اقتصاد

نوبخت: سال 96 فقط 7 هزار بیکار جدید داشتیم

فصل اقتصاد - نوبخت با بیان این که در سال گذشته 797 هزار نفر وارد بازار کار شده‌اند، گفت: از این تعداد 790 هزار نفر مشغول به کار شده، اما 7 هزار نفر باقی‌مانده به جمعیت 3 میلیون نفری بیکاران کشور اضافه شده‌اند.

جای خالی برچسب بین المللی روی محصولات تراریخته در ایران

فصل اقتصاد - یک فعال حوزه تجهیزات پزشکی با بیان اینکه اعمال فشار بر منتقدان تراریخته زیاد است گفت: درمسئله تراریخته باید بگوییم در طی این سالها افراد خارجی بودند که در کشور خودشان درباره این موضوع تحت تعقیب قضایی بودند اما در کشور ما جایزه کشاورزی دریافت کردند.

سه تجربه توریسم پایدار درآمریکای لاتین

فصل اقتصاد - نوید شکراللهی 22 مه، مصادف با اول خرداد را به‌عنوان «روز جهانی تنوع زیستی» نام‌گذاری کرده‌اند که با توجه به خطر روزافزون انقراض گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در سطح کره زمین و اخلال در ترکیب آنها در دنیای امروز، از اهمیتی ویژه برخوردار است. حفظ تنوع زیستی یکی از مهم‌ترین اهداف توسعه پایدار است که در سند 2030 سازمان ملل متحد نیز به‌عنوان یکی از اهداف اصلی درج شده است.

تعبیر برجامی رویای نفتی ترامپ

فصل اقتصاد - «خروج از برجام» هر چند به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ اشتباه سیاست‌ خارجی آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ توصیف می‌شود؛ اما این اقدام در عین حال به دولت این کشور یادآور شد تا رسیدن به یکی از رویاهای خود همچنان راه درازی در پیش دارد؛ رویای «استقلال انرژی».

بازار سهام در ایستگاه جدید

فصل اقتصاد - بورس تهران معاملات نخستین روز از خردادماه را با نوسان صفر درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت. نماگر اصلی سهام در پایان معاملات دیروز تنها 2 واحد رشد کرد و در سطح 95 هزار و 230 واحد ایستاد. همزمان، شاخص کل هم‌وزن با افت 0/ 1 درصدی، توقف سیر صعودی قیمت‌ها را برای دومین روز پیاپی ثبت کرد. اکنون بورس تهران در حال کلنجار رفتن با صورت‌های مالی سال گذشته شرکت‌هاست. تقابل عملکرد شرکت‌ها و سودای سودیابی در دو روز گذشته به خوبی در قیمت سهام انعکاس یافت و یک بار دیگر، واقعیت انکارناپذیرتحلیل و توان‌ بنیادی سهام را به متن معاملات کشاند. در حالی که انتظار می‌رفت جریان نقدینگی در صنایع کوچک‌تر پایدار بماند اما افت شاخص کل هم‌وزن منعکس‌کننده عدم حمایت عوامل بنیادین از سهام مزبور است که معنای دیگر آن توقف سهام در ایستگاه عملکرد شرکت ها است.

پشت‌پرده اشتغال کامل در آمریکا

فصل اقتصاد - «نیل کشکاری»، رئیس فدرال رزرو شعبه مینیا پولیس تسریع روند رشد نرخ بهره را مستلزم ثبت شواهد بیشتری توصیف کرد. با اینکه بازار کار آمریکا پیشرفت قابل توجهی داشته است؛ اما فدرال رزرو نباید در روند انقباضی شتابزده عمل کند. بهبود بازار کار ایالات‌متحده در صورتی می‌تواند به معنای آماده‌باش اقتصاد برای افزایش نرخ بهره هدف باشد که شواهد مستندی از رشد نرخ دستمزدها ثبت شود؛ درحالی‌که یک دهه از بحران مالی فراگیر گذشته است، اقتصاد آمریکا ریکاوری مناسبی را تجربه کرده و نرخ بیکاری در کمترین میزان خود از سال 2000 میلادی قرار دارد؛ اما نرخ بیکاری 9/ 3 درصدی نیز چالش‌های خاص خود را به همراه خواهد داشت.

سه‌ پیشنهاد برای ماندگاری خارجی‌ها

فصل اقتصاد - موج رفت و آمد هیات‌های خارجی برای عقد قرار داد با شرکت‌های داخلی که با رفع تحریم‌های بین‌المللی به وجود آمد با گذشت حدود دوسال و نیم با شرایط جدید و خروج آمریکا از برجام وارد فاز جدیدی شده و این سوال را به وجود آورده که آیا شرکت‌هایی که در این مدت اقدام به عقد قرارداد با شرکت‌های داخلی کرده‌اند به همکاری با ایران ادامه خواهند داد یا اینکه قطع همکاری خواهند کرد.

کاهش چک‌های برگشتی در فروردین

فصل اقتصاد - گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که در اولین ماه سال‌جاری آمار چک‌های برگشتی بهبود یافته است. در فروردین‌ماه سال‌جاری در مجموع 6 میلیون و 700 هزار فقره چک به ارزش تقریبی 47 هزار میلیارد تومان مبادله شده که این مقدار بیش از 3 درصد کل نقدینگی موجود در بازار را شامل می‌شود. در این ماه حدود 81 درصد از ارزش چک‌های مبادله‌ای وصول و 19 درصد دیگر برگشت شده است. این در حالی است که نسبت چک‌های برگشتی در فروردین‌ماه سال گذشته حدود 21 درصد بود. با تحلیل دیگری، از فروردین‌ماه سال گذشته تا فروردین‌ماه سال‌جاری در حالی که چک‌های مبادله‌ای حدود 22 درصد افزایش یافته، چک‌های وصولی حدود 25 درصد و چک‌های برگشتی تنها 12 درصد افزایش یافته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت در اولین ماه سال‌جاری نسبت چک‌های برگشتی بالنسبه کاهش یافته است.

جنگ آمریکا با چین متوقف می‎شود؟

فصل اقتصاد - چین قول داده خریدش از امریکا را به طور قابل توجهی افزایش دهد، اما کارشناسان و مقامات ارشد می گویند که مشکلات کلیدی هنوز حل نشده است.

موافقت کمیسیون اقتصادی بر اخذ مالیات از خودروها

فصل اقتصاد - سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در جلسه امروز کمیسیون مصوب شد که از خودروها مالیات بر آلایندگی خودروها براساس برچسب آنها و به تفکیک خودرو سبک و سنگین و موتورسیکلت اخذ شود.

نرخ تورم در اردیبهشت به 8 درصد رسید/ افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور

فصل اقتصاد - مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٧ به ٨,٠ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٨,١ درصد) ٠.١ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

رفتار آمریکا غیرمتعارف و خلاف توافقات بین المللی است

فصل اقتصاد - وزارت اقتصاد در پی تحریم رئیس کل بانک مرکزی کشورمان از سوی خزانه داری ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه ای این تحریم را نشانه دیگری از رفتارهای غیر متعارف نسبت به توافقات بین المللی دانست.

توقف عملیات بریتیش پترولیوم در میدان گازی مشترک با ایران

فصل اقتصاد - با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت بریتیش پترولیوم (بی‌پی) فعالیت‌های خود در میدان‌گازی رهوم در دریای شمال را که در آن با یک شرکت ایرانی مشترک است، متوقف کرد.

نمی‌توان شرکت‌های آلمانی را کاملا از تحریم ایران مصون کرد

فصل اقتصاد - وزیر اقتصاد آلمان گفت: دولت آلمان تا جایی که بتواند به شرکت‌های آلمانی که در ایران تجارت می‌کنند کمک خواهد کرد، اما نمی‌تواند کاملا از آنها در برابر تحریم‌های آمریکا دفاع کند.

هند برای 20 کالای آمریکایی تعرفه‌ 100 درصدی وضع کرد

فصل اقتصاد - برای مقابله با محافظه‌کاری تجاری آمریکا، هند در اقدامی تلافی‌جویانه برای لیستی از کالاهای آمریکایی تعرفه‌ وارداتی تا 100 درصد وضع کرده است که از ماه ژوئن اجرا خواهد شد.

مرکز آمار باز هم خبر خوش داد! این همه گرانی و کاهش تورم به رقم کم‎سابقه 8 درصد؟

فصل اقتصاد - علیرغم تمام گرانی هایی که طی دو ماه اخیر در بازار ارز، سکه، خودرو، مسکن، لوازم خانگی ، موبایل و کالاهای اساسی رخ داده، مرکز آمار ایران از کاهش نرخ تورم به رقم کم سابقه 8 درصد در اردیبهشت ماه امسال خبر داد.

بیانیه وزارت امور اقتصادی و دارایی در پی تحریم رئیس کل بانک مرکزی

فصل اقتصاد - وزارت امور اقتصادی و دارایی در پی تحریم رئیس کل بانک مرکزی کشورمان از سوی خزانه داری ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن این اقدام، تحریم مزبور را نشانه دیگری از رفتارهای غیر متعارف و تاییدی بر بی تعهدی این کشور نسبت به توافقات بین المللی دانست .

یکپارچه سازی اطلاعات گمرکی با 27 سازمان در پنجره واحد تجارت

فصل اقتصاد - معاون گمرک گفت:اطلاعات گمرکی در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک با مشارکت 27 سازمان یکپارچه شده و با ارتقای سامانه جامع گمرکی همه کالاهای ورودی به گمرکات کنترل می شوند.

بی ام وی 390 هزار خودرو را برای رفع عیب فراخواند

فصل اقتصاد - شرکت خودروسازی بی ام وی آلمان اعلام کرد، مجموعا 390 هزار دستگاه از خودروهای خود را به دلیل احتمال خاموش شدن در حین رانندگی برای رفع عیب فرا می خواند.

19 شرکت و دارایی دولتی در سبد واگذاری‌های خرداد

فصل اقتصاد - تعداد 19 شرکت و دارایی دولتی در خردادماه امسال توسط سازمان خصوصی‌سازی روانه میز بورس و فرابورس می‌شود و بخشی از آنها نیز از طریق مزایده واگذار خواهد شد.

هیچ مسمومیتی با قارچ تولیدی نداشتیم/ مردم از مصرف قارچ در طبیعت خودداری کنند

فصل اقتصاد - تمام نمونه‌های قارچ‌های مصرف شده را رؤیت کردم تا به امروز و در پی این 25 روز گذشته این پرونده مسیر علمی را طی کرد و با تمام افراد مسموم صحبت کردم و در روز گذشته وزارت بهداشت گزارش نهایی خود را اعلام کرد.

اخبار خواندنی

بررسی کاهش فقر مطلق در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی/تعیین 7 هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در بودجه 97

مشارکت بانک پارسیان در پارس فولاد سبزوار موفقیت این طرح را تضمین می‌کند

شورای عالی امنیت ملی: هیچ گونه تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به FATF اتخاذ نگردیده است

افزایش بدهی و هزینه‌های استقراض؛ چالش جدید کشورهای حاشیه خلیج فارس

کاهش سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی

دلار گران شد/ افزایش قیمت سکه/ آیفکس اُفت کرد

اخبار مهم اقتصادی امروز در یک نگاه ؛ دوشنبه 31 اردیبهشت

اختصاص یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای بازآفرینی شهری

مایکروسافت برای تقویت قابلیت مکالمه کورتانا، Semantic Machines را تصاحب کرد

مدیر دوتابعیتی در سازمان نداریم/خواستار فوری اعلام مشخصات مدیر دوتابعیتی سازمان هستیم

78 درصد سهام حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج‌فارس واگذار شد

واردات موقت کالا مشمول ثبت سفارش نیست

سازمان مالیاتی: مدیر دوتابعیتی نداریم

طرح آمایش سرزمین به زودی اجرا می‌شود

بیشترین آلایندگی از دی اکسید کربن متعلق به نیروگاه‌ها است

نرخ رشد جمعیت کاهشی است/ کاهش از 3.4 به 1.2 درصد

اقتصاد اروپا با افت سرمایه‌گذاری آسیب دید

بیشترین آلایندگی از دی اکسید کربن متعلق به نیروگاه‌های کشور است

چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد؟

نقش قابل توجه روابط عمومی در تصمیم گیری های مدیریتی سازمان

145 هزار میلیارد تومان ارزش واگذاری اصل «44»

اعلام پُرریسک و کم ریسک‌ترین صنایع بورس

تب قیمت‌ها در حال فروکش کردن است

انتقاد پارلمان انگلیس از «پول‌های کثیف» مسکو و تاثیرات آن بر سیاست خارجی لندن

بهای سکه صعودی شد

بهای انواع ارز در بازار دوشنبه 31 اردیبهشت

سهم‌های خودرویی و نفتی کاهشی شدند

استقبال بخش خصوصی از تعدیل قیمت دلار

بلوک 17.34 درصدی سهام بیمه البرز واگذار می‌شود

گردش ٩٧٠٠ میلیارد ریالی منابع بانک صادرات ایران در دیار «رئیس علی دلواری»

هشدار نمایندگان مجلس انگلیس نسبت به " جریان پولی کثیف" از روسیه

بهره‌مندی 20 هزار زوج جوان، از مزایای وام قرض‌الحسنه ازدواج بانک آینده

سهام بیمه البرز برای سومین بار روی میز فروش

افزایش وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه طلا

جنگ تجاری به تعویق افتاد/بازار سهام رشد کرد

میلیاردرها به پول می‌رسند

راهکاری برای خروج ارز از خانه‌ها

صعود بورس‌های آسیایی پس از توافق تجاری چین و آمریکا

دلار بانکی به4 هزار و 205 تومان رسید

خروج ارز از خانه‌ها با راه‌اندازی بورس ارز

تسهیلات جدید امارات برای جذب سرمایه‌گذار خارجی

جنگ تجاری آمریکا و چین متوقف شد؟

واکنش بازارهای مالی نسبت به شرایط موجود اقتصادی

حلقه مفقوده در پیاده سازی کارت اعتباری

15 سیلوی دولتی خصوصی می‌شود

نرخ بیمه‌نامه‌های مسافرتی گران شد

فشار رسانه‌ای صادرکنندگان خاص برای گذار از دلار 4200 تومانی

دلار تک نرخی گران شد؛ 4 هزار و 205 تومان

اروپا خسارات شرکت های آسیب دیده از تحریم ایران را جبران می کند؟

نرخ بیکاری کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اعلام شد

600 هزارمیلیارد تومان برای تکمیل پروژه های عمرانی نیاز است

داستان ادامه دار مسافران جام جهانی و مشکل ارز مسافرتی/ جولان 100 دلاری برخی آژانس های مسافرتی برای اخذ ویزا

اتحادیه اقتصادی اوراسیا؛ فرصتی طلایی برای ایران

به دنبال گسترش توریسم زنبورداری هستیم/ اعتراض کارگران برای احقاق حقوق‌شان جرم نیست

عریان کردن اقتصاد با قراردادهایی مثل FATF دور زدن تحریم را سخت‌تر کرده است

قیمت جهانی طلا امروز 1397/02/31

اروپا و ایران بهانه خوبی برای کنار گذاشتن دلار آمریکا دارند

سازمان محیط زیست فرصت محدود جذب نیرو را نسوزاند

عناوین روزنامه های اقتصادی دوشنبه 31 اردیبهشت 97

زمان بی توجهی به بهره وری به اتمام رسید / بهره‌وری صفر شایسته اقتصاد ایران نیست

«دولت بودجه را شفاف کند» - 5 |کمکهای بلاعوض سازمان برنامه‎وبودجه در فروردین چقدر و چگونه محقق شد؟

جایزه‌ای برای یک صندلی خالی!

واقعی کردن رویای خودروی پرنده

نوبت تغییر زمین در بورس تهران

چراغ‌سبز تجاری چین به آمریکا

نشست جنجالی مجلس درباره FATF و برجام

تعویق اثر ارز روی تورم

اروپا ضرر شرکت‌ها از تحریم آمریکا علیه ایران را جبران کند

اخبار مهم اقتصادی امروز در یک نگاه ؛ یکشنبه 30 اردیبهشت

تحریم رئیس کل بانک مرکزی بی‌احترامی به هنجارهای بین‌المللی است

سازمان برنامه و بودجه هر استان در فروردین 830 میلیون تومان بودجه گرفت

اوپک عجله ای برای افزایش تولید ندارد

مشارکت بانک پارسیان در طرح های فولادی

اپل پرداخت جریمه 15 میلیارد دلاری به اتحادیه اروپا را آغاز کرد

بانک مرکزی: تحریم سیف توسط آمریکا بی احترامی به هنجارهای بین المللی است

یک سیلوی دولتی واگذار می‌شود/قیمت پایه؛ 13.1 میلیارد تومان

جزئیات گزارش متوسط فروش محصولات کشاورزی

به مردم درباره FATF اطلاعات غیرواقعی ندهید

انتصاب مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خراسان شمالی

کشف حشیش از خودروی مدل بالا توسط ماموران گمرک

همکاری بیش از 60 بانک کارگزار خارجی در 30 کشور دنیا با بانک شهر

بورس سبز پوش شد

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز 30 اردیبهشت ماه

متوسط قیمت محصولات کشاورزی در سال 96

بورس سبزپوش شد/شاخص 33 واحد رشد کرد

قیمت سکه طرح جدید 20 هزار تومان کاهش یافت

رشد همراه با احتیاط قیمت‌ها در بورس تهران

زوجین 2 بار می‎توانند وام مسکن بگیرند

افزایش شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری‌های صنعتی در زمستان96

با افتتاح «حساب قرض الحسنه ویژه» بانک ملی ایران، شرایط تسهیلات دهی را شما مشخص کنید!

تعیین شرایط تسهیلات تولید درصورت استنکاف بانک‌ها

«ترس»، عامل شکست «برجام اروپایی»

800 میلیارد تومان اوراق اجاره 16 درصدی در راه بورس

کدام کشورها در حال کنار گذاشتن دلار از مبادلات خود هستند؟

234 طرح روستایی وعشایری استان برای ایجاد ٤١٢٠ اشتغال به بانک ها ارسال شد

الزامات جدید ارزی و تجاری برای مقابله با سیاست تحریم آمریکا

نرخ تمامی انواع ارز امروز ثابت ماند

اقتصاد در صدر مباحث انتخاباتی ونزوئلا

تحریم‌های آمریکا بر روابط تجاری ایران و افغانستان تاثیر می‌گذارد

کشف حشیش از خودروی مدل بالا

حاجی دلیگانی: سادگی می کنید و می پندارید اروپا جدا از آمریکا است

تغییر 5 تا 6 درصدی نرخ دلار 4200 تومانی تا پایان سال

ایران چک ها، بدون درج مُهر شعبه هم معتبر هستند

4 روش ساماندهی بدهی‌های دولت

ایران‌چکها، بدون درج مهر شعبه هم معتبر هستند

ایران چک‌ بدون مهر شعبه هم معتبر است

تلاش کشورهای آفریقایی برای بازپس گیری دارایی‌های خود از غربی‌ها

زرآبادی: نمی‌شود هم مجری فیلترینگ بود و هم منتقد آن

کارمزدهای جدید به بانک‌ها آمد

ماموریت دولت به 2 وزارتخانه برای تصویب نهایی تجارت ترجیحی با اوراسیا + سند

درج مُهر شعبه روی ایران‎چک ممنوع شد + مشخصات "ایران چک"

افزایش شاخص قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی در زمستان96

هند و اتحادیه اروپا برای تلافی تعرفه‌های آمریکا اقدام کردند

ایران چک ها بدون درج مهر شعبه اعتبار دارد

بهای انواع ارز در بازار یکشنبه 30 اردیبهشت

حضور تیم فنی بانک مرکزی در مذاکرات با اروپایی‌ها

افزایش شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری های صنعتی در زمستان96

سرنوشت نمادهای در حالت تعلیق بورسی چه می‌شود؟

بهای سکه در مدار نزولی

مذاکره کره جنوبی با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ایران

چین توافق کرد برای کاهش شکاف تجاری، کالای آمریکایی بیشتری بخرد

نظام بانکی چه نقشی در ارتقای جایگاه کالای ایرانی در بازارهای داخلی و خارجی دارد؟

خروج بانک آلمانی «دی زد» از بازار ایران

ضمانت اعتبار صادرات به ایران تا ارزش 200 میلیون یورو توسط یک شرکت بیمه آلمانی

زنان جای کارمندان مرد دولت را گرفتند

پرتامینای اندونزی هنوز تصمیمی برای قطع همکاری با ایران نگرفته است

صادرات پسته مشمول تسویه با ارز 4200 تومانی شد

سود سپرده‌های "ثامن" کم شد

آغاز ساخت مرکز فوریت‌های پزشکی و مدرسه 9 کلاسه بانک سامان در سرپل‌ذهاب

خروج آمریکا از برجام پروژه بازسازی اقتصاد افغانستان را دچار مشکل کرد

اعمال محدودیت برای تعاونی‌های متخلف در خرید و توزیع محصولات

کیف پول آفلاین موبایلی به تهران می‌رسد

تهدید برگشت تحریم فضاسازی است/ فعالیت مرسک در ایران کمتر از 2.5 درصد بود

جلسه غیرعلنی مجلس با حضور ظریف و کرباسیان

نقش دانش اکچوئری در مدیریت ریسک صنعت بیمه

چرا مشکلات اقتصاد در دولت دوازدهم تشدید شد؟/«یک تیم و این همه تناقض»

تصمیم جدید ارزی دولت درراه است/اجبار کالاهای صادراتی به تحویل ارز

پیش‌بینی رشد 5.5 درصدی اقتصاد/تاثیر اقتصادی خروج آمریکا از برجام

تأثیر راه جدید ابریشم بر احیای نقش ترانزیتی ایران در آسیای مرکزی

پُربازده و کم بازده‌ترین صنایع تالار شیشه ای

بازگشایی نماد بیمه آسیا در بورس

اطلاعیه شماره 11 بانک آینده

کم‎کاری 17 دستگاه دولتی در بهره‎وری/سازمان بهره‎وری تذکر داد

تسهیلات بانکی بازنشستگان کشوری افزایش می‌یابد

استعفای مدیرعامل مؤسسه اعتباری کوثر

نرخ ارز ثابت ماند

پیشنهاد لایحه 2 فوریتی افزایش حقوق کارمندان و کارگران با گرانی نفت و دلار

خروج آمریکا از برجام بر رشد اقتصاد ایران موثر است؟

پذیرش کامل برنامه اقدام FATF، چه عواقبی برای کشور دارد؟

کمبریج آنالیتیکا اعلام ورشکستگی کرد

آگهی ها

  • کانال رسمی سایت فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • آگهی و تبلیغات در فصل اقتصاد
  • معرفی کسب و کار و تبلیغ محصولات
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد