اجرای حسابداری تعهدی از سوی 90 درصد دستگاه‌های اجرایی اقتصاد کلان

اجرای حسابداری تعهدی از سوی 90 درصد دستگاه‌های اجرایی

  بزرگنمايي:

فصل اقتصاد - وزیر امور اقتصادی و دارایی، از اجرای حسابداری تعهدی از سوی بیش از 90 درصد دستگاه‌های اجرایی خبر داد.
به گزارش فصل اقتصاد، فرهاد دژپسند طی سخنانی در نهمین کنفرانس بین‌‌المللی بودجه‌‌ریزی مبتنی بر عملکرد در محل مرکز همایش‌‌های دانشگاه‌‌الزهرا با بیان این مطلب، پیاده‌‌سازی کامل بودجه‌‌ریزی مبتنی بر عملکرد را یکی از مهمترین ابزارهای نظام برای مقابله با اثرات تحریم های ظالمانه دانست و گفت: اگر می‌‌خواهیم بدون دادن باج به بیگانگان، در ارایه خدمات و انجام وظایف خود و اداره کشور موفق باشیم، قطعا یکی از مهمترین شروط، بهبود عملکرد مدیریت از طریق پیاده‌‌‌سازی کامل بودجه‌‌ریزی مبتنی بر عملکرد است.
وی افزود: لایحه بودجه سال 1398 می‌‌توانست بهترین آینه برای انعکاس مجموعه اقدامات انجام شده در این راستا طی چند سال اخیر باشد، زیرا ما بار دیگر در شرایط تحریم، همراه با تضییقات مالی و درآمدی برای دولت هستیم.
این عضو دولت تدبیر و امید با اشاره به اموال و دارایی‌‌های راکد و طرفیت‌‌های خالی و بلا استفاده دولت، اجرای بوجه‌‌ریزی عملیاتی مبتنی بر عملکرد را یکی از راه‌‌های بکارگیری و بهره‌‌ورسازی این ظرفیت‌‌ها خواند و اظهار داشت: در این صورت با این شرایط مواجه نمی‌‌شویم که در روزگار تحریم، 35 درصد درآمدهای دولت در بودجه، کماکان از محل فروش نفت، پیش‌‌بینی شده باشد.
دژپسند با طرح این سوال که چرا باید هزینه‌‌های دولت، در بودجه‌‌های سالیانه اینقدر بالا باشد؟ تصریح کرد: این سوال، تنها متوجه سازمان برنامه و بودجه نیست، بلکه همه دستگاه‌‌های دولتی است و تک تک ما باید پاسخگوی این موضوع باشیم.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در زمینه تدوین قوانین و آیین‌‌نامه‌‌های مربوط به بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، با موفقیت به انجام رسیده، باید به دنبال جواب این سوال باشیم که علت عدم تحقق کامل آن چیست؟ خاطرنشان کرد: آیا ناشی از فقر بدنه کارشناسی برای اجرای این نظام در دستگاه‌‌های دولتی است یا اینکه نگران هستیم با اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی، بهره‌‌وری پایین برخی دستگاه‌‌ها در معرض عموم قرار گیرد؟
وزیر اقتصاد ادامه داد: پاسخ این سوال نیازمند یک پیمایش ملی و استانی در بین دستگاه‌‌های دولتی است تا مشخص شود چرا پیاده‌‌‌‌‌‌‌‌سازی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، از سال 82 تا به حال به درازا کشیده است، در حالی که تعداد زیادی از اعضای شورای سیاستگذاری همین همایش، در مناصب مهمی هستند ولی کماکان درگیر این موضوع هستیم که در تحقق حسابداری تعهدی، چقدر پیشرفت کرده یا عقب مانده‌ایم؟
دژپسند اضافه کرد: بنا بر گزارش‌‌های ارائه شده از سوی معاونت نظارت مالی و خزانه‌‌داری کل کشور با وجود اجرای حسابداری تعهدی از سوی 90 درصد دستگاه‌های دولتی، متاسفانه، هنوز نتیجه مطلوب و مورد انتظار، حاصل نشده است.
وی شکل‌‌گیری دولت الکترونیک و هوشمند را یکی از عوامل مهم تسهیل‌‌کننده تحقق بودجه‌‌ریزی مبتنی بر عملکرد خواند و خاطرنشان کرد: در صورت شکل‌‌گیری دولت الکترونیک، بخشی از عوامل هزینه‌‌زای دستگاه‌‌های دولتی، خودبه‌خود حذف می‌‌شود. با تحقق این نوع بودجه‌‌ریزی، بسیاری از اموال و دارایی‌‌ها و منابع بلااستفاده دولت، به اهرمی برای رشد تبدیل می‌شوند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

30میلیارد تومان تنخواه برای رفع خسارت سیل به گلستان پرداخت می‌شود

چه کنیم تولید جان بگیرد؟

آمریکا چندین بانک ونزوئلا را تحریم کرد

تولید را آسان کنید تا رونق داشته باشیم

روز سیاه برای بورس جهانی

الزاماتِ مالیاتی رونق تولید

پوند تقویت شد

نظارت جدی بر بانک‌ها/ رانت‌خواران زیادند

رونق تولید تهدید تحریم را به فرصت طلایی برای کشور تبدیل می‌کند

وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران

98 ؛ سال سرنوشت‌ساز برای استقلال و پرسپولیس

از چین تا آلمان؛ کدام کشورها مشتری اجناس ایرانی هستند؟

بازدید هوایی وزیر اقتصاد از مناطق سیل زده استان گلستان

پاسخی عملی به تحریم‌کنندگان/ در 3 ماهه اول سال شعار «رونق تولید» را محقق می‌کنیم

توسعه صادرات غیرنفتی شاه‌بیت «رونق تولید»

ارائه خدمات ارزی در صرافی های منتخب از امروز

تداوم قاچاق سوخت در صورت عدم تامین نیاز افغانستان وپاکستان

صادرات غیرنفتی می‌تواند جای نفت را بگیرد

شناسایی تولیدات مدرن نخستین اقدام برای رونق تولید است

اقبال مردم به مصرف کالاهای ایرانی اتفاق خوشایند سال 97 بود

فصل اقتصاد سایت تخصصی اقتصاد ایران

آگهی ها

  • بانک سینا
  • بانک پارسیان
  • بانک اقتصادنوین
  • بانک توسعه و تعاون
  • بانک گردشگری