رتبه 4 جهانی ایران در تولید به گفتگو

رتبه 4 جهانی ایران در تولید به

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو هیئت علمی پژوهشکده میوه های معتدله و سردسیری موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور گفت: رتبه چهارم جهانی تولید میوه به مربوط به ایران است.
حمید عبداللهی در برنامه «شاخه های طلایی» رادیو اقتصاد افزود: بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی سطح زیر کشت درختان به در کشور هفت هزار و 500 هکتار است.
وی همچنین اظهارداشت: عملکرد متوسط درخت به در سال های اخیر رو به بهبود بوده و 12 تن در هکتارافزایش پیدا کرده است.
عضو هیئت علمی پژوهشکده میوه های معتدله و سردسیری موسسه تحقیقات علوم باغبانی گفت: مدیریت مناسب باغات عامل اصلی افزایش عملکرد تولید محصول به در کشور بوده است.
وی در ادامه افزود: کشورهای عمده تولید کننده میوه به در دنیا شامل ترکیه، چین، ازبکستان و ایران است.
عبداللهی تصریح کرد: صادرات محصول به هم اکنون در کشور قابل توجه و چشمگیر نیست چون میزان تولید تنها جوابگوی مصرف داخلی است.
وی ضمن اشاره به اینکه درخت به در زمره میوه های مناطق معتدله قرار می گیرد، گفت: این درخت از میان درختان میوه های معتدله تمایل بیشتر به سمت مناطق معتدله گرم و حتی تا اقلیم های نیمه گرمسیری قابلیت کشت و کار دارد.
عضو هیئت علمی پژوهشکده میوه های معتدله و سردسیری موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور افزود: بطورکلی درخت به را می توان در مناطق کم ارتفاع نزدیک به دریای خزر تا مناطق با حداکثر ارتفاع یعنی یک هزار و 800 تا دو هزار متر مورد کشت و کار قرار داد.
وی با تصریح اینکه اغلب ارقام درخت به تا منفی 25 درجه سانتیگراد سرما را در فصل زمستان تحمل می کنند، اظهارداشت: این درخت نیاز به تابستان های گرم هم دارد.
عبداللهی یادآورشد: اقلیم و طول فصل رشد برای درخت به باید به نحوی باشد که شش تا هفت ماه اجازه رشد میوه را روی درخت فراهم و در غیر این صورت اگر به سرماهای زودرس پائیز به خصوص در مناطق خیلی مرتفع برخورد کند آن وقت میوه توان رسیدگی نخواهد داشت چون برخلاف سیب، گلابی و خیلی از انواع میوه که ارقام زودرس وجود دارد دوران رسیدگی اغلب ارقام درخت به مربوط به دوران پس از شهریور و مهر است بنابراین اگر سرماهای زودرس اتفاق بیفتد میوه به قابل تولید در این مناطق نخواهد بود.
برنامه «شاخه های طلایی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که جمعه ها ساعت 9 صبح به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف بررسی آخرین دستاوردهای مراکز تحقیقاتی علمی کشور در حوزه باغبانی و معرفی توانمندی های این حوزه، چالش ها، معضلات و راهکارهای درست علمی در خصوص ارائه نظریه های جدید باغبانی و استفاده مناسب از آب در این حرفه و معرفی چهره های برتر در حوزه باغبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رئیس اتاق بازرگانی تهران خواستار شد؛ دولت در سال "رونق تولید" مشوق های صادراتی را افزایش دهد!

لزوم ایجادپیوستگی در حلقه های زنجیره تولید

تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت کشور

موسوی لارگانی: تحقق "رونق تولید"؛ ایستادگی در مقابل واردکنندگان سودجوست

بخش عمده اتلاف منابع مربوط به سوء مدیریت

پژوهشگر تاریخ معاصر: فدائیان اسلام سدهای پیش روی صنعت نفت را درهم شکستند

پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1398

جلوگیری از بروز حادثه رانندگی با رعایت قوانین

اتفاقات اقتصادی سال 97 در کشور خوشایندنبود

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی: مصوبه راهبردها و اقدامات فرهنگی حمایت از کالای ایرانی؛ راهگشای مسیری مستند برای پیگیری توسط دستگاه های نظارتی

افزایش ظرفیت در حمل و نقل ریلی

پرش 2700 واحدی شاخص کل بورس

پرداخت 7800 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی

افزایش 36.5 درصدی حقوق کارگران

قیمت جهانی نفت در مدار صعودی

آمادگی ناوگان مسافری دریایی در نوروز

144 فروند هواپیما در خدمت مسافران نوروزی

مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی و مسافربری خبر داد: فروش 80 درصد بلیط اتوبوس های نوروزی +صوت

امینی مطرح کرد: ورود بسیج سازندگی به عرصه اقتصاد مقاومتی باید تداوم یابد

مدیرعامل اجرایی اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران: هتل های تهران تا 50 درصد به مسافران نوروزی تخفیف می دهند +صوت

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری