چرا خریدار اول کشت و صنعت مغان یک شبه انصراف داد؟ اقتصاد کلان

چرا خریدار اول کشت و صنعت مغان یک شبه انصراف داد؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - در حالی که پوری حسینی بارها بر واگذاری کشت و صنعت و دامپروری مغان به‌عنوان یکی از افتخارات خود در واگذاری‌ها تأکیده کرده، که چندی پیش خریدار اول این شرکت یک شبه از این واگذاری انصراف داد؛ این در شرایطی است که هنوز دلیل انصراف وی اعلام نشده است.


به گزارش فصل اقتصاد، "واگذاری کشت و صنعت و دامپروری مغان یکی از افتخارات سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری‌ها است"؛ این مطلب به نقل از پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در سایت این سازمان در دفاع از کارنامه پرحاشیه پوری حسینی بویژه در خصوص این واگذاری درج شده است. ضمن این که پوری حسینی چندی پیش گفته بود "این موضوع کاملا طبیعی است که وقتی شرکت دولتی مانند شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را به بخش خصوصی واقعی واگذار می‌کنیم، مخالفت‌های زیادی با این موضوع انجام شود."
البته در دفاع از این واگذاری، داود خانی، معاون سازمان خصوصی‌سازی خبر یکار نبوده است و وی نیز با تاکید بر محرز بودن سلامت و شفافیت همه واگذاری‌های این سازمان تاکید کرده بود که تا به امروز هیچ ایراد و اتهامی درباره واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی در هیچ نهاد و محکمه‌ای تأیید و تصدیق نشده و فساد در واگذاری «مغان» و «المهدی» دروغ است.
اما این گفتگوها و اظهارنظرهای خوش رنگ و لعاب، روی دیگری هم برای پوری حسینی و داود خانی، معاونش در خصوص واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان دارد. واگذاری که تا چندی پیش پافشاری و اصرار رئیس سازمان خصوصی‌سازی و داود خانی بر درستی و سلامت واگذاری کشت و صنعت مغان و دفاع از خریدار آن را به همراه داشت، این روزها جنبه دیگری نیز به خود پیدا کرده است.
در این زمینه باید گفت چندی پیش سازمان خصوصی‌سازی به یکباره و بدون درج آگهی و هیچ اقدامی دیگر، با انتشار اطلاعیه‌ای در سایت خود، از انصراف خریدار اول شرکت کشت و صنعت مغان(همزمان با بالاگرفتن انتقادها در خصوص نحوه تملک مجتمع گوش اردبیل توسط پوری حسینی) و دادن این شرکت به خریدار دوم خبر داد و اعلام کرد: شرکت کشت و صنعت مغان با این پیش شرط که خریدار دوم باید تمام شرایط خریدار اول را متقبل شود به شرکت شیرین عسل واگذار شده که از جمله آن پرداخت قیمتی برای این شرکت است که شرکت اول در مزایده قرار بوده، پرداخت کند. بعلاوه این که مبلغ 100 میلیارد تومان که در نامه واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان به شرکت شیرین عسل که در فضای مجازی منتشر شده است تنها حصه نقدی خرید این شرکت بوده و در واقع این شرکت به قیمت هزار و 750 میلیارد تومان به شرکت شیرین عسل واگذار شده است و باقی مبلغ قرار داد بر اساس شرایطی که برای خریدار اول در نظر گرفته شده بود از خریدار جدید دریافت خواهد شد.
همچنین بر اساس مطالبی که رسانه‌ها درج کردند، سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده از ابتدای مزایده‌های شرکت کشت و صنعت مغان، شرکت شیرین عسل به علت قیمت پایین‌تر در جایگاه دومین خریدار این شرکت قرار گرفته بود که طبق تصمیمات جدید مصوب شد که این شرکت به جای خریدار اصلی که از مدیریت شرکت انصراف داده است، قرار بگیرد.
اما در این میان نکته جالب این است که گویا واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان به خریدار اول بی‌ارتباط با مجتمع گوشت اردبیل که یکی از خریداران اصلی‌اش پوری حسینی بوده و به تازگی حواشی زیادی پیرامون تملک آن توسط پوری حسینی(معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی سازی، دبیر هیئت واگذاری، یکی از مالکان مجتمع گوشت اردبیل و یا به قول اهالی رسانه "آقای حاشیه") منتشر شده، نیست.
تا جایی که به تازگی احمد علیرضا بیگی، استاندار اسبق آذربایجان شرقی و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر درباره ابهامات واگذاری مجتمع گوشت اردبیل که توسط پوری حسینی(رئیس فعلی سازمان خصوصی سازی و رئیس وقت سازمان خصوصی‌سازی در زمان اعلام فروش این شرکت بود)، به تسنیم گفته، خریدار مجتمع گوشت اردبیل، فردی بوده که در سال 84 رئیس سازمان خصوصی‌سازی وزارت اقتصاد و دارایی بوده؛ این فرد 3 ماه قبل از اینکه از این سمت کنار گذاشته شود، ترتیب فروش مجتمع گوشت اردبیل را می‌دهد و یک ماه بعد از کنار گذاشته ‌شدنش از این سمت، این مجتمع را خریداری می‌کند. جالب اینجا است که فروش مجتمع گوشت اردبیل به شرکتی انجام می‌شود که سال بعد از واگذاری، تازه متولد می‌شود؛ این یعنی سال بعد از واگذاری این مجتمع، شرکت خریدار مجتمع گوشت اردبیل، ثبت شده است. مشابه آنچه در جریان واگذاری «رشت الکتریک» رخ داد در واگذاری مجتمع گوشت اردبیل هم اتفاق افتاده است.
به گفته این نماینده مجلس، امروز وزارت اطلاعات و دستگاه‌های اطلاعاتی کشور باید مشخص کنند چه ارتباطی بین خریداران مجتمع گوشت اردبیل و خریداران کشت و صنعت مغان وجود دارد. چراکه مجتمع گوشت اردبیل بخشی از شرکت کشت و صنعت مغان بوده ولی به نظر می‌رسد برخی‌ها قصد داشتند در یک بازه زمانی 12-13 ساله از این واحد کوچکتر به کل مجتمع کشت و صنعت مغان برسند و آن را تصرف کنند.
بر این اساس باید منتظر ماند و دید آیا پوری حسینی با انتشار نام خریدار و جزئیات واگذاری کشت و صنعت مغان و همچنین دلایل انصراف خریدار، حواشی این واگذاری را قدری از خود دور می‌کند؟ یا این که حواشی تملک مجتمع گوشت اردبیل و ارتباط آن با واگذاری کشت و صنع مغان نیز غم دیگری بر غم‌های پوری حسینی اضافه خواهد کرد؟
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

200 هزار تومان‌های کارکنان و بازنشستگان چه شد؟

موزه بانک ملی ایران در ایام نوروز میزبان گردشگران است

51 پروژه با اعتبار 1569 میلیارد تومان برای استان بوشهر مصوب شد

بورس بازهم کانال‌شکنی کرد

کدام ارزها بیشترین وابستگی را به اقتصاد چین دارند؟

حراج گوشت‌های وارداتی، به دستور شورای تامین هرمزگان انجام شد

200 هزار تومان‌های کارکنان و بازنشتگان چه شد؟

درخواست فوری از معاون اول رئیس جمهور/ مانع بی آبرویی تجارت خارجی کشور شوید

آرامش بعد از طوفان!

اروپا نباید از هر آنچه ترامپ می‌گوید اطاعت کند/ درخواست قطع تجارت با ایران نشاندهنده زیاده‌خواهی آمریکاست

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

بازار ارز حساسیت خود را به FATF از دست داده است

ورود 195 عضو جدید به باشگاه ثروتمندان

افزایش 3 میلیونی سکه در سال جاری/ روند بازار برخلاف سال‌های پیشین است

تعیین تکلیف واردات گروه کالایی 4 براساس سهمیه مشخص شده مناطق آزاد

تحولات اقتصاد ایران در سال98مشروط به اقدام بودجه‌ای دولت،مثبت است

سالی که با تورم آمد و با رکود تورمی رفت

برترین مراکز مالی جهان معرفی شدند

شرط بازگشت ارزش به پول ملی

تشدید مبارزه با قاچاق کالاهای دخانی/ 3 نمونه تنباکوی میوه‌ای جعلی

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری