دخالت دولت در تشکیل «بازار آب» مانع راه‌اندازی آن می‌شود/بازارهای سنتی برای مبادله آب در روستاها رایج است/ هنوز هیچ بازار متشکلی ایجاد نشده است نفت و انرژی

دخالت دولت در تشکیل «بازار آب» مانع راه‌اندازی آن می‌شود/بازارهای سنتی برای مبادله آب در روستاها رایج است/ هنوز هیچ بازار متشکلی ایجاد نشده است

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - عضو سابق شورای جهانی آب گفت: اگر بازار آب منجر به این شود که از طریق ارتقای بهره وری آب مازاد را در اختیار داشته باشیم و مازاد را بازتخصیص دهیم، تشکیل بازار به صرفه جویی کمک می‌کند، اما اگر زاویه دید این باشد که فقط به موضوع بهره وری نگاه کنیم و به آب مازاد حاصل از صرفه جویی نگاه نشود ممکن است شرایط را بدتر هم بکند.
عباسقلی جهانی ، درباره راه‌اندازی بازار آب اظهار داشت: ارزش اقتصادی آب در بازار آب نشان داده می‌شود، اگر بخواهیم به بازار آب فقط از دریچه اقتصاد آب نگاه کنیم و بدنبال این باشیم که تشکیل بازارها منجر به صرفه جویی شود، بعید است. موضوع آب از دیدگاه اقتصادی مثل عرضه و تقاضا در بازار است اگر در جایی صرفه جویی صورت گیرد در جای دیگر به فروش می‌رسد، در عمل همان میزانی که قبلا استفاده می‌شد، مصرف می‌شود، به این معنا که آب در بازار مبادله می‌شود و در واقع ارزش اقتصادی آن بالا می‌رود.
این کارشناس حوزه آب گفت: آنچه در کشور نیاز داریم این است که از طریق ایجاد بازار آب به صرفه جویی برسیم، این پاردوکسی است که نیازمند مقررات است و باید حل و فصل شود.
وی گفت: طبق قانون برنامه و مصوبات شورای عالی آب، تعداد بازار مشخص و اعلام شده که باید 1600 بازار در طول برنامه ششم توسعه ایجاد شود، ذکر این عدد و چارچوب‌ها بیانگر این است که دولت در آن دخالت می‌کند و این مانع راه‌اندازی چنین بازارهایی است، اما در هر حال اینکه چگونه، با چه مکانیزمی اساسنامه و فرمتی تشکیل شود در هاله‌ای از ابهام است، ضمن اینکه هنوز هیچ بازار متشکلی ایجاد نشده است.
جهانی بیان کرد: البته بازارهای سنتی و مبادله آب اکنون هم رایج است، در روستاها کسی که چاه دارد به اندازه اراضی تحت پوشش خود استفاده می‌کند و مازاد آن را می‌فروشد، اما این بازار غیر رسمی است.
وی تاکید کرد: اگر بازار آب منجر به این شود که از طریق ارتقای بهره وری آب مازاد را در اختیار داشته باشیم و مازاد را بازتخصیص دهیم، تشکیل بازار به صرفه جویی کمک می‌کند، اما اگر زاویه دید این باشد که فقط به موضوع بهره وری نگاه کنیم و به آب مازاد حاصل از صرفه جویی نگاه نشود ممکن است شرایط را بدتر هم بکند.
عضو سابق شورای جهانی آب یادآور شد: باید سیاست اصلی، استراتژی، دخالت دولت و همکاری ذینفعان مشخص شود، در هر حال فعلا منظور غائی تشکیل بازار آب با هدف ارتقاء اقتصادی آب است. علاوه بر آن استفاده از مازاد از طریق افزایش بهره‌وری برای باز تخصیص است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

توزیع گسترده بنزین و گازوئیل یورو 4 در سراسر کشور

جزییات کاهش 1.2 میلیون بشکه نفت تولیدی اوپک و متحدانش

ضخامت آبرفت‌های استان تهران به حداقل ممکن رسیده است/ ضرورت جایگزینی پساب تصفیه شده با آب خام برای کشاورزی

ضخامت آبرفت‌های استان تهران به حداقل ممکن رسیده است / جایگزینی پساب تصفیه شده با آب خام در بخش کشاورزی

کنترل از راه‌ دور تاسیسات آبی در 288 شهر

نصب سامانه کنترل از راه‌ دور در تاسیسات آبی 288 شهر

نشست عادی اوپک ژوئن 2019 برگزار می‌شود

خطر توقف فعالیت پالایشگاه‎های تولید محصولات روانکار

توزیع سراسری گازوئیل یورو 4 در 412 جایگاه سوخت

کاهش 10 دلاری قیمت نفت‎خام سنگین ایران

ذخیره‌سازی مطلوب سوخت زمستانی در مناطق سخت‌گذر خراسان شمالی

کنترل از راه دور به تاسیسات آبی رسید

80 درصد مزایده‌هایی که برگزار می‌شود، پوچ است

دولت در حوزه تجدیدپذیرها خود را رقیب بخش خصوصی نبیند

تلفات 440میلیون بشکه معادل نفت خام در کشور/ بخاری‌های سنتی به اندازه سه فاز پارس جنوبی سوخت مصرف می‌کنند

هوایی پاک‌تر با جایگزینی CNG به جای بنزین و گازوئیل

انتشار فهرست اوپک درباره جزئیات کاهش میزان تولید نفت

توزیع سراسری نفت‌گاز یورو 4 در بیش از 412 جایگاه کلانشهر و شهر کشور

چراغ پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها در بورس سبز شد

پرداخت بیش از ٤٥ میلیارد دلار یارانه انرژی در ایران/445 میلیون نفت خام، تلفات انرژی در کشور داریم

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک گردشگری
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد