چرا خریدار اول کشت و صنعت مغان یک شبه انصراف داد؟ اقتصاد کلان

چرا خریدار اول کشت و صنعت مغان یک شبه انصراف داد؟

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - در حالی که پوری حسینی بارها بر واگذاری کشت و صنعت و دامپروری مغان به‌عنوان یکی از افتخارات خود در واگذاری‌ها تأکیده کرده، که چندی پیش خریدار اول این شرکت یک شبه از این واگذاری انصراف داد؛ این در شرایطی است که هنوز دلیل انصراف وی اعلام نشده است.


به گزارش فصل اقتصاد، "واگذاری کشت و صنعت و دامپروری مغان یکی از افتخارات سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری‌ها است"؛ این مطلب به نقل از پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در سایت این سازمان در دفاع از کارنامه پرحاشیه پوری حسینی بویژه در خصوص این واگذاری درج شده است. ضمن این که پوری حسینی چندی پیش گفته بود "این موضوع کاملا طبیعی است که وقتی شرکت دولتی مانند شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را به بخش خصوصی واقعی واگذار می‌کنیم، مخالفت‌های زیادی با این موضوع انجام شود."
البته در دفاع از این واگذاری، داود خانی، معاون سازمان خصوصی‌سازی خبر یکار نبوده است و وی نیز با تاکید بر محرز بودن سلامت و شفافیت همه واگذاری‌های این سازمان تاکید کرده بود که تا به امروز هیچ ایراد و اتهامی درباره واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی در هیچ نهاد و محکمه‌ای تأیید و تصدیق نشده و فساد در واگذاری «مغان» و «المهدی» دروغ است.
اما این گفتگوها و اظهارنظرهای خوش رنگ و لعاب، روی دیگری هم برای پوری حسینی و داود خانی، معاونش در خصوص واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان دارد. واگذاری که تا چندی پیش پافشاری و اصرار رئیس سازمان خصوصی‌سازی و داود خانی بر درستی و سلامت واگذاری کشت و صنعت مغان و دفاع از خریدار آن را به همراه داشت، این روزها جنبه دیگری نیز به خود پیدا کرده است.
در این زمینه باید گفت چندی پیش سازمان خصوصی‌سازی به یکباره و بدون درج آگهی و هیچ اقدامی دیگر، با انتشار اطلاعیه‌ای در سایت خود، از انصراف خریدار اول شرکت کشت و صنعت مغان(همزمان با بالاگرفتن انتقادها در خصوص نحوه تملک مجتمع گوش اردبیل توسط پوری حسینی) و دادن این شرکت به خریدار دوم خبر داد و اعلام کرد: شرکت کشت و صنعت مغان با این پیش شرط که خریدار دوم باید تمام شرایط خریدار اول را متقبل شود به شرکت شیرین عسل واگذار شده که از جمله آن پرداخت قیمتی برای این شرکت است که شرکت اول در مزایده قرار بوده، پرداخت کند. بعلاوه این که مبلغ 100 میلیارد تومان که در نامه واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان به شرکت شیرین عسل که در فضای مجازی منتشر شده است تنها حصه نقدی خرید این شرکت بوده و در واقع این شرکت به قیمت هزار و 750 میلیارد تومان به شرکت شیرین عسل واگذار شده است و باقی مبلغ قرار داد بر اساس شرایطی که برای خریدار اول در نظر گرفته شده بود از خریدار جدید دریافت خواهد شد.
همچنین بر اساس مطالبی که رسانه‌ها درج کردند، سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده از ابتدای مزایده‌های شرکت کشت و صنعت مغان، شرکت شیرین عسل به علت قیمت پایین‌تر در جایگاه دومین خریدار این شرکت قرار گرفته بود که طبق تصمیمات جدید مصوب شد که این شرکت به جای خریدار اصلی که از مدیریت شرکت انصراف داده است، قرار بگیرد.
اما در این میان نکته جالب این است که گویا واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان به خریدار اول بی‌ارتباط با مجتمع گوشت اردبیل که یکی از خریداران اصلی‌اش پوری حسینی بوده و به تازگی حواشی زیادی پیرامون تملک آن توسط پوری حسینی(معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی سازی، دبیر هیئت واگذاری، یکی از مالکان مجتمع گوشت اردبیل و یا به قول اهالی رسانه "آقای حاشیه") منتشر شده، نیست.
تا جایی که به تازگی احمد علیرضا بیگی، استاندار اسبق آذربایجان شرقی و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر درباره ابهامات واگذاری مجتمع گوشت اردبیل که توسط پوری حسینی(رئیس فعلی سازمان خصوصی سازی و رئیس وقت سازمان خصوصی‌سازی در زمان اعلام فروش این شرکت بود)، به تسنیم گفته، خریدار مجتمع گوشت اردبیل، فردی بوده که در سال 84 رئیس سازمان خصوصی‌سازی وزارت اقتصاد و دارایی بوده؛ این فرد 3 ماه قبل از اینکه از این سمت کنار گذاشته شود، ترتیب فروش مجتمع گوشت اردبیل را می‌دهد و یک ماه بعد از کنار گذاشته ‌شدنش از این سمت، این مجتمع را خریداری می‌کند. جالب اینجا است که فروش مجتمع گوشت اردبیل به شرکتی انجام می‌شود که سال بعد از واگذاری، تازه متولد می‌شود؛ این یعنی سال بعد از واگذاری این مجتمع، شرکت خریدار مجتمع گوشت اردبیل، ثبت شده است. مشابه آنچه در جریان واگذاری «رشت الکتریک» رخ داد در واگذاری مجتمع گوشت اردبیل هم اتفاق افتاده است.
به گفته این نماینده مجلس، امروز وزارت اطلاعات و دستگاه‌های اطلاعاتی کشور باید مشخص کنند چه ارتباطی بین خریداران مجتمع گوشت اردبیل و خریداران کشت و صنعت مغان وجود دارد. چراکه مجتمع گوشت اردبیل بخشی از شرکت کشت و صنعت مغان بوده ولی به نظر می‌رسد برخی‌ها قصد داشتند در یک بازه زمانی 12-13 ساله از این واحد کوچکتر به کل مجتمع کشت و صنعت مغان برسند و آن را تصرف کنند.
بر این اساس باید منتظر ماند و دید آیا پوری حسینی با انتشار نام خریدار و جزئیات واگذاری کشت و صنعت مغان و همچنین دلایل انصراف خریدار، حواشی این واگذاری را قدری از خود دور می‌کند؟ یا این که حواشی تملک مجتمع گوشت اردبیل و ارتباط آن با واگذاری کشت و صنع مغان نیز غم دیگری بر غم‌های پوری حسینی اضافه خواهد کرد؟
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سن استخدام افزایش می‌یابد؟

حذف صفرها از پول، نیازمند استدلال محکم و مستدل است

حذف ‌چهار صفر محاسبات را آسان‌تر می‌کند

ویدئو / حذف چهار صفر از پول ملی، تورم را کم می‌کند؟

واگذاری پنج پروانه‌ اکتشافی در دو استان کشور

ابلاغ دستورالعمل سپرده ریالی مبتنی بر ارز در روزهای آینده

باید دنبال احیای اعتماد مردم به بانک مرکزی و ثبات بازار پول و ارز باشیم

زمان واریز یارانه دی اعلام شد

آغاز پرداخت سود سهام عدالت روستائیان و عشایر از چهارشنبه

پایداری در برابر تحریم‌ها مهم‌ترین شاخص بودجه سال 98

بانک مرکزی اراده کند امکان اصلاح نظام کارمزدی وجود دارد

اعتبار 1450 میلیارد تومانی بسته حمایتی واریز شد

ذخایر دلار روسیه با بیت‌کوین جایگزین می‌شود

واریز بسته حمایتی 1450 میلیارد تومانی کارگران به حساب تامین اجتماعی/سهم هر خانوار 100 تا 300 هزار تومان+سند

رشد 57 درصدی سود "وصندوق" در شش ماهه اول سال 97

بیمه شخص ثالث راننده محور می‌شود/خانم‌ها تخفیقات ویژه بیمه‌ای دریافت می‌کنند

انسجام ارکان وزارت اقتصاد در استان‌ها، اهرم تحولی بزرگ در اقتصاد کشور

فرار مالیاتی 25 هزار میلیاردتومانی با کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای

کل اقتصاد وابسته به گمرک است/ 85 درصد واردات کشور، مواد اولیه است

صندوق‌های قرض‌الحسنه محرک اقتصاد کشور

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک گردشگری
  • تعرفه آگهی های فصل اقتصاد
  • نسخه سریع و مونیتورینگ فصل اقتصاد
  • باشگاه نخبگان، خبرنگان و کارآفرینان
  • بسته های ویژه خبری فصل اقتصاد