بکارگیری افرادغیرمتخصص دردستگاه‌های اجرایی/بهره‌وری در کماست اقتصاد کلان

بکارگیری افرادغیرمتخصص دردستگاه‌های اجرایی/بهره‌وری در کماست

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - رئیس سازمان ملی بهره‌وری با اشاره به بکارگیری افراد غیرمتخصص در دستگاه های اجرایی، گفت: از نظر بهره‌وری در کنار نپال، بنگلادش و ویتنام جزو چهار کشور آخر در آسیا هستیم.

فاطمه پهلوانی در گفت و گو با خبرنگار مهر ، در خصوص وضعیت بهره‌وری در سال‌های اخیر، اظهار داشت: متاسفانه بهره‌وری در دو دهه گذشته سیر صعودی نداشته است و مهم‌ترین اقدام برای بهبود وضعیت بهره‌وری، افزایش عزم مدیریتی در سطوح اجرایی و داشتن برنامه مدون برای ارتقای بهره‌وری ملی است.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران افزود: در سطوح قانون‌گذاری ضعف چندانی نداریم، چرا که در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه هدف‌گذاری مشخص حدودا 30 درصدی را داشتیم.
وی ادامه داد: در برنامه سوم 30 درصد رشد اقتصادی و در برنامه چهارم 21 درصد رشد اقتصادی از محل بهره‌وری بوده است، این در حالی است که در برنامه پنجم این عدد به منفی 3 دهم درصد تنزل یافت.
پهلوانی با اشاره به دلایل بروز این مساله، اظهار داشت: دلیل اصلی نامطلوب بودن روند بهره‌وری در کشور، بی‌توجهی به زیرساخت‌های بهره‌وری، کیفیت محیط نهادی کشور و کیفیت نهاده‌های تولید از جمله نیروی انسانی و سرمایه‌گذاری بوده است.
امکان جذب 770 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد
وی گفت: بهره‌وری نیروی کار در دولت پایین است و بخش خصوصی هم دچار این وضعیت شده است. بنابراین زمانی که سرمایه‌گذاری، سیستم و نیروی انسانی قابلی نداریم، نزولی شدن سیر بهره‌وری طبیعی است.
پهلوانی تصریح کرد: با توجه به وضعیت خاص بین‌المللی کشور، سرمایه گذاری 770 هزار میلیارد تومانی که برای تحقق رشد 8 درصدی در برنامه ششم در نظر گرفته شده بود و امید بود این مبلغ از سرمایه گذاری خارجی تامین شود، به دلیل مسائل سیاسی و تحریم‌ها احتمال تحقق ندارد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در جنگ اقتصادی هستیم، اظهار داشت: باید به خودمان یک بار دیگر یادآوری کنیم که ما همان‌هایی هستیم که در 8 سال دفاع مقدس زندگی کرده‌ایم. باید جلوی بسیاری از هزینه‌ها گرفته شود و در عین حال در بحث بهره‌وری سرمایه‌گذاری کنیم.
بکارگیری افراد غیرمتخصص در دستگاه های اجرایی
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی باید نیروهای قابلی را برای استقرار چرخه بهره‌وری و سنجش بهره‌وری به کار بگیرند. در حال حاضر برخی از دستگاه‌ها افراد غیرمتخصص و کم‌انگیزه را به کار گرفته‌اند، در حالی که بهره‌وری پاشنه آشیل ماست.
وی تاکید کرد: بهره‌وری یکی از راه‌های توسعه اقتصادی کشور است بنابراین برای این بخش باید بهترین امکانات در نظر گرفته شود؛ به‌عنوان مثال سرمایه‌گذاری برای توسعه تحقیقات و فعالیت‌های بهره‌وری در تمام بخش‌ها بسیار ضروری است.
پهلوانی افزود: حمایت از اقدامات اساسی همچون سنجش اثربخشی سیستم‌های موجود باید در ذیل بهره‌وری انجام شود تا مسیر اشتباه را انتخاب نکنیم.
رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: اگر یک تصمیم مدیریتی اتخاذ شده که بار مالی بالایی دارد اما مغایر با اهداف و اصول بهره‌وری است باید جلویش گرفته شود، این مساله کاهش هزینه و تحقق بهره‌وری را در پی خواهد داشت.
جزء چهار کشور آخر بهره‌ور آسیا هستیم
وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه از نظر بهره‌وری در کنار نپال، بنگلادش و ویتنام جزء چهار کشور آخر در آسیا هستیم، تصریح کرد: کشورهای حوزه خیج فارس همچون عمان و امارات بسیار خوب در این زمینه عمل کردند و توانستند روند بهره‌وری را در کشورشان بهبود ببخشند.
وی با بیان اینکه مطالعات زیادی در کشور شده است، اما برای اجرا باید ریسک‌پذیرتر باشیم، افزود: دلیل اینکه کشوری با رفتار تحول گرایانه در مسیر توسعه موفق می شود، ناشی از عزم مدیریت و ریسک‌پذیری مدیریت است.
رئیس سازمان ملی بهره وری ادامه داد: مدیر هوشمندی که با رویکرد بهره‌وری کار می‌کند باید در بسیاری اوقات مسیر را اصلاح کند و به اثربخشی اقدامات توجه کرده و هم راستا بودن فعالیت‌ها و برنامه‌های سازمان با ماموریت‌های اصلی را مورد تاکید قرار دهد.
نباید انباشت سرمایه فیزیکی داشته باشیم
پهلوانی با یادآوری اینکه در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، گفت: تنها راه نجات کشور بهره‌وری است. نمی‌توانیم انباشت سرمایه فیزیکی داشته باشیم چرا که در بحث سرمایه‌ها متکی به نفت هستیم که آن هم تکانه‌های شدید دارد و نمی‌توان خیلی روی نفت حساب کرد.
وی یادآور شد: از این رو ارتقای بهره‌وری کل عوامل تولید نیازمند عزم ملی است تا بتوانیم 35 درصد از رشد اقتصادی کشور را از محل ارتقای بهره‌وری تامین کنیم و این تنها گزینه روی میز است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سن استخدام افزایش می‌یابد؟

حذف صفرها از پول، نیازمند استدلال محکم و مستدل است

حذف ‌چهار صفر محاسبات را آسان‌تر می‌کند

ویدئو / حذف چهار صفر از پول ملی، تورم را کم می‌کند؟

واگذاری پنج پروانه‌ اکتشافی در دو استان کشور

ابلاغ دستورالعمل سپرده ریالی مبتنی بر ارز در روزهای آینده

باید دنبال احیای اعتماد مردم به بانک مرکزی و ثبات بازار پول و ارز باشیم

زمان واریز یارانه دی اعلام شد

آغاز پرداخت سود سهام عدالت روستائیان و عشایر از چهارشنبه

پایداری در برابر تحریم‌ها مهم‌ترین شاخص بودجه سال 98

بانک مرکزی اراده کند امکان اصلاح نظام کارمزدی وجود دارد

اعتبار 1450 میلیارد تومانی بسته حمایتی واریز شد

ذخایر دلار روسیه با بیت‌کوین جایگزین می‌شود

واریز بسته حمایتی 1450 میلیارد تومانی کارگران به حساب تامین اجتماعی/سهم هر خانوار 100 تا 300 هزار تومان+سند

رشد 57 درصدی سود "وصندوق" در شش ماهه اول سال 97

بیمه شخص ثالث راننده محور می‌شود/خانم‌ها تخفیقات ویژه بیمه‌ای دریافت می‌کنند

انسجام ارکان وزارت اقتصاد در استان‌ها، اهرم تحولی بزرگ در اقتصاد کشور

فرار مالیاتی 25 هزار میلیاردتومانی با کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای

کل اقتصاد وابسته به گمرک است/ 85 درصد واردات کشور، مواد اولیه است

صندوق‌های قرض‌الحسنه محرک اقتصاد کشور

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک گردشگری
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد