محمد صادق خیاطیان: در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم گفتگو

محمد صادق خیاطیان:            در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بخشی از مشکلات ما طبیعی است، چون در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم.
محمدصادق خیاطیان (عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو عنوان کرد: اقتصاد دانش بنیان یک پارادایم است و به طور طبیعی باید تغییر پارادیم در کشور ما که سال ها اقتصادمان نفتی بوده است، اتفاق بیفتد.
او با بیان اینکه تبدیل کردن اقتصاد کشور به اقتصاد دانش بنیان کار آسانی نیست، افزود: سال ها عادت کردیم پول مفت نفت را دریافت کنیم و امور خود را بگذرانیم. در حال حاضر بر اساس پارادایمی صحبت می کنیم که باید منابع طبیعی کنار برود و بر اساس فکر و دانش افراد و نیروهای انسانی خود فعالیت کنیم و این زمانبر است.
خیاطیان با اشاره موضوع مهم دیگر در اقتصاد دانش بنیان اظهار کرد: معمولا زمینه ای که اقتصاد دانش بنیان در آن اتفاق می افتد، اهمیت بالایی دارد و ما اصطلاح اکوسیستم را برای اقتصاد دانش بنیان به کار می بریم تا بتواند در آن محیط رشد کند. اگر تمام ارکان دست به دست هم ندهند و زمینه را برای توسعه اقتصاد دانش بنیان فراهم نکنند، هرچقدر شعار اقتصاد دانش بنیان بدهیم، محقق نمی شود.
او ادامه داد: در اقتصاد دانش بنیان نیروی انسانی تحصیلکرده رکن اصلی است و خوشبختانه در زمینه تحصیلات رتبه خوبی داریم و رتبه ایران در تولید مهندس در دنیا اول است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: زمانی می توانیم قضاوت کنیم که سایر سیاست ها و برنامه های ما به گونه ای باشد که بتوانیم از نیروهای تحصیلکرده استفاده کنیم. اگر جهت دهی تمام برنامه ها به سمت اقتصاد دانش بنیان نباشد، تک بعدی کار کردن، ما را به نتیجه نمی رساند و هرچقدر در نیروی انسانی سرمایه گذاری کنیم، نتوانستیم از آن استفاده خوبی کنیم و حتی در بسیاری از مواقع تبدیل به تهدید می شود.
خیاطیان با بیان اینکه بحث فراهم کردن زیرساخت های تولید اقتصاد دانش بنیان نیز اهمیت ویژه ای دارد، افزود: تا به حال ما کارخانه های مبتنی بر منابع بدون رسوخ فناوری داشتیم. لازمه این گذار به سمت اقتصاد بنیان این است که از فضای مونتاژ به نوآوری مثل توسعه استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و پارک علم و فن آوری برسیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه سیاست های طرف تقاضای دانش بنیان نیز مهم است، یادآوری کرد: تا دولت معتقد به استفاده از تولیدات داخلی نباشد، سیاست های طرف عرضه نمی تواند مفید باشد و خوشبختانه دیروز در مجلس نیز سیاست حمایت از کالای ایرانی داشتیم و در این راستاست که علاوه بر تقویت سیاست های طرف عرضه، طرف تقاضا را نیز تقویت کنیم.
او در پاسخ به این پرسش که آیا در تشخیص صنایع موعود خود در بخش علمی دچار مشکلیم یا در بدنه اجرایی و حاکمیتی مشکل وجود دارد، گفت: ما در رتبه بندی الویت های اصلی کشور به رغم داشتن اسناد بالادستی و تعیین سیاست های قانون بودجه همچنان دچار مشکلیم. بخشی از این مشکلات طبیعی است، چون در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم.
این کارشناس اقتصاد دانش بنیان با تأکید بر اینکه اسناد بسیار خوب هستند و باید سندی برای تعیین اولویت ها نوشته شود، گفت: نحوه تدوین سند و چگونگی انتخاب اولویت ها و درگیر شدن ذی نفعان خیلی اهمیت دارد. معتقدم اجماع نسبی در زمینه تعیین اولویت های فناوری صورت نگرفته و اگر اجماع نسبی را رقم بزنیم و مخالفان و موافقان متوجه ظرفیت های بالقوه و بالفعل آن باشند، سریعتر در مسیر اولویت های فناوری کشور حرکت می کنیم.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سوداگران به آب و آتش می زنند تا دلار کمتر از 10 هزار تومان نشود

سوداگران ارزی به آب و آتش می زنند تا دلار کمتر از 10هزار تومان نشود

افزایش قیمت گوشت متاثر از رها شدن بازار است

حسینقلی در مصاحبه با رادیو گفت وگو: تدوین نقشه راه برای افزایش بهره وری از معادن

عضو هیئت رئیسه فراکسیون تولید مجلس: گزارشی مبنی بر ثبت سفارش پوشاک به ما نرسیده

افزایش قمیت گوشت متاثر از رها شدن بازار است

پیشنهاد عرضه قیر به صورت رقابتی در بورس

اختصاص تسهیلات به بنگاه های کوچک تاکتیکی موثر برای اشتغالزایی

نماینده حل اختلاف مالیاتی تهران: بعد از 40سال انتظار می رود سهم مالیات در بودجه بیشتر شود

هدف اشتغالزایی فراگیر روستاییان محقق نشده است

باقریان مطرح کرد: فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند

نجات اقتصاد ایران در گرو حمایت از صنایع کوچک

مجری کشت فراسرزمینی خبر داد: قرار داد یک ونیم میلون هکتاری کشت فراسرزمینی برای کشور

مسیر آزادراه قزوین-رشت از میان بازار زیتون رودبار خواهد گذشت

ایجاد تنوع در کالا مستلزم افزایش تیراژ تولید

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران: در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

عضو کمیسیون انرژی مجلس: هدف از سهمیه بندی بنزین کاهش قاچاق سوخت است

100 میلیارد تومان برای تکمیل زیر ساخت های مراسم اربعین لحاظ شد

پیشنهاد کمیسیون تلفیق: بودجه شرکت های دولتی سه ماه زودتر تقدیم مجلس شود!

ایجاد شرکت های توسعه صادرات ضرورت دارد

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

 • بانک سینا
 • بانک گردشگری
 • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
 • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
 • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد
 • بانک سپه
 • بانک آینده