یادداشت و مقاله

صادرکننده معجزه نمی‌کند

فصل اقتصاد - نمی‌توان با نرخ ارز آزاد در داخل کشور زندگی کرد و با ارز آزاد نقد هزینه‌های صادرات را پرداخت اما ماحصل را با نرخ موردنظر دولت تقدیم سامانه نیما کرد.

رئیس بحران‌ساز بانک مرکزی

فصل اقتصاد - مردم امریکا طی سال‌های 1977 تا 2007 با افزایش حقوق موثر منفی روبه‌رو بودند. افزایش حقوق موثر یعنی افزایش حقوقی که تورم از آن کسر شود، و همه اینها یعنی اینکه توان خریدشان کاهش پیدا کرده بود. عمده این اتفاقات هم‌زمان می‌شد با سیاست‌های بازاری تند و تیز گرینسپن در کاهش مالیات و مقررات‌زدایی.

در ضرورت تحول نظام پرداخت یارانه

فصل اقتصاد - نویسنده این مقاله اصولا با پرداخت یارانه و برنامه‌های حمایتی چه در بخش تولید و چه در بخش مصرف مخالف است و راهکارهای اقتصاد آزاد را بیشتر می‌پسندد. اما از آنجا که دولت قصد دارد از طرق دیگری اقتصاد کشور را راهبری کند و باور دارد که با تمام مشکلات عدیده‌ای که در حال حاضر از سوی پرداخت‌های یارانه‌ای گریبانگیرش شده، هم‌چنان حمایت الزامی است، نگاهی به امکان تحول در نظام پرداخت یارانه ضروری است. به‌خصوص اینک که دولت قصد صدور کالاکارت برای 10 میلیون نفر از اقشار آسیب‌پذیر جامعه دارد.

پیش به سوی مسکن غیرتجاری

فصل اقتصاد - متاسفانه امروزه تمامی فشارهای اقتصادی و بحران‌های شدید مالی و تورم‌های گوناگون سنگین و به خصوص تغییر قیمت ارز، اقشار کم درآمد را هدف قرار داده و سیستم دفاعی

بانک اطلاعات جاده‌ای

فصل اقتصاد - بهمن امام فعال حوزه استارت‌آپ درباره مفهوم سرمایه اجتماعی و روند رو به کاهش آن در جامعه امروز ایران مطالب بسیاری نوشته و نقد شده است. ما می‌خواهیم در این نوشته به نقش و تاثیر این سرمایه اجتماعی از دست رفته بر ساختار لجستیک کشور و چگونگی افزایش بهای تمام شده محصولات برای مشتریان نهایی بپردازیم و همچنین بررسی کنیم که چگونه کاهش سرمایه اجتماعی منجر به ایجاد نارضایتی بین ذی نفعان مختلف این صنعت شده است.

جایگاه جهانی ایران

فصل اقتصاد - حامد تاج‌الدین پژوهشگر و فعال کسب‌و‌کار لجستیک و صنعت حمل و نقل سنگ بنای توسعه اقتصادی در همه کشورها است. در ایالات متحده، حجم این صنعت در سال 2014 به میزان 45/ 1 تریلیون دلار تخمین زده شده که معادل 3/ 8 درصد از تولید ناخالص ملی آن کشور(GDP) به حساب می‌آید. سهم این صنعت در ایران 5/ 8 درصد از تولید ناخالص ملی یعنی حدود 40 میلیارد دلار برآورد می‌شود. با وجود اهمیت این زیرساخت اقتصادی، متاسفانه گزارش‌های اقتصادی نشان می‌دهند کشورمان نه تنها در صحنه جهانی با کشورهای توسعه‌یافته فاصله زیادی دارد که از کشورهای منطقه نیز در وضعیت بسیار عقب‌تری قرار می‌گیرد. در این زمینه، بر اساس شاخص عملکرد لجستیک (LPI)، ایران با شاخص 85/ 2 در سال 2018 از کشورهایی همچون عربستان (01/ 3)، ترکیه (15/ 3)، هند (18/ 3) و امارات متحده عربی (96/ 3) عقب‌تر است.

مزایای هفت‌گانه

فصل اقتصاد - احمد طاهرخانی فعال حوزه ‌استارت‌آپ چندسالی است که از ظهور ‌استارت‌آپ‌های فعال در عرصه حمل مسافر می‌گذرد. اوبر که در حال حاضر در بیش از 600 شهر جهان فعالیت می‌کند در زمره ‌استارت‌آپ‌های سرآمد در این حوزه قرار دارد و در حال حاضر ارزشی بالغ بر 68 میلیارد دلار دارد و رتبه اول را از لحاظ ارزش در میان ‌استارت‌آپ‌های دنیا دارد. جالب آنکه رتبه دوم نیز به ‌استارت‌آپ دیدی چاکسینگ (Didichuxing) تعلق دارد که این شرکت نیز در زمینه جابه‌جایی مسافر در چین فعالیت می‌کند. ایران نیز شاهد ظهور و رشد ‌استارت‌آپ‌ها در این حوزه بوده است و توانسته به خوبی جای خود را بین عموم افراد جامعه باز کند. همزمان با ظهور این ‌استارت‌آپ ها، با مکانیزمی مشابه، کسب و کارهایی وارد حمل و نقل جاده‌ای کالا شدند.

استارت‌آپ‌های حمل‌و‌نقل

فصل اقتصاد - لجستیک و به‌طور خاص حمل و نقل کالا بر زنجیره تولید، توزیع و مصرف تاثیر غیرقابل انکاری دارد. اختلال در فرآیند حمل و نقل کالا و ناکارآمدی این بخش تاثیرات زیان‌باری بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

بحران ابرتورمی در پیش است؟

فصل اقتصاد - با اینکه در بسیاری از عوامل اقتصادی، وضعیت ایران و ونزوئلا مشابه همدیگر است، با این حال بدهی خارجی ایران بسیار اندک و 11 میلیارد دلار است. همین عامل نیز موجب خواهد شد اقتصاد ایران از وقوع پدیده ابرتورم و فروپاشی اقتصادی در امان بماند.

سلسله‌جبال اقتصاد

فصل اقتصاد - زمانی که نابرابری پایین باشد و فرصت‌ها برای همه در دسترس، آن‌گاه تصمیمات اخلاقی ترجیح می‌یابد و «زندگی نیک» ارسطویی (امریکایی‌ها به این زندگی می‌گویند «رویای امریکایی») معنا پیدا می‌کند. پیمان می‌فلاور که اولین سبد حکومتی مهاجران اروپایی در قاره امریکا بود یکی از مثال‌های ساده‌ای است که از طریق «فرصت» آفریده شده.

پلت‌فرم‌های مدرن

فصل اقتصاد - مارسل ادی مدیوم نیمی از کل پولی که در سال 2020 صرف تبلیغات در جهان می‌شود برای تبلیغات آنلاین هزینه خواهد شد، به این معنا که سهم بازار این شکل از تبلیغات تا دو سال دیگر با سهم تبلیغات آفلاین یعنی در تلویزیون، مجلات، روزنامه‌ها و بیلبوردها برابر می‌شود. در سال‌جاری میلادی سهم تبلیغات آنلاین از کل بازار تبلیغات جهان، 44 درصد معادل 227 میلیارد دلار است و در سال 2020 این رقم به 50 درصد معادل 291 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

الگوسازی در ذهن مخاطبان

فصل اقتصاد - لوسی هاندلی سی ان بی‌سی در سال‌های اخیر ابزارهایی که در اختیار شرکت‌های رسانه‌ای بوده و از آنها برای تبلیغ یک محصول یا خدمت یا معرفی یک مفهوم استفاده می‌کنند افزایش یافته است. در واقع همزمان با پیشرفت علم در شاخه‌های مختلف، شرکت‌های یادشده برای رسیدن به هدف خود یعنی متقاعد کردن مخاطب به خرید، از این پیشرفت‌ها بهره برده‌اند و اکنون نه‌تنها از شیوه‌های سنتی یافتن و متقاعد کردن مشتری استفاده می‌شود، بلکه از برخی ابزارهای پیشرفته برای درک عادات خرید مشتری بهره برده می‌شود تا نه‌تنها شکل تبلیغات مناسب‌تر شود بلکه تولیدکنندگان کالا و خدمات درک بهتری از علایق و نیازها و رفتار مشتری پیدا کنند.

پازل جست‌وجوی اینترنتی

فصل اقتصاد - دایسوکه واکابایاشی نیویورک تایمز در سال‌های اخیر تغییرات بزرگی در صنعت تبلیغات ایجاد شده و به باور کارشناسان این حوزه، روند تغییرات ادامه پیدا خواهد کرد. پیش بینی شده ارزش بازار صنعت تبلیغات تا سال 2020 به حدود 600 میلیارد دلار خواهد رسید و نکته مهم این است که سهم بخش تبلیغات از تولید ناخالص داخلی در کشورهای توسعه‌یافته بسیار بالاتر از اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه است. مسلما رونق صنعت تبلیغات و استفاده از روش‌های نو و فناوری‌های پیشرفته در ارائه آگهی، تاثیرات مثبت فراوان برای اقتصاد در بر دارد.

رمز موفقیت در بازار

فصل اقتصاد - مایکل تسنر فوربس در سال‌های اخیر پیشرفت در حوزه‌های مختلف فناوری بسیار سریع‌تر شده و امروزه همه چیز در حال دیجیتالی شدن است. سرگرمی‌ها، بهداشت و درمان، خدمات فروش املاک، بانکداری و حتی ارزها همگی حوزه‌هایی هستند که به سمت دیجیتال شدن رفته‌اند. البته این تحول طبیعی است، زیرا برای مثال در آمریکای شمالی حدود 90 درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند و استفاده از ابزارهای پیشرفته ارتباطی هر روز بیشتر می‌شود.

اقتصاد تبلیغات

فصل اقتصاد - در سال‌های اخیر صنعت تبلیغات نقش بزرگ‌تری در رونق اقتصادهای بزرگ داشته زیرا این صنعت به معرفی محصولات و خدماتی که شرکت‌ها تولید می‌کنند، می‌پردازد و اگر نقص‌هایی در فعالیت شرکت‌های تبلیغاتی وجود داشته باشد، عملا زحمات شرکت‌های تولیدکننده به نتیجه موردنظر نمی‌رسد. روندهایی که در چند سال اخیر در صنعت تبلیغات مشاهده شده نشان می‌دهد شرکت‌های تبلیغاتی به سمت حضور گسترده‌تر در فضای دیجیتال حرکت کرده‌اند و این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

اخبار خواندنی

ایمن‌سازی در برابر تحریم‌ها

از دیروز تا فردا

سناریوهای پیش‌رو

آینده صنعت نفت

لجستیک برنامه‌ای برای حرکت

چگونگی خلق فرهنگ کار ایده آل برای بازاریاب های خلاق

آفت بزرگ اقتصاد کشور

9 اقدام در راستای ایجاد برندی موفق

خدمات مشتریان ضعیف مسئول به سرانجام نرسیدن 55 درصد از معاملات بالقوه است / 5 نکته برای بهبود خدمات مشتریان

نیم‌نگاهی به اقتصاد نوظهور با دستمزد‌های کلان

اوپک بر سر دوراهی

بخش خصوصی جلوی سوءاستفاده‌‌ها را می‌گیرد

تشکیل مجمع اقتصاددانان برای صدور احکام موثر بر حل بحران

رویارویی مدودف و بانک مرکزی

سایه وحشت بر سرمایه‌ها

ریسک تحریم و سیاست‌های انبساطی

فرصت از دست رفته اصلاحات

بحران ارزی در اقتصادهای نوظهور

برترین استارتاپ‌های سال 2018 از نگاه لینکدین

استارتاپی برای حل مشکل اینترنت آمریکا

چرا در ایران غیرمولدها بیشتر از مولدها رشد می‌کنند؟

20 درسی که می‌توان از مشاهده‌ی فیلم‌ های دیزنی آموخت [قسمت اول]

ممنوعیت تبلیغاتی گوگل برای بیت کوین، اتریوم و لایتکوین

25 توصیه برای درآمدزایی به کمک بازاریابی تأثیرگذار

افزایش اهمیت شبکه های اجتماعی در عرصه بازاریابی و برندسازی / چگونه برترین موقعیت ها در شبکه های اجتماعی را کشف کنیم؟

7 استراتژی مؤثر در بازاریابی

پس لرزه‌های حضور ایلان ماسک در یک مصاحبه‌؛ از سقوط 6 درصدی ارزش سهام تا استخدام جانشین

بلاتکلیفی صنایع آسانسور ادامه دارد

پیمان‌سپاری ارزی به توقف صادرات غیرنفتی می‌انجامد

استخدام نیروی جدید و تشخیص بهترین زمان

حال بد تولید صنعتی در دور خبیث مشکلات اقتصادی

استارتاپی با هدف بازیافت پلاستیک به شیوه‌ای جدید

بررسی مشهورترین دانشگاه‌های جهان از لحاظ تامین سرمایه و تربیت کارآفرین

فال نیک آقای دبیرکل

اقدامات عاجل برای مدیریت بازار ارز

حاکمیت پول بر انسان را تحکیم نکنید

فرصت از دست نرود!

قدرت اعتبار و اعتماد

بررسی تطبیقی ورود متقاضیان به حرفه وکالت در ایران و آمریکا

بسته جامع «ساو»

انحصارزدایی از بازار

اقتصاد وکالت

چگونه بازده تیم بازاریابی خود را افزایش دهید؟

ایلان ماسک از تاثیر منفی شبکه‌های اجتماعی روی سلامت ذهن می گوید

تجربه های بی نظیر من به عنوان طراح محتوا و بازاریاب / چطور کار در تیم فروش باعث تغییر اساسی و بنیادی دیدگاهم شد

داستان آغازین کسب و کار ، ارزشمندترین داستان

شتاب زدگی، اشتباهی بزرگ در تحلیل وضعیت عراق

4 استراتژی بازاریابی آفلاین برای تجارت های کوچک

آمازون در انتظار درآمد 88میلیارد دلاری از تبلیغات

اقتصاد فلج، نتیجه نپیوستن به FATF

تعرفه های مالیاتی ترامپ چگونه می توانند اپل را در مقابل رقبا ضعیف کنند

راه‌های مقابله با افسردگی پس از تعطیلات

کارگران داده‌ایِ جهان، متحد شوید!

جک ما ثروتمندترین مرد چین بازنشسته می‌شود

گردش شهریور بر مدار دیپلماسی

الگوی سرمایه‌گذاری همتابه‌همتا

حساب قرمز بانک‌ها

جایگاه جهانی ایران در خلق پول

ترمز مالیاتی سفته‌بازی

سونامی نقدینگی

چرا سیاستمداران سرکوب و تعزیر بازار را در پیش می‌گیرند؟

برای مقابله با استرس، نکات جدید یاد بگیرید

بازاریابی کسب و کارهای کوچک

برترین استراتژی برندسازی تجاری در دنیا

5 روش برای ساخت لیست مخاطبان ایمیل

چگونه برند شخصی مان را وارد مسیری تازه کنیم / تغییر جلوه های فعالیت برندمان با استفاده از فرمت های ویدئویی

تورم و تنبیه

پرسش کلیدی از دکتر راغفر!

ساز و کارهای مخرب در اقتصاد ایران

کارآیی سیاست‌گذاری

دفتر کار باز تنش‌های محیط کار را افزایش می‌دهند

آزمون‌هایی برای تشخیص خوب بودن یک ارائه

مزایا و معایب چابک سازی کسب‌وکار

اجلاس سران در تهران، همکاری دوجانبه و همگرایی منطقه‌ای

حمل هوایی بار و موافقتنامه داوری

شوک ترامپ در پیش است

تهدید دو کسری بزرگ

تغییر ساختار تجارت جهانی

استمرار یک دهه رشد اقتصادی؟

نقش آمریکا دراقتصاد جهان

مدیران موفق چه ویژگی‌هایی دارند

ضرورت استفاده از مطالعات دانش‌آموختگان علوم شهری

مدیر واحد هوش مصنوعی مایکروسافت از راز تیشرت پولو قرمز رنگش می گوید

اجتناب از حواس‌پرتی با به‌کارگیری چند استراتژی ساده

5 دلیل که نشان دهنده نیاز شما به استراتژی بازاریابی است

در منو چه داریم؟ آینده غذا، همین‌جا در واقعیت افزوده!

معرفی استارتاپ لمون کایند؛ استارتاپی موفق با تاکید بر سلامتی محصولات

3 نکته درباره ستاد تنظیم بازار و قیمت خودرو

افتتاح 3 طرح پتروشیمی، نقطه عطفی در صنعت نفت است

اهمیت افتتاح 3 طرح پتروشیمی با حضور رئیس‌جمهور

“جلسه بازی” برای اقتصاد چه حاصلی داشته است؟

فقدان نگاه راهبردی

از «نظریه» تا «عمل»

عملکرد یک‌ساله پارلمان شهری

مدیریت واکنش در زمانی که مدیر، اعتبار کار شما را به خود نسبت می‌دهد

یکبار برای همیشه

یک استراتژی بازاریابی مقرون به صرفه برای همه کسب و کارها

3 پرسش مهم پیش از اقدام برای برندسازی مجدد(ری برندینگ) / چه زمانی باید برندمان را بازآفرینی کنیم؟

محاسبات ابری قدرت رقابتی شرکت‌های کوچک را افزایش می‌دهد

چگونه با مشتریان خود جلساتی کوتاه تر و سودمندتر داشته باشیم

مدیر بازاریابی Alibaba: عقب ماندن بازاریاب ها از حقیقت

منطقه آزاد اینچه برون عامل توسعه تجارت با آسیای میانه

در تله‌ رفتارهای کوتاه‌مدت گرفتار نشویم

پیش‌بینی آینده بازار مسکن با تعیین تکلیف نرخ بهره

7 ابزار برتر برای خلق هویت برند قوی

رویایی متفاوت

اجرایی شدن ادبیات پوپولیستی "فریدمن ایسم" های وطنی

حاکمیت رفتارهای هیجانی در بازار مسکن

گرانی، آفت رونق کوتاه مدت بازار ملک

برنامه سوالات ادواری

نگاه متفاوت سیاسیون

استمرارطلبی در برنامه‌های اقتصادی

سیاست ابتر!

پاسخگویی رئیس‌جمهور

چگونه از حق تکثیر آثار خود محافظت کنیم

نظام چندگانه ارزی و رانت چندجانبه

از کجا بدانیم چه کسانی پیوسته آنلاین هستند / چگونه افراد را بازاریابی کتید

5 مهارت مذاکره که باید در آن استاد شوید

دردسرهای تازه فعالان حوزه دارو

ضرورت محاکمه نفوذپذیران

درس‌هایی همگانی

راهکارهای مقطعی چاره‌ساز بازار خودرو نیست

نگاه اقتصادی به تصمیمات سیاسی

چهار خطای استراتژیک در شرایط تحریم

آلمان؛ بازنده بزرگ

مقصد بعدی کجاست؟

کارت بازی ترامپ

صنعت خودرو پس از جنگ تجاری

چرا در مهلت‌های طولانی کارها را به تعویق می‌اندازیم

بازاریابی یک سرمایه گذاری است. چطور بودجه کمپین بازاریابی خود را تامین کنیم؟

سئو و بازاریابی محتوا شریکند، نه رقیب / چند توصیه حیاتی برای سئو SEO سایت

چگونه تایپوگرافی بر تجربه کاربری تاثیر می گذارد؟

3روش بازاریابان برای برقراری ارتباطات موثرتر

10 راه برای متمایز کردن برند از طریق بهبود تجربه مشتری

دایره اختصاص ارز 4200 تومانی کوچک‌تر شود

هزارتوی مشکلات شرکت‌های هواپیمایی

نظم جهانی آقای شی: ژوئیه 2024

بحران بانکی ریشه در نبود نظارت دارد

همتی، محافظه‌کاری با صدای بلند

اظهارات جالب کارمند سابق کاخ سفید درباره نحوه استفاده ترامپ از توییتر

هزینه‌های پیش روی بانک مرکزی

عبرت از تجارب پیشین

ضرورت تدوین بسته جامع

تقاضای وام 17 برابر عرضه

بازتعریف مکانیزم‌های تامین مالی

قانون اشتغال روستایی

آیا دولت حامی بازار سرمایه است؟

اجرای قانون بانکداری بدون‌ربا زیرساخت‌های بانکداری‌اسلامی را فراهم می‌کند

کلمه‌های مورد استفاده رهبران موفق 

معرفی تجارت جدیدی به نام B2I

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
  • حضور فعال گروه رسانه ای فصل اقتصاد و فصل تجارت در نمایشگاه