بررسی مشکل ریزگردها و حقآبه سیستان در شورای عالی شهرسازی نفت و انرژی

بررسی مشکل ریزگردها و حقآبه سیستان در شورای عالی شهرسازی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری از پیگیری موضوع حق آبه هیرمند و ریزگردهای منطقه سیستان در این شورا خبر داد.

به گزارش فصل اقتصاد به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با اعلام این مطلب که با کلیات طرح جامع زاهدان موافقت شد، اعلام کرد: طرح جامع زاهدان در برخی از جزئیات نیازمند اصلاحاتی جزئی با لحاظ مواردی است که برخی از اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری داشتند که با این ویژگی با کلیات طرح جامع زاهدان موافقت می شود.
دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ادامه داد: با توجه به اینکه این طرح در کمیته‌های فنی متعددی بررسی شده است، مشاور و تهیه‌کنندگان طرح حتما باید در مورد محدوده شهری توجه و دقت بیشتری داشته باشند. همچنین با توجه به اینکه مهاجرتهای اکولوژیکی در منطقه ادامه دارد باید این مورد مهم نیز مدنظر باشد.
ایزدی با اعلام اینکه حریم نیز در طرح جامع زاهدان پهنه‌بندی و سپس به شهرداری زاهدان برای اجرا ابلاغ خواهد شد، گفت: نکاتی که اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری داشتند به صورت جلسه کمیته فنی افزوده می شود.
در ادامه این جلسه تجریشی معاون سازمان حفاظت محیط زیست نیز اعلام کرد: مشکل آب مشکل جدی استان سیستان و بلوچستان است. حیات زاهدان متصل به موضوع تامین آب استان است که امیدواریم مشکلات این استان در زمینه آب حداقل کمتر شود.
وی افزود: شاهد هستیم که کریدورهای گرد و خاک به سمت شهر می‌آید. توصیه‌ام این است که با کمک سازمان جنگل ها و مراتع بتوانیم کریدورها را شناسایی کنیم و بعدها اگر فضای سبز قرار است توسعه پیدا کند در مسیرها کریدورهای گرد و خاک باشد تا به این طریق اجازه ندهیم این گردو خاک‌ها به سمت شهر سرازیر شوند. همچنین در بحث بازیافت پساب باید تاکید شود آبی که مصرف می‌شود دوباره بتواند به چرخه مصرف بازگردد و بتواند توسعه‌ای برای فضای سبز به منظور جلوگیری از گرد و خاک در شهر باشد.
در ادامه این جلسه صورتجلسه کمیته فنی 5 شورای عالی درباره طرح توسعه و عمران (جامع) شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان قرائت شد که اهمّ آن به این شرح است:
در حال حاضر، مهمترین و تنها منبع آب قابل تامین زابل حق آبه رودخانه مرزی هیرمند و چاه نیمه‌های چهارگانه هستند که متاسفانه در طی سال‌های اخیر به هیچ وجه محقق نشده است (از 820 میلیون مترمکعب در سال گذشته فقط حدود 30 میلیون متر مکعب وارد چاه نیمه ها شده است) ضمن اینکه به اذعان مسئولین وزارت نیرو اتکا به منابع آبی دیگر از جمله آب های ژرف و همچنین آب انتقال از دریا حداقل در کوتاه مدت و میان مدت بسیار بعید است.
بنابراین در راستای تکالیف قانونی موضوع ماده 38 قانون برنامه ششم بر اقدامات سیاسی و اقتصادی و عمرانی لازم برای تثبیت و استمرار و افزایش حق آبه هیرمند در راستای تکالیف قانونی موضوع ماده 38 قانون برنامه ششم بر اقدامات سیاسی و اقتصادی و عمرانی لازم برای تثبیت و استمرار و افزایش حق‌آبه هیرمند از طرق مختلف تاکید نموده، پیشنهاد می نماید شورای عالی از همه ظرفیت های قانونی در جهت انعکاس مخاطره مذکور به بخش های مختلف حاکمیت استفاده نماید.
یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی حیات آتی شهر هجوم ریزگردها در فصول مختلف سال است. در این خصوص راه حل پایدار و موثر تخصیص حق آبه زیست محیطی هامون‌های سه گانه پیرامون شهر است که لازم است موردتوجه جدی مسئولان سازمان محیط‌زیست و وزارت نیرو قرار گیرد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آخرین وضعیت قطع آب و برق مناطق سیل‌زده

2 مشکل اساسی که توسط رونق تولید ریشه کن خواهد شد؟

استقرار تجهیزات در حوزه آبریز کرخه

تمام سد‌های گلستان سالم هستند

اختصاص 710 میلیارد تومان منابع به استان‌های سیل زده/ خسارت 50 درصد آسیب دیدگان فارس پرداخت شد

مشکل قطعی برق 90 درصد روستا‌های سیل‌زده رفع شده است

بارش‌های کشور ربطی به بارورسازی ابرها ندارد

70 درصد بارش‌های استان گلستان ظرف مدت 48 ساعت اتفاق افتاد/ دست اندازی به آبراهه‌ها عامل اصلی وقوع سیل در شیراز

تمامی سدهای استان گلستان سالم هستند

آمادگی وزارت نیرو برای جلوگیری از خسارت‌ احتمالی در حوضه آبریز کرخه

قیمت جهانی نفت امروز 1397/01/06

نخستین عرضه سال 98 نفت‌خام شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی

مشکلی در تامین و توزیع سوخت در کشور نیست

نگرانی‌ بابت سدهای تهران وجود ندارد/ لغو مرخصی تمامی مدیران دستگاه های دولتی تا اطلاع ثانوی

در پنجمین روز سال 95 میلیون لیتر بنزین سوزانده شد

نخستین عرضه نفت‌خام در بورس انرژی 20 فروردین انجام می‌شود

20 فروردین؛ نخستین عرضه سال 98 نفت‎خام در بورس انرژی

یک میلیارد لیتر بنزین در کشور توزیع شد/مشکلی در تامین سوخت نیست

دستور فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) برای یاری سیل‌زدگان

سدهای خوزستان استحکام لازم را دارند

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری