محمد صادق خیاطیان: در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم گفتگو

محمد صادق خیاطیان:            در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بخشی از مشکلات ما طبیعی است، چون در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم.
محمدصادق خیاطیان (عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو عنوان کرد: اقتصاد دانش بنیان یک پارادایم است و به طور طبیعی باید تغییر پارادیم در کشور ما که سال ها اقتصادمان نفتی بوده است، اتفاق بیفتد.
او با بیان اینکه تبدیل کردن اقتصاد کشور به اقتصاد دانش بنیان کار آسانی نیست، افزود: سال ها عادت کردیم پول مفت نفت را دریافت کنیم و امور خود را بگذرانیم. در حال حاضر بر اساس پارادایمی صحبت می کنیم که باید منابع طبیعی کنار برود و بر اساس فکر و دانش افراد و نیروهای انسانی خود فعالیت کنیم و این زمانبر است.
خیاطیان با اشاره موضوع مهم دیگر در اقتصاد دانش بنیان اظهار کرد: معمولا زمینه ای که اقتصاد دانش بنیان در آن اتفاق می افتد، اهمیت بالایی دارد و ما اصطلاح اکوسیستم را برای اقتصاد دانش بنیان به کار می بریم تا بتواند در آن محیط رشد کند. اگر تمام ارکان دست به دست هم ندهند و زمینه را برای توسعه اقتصاد دانش بنیان فراهم نکنند، هرچقدر شعار اقتصاد دانش بنیان بدهیم، محقق نمی شود.
او ادامه داد: در اقتصاد دانش بنیان نیروی انسانی تحصیلکرده رکن اصلی است و خوشبختانه در زمینه تحصیلات رتبه خوبی داریم و رتبه ایران در تولید مهندس در دنیا اول است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: زمانی می توانیم قضاوت کنیم که سایر سیاست ها و برنامه های ما به گونه ای باشد که بتوانیم از نیروهای تحصیلکرده استفاده کنیم. اگر جهت دهی تمام برنامه ها به سمت اقتصاد دانش بنیان نباشد، تک بعدی کار کردن، ما را به نتیجه نمی رساند و هرچقدر در نیروی انسانی سرمایه گذاری کنیم، نتوانستیم از آن استفاده خوبی کنیم و حتی در بسیاری از مواقع تبدیل به تهدید می شود.
خیاطیان با بیان اینکه بحث فراهم کردن زیرساخت های تولید اقتصاد دانش بنیان نیز اهمیت ویژه ای دارد، افزود: تا به حال ما کارخانه های مبتنی بر منابع بدون رسوخ فناوری داشتیم. لازمه این گذار به سمت اقتصاد بنیان این است که از فضای مونتاژ به نوآوری مثل توسعه استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و پارک علم و فن آوری برسیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه سیاست های طرف تقاضای دانش بنیان نیز مهم است، یادآوری کرد: تا دولت معتقد به استفاده از تولیدات داخلی نباشد، سیاست های طرف عرضه نمی تواند مفید باشد و خوشبختانه دیروز در مجلس نیز سیاست حمایت از کالای ایرانی داشتیم و در این راستاست که علاوه بر تقویت سیاست های طرف عرضه، طرف تقاضا را نیز تقویت کنیم.
او در پاسخ به این پرسش که آیا در تشخیص صنایع موعود خود در بخش علمی دچار مشکلیم یا در بدنه اجرایی و حاکمیتی مشکل وجود دارد، گفت: ما در رتبه بندی الویت های اصلی کشور به رغم داشتن اسناد بالادستی و تعیین سیاست های قانون بودجه همچنان دچار مشکلیم. بخشی از این مشکلات طبیعی است، چون در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم.
این کارشناس اقتصاد دانش بنیان با تأکید بر اینکه اسناد بسیار خوب هستند و باید سندی برای تعیین اولویت ها نوشته شود، گفت: نحوه تدوین سند و چگونگی انتخاب اولویت ها و درگیر شدن ذی نفعان خیلی اهمیت دارد. معتقدم اجماع نسبی در زمینه تعیین اولویت های فناوری صورت نگرفته و اگر اجماع نسبی را رقم بزنیم و مخالفان و موافقان متوجه ظرفیت های بالقوه و بالفعل آن باشند، سریعتر در مسیر اولویت های فناوری کشور حرکت می کنیم.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

وزیر اقتصاد: الزام جذب سرمایه خارجی در سال «رونق تولید»

تاکید وزیرصمت برحفظ وضع موجود تولید

انسداد محور کرج-چالوس

پس انداز نقش اول مدیریت مالی

کمال گرا نباشید

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس: تولیدات ایرانی باید با محصولات مشابه خارجی قابل رقابت باشند!

رئیس کمیسیون اصل90: «رونق تولید» باید از سوی سه قوه پیگیری شود!

لزوم برخورد شدید با تخلفات حادثه ساز

بانگاهی به شعار سال مطرح شد؛ بنگاه های تولیدی؛ یگان های رزمی در جنگ اقتصادی اند!

تحقق شعار «رونق تولید» به دور از شعار زدگی

رئیس اتاق ایران: دولت برای توسعه پایدار تولید، بخش خصوصی را در تصمیم گیری ها شرکت دهد

شرایط سخت خود به منزله یک فرصت است

مصباحی مقدم در مصاحبه با رادیوگفتگو: استفاده اول کالای ایرانی؛ خط مش اول مردم در سال «رونق تولید»

تحقق شعار سال با حمایت از صنایع کوچک

رونق تولید اقتضای منافع جمعی

رئیس اتحادیه کفاشان تهران: دولت بجای حمایت از تولید، برندهای خارجی را وارد بازار کرد

فوت 153 نفر در صحنه تصادف برون شهری

تحرک در تولید مسکن اولویت وزارت راه

آل اسحاق در مصاحبه با رادیوگفتگو: امکانات و سرمایه مالی و اجتماعی برای تحقق «رونق تولید» مهیاست

رونق اقتصادی در پرتو امید و نشاط

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

 • بانک سینا
 • بانک پارسیان
 • بانک اقتصادنوین
 • بانک توسعه و تعاون
 • بانک گردشگری