دخالت دولت در تشکیل «بازار آب» مانع راه‌اندازی آن می‌شود/بازارهای سنتی برای مبادله آب در روستاها رایج است/ هنوز هیچ بازار متشکلی ایجاد نشده است نفت و انرژی

دخالت دولت در تشکیل «بازار آب» مانع راه‌اندازی آن می‌شود/بازارهای سنتی برای مبادله آب در روستاها رایج است/ هنوز هیچ بازار متشکلی ایجاد نشده است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو سابق شورای جهانی آب گفت: اگر بازار آب منجر به این شود که از طریق ارتقای بهره وری آب مازاد را در اختیار داشته باشیم و مازاد را بازتخصیص دهیم، تشکیل بازار به صرفه جویی کمک می‌کند، اما اگر زاویه دید این باشد که فقط به موضوع بهره وری نگاه کنیم و به آب مازاد حاصل از صرفه جویی نگاه نشود ممکن است شرایط را بدتر هم بکند.
عباسقلی جهانی ، درباره راه‌اندازی بازار آب اظهار داشت: ارزش اقتصادی آب در بازار آب نشان داده می‌شود، اگر بخواهیم به بازار آب فقط از دریچه اقتصاد آب نگاه کنیم و بدنبال این باشیم که تشکیل بازارها منجر به صرفه جویی شود، بعید است. موضوع آب از دیدگاه اقتصادی مثل عرضه و تقاضا در بازار است اگر در جایی صرفه جویی صورت گیرد در جای دیگر به فروش می‌رسد، در عمل همان میزانی که قبلا استفاده می‌شد، مصرف می‌شود، به این معنا که آب در بازار مبادله می‌شود و در واقع ارزش اقتصادی آن بالا می‌رود.
این کارشناس حوزه آب گفت: آنچه در کشور نیاز داریم این است که از طریق ایجاد بازار آب به صرفه جویی برسیم، این پاردوکسی است که نیازمند مقررات است و باید حل و فصل شود.
وی گفت: طبق قانون برنامه و مصوبات شورای عالی آب، تعداد بازار مشخص و اعلام شده که باید 1600 بازار در طول برنامه ششم توسعه ایجاد شود، ذکر این عدد و چارچوب‌ها بیانگر این است که دولت در آن دخالت می‌کند و این مانع راه‌اندازی چنین بازارهایی است، اما در هر حال اینکه چگونه، با چه مکانیزمی اساسنامه و فرمتی تشکیل شود در هاله‌ای از ابهام است، ضمن اینکه هنوز هیچ بازار متشکلی ایجاد نشده است.
جهانی بیان کرد: البته بازارهای سنتی و مبادله آب اکنون هم رایج است، در روستاها کسی که چاه دارد به اندازه اراضی تحت پوشش خود استفاده می‌کند و مازاد آن را می‌فروشد، اما این بازار غیر رسمی است.
وی تاکید کرد: اگر بازار آب منجر به این شود که از طریق ارتقای بهره وری آب مازاد را در اختیار داشته باشیم و مازاد را بازتخصیص دهیم، تشکیل بازار به صرفه جویی کمک می‌کند، اما اگر زاویه دید این باشد که فقط به موضوع بهره وری نگاه کنیم و به آب مازاد حاصل از صرفه جویی نگاه نشود ممکن است شرایط را بدتر هم بکند.
عضو سابق شورای جهانی آب یادآور شد: باید سیاست اصلی، استراتژی، دخالت دولت و همکاری ذینفعان مشخص شود، در هر حال فعلا منظور غائی تشکیل بازار آب با هدف ارتقاء اقتصادی آب است. علاوه بر آن استفاده از مازاد از طریق افزایش بهره‌وری برای باز تخصیص است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کاهش تصدی گری دولت راهی برای رونق تولید/ تصمیمات جدی برای امهال وام تولید کنندگان گرفته شود

حجم سیلاب اخیر بیش از ظرفیت مخازن سدهای استان بود

سوخت‌رسانی به مناطق سیل‌زده در حال انجام است

قرارداد جمع‌آوری گازهای مشعل میدان‌های نفت‌شهر و سومار امضا شد

«رونق تولید» ملی بدون نگاه خردمندانه به آب بدست نمی‌آید

کم‌آبی باید موضوع مشترک ملی شود

انعقاد قرارداد فروش گاز‌های همراه میادین نفت‌شهر و سومار/مزایده فروش گاز‌های مشعل 10 میدان در سال جدید برگزار می شود

660 میلیون نفر در جهان از آب شرب بی نصیب هستند/ طرح "خیریه آب" حامی روستا‌های دور افتاده

کم آبی باید به موضوع مشترک ملی تبدیل شود/ رونق تولید بدون نگاه خردمندانه به آب بدست نمی‌آید

رکورد مصرف بنزین شکست/مصرف روزانه به حدود 136میلیون لیتر رسید

رونق تولید بدون نگاه خردمندانه به آب بدست نمی‌آید

چراغ نیم‌سوز عرضه نفت در بورس

افزایش برداشت از یک میدان نفتی مشترک

اگر قدر آب را ندانیم ایام سختی را سپری خواهیم کرد/ "آب برای همه" و "هیچکس را نادیده نگیریم"

آخرین وضعیت آب و برق مناطق سیل‌زده شمال کشور

بودجه سال 97 بدون کسری بسته شد/دستگاه‌هابرای مقابله با محدودیت‌های بودجه 98 آماده باشند

مکث نفت برای رکوردزنی دوباره

درخواست آمریکا از ونزوئلا برای آزادی مدیران نفتی

قابلیت اطمینان 99 درصدی پالایشگاه‌های پارس جنوبی

شکستن رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران/ سوخت رسانی بدون مشکل در حال انجام است

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری