فراخوان صوری بررسی طرح ترافیک جدید از سوی کارشناسان اقتصادی

فراخوان صوری بررسی طرح ترافیک جدید از سوی کارشناسان

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران روز گذشته با انتشار یک اطلاعیه عمومی، ضمن اعلام توقف کامل توزیع کارت‌های شناور باقی‌مانده در اختیار شهرداری تهران و بستن این پرونده از ابتدای سال 97 برای همیشه، در حالی از عموم شهروندان، کارشناسان و صاحب‌نظران دعوت کرد نقد و نظر خود درباره نسخه جدید طرح ترافیک را با شهرداری در میان بگذارند که محلی برای رجوع به متن طرح مذکور معرفی نشده و این شائبه را به‌وجود آورده که فراخوان مذکور صوری است یا واقعی.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، در این اطلاعیه ضمن بیان اینکه لایحه پیشنهادی شهرداری تهران برای تغییر شیوه صدور اجازه ورود به محدوده‌های طرح ترافیک و زوج و فرد در آستانه ارائه به شورای شهر تهران برای بررسی و تصویب است، به این نکته نیز اشاره شده که جزئیات طرح پیشنهادی شهرداری تهران در روزهای اخیر از طریق رسانه‌های گروهی به اطلاع مردم رسیده است. بر این اساس به نظر می‌رسد انتظار مدیران ترافیکی شهرداری تهران این است که کارشناسان نیز بر اساس محتوای منتشر‌شده از سوی رسانه‌های گروهی از نشست خبری تشریح جزئیات طرح مذکور که 11 دی‌ماه برگزار شد، درباره آن اظهارنظر کنند.
اگرچه اصل دعوت از کارشناسان برای ارائه نقد و نظر پیرامون نسخه جدید طرح ترافیک امری پسندیده است که به پیروی از روال بسیاری از ابرشهرهای پیشرفته دنیا همچون لندن و استکهلم به روال معمول تبدیل شده است، اما نکته مهم این است که برای بررسی کارشناسی پیش از هرگونه اظهارنظر، لازم است مفاد طرح به‌طور کامل و یکجا در اختیار عموم قرار بگیرد؛ کمااینکه شهردار لندن نیز چندی پیش کتابچه کامل تغییرات طرح‌های ترافیکی که مدنظر دارد را از طریق سایت رسمی شهرداری در دسترس عموم مردم و کارشناسان قرار داد تا در مهلت مقرر آن را مطالعه و دیدگاه خود را بیان کنند. این در حالی است که نسخه پیشنهادی شهرداری تهران برای تغییر طرح ترافیک در دسترس عموم قرار نگرفته است. به‌رغم اینکه در نشست خبری اخیر معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران و قائم‌مقام او، جزئیات طرح مذکور در حجمی حدود 50 صفحه با برشمردن دلایل ضرورت بازنگری در طرح ترافیک، تجربیات موفق دنیا و فرمول طراحی شده توسط شهرداری با ضرایب پیشنهادی، برای رسانه‌ها تشریح شد، اما با وجود تلاش‌های «دنیای اقتصاد» و چند رسانه دیگر برای دریافت نسخه‌ای که به‌صورت علنی در جمع خبرنگاران ارائه شد مدیران ترافیکی حاضر نشدند آنچه به شکل علنی اما شفاهی تشریح کردند را در قالب نسخه مکتوب و کامل در اختیار متقاضیان قرار دهند.
طبعا آنچه در روزهای گذشته در رسانه‌ها منتشر شده، حاوی بخش‌هایی از مفاد طرح جدید و نقد و نظر اصحاب رسانه درباره آن است، اما طبعا کارشناسان و صاحب‌نظران برای بررسی این طرح نیازمند استقلال فکری بدون پیش‌داوری با دسترسی به اصل طرح پیشنهادی شهرداری تهران هستند تا بتوانند با آگاهی کامل دیدگاه خود را بیان کنند. در فضای کنونی که نسخه پیشنهادی شهرداری تهران به‌عنوان جایگزین طرح ترافیک در اختیار عموم قرار نگرفته، برخی از مسوولان از جمله نمایندگان مجلس نیز در روزهای اخیر درباره مفاد آن اظهارنظر کرده و قضاوت خود را با برخی رسانه‌ها در میان گذاشته‌اند. این وضعیت واکنش محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران را نیز برانگیخت، به نحوی که وی از نمایندگان مجلس دعوت کرد ابتدا از شهرداری اطلاعات کامل درباره این طرح را دریافت کنند و سپس به نقد آن بپردازند. با این حال این دعوت نیز «بدون محل» است چراکه آدرسی برای دسترسی کامل به طرح مذکور داده نشده و پورسیدآقایی عنوان کرده شخصا حاضر است جزئیات آن را برای نمایندگان متقاضی کسب اطلاع در این رابطه، تشریح کند.
وی با اشاره به اینکه موضوع لغو طرح ترافیک و اجرای شیوه جدید اخذ عوارض به پشتوانه کار کارشناسی و برای رفع اشکالات متعدد طرح فعلی، در دستور کار قرار گرفته است، گفت: متاسفانه در مواردی شاهد اظهارنظرهایی هستیم که از فحوای آنها مشخص است که گوینده از جزئیات این طرح هیچ اطلاعی ندارد و صرفا بر اساس شنیده‌ها به ابراز نظر پرداخته است. پورسیدآقایی با تکذیب صریح این ادعا که کارمندان شهرداری در این طرح از پرداخت عوارض مستثنی شده‌اند، این ادعا را مصداقی بر بی‌اطلاعی کامل نماینده‌ای که چنین اظهارنظری را مطرح کرده دانست و افزود: بنده این موضوع را در مصاحبه‌های متعدد گفته‌ام که هیچ‌یک از کارکنان و مدیران شهرداری نیز مستثنی نخواهند بود و حتی شهردار محترم نیز اعلام کرده‌اند که عوارض خودرویی را پرداخت کرده و هیچ استثنایی نباید وجود داشته باشد و عجیب است که بدون کوچک‌ترین تحقیق و پرس‌وجو در این باره به طرح ادعای خلاف واقع می‌پردازند.
وی گفت: اگر برخی نمایندگان واقعا نگران آلودگی هوا هستند، چرا درباره کارت‌های شناور ورود به محدوده نمی‌پرسند که به‌رغم ایراد دستگاه‌های نظارتی، در اختیار بسیاری از مسوولان و نهادهای ذی‌ربط و بی‌ربط قرار می‌گرفت و هیچ کنترلی هم بر معاینه فنی خودروی استفاده‌کنندگان از این کارت‌ها انجام نمی‌شد؟ چطور حالا که این سفره ناعادلانه در حال جمع شدن است، نگرانی برای ترافیک و آلودگی هوا ایجاد شده است؟! پورسیدآقایی گفت: ما همواره به پشتیبانی نمایندگان محترم مجلس امیدوار و دلگرم بوده‌ایم و نقدهای آنان را با جان و دل پذیراییم، ولی اگر واقعا قصد دارند برای نجات مردم تهران فکری کنند، در بودجه امسال کمک کنند چند قطار بیشتر بخریم تا مردم در ساعات شلوغ در مترو مچاله نشوند و کمک کنند که ناوگان فرسوده اتوبوسرانی را نوسازی کنیم تا این‌قدر دود به هوای شهر تزریق نشود.
وی گفت: قطعا این طرح به نقد و بررسی نیاز دارد اما از همه بزرگوارانی که می‌خواهند درباره طرح ترافیک جدید نظر دهند، متواضعانه درخواست می‌کنم ابتدا جزئیات طرح را مطالعه کنند و سپس به اظهارنظر بپردازند. وی اعلام آمادگی کرد تا شخصا در جلسه‌ای جزئیات طرح را برای نمایندگان مجلس که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه هستند، تشریح کند. به این ترتیب به نظر می‌رسد همچنان قرار بر انتشار نسخه کامل طرح پیشنهادی شهرداری و در دسترس قرار دادن آن به شکل مکتوب برای تمام صاحب‌نظران و کارشناسان ترافیکی نیست.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
  • حضور فعال گروه رسانه ای فصل اقتصاد و فصل تجارت در نمایشگاه