رشد 353 درصدی تولید گندم طی 40 سال اخیر/ برنامه‌ای برای صادرات نداریم تولید و تجارت

رشد 353 درصدی تولید گندم طی 40 سال اخیر/ برنامه‌ای برای صادرات نداریم

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - مجری طرح گندم گفت: با وجود افزایش 12 درصدی سطح زیر کشت نسبت به 40 سال اخیر، تولید گندم حدود 353 درصد رشد داشته است.

اسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ، در مقایسه سطح زیر کشت گندم با سال های قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: در حالی در سال زراعی 56- 55، مجموع سطح زیرکشت گندم 4 میلیون و 850 هزار هکتار و تولید 4 میلیون و 72 هزار تن بود، که در سال زراعی 97-96، تولید گندم به 13 میلیون و 400 هزار تن رسیده است.
وی متوسط عملکرد گندم در سال 56- 55، را 850 کیلوگرم در هکتار اعلام کرد و افزود: با وجود جمعیت 35 میلیون نفری در سال 55-56، یک میلیون و 140 هزار تن، معادل 30 درصد تولید داخل، گندم به کشور وارد می شد، در حالیکه در سال زراعی 97-96، علی رغم رشد جمعیت به حدود 82 میلیون نفر، نیازی به واردات نداریم.
به گفته اسفندیاری پور، با وجود افزایش 12 درصدی سطح زیر کشت نسبت به 40 سال اخیر، تولید گندم حدود 353 درصد رشد داشته است.
این مقام مسئول، سطح زیر کشت گندم در سال زراعی 97-96 را 5 میلیون و 400 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: با وجود افزایش 12 درصدی سطح زیر کشت گندم نسبت به سال زراعی 55-56، اما عملکرد، 290 درصد در هکتار افزایش یافته است که این امر بیانگر مجموع اقدامات فنی و افزایش عملکرد در واحد سطح اتفاق افتاده است.
مجری طرح گندم ادامه داد: طی 40 سال اخیر، متوسط مجموع گندم آبی و دیم از 850 کیلوگرم در هکتار به 2 هزار و 480 کیلوگرم در هکتار افزایش یافته است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سال‌های قبل از انقلاب، 30 درصد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شد، بیان کرد: این درحالی است که طی سه سال اخیر به سبب تلاش کشاورزان و لطف خدا نیازی به واردات نداریم و تمامی نیاز کشور از طریق تولید داخل تامین می‌شود.
بیشتر بخوانید: رشد بیش از 245 درصدی تولید شکر در سال‌های بعد از انقلاب/ 27 کارخانه بزرگ قند در کشور مشغول فعالیت هستند
به گفته وی، با توجه به وضع مطلوب مزارع گندم برای سال زراعی 98-97، انتظار می‌رود که کل نیاز کشور از طریق تولید داخل تامین شود تا همچنان از واردات بی نیاز شویم.
درآمد کشاورزان با سال های قبل از انقلاب قابل قیاس نیست
اسفندیاری پور با مقایسه درآمد گندمکاران در سال‌های بعد و قبل از انقلاب بیان کرد: سال زراعی 97-96، گندمکاران از حیث فروش، 9 میلیون و 500 هزارتن گندم به مراکز دولتی، 12 هزار و 700 میلیارد تومان درآمد کسب کرده اند، البته با احتساب 13 میلیون و 400 هزار تن گندم تولیدی، درآمد کشاورزان از 17 هزار و 770 میلیارد تومان فراتر خواهد رفت. ناگفته نماند که درآمد کشاورزان با 40 سال اخیر قابل قیاس نیست.
مجری طرح گندم با اشاره به عوامل موثر در کیفیت گندم تولیدی گفت: عوامل موثری همچون رقم، محیط و مدیریت مزرعه در کیفیت گندم بسیار اثر گذار است. ناگفته نماند که گندم‌های استان خوزستان، گلستان، دشت عباس استان ایلام، جنوب فارس، جنوب کرمان، مازندران و دشت مغان استان اردبیل جز گندم‌های ممتاز و درجه یک دنیا هستند.
وی ادامه داد: گندم‌های تولیدی کشور براساس استاندارد‌های 104 جزء گندم‌های مطلوب در دنیا به شمار می‌رود چرا که طبق استاندارد 104 گندم تولیدی بالای 12 درصد پروتئین درجه یک، بین 11 تا 12 درصد درجه دو و گندم‌های 10 تا 11 درصد درجه سه هستند که تمامی این گندم‌ها برای مصرف انسانی و گندم‌های درجه 4 برای مصرف غیر انسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اسفندیاری پور درباره آخرین وضع گندم تولیدی دروم بیان کرد: شرکت بازرگانی دولتی سالانه حدود 350 تا 400 هزار تن گندم دروم برای مصرف صنف و صنعت می‌خرد که همانند سایر کشورها، این گندم با گندم‌های تولیدی درجه یک، متوسط و ضعیف اختلاط می‌شود.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دلایل افزایش تولید گندم در سال‌های اخیر گفت: طی سال‌های گذشته اقدامات فنی در افزایش تولید گندم در داخل مزارع بسیار تاثیر گذار بود، به طوریکه در سال زراعی 97-96 میزان سن زدگی به کمتر از 3 دهم درصد رسیده که این امر بیانگر کیفیت بالای محصول تولیدی است.
وی درباره آخرین وضع پروتئین گندم تولیدی افزود: در سال زراعی 97-96، متوسط پروتئین از حدود 13 هزار نمونه‌ای که بازرگانی دولتی تهیه کرده اند، حدود 12.63 درصد در دامنه 10.96 تا 13.97 بوده که در سطح کیفیت مطلوب قرار داشته اند. ناگفته نماند که متوسط رطوبت گندم تولید داخل به سبب شرایط مناسب اقلیمی 7.44 درصد بوده است در حالیکه گندم‌های اروپایی کمتر از 10 درصد رطوبت ندارند.
برنامه ای برای صادرات گندم نداریم/ حمایت دولت از کشاورزان قابل قیاس با کشورهای توسعه یافته نیست
اسفندیاری پور متوسط گلوتن گندم تولیدی را 27.8 درصد اعلام کرد و گفت: با وجود وضع مناسب پروتئین، رطوبت و گلوتن گندم‌های تولیدی تنها 35 درصد کیفیت به مواد اولیه و مابقی مربوط به فرآیند تهیه، خمیر، پخت، تخمیر مناسب، سبوس گیری و سایر پارامتر‌ها در چرخه بعد از تولید مربوط می‌شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی درباره آخرین وضعیت صادرات گندم طی سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در طرح خودکفایی گندم تا پایان برنامه 1405، تنها تامین نیاز داخل و چند درصد بیشتر برای ضریب اطمینان در دستور کار است و به سبب نبود مزیت، برنامه‌ای برای صادرات تعریف نکرده ایم.
به گفته وی، براساس برآورد‌های اولیه تا سال 1405، سالانه حدود 14 میلیون و 800 تا 15 میلیون تن گندم براساس سرانه مصرف متناسب با رشد جمعیت باید در داخل تولید شود.
اسفندیاری پور با اشاره به اینکه 42 تا 43 درصد پروتئین جامعه از طریق مصرف گندم تامین می‌شود، بیان کرد: این درصد در دهک‌های پایین جامعه به میزان بالاتری است که این امر نشان دهنده اهمیت خودکفایی و خروج از وابستگی این محصول استراتژیک است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه حمایت‌های دولت در مقایسه با کشور‌های توسعه یافته بدون تعارف قابل توجه نیست، افزود: با توجه به آنکه کشاورزی همانند سایر بخش‌ها در دنیا حتی کشور‌های توسعه یافته اقتصادی نیست، از این رو پرداخت یارانه و سوبسید باید متناسب با نیاز کشاورزان پرداخت شود که اگر بخواهیم حمایت از کشاورزان را با دیگر کشور‌ها مقایسه کنیم، حمایت کمتری از تولیدکنندگان داخلی انجام داده ایم.
وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر 5.5 تا 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات با بهره 15 تا 18 درصد برای توسعه مکانیزاسیون در اختیار کشاورزان قرار گرفته است، بیان کرد: طی سال‌های اخیر بیش از 80 هزار دستگاه تراکتور و 2 هزار و 600 کمباین نو با انواع دنباله بند‌ها وارد مزارع شده که در توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی کمک شایانی کرده است.
به گفته اسفندیاری پور، توسعه کشاورزی و تولید محصولات پایدار در این بخش مستلزم حمایت بیشتری از کشاورزان است چرا که تمامی کشور‌های صنعتی دنیا، ابتدا کشاورزی را به سبب بحث امنیت غذایی توسعه داده اند و سپس به سراغ دیگر بخش‌های اقتصادی رفته اند.
مجری طرح گندم با اشاره به ضرورت حرکت به سمت و سوی کشاورزی صنعتی و دقیق در کشور بیان کرد: لازمه این حرکت توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی، خارجی و دولتی است که می‌تواند پایداری و امنیت غذایی را به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی، قیمت تضمینی بیش از پیش باید مورد توجه دولتمردان قرار گیرد، افزود: توجه هر چه بیشتر مسئولان به بحث خرید تضمینی گندم، مایه دلگرمی بیشتر کشاورزان است تا بتوانند با اطمینان بیشتری به تولید محصولات اساسی ادامه دهند.
اسفندیاری پور ادامه داد: در شرایط فعلی، دولت و مجلس در کلان از کشاورزان حمایت نمی کنند چرا که تامین وجه گندم به نوعی یارانه به مصرف کننده است که به حساب کشاورزان می‌گذارند. ناگفته نماند که دولت قیمت نان را به سبب حمایت از مصرف کننده پایین نگه داشته است، در حالیکه می‌گوید یارانه به نان می‌دهیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه امسال بیش از 8 هزار میلیارد تومان اعتبار در قانون بودجه 98 برای آرد و گندم در نظر گرفته شده است، بیان کرد: این میزان اعتبار تنها برای حمایت از مصرف کننده است و نباید منت آن را برسر کشاورزان بگذاریم.
اعلام قیمت تضمینی گندم متناسب با هزینه های تولید/ اختصاص ردیف اعتباری جداگانه برای بخش گندم
وی با اشاره به اینکه در سه سال اخیر با تلاش کشاورزان از واردات گندم بی نیاز شده ایم، گفت: این درحالی است که اگر در شرایط فعلی تحریم، سیلو‌های مملو از گندم نبود، این امر تهدیدی برای امنیت غذایی کشور به شمار می‌رفت که از این رو انتظار می‌رود حمایت بیشتری از کشاورزان صورت گیرد تا آن‌ها با آسودگی خاطر به تولید ادامه دهند.
اسفندیاری پور با اشاره به ضرورت تعیین قیمت خرید تضمینی متناسب با هزینه‌های تولید گفت: از دولت انتظار می‌رود که قیمت گندم را متناسب با هزینه‌های تولید افزایش دهد تا کشاورزان با میل و رغبت بیشتری به امر تولید بپردازند.انتظار می‌رود که در بودجه سال آینده، حداقل برای خرید 10.5 تا 11 میلیون تن گندم، اعتبار مناسبی در نظر گرفته شود تا مطالبات به موقع پرداخت شوند.
مجری طرح گندم با اشاره به اینکه برداشت نوبرانه گندم برای سال زراعی جدید اواخر اسفند ماه آغاز می‌شود، افزود: با توجه به شرایط مناسب جوی انتظار می‌رود که سال خوبی برای تولید گندم داشته باشیم تا همچنان دست روی سفره گندم و نان ایرانی دراز شود.
این مقام مسئول در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به ضرورت اختصاص ردیف اعتباری جداگانه برای بخش گندم در بودجه سال آینده گفت: از سال 94، ردیف اعتباری بخش گندم از بودجه حذف شد که مجددا از نمایندگان مجلس تقاضا داریم که برای حمایت از کشاورزان و نقش بالای محصولات آنها در امنیت غذایی، ردیف اعتباری جداگانه‌ای در نظر بگیرند تا با اجرای پروژه‌های فنی گندم بتوان شاهد پایداری و عمق بخشیدن به تولید بود.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آخرین تحولات بازار مرغ/ قیمت هر کیلو مرغ 16 هزار تومان

آمادگی تمام شرکت‌های سیمانی تابعه برای کمک به سیل‌زدگان مناطق مختلف

کارگران سیل‌زده مشمول بیمه بیکاری می‌شوند/ وام بلاعوض برای مددجویان بهزیستی مناطق سیل‌زده

گفت‌وگو با محمد شریعتمداری در پی سیلاب اخیر: کارگران بیکار شده‌ مشمول بیمه بیکاری می‌شوند

میزان خسارات گنبد کاووس امشب اعلام می‌شود

عشایر از آب سیلاب برای تغذیه دام استفاده نکنند/ فعالیت سامانه بارشی تا اواخر هفته در کشور

طرح امداد نوروزی ویژه خودروهای سنگین زامیاد تا پایان تعطیلات اجرا می‌شود

سیلاب به هزار و 500 واحد صنفی آق‌قلا خسارت زد

روند کمک مالی به سیل‌زدگان تسریع شود/ شورای مدیریت بحران در آماده‌باش کامل است

طرح های افتتاحی ایمیدرو پارسال 2.1 میلیارد دلار ارزش داشت

آماده‌باش و هماهنگی سایت‌های نمایشگاهی استان‌ها برای خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان

اتاق اصناف تمهیدات جدیدی برای اصناف سیل‌زده اتخاذ کرد

رکورد فروش 400 هزار دستگاه به کدام خودروی برقی رسید؟

20 درصد کشاورزان سیل‌زده گلستانی و مازندرانی بیمه دارند

سیل به 1800واحد صنفی آق‌قل خسارت زد / دو شهرک صنعتی زیر آب رفت

اتاق اصناف درباره خسارات واحد های صنفی از سیل های اخیر اطلاعیه داد

نگرانی در تأمین لاستیک‌های سنگین نداریم/ 35 درصد لاستیک مصرفی کشور تولید داخل است

اسکان سیل زدگان در سایت‌های نمایشگاهی بین المللی

72 درصد میوه تنظیم بازار توزیع شد

بیانیه شماره 2 اتاق اصناف ایران خطاب به اتاق‌ها و اتحادیه‌های سراسر کشور

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری