شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی پیشگام مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی گفتگو

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی پیشگام مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در پی انتشار مطلبی مبنی بر "مدیریت ناصحیح در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی دلیل اصلی قاچاق" جوابیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، نظر به درج خبری با عنوان "مدیریت ناصحیح در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی دلیل اصلی قاچاق در خبرگزاری خانه ملت، جوابیه ای به شرح ذیل منتشر کرد؛
باسمه تعالی
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی پیشگام در مبارزه با قاچاق سوخت
درپی اظهارات جناب آقای علی بختیار، نماینده محترم مردم شریف گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی و طرح پاره ای مطالب در رسانه ها به اطلاع می رساند؛ هرچند جناب آقای بختیار خود اشراف کامل بر مسئولیت نهادهای متولی مبارزه با قاچاق دارند به خوبی می دانند مسئول مستقیم مبارزه با پدیده شوم قاچاق سوخت در کشور، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نیست ولی نظر به اهمیت این موضوع، این شرکت همواره پیشگام همکاری با نهادهای مسئول در این زمینه بوده و یاری رسان آنها بوده است .
در همین زمینه به منظور آگاهی ایشان و مخاطبان پایگاه خبری خانه ملت، به استحضار می رساند، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از سال گذشته و در راستای ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی که یکی از مصادیق آن موضوع مقابله با قاچاق سوخت است از طریق بیش از 37 سامانه الکترونیکی فرآیند عرضه و تأمین سوخت مشتریان عمده و جزء فرآورده های نفتی را مکانیزه و با توسعه اتوماسیون اداری و حذف افراد و واسطه‌ها، امکان هرگونه سوء استفاده را مسدود نموده است.
همچنین با افزایش بازرسی ‌ ها و به روزرسانی شیوه های نظارت و کنترل و پایش های مستمر میدانی و حراستی و با همکاری خوب سازمان مبارزه با قاچاق کالاو ارز و نیروی انتظامی، به منظور جلوگیری از عرضه خارج از شبکه سوخت موفق به کشف موارد تخلف گوناگونی شد که بدون هیچ اغماضی با یک یک آنها برخورد و همسو با سیاست شفافیت و اقدامات روشنگرانه این فعالیت ها به طور وسیع اطلاع رسانی شده است .
در خصوص عرضه سوخت به ویژه نفت گاز بخش حمل ونقل و صنعتی و کشاورزی، با اعزام بیش از 170 نفر بازرس و با راستی آزمایی صورت وضعیت های ارائه شده و درخواست صدور حواله سوخت تنها در استان سیستان و بلوچستان بیش از 5700 دستگاه تراکتور و ماشین آلات کشاورزی و در استان کردستان بیش از 2500 دستگاه که در برخی موارد غیرفعال و گاه اساسا وجود خارجی نداشتند شناسایی و سهمیه سوخت آنها قطع شد که با این کار میلیونها لیتر در مصرف نفت گاز صرفه جویی شد. در خصوص واحدهای صنعتی نیز با توجه به گازرسانی صورت گرفته تقاضای سوخت آنها بررسی و مطابق مصوبه هیئت محترم وزیران واحدهایی که دارای سوخت گاز هستند از چرخه دریافت سهمیه سوخت مایع حذف شدند. همچنین در ماههای گذشته به دلیل نوسانهای قیمت ارز و اختلاف قیمت چشمگیر قیمت سوخت در ایران با سایر همسایگان با پدیده مهاجرت کارت سوختهای مهاجر به استانهای مرزی مواجه بودیم که با تشدید نظارتها از ابتدای امسال تاکنون بیش از 200 هزار قطعه کارت سوخت مهاجر به استانهای مرزی شناسایی و ابطال شده است. از سوی دیگر نیز با اجرای دقیق طرح پیمایش و ساماندهی و تخصیص سوخت به ناوگان حمل و نقل شهری و برون شهری بدون اینکه مشکلی برای مصرف کنندگان واقعی به وجود آید، امکان سوءاستفاده در این بخش به صفر رسیده که همین امر موجب شد تا سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور اخیرا به طور ویژه از مدیریت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی قدردانی نماید.
درخصوص جایگاه های CNG نیز هم اکنون بیش از 2200 جایگاه عرضه این سوخت در سراسر کشور روزانه بیش از 20 میلیون مترمکعب CNG را توزیع نموده و در این خصوص اقدامات گسترده ای در دست انجام است تا مصرف CNG به عنوان سوخت پاک افزایش یافته و درعین حال با تمهیداتی که در حال اجراست خودروهای دوگانه سوز در مراکز رسمی بازبینی و معاینه فنی شده تا از حیث ایمنی دچار مشکل نشوند .
در خصوص اجرای طرح برندینگ نیز این نکته لازم به یادآوری است که از آنجاکه نظام قیمت گذاری سوخت از جمله اختیارات دولت و مجلس محترم است لذا شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و به تبع آن برندهایی که در زمینه توزیع سوخت فعالیت می کنند نمی توانند اساساً قیمت سوخت را تغییر دهند، بلکه تنها می توانند با ارائه خدمات جانبی متنوع و افزایش کیفیت سرویس های مرتبط به مصرف کنندگان ‌‌آنها را جذب نمایند. البته همانگونه که جناب آقای بختیار گفته اند طرح برندینگ هنگامی کامل می شود که برقراری نظام قیمت گذاری شناور همانند آنچه در سایر کشورهای پیشرفته مرسوم است در کشور امکان پذیر شود که به این ترتیب این موضوع می‌تواند به افزایش رقابت و کارآفرینی بیشتر در نظام توزیع سوخت منجر شود.
در خصوص اصلاح نظام توزیع سوخت نیز لازم به ذکر است از سال گذشته مقدمات اجرای طرح عرضه بنزین صرفا با کارت سوخت شخصی فراهم شده و در ماه گذشته ثبت نام از کسانی که به هردلیلی فاقد کارت سوخت بودند صورت گرفت و برابر تصمیم دولت و مجلس محترم هم اکنون امکان عرضه سوخت از طریق کارت فراهم گردیده است، لذا در این زمینه هر زمان که اجرای آن از سوی دولت ابلاغ شود این شرکت آمادگی اجرایی نمودن آن را خواهد داشت./
پایان پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رئیس کمیسیون اصل90: «رونق تولید» باید از سوی سه قوه پیگیری شود!

لزوم برخورد شدید با تخلفات حادثه ساز

بانگاهی به شعار سال مطرح شد؛ بنگاه های تولیدی؛ یگان های رزمی در جنگ اقتصادی اند!

تحقق شعار «رونق تولید» به دور از شعار زدگی

رئیس اتاق ایران: دولت برای توسعه پایدار تولید، بخش خصوصی را در تصمیم گیری ها شرکت دهد

شرایط سخت خود به منزله یک فرصت است

مصباحی مقدم در مصاحبه با رادیوگفتگو: استفاده اول کالای ایرانی؛ خط مش اول مردم در سال «رونق تولید»

تحقق شعار سال با حمایت از صنایع کوچک

رونق تولید اقتضای منافع جمعی

رئیس اتحادیه کفاشان تهران: دولت بجای حمایت از تولید، برندهای خارجی را وارد بازار کرد

فوت 153 نفر در صحنه تصادف برون شهری

تحرک در تولید مسکن اولویت وزارت راه

آل اسحاق در مصاحبه با رادیوگفتگو: امکانات و سرمایه مالی و اجتماعی برای تحقق «رونق تولید» مهیاست

رونق اقتصادی در پرتو امید و نشاط

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: رشد تولید در فضای گلخانه ای اشتباه است

تولید داخلی با چالش های جدی مواجه است

هم افزایی لازمه تسریع در رفع مشکلات جامعه

حبیب اله انصاری تاکید کرد؛ کارت های اعتباری خرید کالا از الزامات سال «رونق تولید»

تخطی از سرعت مطمئنه عامل 26 درصد تصادفات

ضعف ساختار تولید از مهمترین مشکلات ایران

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری