سازوکار تولید و صادرات مانند واردات تسهیل شود/منع واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شوند تولید و تجارت

سازوکار تولید و صادرات مانند واردات تسهیل شود/منع واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شوند

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - در نشست بررسی خواسته‌ها و انتظارات شرکت‌های دانش‌بنیان ضمن اشاره به منع واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شوند، تاکید شد که سازوکار تولید و صادرات کالاها نیز مانند واردات تسهیل شود.

مهدی کوشا، مدیرکل مشارکت‌های مردمی و تبلیغات هوشمندانه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نهاد ریاست‌جمهوری در نشست "بررسی خواسته‌ها و انتظارات شرکت‌های دانش‌بنیان برای تسهیل فرآیند تولید و صادرات کالاها و خدماتشان" که با حضور مریم رهسپار رئیس اداره مشارکت‌های مردمی و تبلیغات هوشمندانه و محمدرضا کمپانی عضو مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان و دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به همراه جمعی از شرکت‌های دانش‌بنیان و عضو اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از ماموریت‌های ستاد برقراری ارتباط و تعامل با تشکل‌ها و اصناف تخصصی دانش‌بنیان است، افزود: در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معتقدیم از شرکت‌های دانش‌بنیان که بار تولید در کشور را به دوش می‌کشند، حمایت بیشتری انجام شود تا با تکیه ‌بر توان و پتانسیل بومی و با محصولات داخلی نیازهای کشور را برطرف کنیم و ریشه‌های قاچاق در کشور را بخشکانیم. در غیر اینصورت بخشی از نیازهای جامعه از طریق کالاهای قاچاق تامین خواهدشد که به‌هیچ‌عنوان مطلوب ما و اقتصاد کشور نخواهد بود.
کوشا با بیان اینکه 24 نهاد و وزارتخانه با مقوله مبارزه با قاچاق کالا و ارز مرتبط هستند واین امر عزم ملی دولت و بخش خصوصی را می‌طلبد، افزود: برای مثال دستورالعمل‌ها باید طبق نظر بخش خصوصی نوشته شود و اگر تاکنون این اتفاق نیفتاده، انتظار داریم بخش خصوصی ایرادات را اعلام کند تا اقدامات لازم برای اصلاح آن توسط دولت برداشته شود و به‌این‌ترتیب از اعمال نظرات غیرکارشناسی جلوگیری شود.
در ادامه این نشست شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان بخش خصوصی به بیان خواسته‌ها و انتظارات خود پرداختند که درپایان توسط محمدرضا کمپانی به‌عنوان گزارش نشست جمع‌بندی و ارائه شد.
روند واردات مواد اولیه تسریع شود
عضو مجمع تشکل‌های دانش بنیان ایران، در ابتدا بر تسریع روند واردات مواد اولیه تاکید کرد و گفت: هنگامی‌که واردات مواد اولیه به مشکل برمی‌خورد، تولید آن محصول نیز با مشکل مواجه می‌شود و در کشور با کمبود مواجه می‌شویم؛ اینجاست که دولت به‌منظور جلوگیری از کمبود و رفع نیاز بازاربه‌سرعت دستورات لازم برای مجوزهای واردات آن کالا را صادر می‌کند، درحالی‌که اگر مشکل واردات مواد اولیه از ابتدا حل شود، با تولیدات داخلی نیاز کشور با سرعت و کیفیت بهتری برطرف خواهد شد. انتظار داریم این چابکی برای تسریع در روند واردات مواد اولیه و توانمندسازی تولیدات داخلی دانش‌بنیان باشد.
راه‌اندازی کارگروه تخصصی مبارزه با قاچاق واحدهای تولیدی
کمپانی در ادامه پیشنهاد راه‌اندازی کارگروه تخصصی در رابطه با قاچاق واحدهای تولیدی را مطرح کرد و افزود: تشکیل این کارگروه کمک می‌کند تا تیم‌های کشف قاچاق هنگامی‌که به یک واحد تولیدی مراجعه می‌کنند، با درک درستی از شرایط یک مجموعه تولیدی با آن‌ها برخورد کنند و کالاها و مواد اولیه را به‌جای کالای قاچاق یا کالای احتکار شده اشتباه نکنند و با نظر تخصصی کارگروه صحت و سلامت فعالیت واحدها مشخص شود یا در صورت بروز سودجویی برای اعمال قانون معرفی شوند.
منع واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شوند
به گفته این عضو مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان، طبق بیانات مقام معظم رهبری درصورتی‌که کالایی در داخل تولید می‌شود و برای نیاز کشور کفایت می‌کند، به‌هیچ‌عنوان نباید وارد شود، درصورتی‌که این اصل تاکنون اجرانشده، انتظار داریم وزارتخانه‌ها در جهت پیروی از دستورات مقام معظم رهبری و ارتقا و توانمندسازی تولید در کشور به این مهم بیش‌ازپیش توجه کنند.
مقابله با فساد اداری
وی مقابله با فساد اداری را یکی از خواسته‌های مهم شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و خاطرنشان کرد: انتظار داریم اگر مسئول یا کارشناس دولتی در انجام وظایفش مرتکب خطایی شده که به بدنه تولیدی کشور صدمه وارد کرده است، طبق قانون با او برخورد شود؛ در غیر اینصورت، همه می‌دانیم اغماض در مواجهه با پدیده فساد ضربه‌های مهلکی به اقتصاد کشور وارد می‌آورد.
شفاف‌سازی ارزهای تخصیص داده‌شده
دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی با اشاره به لزوم شفاف‌سازی ارزهای تخصیص داده‌شده، گفت:حدود 9 ماه است که ارز 4200 تومانی برای واردات کالا و محصولات داده می‌شود. اکنون انتظار می‌رود هر وزارتخانه گزارشی از ارزهای تخصیص داده‌ شده را اعلام کند تا مشخص شود تولیدکننده و واردکننده هر کدام چقدر سهم داشته‌اند و چقدر ارز موازی داده‌شده است؛ یعنی کالاهایی که تولیدداخل می‌شوند، چقدر برای واردات مواد اولیه ارز گرفته‌اند و چقدر برای واردات همان کالا به کشور ارز تخصیص شده است.
وی همچنین در ادامه بر لزوم بازنگری تعرفه کالاهای دانش‌بنیان تاکید کرد و همین‌طور اخذ گواهینامه بین‌المللی CE را یک امتیاز در تسریع پروانه ساخت دانست، نه اصلی برای صدور پروانه و فروش محصول تولیدی.
یکسان‌سازی ارز و حذف ارزهای یارانه‌ای
بر اساس اعلام روابط عمومی مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان، کمپانی با یادآوری 40 سال تجربه نامناسب تاثیر سوء ارزهای یارانه‌ای به اقتصاد و تولید کشور گفت: تولیدکنندگان به طور جدی تقاضای یکسان‌سازی ارز به منظور ایجاد رقابت سالم بین واردکنندگان و تولیدکنندگان را دارند؛ زیرا حذف ارز یارانه‌ای و تخصیص مابه‌التفاوت ارز به بودجه‌های جاری کشور، بر کاهش وارادات تاثیر زیادی خواهد داشت. در چند ماه اخیر به دلیل عدم توانایی نظارت همه سویه دولت بر توزیع کالاهای مشمول ارز دولتی شاهد سلطان‌پروری و سوءاستفاده‌های زیاد بوده‌ایم.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کاهش 25 درصدی قیمت در انتظار بازار تلفن همراه/توزیع 130 هزار گوشی توقیف شده در گمرک

کاهش 25 درصدی قیمت در انتظار بازار تلفن همراه تا نیمه دوم بهمن

600 هزار راس دام زنده از رومانی وارد می‌شود

ثبات نرخ طلای سرخ در بازار/نرخ پایه گمرکی زعفران تعدیل شد

آجیل و خشکبار ارزان شد/ قیمت آجیل در شب عید افزایشی نخواهد داشت

بسته رسید!

قابلیت‌های ویژه سرمایه‌گذاری در سواحل مکران سیستان و بلوچستان

600 هزار راس دام زنده از رومانی وارد ایران می‌شود

تحقیقات و توسعه الکترونیک شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌شود

مجوز وزارت صنعت به خودروسازان برای تحویل خودرو‌های قابل تحویل به جای ثبت نامی

ضرورت واردات 450 هزار تن برنج برای تنظیم بازار شب عید/ اختصاص ارز به واردات برنج در اولویت قرار گیرد

مجوز وزارت صنعت به خودروسازان برای "تحویل خودروهای قابل تحویل به جای ثبت نامی"

قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین شنبه دی‌ماه

نمایشگاه مبلمان منزل با رویکرد صادراتی برگزار می‌شود

رتبه نخست مازندران در تولید پرتقال

افزایش بودجه بخش پژوهش و فناوری صرف حمایت از واحدهای فناور شود/2 جهت‌گیری در بحث گرنت فناوری

600 هزار راس دام زنده از رومانی به ایران وارد می‌شود

وزارت کشاورزی در مبارزه با قاچاق دام تعلل می‌کند

اعتصاب کارگران لهستانی کارخانه آئودی برای افزایش حقوق

چابهار؛ گلخانه‌ای طبیعی با دسترسی مناسب به بازارهای جهانی

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک گردشگری
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد