدرت رقبای جدید

الزامات رونق در بورس

آثار نوسان نرخ ارز بر بازار بیمه

تغییرات سئو تحت تاثیر هوش مصنوعی

رویکرد اقتصادی شهردار تهران

تصویرگران برند

بودن یا نبودن برجام؟

جایزه صادراتی امسال محقق می شود

شغل‌هایی که 20 سال پیش وجود نداشتند

چگونه سطح خودمان را از حالت فعلی بالاتر ببریم؟

از مدارس غیرانتفاعی و خصولتی‌سازی تا تجاری‌سازی راه‌ها

در جست‌وجوی آزادی

کاهش سودآوری شرکت نایک تحت شعاع فرهنگ سازمانی بیمار

بیوگرافی اروین شرودینگر، فیزیک‌دان اتریشی برنده جایزه نوبل

چرا شکایت مشتری باید جدی گرفته شود

مالیات از خانه‌های خالی امری غیرممکن

4 گزینه در برابر آمریکا

رفتارشناسی ترامپ

سناریوهای برجامی

بودن یا نبودن؟

بهترین و مفیدترین راه‌های استفاده از بازاریابی ویدئویی

وسوسه های خیابان مدیسون

بررسی 10 راهکار ساده برای افزایش ترافیک سایت

اصول مشتری مداری در عصر مدرن / چگونه با استفاده از ایمیل وفاداری مشتریان را جلب کنیم؟

نگارش حرفه ای با ابزارهای برتر / برترین ابزارهای نوشتاری تبلیغاتی کدامند؟

ذخایر ارزی ایران اوج می گیرد

تبلیغات خلاقانه؛ هنگام رانندگی چیزی ننوشید!

کشاورزی حفاظتی ضرورت است نه انتخاب

غفلت بزرگ

با این 4 سؤال، یاد بگیرید که خودتان را ببخشید

رقابت‌های فرعی در بحران‌های اصلی

نرخ ارز در ترازوی تدبیر

یونان در مرکز بحران

وصله ناجور!

فروپاشی یا اتحاد؟

آینده یورو

نسبت گزارش سانحه هوایی با فرآیند قضایی

آگهی ها

  • کانال رسمی سایت فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل اقتصاد
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد