رئیس فراکسیون اشتغال مجلس: سامانه رصد اشتغال پذیری دانش آموختگان به دنبال فراهم شدن اشتغال و مهارت آموزی است گفتگو

رئیس فراکسیون اشتغال مجلس:            سامانه رصد اشتغال پذیری دانش آموختگان به دنبال فراهم شدن اشتغال و مهارت آموزی است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - غلامرضا کاتب اظهار داشت: نگاه سامانه رصد اشتغال پذیری دانش آموختگان وزارت کار این است که دانشجویان فارغ التحصیل بتوانند با بنگاه های صنعتی ارتباط داشته باشند تا زمینه و بستر اشتغال شان و کارآفرینی و مهارت آموزی شان انجام شود.
برنامه «صبح و گفت و گو» رادیو گفت و گو با موضوع سامانه رصد اشتغال پذیری دانش آموختگان و با حضور دکتر محمد مهدی نژاد نوری عضو هیئت علمی دانشگاه و معاون پژوهشی سابق وزیر علوم و دکتر غلامرضا کاتب عضو هیئت رئیسه مجلس و رئیس فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.
غلامرضا کاتب با بیان اینکه رویکرد سامانه وزارت کار، بیشتر اجرایی و عملیاتی بوده و نه ساماندهی جذب فارغ التحصیلان، گفت: سامانه ای که بر اساس قانون، وزارت کار و رفاه اجتماعی تصویب کرد برای تسهیلات وام های روستایی بود و نه صرفا اینکه چه بخشی از نیروهای فارغ التحصیل جذب شدند. البته در آن بخش اطلاعاتی که برای جذب نیروی انسانی است کاربرد دارد و قابل استفاده است.
وی با اذعان به اینکه آماری مبنی بر اینکه چه تعداد از فارغ التحصیلان ما جذب کار شده اند، نداریم، در عین حال اظهار داشت: در نگاهی که در سامانه وزارت کار در بحث فارغ التحصیلان است، این است که در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی، دانشجویان فارغ التحصیل بتوانند با بنگاه های صنعتی ارتباط داشته باشند تا زمینه و بستر هم اشتغال شان فراهم شود و هم زمینه و بستر کارآفرینی و مهارت آموزی شان انجام شود.
رئیس فراکسیون اشتغال مجلس تاکید کرد: بیشتر توجه بر این است تا دانشجو در زمان تحصیل و بعد از آن، مهارت های لازم را کسب کند ضمن اینکه الان ستاد فرماندهی کل قوا در دوران سربازی هم دارد این برنامه را انجام می دهد تا به این سمت برویم که همه نیروهای جوان ما رویکرد مهارت آموزی داشته باشند.
در ادامه محمد مهدی نژاد نوری با بیان اینکه برای انجام کارهای بزرگ و عظیم، نیازمند سه دسته اقدام هستیم، گفت: اقدامات قبل، حین و بعد از کار ضروری است، یعنی بنشینیم و بگوییم کشور ظرف 4 تا 5 سال دیگر در این حوزه ها به چه ترکیبی از نیروی انسانی نیاز دارد، یعنی بازار تقاضا کدام است، دوم اینکه چه بازاری را می توانیم ایجاد کنیم. بنابراین باید قبل از اینکه به زمان واقعه برسیم،
تحلیل درستی از زمان آینده داشته باشیم و ببینیم چه ترکیبی از نیروی خودمان می خواهیم و چگونه می خواهیم با دنیا تعامل کنیم.
وی متذکر شد: وقتی صحبت از بازار و اشتغال می کنیم صرفا بازار و اشتغال درون کشور ما مطرح نیست و صرفا بازار موجود نیست کما اینکه به شدت تغییر خواهد کرد، مثل بازار فضای مجازی که تا پنج سال پیش در کشور وجود نداشت.
معاون پژوهشی سابق وزیر علوم با اشاره به سامانه رصد اشتغال پذیری دانش آموختگان بیان کرد: الان حدود 4.3 میلیون نفر در دانشگاه ها در حال آموزش هستند، این افراد چه توان و آموزش و مهارتی را کسب می کنند و چقدر در جامعه در ارتباط هستند، وقتی فرآیند ها را نگاه می کنید که عمدتا حفظی محور هستند و یکسری مسائل نظری فقط در ذهن ها می رود، مشخص است که این افراد نمی توانند به بازار نفوذ کنند.
وی افزود: رصد می تواند دو معنی داشته باشد، رصد پیش نگر یا آینده نگر یعنی نگاه نمی کنم الان چه اتفاقی افتاده بلکه نگاه می کنم که قرار است چه اتفاقی بیافتد. بخشی هم این است که اقداماتی که کردیم چه نتیجه ای داشت و مشکلات و موفقیت هایش کجا بود. بازخوردگیری در همه جای دنیا در پایداری یک سیستم بسیار حیاتی است اگر این رصد مقدمه بازنگری و اصلاح باشد کار بسیار خوبی است و می تواند اثر بخش باشد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تحویل نفت‌خام به بدهکاران براساس قیمت بورس مُسکن و التیام‌آور است

تحویل نفت‌خام براساس قیمت بورس به بدهکاران مُسکن و التیام‌آور است

تشکیل کمیته ویژه کمیسیون تلفیق برای بررسی درآمد و مصارف شرکت‌های اصلی وزارت نفت

زیرساخت استفاده از اینترنت در تمام نقاط کشور مهیا نیست

معرفی خریداران آلومینیوم المهدی و ایرالکو به دادگاه انقلاب

صادرات شیرخشک زمینه گرانی محصولات لبنی را فراهم کرد

سرپرست سازمان توسعه تجارت : تحریم ها مانع اصلی بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشورهستند

رضایی‌کوچی: اعتبار 12 هزار میلیاردی برای پرداخت بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی

افتتاح پروژه ساختمان پلاسکو تا سال 99 بعید به نظر می رسد

مسئولان باید پاسخگوی بودجه دریافتی از جیب ملت باشند

متناسب با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم منابع لازم پیش‌بینی شده است

تحلیلگر مسائل اقتصادی: طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها بازی سیاسی است

عدم پرداخت سهم وزارت نیرو از عوارض برق قبوض مشترکان

واریز بسته حمایتی تامین اجتماعی از امروز

کاهش قیمت کالاها در گرو واقعی شدن نرخ ارز است

قیمت بلیط‌ پروازهای استانی در انحصار ایرلاین ها

تسویه بدهی‌های دولت با نفت‌خام در بورس زد و بند را افزایش می‌دهد

ردیف ها و تبصره های فاقد عملکرد از بودجه 98 حذف می شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: چاره ای جز قطع یارانه دهک های بالا نداریم

معاون اقتصادی اتاق اصناف ایران: گرانی کالاها ناشی از سوء مدیریت است

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

 • بانک گردشگری
 • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
 • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
 • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
 • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد