معاون تشکل‌های اتاق ایران در نشست هم‌اندیشی کانون‌های زنان بازرگان
تشکل‌ها در کاهش تاثیر تحریم‌ها نقش کلیدی دارند بازرگانی

تشکل‌ها در کاهش تاثیر تحریم‌ها نقش کلیدی دارند

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - به گفته نادر سیف معاون تشکل‌های اتاق ایران، تشکل‌ها برای عبور از تحریم بسیار ‌می‌توانند اثرگذار باشند. به این دلیل که بنگاه‌های کوچک و متوسط در شمول تحریم‌ها قرار ندارند و این نوع بنگاه‌ها به عضویت تشکل‌ها در ‌می‌آیند.

نخستین نشست هم‌اندیشی کانون‌های زنان بازرگان سراسر کشور با حضور معاون حقوقی رئیس‌جمهور و نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، شورای شهر تهران، معاون تشکل‌های اتاق ایران و اعضای کانون‌های زنان بازرگان از شهرها و استان‌های مختلف کشور در اتاق تهران برگزار شد.
نادر سیف، معاونت تشکل‌های اتاق ایران با بیان اینکه اقدامات خوبی در کانون ملی و استانی زنان بازرگان انجام گرفته است، گفت: به نظر ‌می‌رسد کانون، نهاد نوپایی است و اقدامات بسیاری برای انجام دارد. حال آنکه انتقادات سازنده و مصلحانه ‌می‌تواند به تعالی این تشکل کمک کند.
وی با اشاره به اینکه تشکل‌ها عموما برای افزایش مطلوبیت‌ها، تقویت نقش میانجیگری، چانه‌زنی برای کسب مطالبات مشروع از دولت و ارتباط موثر با نهادهای خصوصی و دولتی نیازمند یک سری شاخص‌ها هستند، درباره این شاخص‌ها گفت: حکمرانی خوب زیربنای یک تشکل بوده و به اداره مطلوب تشکل اطلاق ‌می‌شود. در عین حال، برخورداری از استراتژی، برخورداری از یک رهبری چابک و نحوه تامین مالی و توسعه عضویت از جمله شاخص‌های حائز اهمیت در یک تشکل است. همچنین تقویت نقش تنظیم‌گری، تعامل با حاکمیت و شناسایی تشکل‌های متناظر و ارتباط با آنها به عنوان نقاط قوت تشکل‌ها تلقی ‌می‌شود.
سیف در ادامه گفت: پس از ابلاغ قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار در حوزه تشکل‌ها اقدامات موثری صورت گرفته و در 6 سال گذشته، تشکل‌های ملی و استانی به شکل کمی و کیفی توسعه پیدا کرده‌اند. به طوری که طی دو سال گذشته حدود 80 تشکل استانی تشکیل شده است.
معاون تشکل‌های اتاق ایران سپس با اشاره به یکی از اهداف این نشست، مبنی بر هم‌اندیشی در مورد راهکارهای برون‌رفت از تحریم‌ها، گفت: در این شرایط تشکل‌ها بسیار ‌می‌توانند اثرگذار باشند. به این دلیل که بنگاه‌های کوچک و متوسط در شمول تحریم‌ها قرار ندارند و این نوع بنگاه‌ها به عضویت تشکل‌ها در ‌می‌آیند. بر این اساس، تشکل‌ها ‌می‌توانند با شناسایی تشکل‌های متناظر خود در سطح بین‌المللی، انعقاد تفاهمنامه همکاری با آنها، معرفی اعضای خود به این تشکل‌ها و تبادل هیات‌ها از فشار تحریم‌ها بکاهند.
او افزود: هدف دیگر این همایش، تعامل با تشکل‌های ملی و استانی است. البته در سطح تشکل‌های ملی، شاهد برخی ناهماهنگی ها هستیم که این معضل عمدتا به نظرات شخصی و سلیقه ای باز‌می‌گردد. در اتاق ایران برای کاهش این اختلافات تدابیری اندیشیده شده است اما تا زمانی که این باور در تشکل‌ها شکل نگیرد که هدف کار تشکلی چیست، این مشکلات همچنان پابرجا خواهد بود. لازم است تشکل‌های استانی در امور خود با تشکل‌های ملی و بالادستی خود هماهنگ باشند و تشکل‌های ملی نیز مشارکت‌جویانه رفتار کنند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

شاخص ملی کسب‌وکار چگونه احیا می‌شود؟

نبود وحدت رویه در نظارت‌ها فعالان اقتصادی را عاجز کرده است

تلاش برای ایجاد وحدت رویه بین نمایندگان اتاق‌ها در هیات‌های تشخیص مطالبات تامین اجتماعی

تأمین مواد اولیه، چالش اصلی صنعت خوراک دام و طیور

آمادگی مرکز داوری اتاق ایران برای انعقاد تفاهمنامه با تشکل‌های اقتصادی

از سرگیری ثبت شرکت‌های ایرانی در منطقه آزاد صحار

اقتصاد رفتاری و کاربرد آن در تصمیم‌گیری و مدیریت

اعضای هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران مشخص شدند

لجستیک و نقش آن در توسعه تجارت و رشد اقتصادی

توسعه صادرات تنها راه موفق برای توسعه اقتصادی است

باید از آمریکا به دلیل اختلال در تأمین غذا و دارو شکایت کرد

پیش‌بینی 45‌هزار میلیارد تومان اوراق تعهدزا در بودجه دردسرآفرین است

اقتصاد تنها در مسائل مالی و پول خلاصه نمی‌شود

در چهل و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران چه گذشت؟

نظام بودجه‌ریزی و ساختار هزینه‌های دولت باید اصلاح شود

سهم چشمگیر فرآورده‌های نفتی در سبد صادراتی کشور

واحدهای صنعتی به شبکه ارتباطی spx متصل می‌شوند

بخش خصوصی برای تقویت روابط تجاری کرمان و افغانستان تلاش می‌کند

تحرک و پویایی اقتصاد زمینه‌ساز دستیابی به توسعه پایدار است

پیشنهاد بانک مرکزی به اتاق ایران برای همفکری در پیمان‌سپاری ارزی

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک گردشگری
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
  • بانک سپه
  • بانک آینده