غلامحسین شافعی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مشهد
هیچ مدل توسعه‌ای با دیوار ستبر تمرکز قدرت به جایی نمی‌رسد بازرگانی

هیچ مدل توسعه‌ای با دیوار ستبر تمرکز قدرت به جایی نمی‌رسد

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با حضور وزیر اقتصاد گفت: قبل از انقلاب وضع به این گونه بود که توسعه در مناطقی از کشور اتفاق می افتاد که دارای افراد با نفوذ بود و توسعه بر اساس مطالعه استعدادها و موقعیت ها و توانمندی های خاص هر منطقه رخ نمی داد.

هیچ مدل توسعه ای در کشور با تمرکز قدرت به جایی نمی رسد
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: هیچ مدل توسعه ای با وجود دیوار ستبر تمرکز قدرت در کشور به جایی نمی رسد.
غلامحسین شافعی روز پنجشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در مشهد افزود: باید استانداران به عنوان والیان محلی هر استان بیشتر به رسمیت شناخته شوند.
وی اظهار داشت: همچنین سازمانهای دولتی استانی باید از اختیار تصمیم گیری در مناطق خود برخوردار باشند در غیر این صورت به رغم داشتن برنامه های خوب نمی توان به نقطه مطلوب دست یافت.
به گفته وی امروزه تمام کشورهای توسعه یافته حتی آنهایی که به شکل غیر فدراتیو اداره می شوند موضوع منطقه بندی را پذیرفته و نتیجه خوبی گرفته اند.
شافعی افزود: بخش خصوصی خراسان رضوی موضوع توسعه متوازن منطقه ای را از پنج سال پیش آغاز کرد و با راه اندازی جامعه نیکوکاری ابرار این امر را در خراسان جنوبی پی گرفت و نتایج فوق العاده ای حاصل شد اما هر چه کوشیدیم این الگو را به عنوان الگوی موفق به دولت ارائه دهیم موفق نشدیم.
رئیس اتاق مشهد اظهار داشت: از وزیر امور اقتصادی و دارایی می خواهیم کمک کنند که این الگو و الگوی قلعه گنج کرمان در کشور اجرایی شود.
شافعی گفت: مشکلی که این همه منابع برای توسعه و اشتغال روستایی کشور هزینه می شود اما نتیجه مطلوب به دست نمی آید، در این الگو قابل حل است.
وی افزود: قبل از انقلاب وضع به این گونه بود که توسعه در مناطقی از کشور اتفاق می افتاد که افراد با نفوذ داشت و توسعه بر اساس مطالعه استعدادها و موقعیتها و توانمندیهای خاص هر منطقه رخ نمی داد.
شافعی اظهار داشت: از وزیر اقتصاد می خواهیم ترتیبی اتخاذ کند که هر واحد اقتصادی مالیات خود را در همان منطقه ای که فعالیت می کند پرداخت کند چون هم در خراسان رضوی و هم در سایر استانها واحدهای تولیدی هستند که همه مسائل و مشکلاتشان را استانها متحمل می شوند اما مالیاتشان را در تهران پرداخت می کنند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد گفت: درخواست دیگری که از وزیر امور اقتصادی و دارایی داریم این است که تحولات اقتصادی این استان را در تعیین سهم مالیاتش در نظر بگیرند.
وی افزود: خیلی از طرح های بزرگ اقتصادی در خراسان رضوی شروع شده اما دیگر ادامه نیافته است ولی مالیات خراسان رضوی به همان نسبت افزایش یافته که این مساله باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار کرد: در مشهد یک بار ملی را بر دوش می کشیم اما خود سهمی از این بار نداریم زیرا گفته می شود که سالانه 25 تا 30 میلیون زائر به مشهد می آید و گمان این است که وجود این تعداد زائر بسیار درآمدزاست در حالی که اگر بررسی شود از نظر اقتصادی وجود اکثر زائران برای اهالی مشهد هزینه ساز است نه درآمدزا.
شافعی گفت: اگر عادلانه نگاه شود باید به خاطر تحمل این بار ملی، بودجه ملی سالیانه برای مشهد و خراسان رضوی در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به پیوستن 62 کشور به پروژه احیای راه ابریشم افزود: توسعه زیرساختهای استان خراسان رضوی برای مشارکت در اقتصاد منطقه از هم اکنون باید آغاز شود در غیر این صورت ممکن است کشور و خراسان رضوی یکی از درآمدهای اصلی ترانزیتی خود را از دست بدهد.
مردمی شدن اقتصاد به معنای اداره دولت با مالیات است
وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این نشست گفت: برای مردمی کردن اقتصاد باید دولت را با مالیات اداره کنیم که در این صورت دولت و کارمندان آن خود را در برابر مودیان مالیات پاسخگو می دانند.
طبق گزارش ایرنا، فرهاد دژپسند افزود: به همین دلیل باید سعی کنیم بدون اینکه نرخ مالیات را افزایش دهیم با شناسایی پایه های جدید مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، وصول مالیات را افزایش دهیم.
وی اظهار داشت: برای گرفتن مالیات، اندازه گیری درآمد و محاسبه وجود دارد لذا اگر ابهامی وجود دارد باید با ادارات استانی مربوطه طرح و مسائل روشن شود.
دژپسند گفت: در شرایط کنونی بخش خصوصی باید نقش اساسی در اقتصاد کشور داشته باشد و از سهمی که برایش قائل شده ایم هم فراتر رفته و به درستی ایفای نقش کند.
وی افزود: بخش خصوصی باید به عنوان مهاجم هم با صادرات غیر نفتی و هم با آوردن سرمایه در مبارزه با تحریم به صف دشمن نفوذ کند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: خدا را شکر می کنم که انتصاب آقای رزم حسینی به عنوان استاندار خراسان رضوی مورد استقبال واقع شده است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مراسم نکوداشت حاج علاء میرمحمد صادقی امروز در اتاق ایران برگزار می‌شود

عضویت 18 ماهه؛ شرط رای دهی در انتخابات دوره نهم اتاق ایران

در چهل و چهارمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران چه گذشت؟

فراخوان اتاق ایران برای حضور در یازدهمین کنگره اتاق‌های بازرگانی جهان (WCC)

ساختار تصمیم‌گیری اقتصادی، دچار واگرایی است

بخش خصوصی منتظر تعیین مکانیسم عملیاتی اینستکس

یازدهمین موسسه رتبه‌بندی احراز صلاحیت شد

تداوم ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی به صادرات نیز آسیب می‌زند

همکاری‌های غذایی و دارویی ایران و استرالیا افزایش یابد

گزارش نقد و بررسی پیش‌نویس لایحه شفافیت

تدام روابط اقتصادی ایران و برزیل منوط به ایجاد توازن در مبادلات دو جانبه است

هیچ مدل توسعه‌ای با دیوار ستبر تمرکز قدرت به جایی نمی‌رسد

کمیته مشترک بازرگانی ایران و سنگاپور رسما آغاز به کار کرد

اعلام آمادگی رییس اتاق ایران برای برگزاری روز ملی صادرات

نظارت‌ها در کسب‌وکار باید دموکراتیک باشد نه بروکراتیک

تصمیمات نادرست دولت، فرصت رشد تولید و صادرات را از بین می‌برد

اعضای جدید هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و بلژیک انتخاب شدند

افتتاح 4 مدرسه در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه از سوی جامعه نیکوکاری ابرار

مشارکت اتاق ایران در تجلیل از تلاش‌گران کیفیت کشور

ضرورت رفع ابهام در اجرای بند پ ماده 117 قانون برنامه ششم

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک گردشگری
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد